Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Studium a uplatnění / Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Poslední příspěvek od _Jenda kdy Dnes v 13:31:18 »
Proč se nadšeně tolik lidí žene za školením a propagaci tohodle hypu, když si tím likviují svůj obor? Nechápal jsem to už kdysi před tímhle hypem.
Protože programátoři naštěstí nejsou kartel, který by udržoval potřebu zbytečné práce (nyní již nahrazené stroji). (na rozdíl od některých jiných oborů, ehm)

Tak nejak. Ve stredoveku se zemedelstvi a pridruzenym oborum venovalo 90 %+ lidi v produktivnim veku (tzn. od 12 do smrti ;-) ). Kdyby si tehdy lide rekli, ze vsechny novoty, co berou zemedelcum praci, jsou fujky fuj, tak by to dnes bylo porad 90 %+ a ne 3 %. Ale bylo by mene civilizacnich chorob ;-)
V rámci objektivity je nutno dodat, že zde existují i protinázory. Nejsem historik, abych je posoudil, ale znějí rozumně.
  • Dnes, pokud se AI/LLM budou ještě chvíli zlepšovat stejně jako dosud, "transformace" proběhne v řádu jednotek roků. Historické transformace probíhaly o řád déle, společnost se zvládla přizpůsobit.
  • Předchozí transformace, vč. té, kterou popisuješ, nebyly v okamžiku, kdy se děly, úplně dobré. Samozřejmě po 100 letech jsou výsledky úžasné, ale v okamžiku, kdy se děly, to pro mnoho lidí znamenalo ve skutečnosti _snížení_ kvality života, klidně po celé generace. Konkrétní příklad: Když průmyslová revoluce "sebrala" např. venkovským tkalcům práci, trvalo ve městech několik generací, než si vydobyli "jenom" 6x12h pracovní týden u strojů, zákaz dětské práce atd. Abstraktní filozofický příklad zahrnující termíny jako Malthusian equilibrium: https://x.com/ESYudkowsky/status/1922105523782222330 Kamarád, který zdá se rozumí historii, říká, že když došlo k první zemědělské revoluci někdy v roce -10k, tak to znamenalo strašlivý degradaci na tisíce let (nemoci a další jevy z toho že se lidi přestali pohybovat a místo toho zakládali pole/statky; zhoršení výživy kvůli kvalitě tehdejší zemědělské produkce)

A pak mám ještě jednu autistickou výtku k uváděným 3%: lidí, kteří opravdu dělají v zemědělství, je nyní opravdu jen pár procent, ale na rozdíl od středověku vyžadují mnohem víc podpory z okolí - od chemického průmyslu po traktory. Když se tohle spočítá, nejspíš vyjde víc než 3 %.
2
Studium a uplatnění / Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Poslední příspěvek od czmiho kdy Dnes v 12:48:02 »
Proč se nadšeně tolik lidí žene za školením a propagaci tohodle hypu, když si tím likviují svůj obor? Nechápal jsem to už kdysi před tímhle hypem.
Protože programátoři naštěstí nejsou kartel, který by udržoval potřebu zbytečné práce (nyní již nahrazené stroji). (na rozdíl od některých jiných oborů, ehm)

Tak nejak. Ve stredoveku se zemedelstvi a pridruzenym oborum venovalo 90 %+ lidi v produktivnim veku (tzn. od 12 do smrti ;-) ). Kdyby si tehdy lide rekli, ze vsechny novoty, co berou zemedelcum praci, jsou fujky fuj, tak by to dnes bylo porad 90 %+ a ne 3 %. Ale bylo by mene civilizacnich chorob ;-)

Myslite, ze prvni programatori plivali na Grace Hopper za tvorbu prvniho kompilatoru protoze pravi programatori preci pisou ve strojovem kodu a jazyky vyssich radu zpusobi zjednoduseni a tim demokratizaci oboru a tim pokles platu v oboru? ;-)
3
Bazar / Re:Prodám použité notebooky ze zrušené pobočky
« Poslední příspěvek od cznarg kdy Dnes v 08:51:48 »
Osobně jsem si vzal tu L14 a musím říct že jsem spokojený. Fair jednání, rychlá domluva, možnost ozkoušení (vč. memtestu, stress-ng etc.) a stav notebooku byl podle popisu. Takže díky ;-)
4
Studium a uplatnění / Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Poslední příspěvek od Martin Poljak kdy 26. 06. 2026, 20:51:48 »
Proč se nadšeně tolik lidí žene za školením a propagaci tohodle hypu, když si tím likviují svůj obor?
Abyste si vůbec mohl odpovědět, bylo by dobré začít rozlišovat hype a ten tooling jako takový. Není to totéž. AI umožňuje dělat spoustu věcí, co předtím nebyly (rozumně) možné. Proto. Druhá věc je hype. Nejsem sociolog abych to byl kompetnentní vysvětlovat ale neřekl bych, že má sám o sobě něco společného s rozumem. Takže je otázka, jestli má smysl hledat racionální vysvětlení. Co se týká těch iracionálních, spousta lidí získala dojem, že najednou může všechno, nikoho nepotřebují a tak dál a tak se to snaží uplatnit. Rozdejte dětem ve školce automatické pušky a uvidíte něco obdobného. Je to podle mého prostě druh jak individuální tak davové psychózy. Když k tomu pak přirovnáváte kohorty prodavačů teplé vody, co školí a konzultují cokoliv, co zrovna letí, budete tam, kde jsme.

