Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 09:38:09 »
Pane Ryšánku, díky za zajímavé informace. Instalace sítí není můj primární obor, takže jsem vždycky dělal pouze se základním "šlusovacím" testerem za pár stovek a obyčejným nářadím. Setkal jsem se sice s tím, že kolegové, co se tomu věnují, měli nějaké dedikované Fluke měřáky, ale nikdy jsem to předtím moc nezkoumal dál. Takže díky za příspěvky.
2
Hardware / Re:Doporučte čtečku knih, ne Kindle
« Poslední příspěvek od jfeg kdy Dnes v 09:32:05 »
Je to s tou vyšší spotřebou u čteček s Androidem tak významné?

Právě Adnroid je proč pošilhávám po Onyx Boox Poke. Důvodem je možnost půjčovat jak ze zmíněného Bookport, ale hlavně Palmknihy (obojí na průkazku knihovny a tedy bezplatně).
Jinak bych neměl od svého Kindle Paperwhite důvod měnit...
3
Software / Re:Webová aplikace pro poznámky, náčrtky, obrázky
« Poslední příspěvek od rooobertek kdy Dnes v 09:29:06 »
Príde mi to ako úloha pre "google docs" na vlastnom serveri. Reálne skúsenosti nemám, ale našiel som napríklad: https://github.com/cryptpad/cryptpad/
4
Sítě / Re:Zkušenosti s poskytovatelem Silesnet
« Poslední příspěvek od hmmmw kdy Dnes v 09:14:29 »
Ano. Naprostá spokojenost se všemi důležitými parametry: cena, stabilita, rychlost.
5
Software / Re:Webová aplikace pro poznámky, náčrtky, obrázky
« Poslední příspěvek od hmmmw kdy Dnes v 09:10:22 »
Hodně podobné Evernotu, ale s příznivnější licencí je například Joplin: https://joplinapp.org.

Seznam selfhosted aplikací podle různých kategorií je například tady: https://github.com/awesome-selfhosted/awesome-selfhosted?tab=readme-ov-file#note-taking--editors
6
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 08:18:33 »
Dokonce i Vodafone ukončil nabízení Femtocell/resp. Vodafone Sure Signal, protože VoWifi nepotřebuje žádný dodatečný HW, jen připojení k internetu. Když jsme to řešili s Vodafone, padlo to jako hlavní argument, že není potřeba dodatečný HW.
Myslím že ten důvod zrušení byl jiný. A to, že to používalo 3G síť, jejíž frekvence bylo třeba uvolnit pro LTE.
Jinak by bylo spíše lepší tohle nechat souběžně. Např. pokud máte restauraci někde ve sklepě, tak si většina hostu nezavolá, protože nemá nastavené VoWifi, vaši Wifi nebo telefon s podporou. S vlastní mobilní buňkou by nebylo třeba nic nastavovat a volali i datovali by automaticky všichni.
7
Sítě / Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 08:04:11 »
Mohu se přidat s dotazem na nějaký rozumný (cena/výkon) tester-analyzator v nižších jednotkách tisíců - Kč :)

Viz též starší téma tady na rootu - kolegové zmínili jednu údajně TDR zkoušečku, a rozebrali podrobně možnost, použít k měření routerboard od mikrotiku, včetně např. mAP Lite.

Samotné dno zmínil zde tazatel - zkratová zkoušečka z výprodeje pod stovku, patrně schopná automaticky ošmatat všechny čtyři páry, ovšem s neurčitou kvalitou úsudku a indikace výstupu.

Zkratových a kapacitních zkoušeček je spousta. Kapacitní budou patrně všelijaké přístrojky z Alzáče apod. v cenách mezi 1000-2500 Kč.

Nejlevnější co jsem našel s udávaným principem funkce "TDR" je patrně GoldTool TCT-2690 PRO, zřejmě je k vidění pod různými obchodními označeními (možná se to v číně taky kopíruje). Ceny jsem viděl mezi 3500-5000 Kč. Jedna z variant je patrně odkázána ve starším tématu výše.

Nejlevnější jednoúčelový přístroj co jsem našel (a vlastně jediný co jsem našel), který ukazuje TDR křivku, je patrně Metracable TDR PRO. Ceny jsem viděl kolem 30 000 Kč. Tady má dovozce informačně hodnotnější promo v češtině.