Druhým problémem je problém ekonomický: prostě nemůžete pokud jste firma zůstat trčet na místě. Když to uděláte, někdo jiný vá za chvíli převálcuje. Nemáte na výběr pokud se něčím výrazně neodlišujete od ostatních a co si budeme namlouvat, to případ většiny není.


LLM vykrade data lidí, co věnovali hromady času a úsilí k vytváření open source informací
Opět by bylo dobré rozlišovat open source informace a volně dostupné informace. To, co je volně dostupné je volně dostupné pro kohokoliv a je naprosto v pořádku, že to bylo použito i takto. V tom spočívá ta volná dostupnost. To, co bylo ukradeno je to, co nebylo volně dostupné. To je samozřejmě špatně.

Doporučte mi nějakou komunitu, co to má stejně, přidam se k nim.
Kdokoliv, co dělá cokoliv, co nesouvisí s IT. Ostatně poslední roky mám vzrůstající dojem, že velká část techniky nám zase jen pomáhá řešit problémy, které ta technika sama vytvořila a místy to trochu přestává dávat smysl.
5
Studium a uplatnění / Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Poslední příspěvek od _Jenda kdy 26. 06. 2026, 20:39:33 »
Udrží se nadstandardní platy (oproti jiným povoláním) jako tomu bylo dosud?
Já teď získal ve své bublině takové pocity, se kterými celkem souhlasím: dojte k rozdělení.
  • dobří programátoři (kteří již nyní jsou vysoce ceněni) ještě znásobí svou produktivitu s LLM, a stane se z nich, říkají tomu, "kasta kyborgů", no prostě budou mít ještě víc
  • junioři, věční junioři a obecně méně schopní programátoři jsou v kýblu
(pokud si myslíte, že to je wishful thinking, tak to je alespoň za mě podvědomé - vědomě je mi to celkem jedno)

Proč se nadšeně tolik lidí žene za školením a propagaci tohodle hypu, když si tím likviují svůj obor? Nechápal jsem to už kdysi před tímhle hypem.
Protože programátoři naštěstí nejsou kartel, který by udržoval potřebu zbytečné práce (nyní již nahrazené stroji). (na rozdíl od některých jiných oborů, ehm)

Mám chuť tohle nějak začít sabotovat (jak softwarově tak fyzicky konkrétní lidi..), LLM vykrade data lidí, co věnovali hromady času a úsilí k vytváření open source informací a paraziti s LLM to obrátí proti nim. Doporučte mi nějakou komunitu, co to má stejně, přidam se k nim.
https://cosocial.ca/@hub
6
Studium a uplatnění / Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Poslední příspěvek od Dejv kdy 26. 06. 2026, 19:06:02 »
Pojďme se domluvit a nazývat věci pravými jmény, né vágním výrazem "AI". Já jsem několik let nazpátek dělal funkci na navrhování cen produktů. Dneska by se tomu řikalo "AI funkce", tenkrát by to nikoho nenapadlo..

Čím víc sleduju diskuze o LLM, tím víc jsem skeptickej. Sice nás nenahradí, ale určitě nebude potřeba tolik vývojářů. Honí se hromada mi hromada otázek..

Udrží se nadstandardní platy (oproti jiným povoláním) jako tomu bylo dosud?
Bude mít smysl přidávat do programovacích jazyků nové featury, pořádat konference..? Tohle má najednou malou prioritu, když se vše bude generovat automaticky z velkýho generátoru vzorů (LLM) - však on celej obor je reprodukce naučených vzorů.
Jak budou vznikat junioři, když si neprojdou tím co my?
Bude nový senior, co toho kódu tolik nenapsal, stejně kvalitní jako dnešní senior s LLM?
Ustálí se nějaká kvóta na ruční psaní kódu, aby se udržel nějaký balanc, nebo se bude většina generovat?
Proč se nadšeně tolik lidí žene za školením a propagaci tohodle hypu, když si tím likviují svůj obor? Nechápal jsem to už kdysi před tímhle hypem.