Tady má někdo docela slušně zásobený e-shop různými zkoušečkami. Horní konec tvoří certifikační ručky, u kterých je uváděna schopnost TDR - cena přístroje okolo 8000 britských liber. Dokonce mají k dispozici jednoduché animované demo. Snažil jsem se tam najít TDR křivku, a nenašel jsem - takže nevím, jestli ji přístroj neumí, nebo jenom není v demu. Je tam k nalezení křivka "return loss" per pár (útlum odrazu), kde vodorovně je frekvenční doména (nikoli časová). Klasické FDR měření. Jinak umí křivku "near end crosstalk" = přeslech patrně mezi páry (opět vodorovně podle frekvence). Toto oboje je součástí certifikačních měření / parametrů, které stanoví norma pro konkrétní kategorii vedení - ale pro mě jako kmána je odhadnout z frekvenční odezvy "vzdálenost k poruše" (a typ poruchy) poměrně netriviální transformace :-) Hezká je funkce, kde přístroj schematicky ukáže skutečné zjištěné zapojení párů včetně zkratů mezi vodiči. Což ale údajně umí i "obyčejný" Signaltek CT asi za 1500 liber, údajně též na bázi TDR (ale ani tady jsem nikde neviděl klasickou time-domain křivku odrazu). Je možné, že levnější "TDR-based" měřáky uživatele neobtěžují křivkou, ale víceméně detekují odraženou hranu a jenom změří čas a spočítají vzdálenost. Což je z mého pohledu škoda, protože TDR křivka obnovovaná v reálném čase ukáže o dost víc.

A teď si to srovnejte s variantou, že si pořídíte obecný osciloskop, třeba něco takového, a k tomu "TDR sondu". Budete řešit, že takhle vybavený skop za tuhle cenu nemá bateriové napájení, jenom 230V do zabudovaného zdroje. Takže v místě měření potřebujete 230V a máte danou zem...
Předřadný generátor pulzů ke skopu už jsem zmínil - ještě jsem vystrčil na web svůj český návod k použití. Nejedná se o komerční produkt, řekněme že mi zbylo po kapsách pár zbylých plošáků (protože prototypová služba nevyrobí nikdy jenom jeden).
Skop se sondou je poněkud vrabčí hnízdo. A budete si muset sehnat+zbastlit ještě nějaké konektorové redukce, a měříte vždycky po jednom páru (pokud si sondu neuděláte vícekanálovou, což je dost práce navíc s pochybným užitkem). Ale jeho grafický TDR výstup udělá dlouhý nos na jakýkoli dedicated LAN tester co jsem viděl. A za cenu "něco přes 10 kKč" je to velmi všestranný měřící přístroj. Pro který nicméně nejspíš nemáte využití a know-how, pokud nejste aspoň trochu kutil/opravář...
8
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 07:55:15 »
Vo-wifi nefunguje s T-mobile a O2 v roamingu.  Pokud je někdo v 2. nebo 3. zóně, může se mu proto hodit i VoIP, kde  navíc nemusí mít ani českou SIM v mobilu. Příchozí hovory lze přesměrovat, odchozí hovory lze dělat se svým mobilním číslem jako CLIP.  SIM je pak nutná jen pro čtení příchozích SMS, což je zdarma.
9
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 07:49:44 »
Citace
O asterisku jsem také uvažoval ale jedu pře ústřednu Odoriku, kde se dá pořešit vše
Nezavedl Odorik náhodou nějaké minimální plnění za linku? To by se pak na volání z pokoje do pokoje moc nevyplatilo, když je těch linek potřeba víc.
Nebo se to minimální plnění týka jen SIM karet a VoIP linek s veřejným číslem?
Za linku ne, ale za veřejné číslo. Linek může být na požádání více. Je to kvůli nesmyslné regulaci, nic takového běžně neuplatňuje. Služby virtuální pobočkové ústředny včetně třeba IVR jsou kompletně zdarma a nemusí se o to starat.
10
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 07:47:15 »

A proč by lidé po celém světě měli fotit mobilem?
Já netvrdím, že nezůstane prostor pro VOIP, ale že se scvrkne na okrajovou záležitost.

- pár telefonů v nemocnicích
- pár telefonů tam, kde se musí komunikace nahrávat (věznice, dráha, letiště, armada)

Zbytek lidí si vystačí s mobilním telefonem

Ale mobilní telefon neumí třeba přepojovat hovory a neumí jeden hovor zvonit na více místech. Takže člověk je lépe zastupitelný. Také se to špatně kombinuje např. s IVR menu a např. umělou inteligencí, která dovede nějaké hovory vyřídit naprosto samostatně. Např. objednává pacienty pro doktora. Těch důvodů je samozřejmě více, než si umí běžný uživatel mobilu představit.
Stran: [1] 2 3 ... 10