Mám chuť tohle nějak začít sabotovat (jak softwarově tak fyzicky konkrétní lidi..), LLM vykrade data lidí, co věnovali hromady času a úsilí k vytváření open source informací a paraziti s LLM to obrátí proti nim. Doporučte mi nějakou komunitu, co to má stejně, přidam se k nim.
7
Bazar / Re:Daruji MacBook Pro 13" Mid-2012
« Poslední příspěvek od Martin K. kdy 26. 06. 2026, 12:35:59 »
Notebook dorazil, je ve skvělém stavu, už jsem si tam reinstaloval systém za o něco svižnější a notebook bude pravidelně používán. Ještě jednou a veřejně: díky moc!
8
Distribuce / Re:Distro pro 13letého kluka na herní PC
« Poslední příspěvek od raylen kdy 26. 06. 2026, 11:33:06 »
Ani to nemohu potvrdit a neplatí to obecně. Ve třídě mého nejstaršího syna je třeba největší hráč asi on, a řadu spolužáků ke hraní přivedl také on. Před cca 5 lety jeho spolužáci až na výjimky pořádné hry ani nehráli. Slovy mého syna, 'hrajou akorát nějaké nesmysly na mobilu'.

Ukazuje sa, že mnohým ľuďom stačí k (dočasnej) spokojnosti úplný primitivizmus, niečo na štýl ležania pri televízore, bez nejakého záujmu o to, čo tam práve dávajú. Len potom závidia tým, čo sú ochotní vynaložiť nejakú námahu na to, aby dosiahli viac...

Sice oživuji dva měsíce staré vlákno a ještě je to lehce OT ale nějak mi to nedá: a pak vám tady po diskuzích zcela vážně někteří vyprávějí, jak chudák dítě bez telefonu nebude mít vůbec žádné ty digitální dovednosti, mámo. A dlužno podotknout, že podle toho vypadají i mnozí (díky bohu, že ne všichni) studenti IT na vysokých školách a studium je podle toho bohužel do značné míry nastavené: propařím základku a střední a když už jsem teda ten hrozný ajťák, tak teda půjdu to ajtý studovat a budu programovat a vydělávat velké peníze, táto. A skutečně talentovaní lidé tam pak tak nějak trpí.

Ono asi záleží na tom "talentu". Já školu "propařil". Na konci střední se rozmohlo WoW, tak jsem scriptoval bossy na "neoficiálních" serverech. Stal se ze mě ten "hrozný ajťák" a mám se fajn. Je to asi něco jiného než pinkat Pokémony (i když ani to mne neminulo) a scrollovat nekonečný feed na tiky-taku, ale to "utrpení" bych nepřičítal propařené základce se střední...

9
Hardware / Re:Chvilkové záblesky vysokých teplot na NTB
« Poslední příspěvek od RDa kdy 26. 06. 2026, 10:14:42 »
Procesor za to nemuze.

Jde o neadekvatni chlazeni (dodava vyrobce), problem u sestaveni (otroci zapomneli sundat ochrannou folii), starnuti (sucha pasta, odlepeni a izolujici vzuchova mezera) .. nebo jen nevhodne nastaveni BIOSu vzhledem k pouzitemu chlazeni.

Bohuzel vetsina produktu je delana stylem - at to jde co to da, a limitujicim faktorem budou ochranna opatreni, ktere nastesti vyrobce procesoru implementoval - throttling. Jiste.. situace by byla jina kdyby se system rovnou vypl na thermal trip - at si navrhar produktu zajisti adekvatni chlazeni.. ale to je proste 10% vykonu kterym muzou machrovat pred konkurenci.

Ono vlastne za to muzou zakaznici sami.. tim ze chtej "herni vykon" v notasu - tak ho holt dostali - a nikdo jim nerekl ze to ma "jedno velke ale", pripadne ho zcela jasna ignoruji (viz puvodni dotaz).
10
Hardware / Re:Chvilkové záblesky vysokých teplot na NTB
« Poslední příspěvek od cznarg kdy 26. 06. 2026, 09:43:17 »
Aktualni Win preferuje "race-to-idle", tj. jede na max v kratkych spickach, je to nejak zduvodneno tim ze je tam lepsi responzivita pro UX a pak ze ty power state rezimy ty nejmodernejsi cpu umi prepinat skutecne rychle takze jsou ztraty minimalni.

To úplně není Widlema. Tohle mi dělá i na Linuxu, včera jsem docela dlouho strávil přemýšlením proč mě běží pomalu notebook (ach ty moderní CPU a notebooky, že jdou omezit watty jsem nevěděl) kdy mě to šlo druhým směrem bez zdroje -- a hned jak jsem zapnul zdroj, pustil stress-ng -> šup, CPU vypálilo spikově na cca. 98C, pak asi hitlo limit a trochu se uklidnilo

Jinak tohle jde ovládat i z Linuxu, https://github.com/erpalma/throttled#static-fix
Stran: [1] 2 3 ... 10