Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 08:18:33 »
Dokonce i Vodafone ukončil nabízení Femtocell/resp. Vodafone Sure Signal, protože VoWifi nepotřebuje žádný dodatečný HW, jen připojení k internetu. Když jsme to řešili s Vodafone, padlo to jako hlavní argument, že není potřeba dodatečný HW.
Myslím že ten důvod zrušení byl jiný. A to, že to používalo 3G síť, jejíž frekvence bylo třeba uvolnit pro LTE.
Jinak by bylo spíše lepší tohle nechat souběžně. Např. pokud máte restauraci někde ve sklepě, tak si většina hostu nezavolá, protože nemá nastavené VoWifi, vaši Wifi nebo telefon s podporou. S vlastní mobilní buňkou by nebylo třeba nic nastavovat a volali i datovali by automaticky všichni.
2
Sítě / Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 08:04:11 »
Mohu se přidat s dotazem na nějaký rozumný (cena/výkon) tester-analyzator v nižších jednotkách tisíců - Kč :)

Viz též starší téma tady na rootu - kolegové zmínili jednu údajně TDR zkoušečku, a rozebrali podrobně možnost, použít k měření routerboard od mikrotiku, včetně např. mAP Lite.

Samotné dno zmínil zde tazatel - zkratová zkoušečka z výprodeje pod stovku, patrně schopná automaticky ošmatat všechny čtyři páry, ovšem s neurčitou kvalitou úsudku a indikace výstupu.

Zkratových a kapacitních zkoušeček je spousta. Kapacitní budou patrně všelijaké přístrojky z Alzáče apod. v cenách mezi 1000-2500 Kč.

Nejlevnější co jsem našel s udávaným principem funkce "TDR" je patrně GoldTool TCT-2690 PRO, zřejmě je k vidění pod různými obchodními označeními (možná se to v číně taky kopíruje). Ceny jsem viděl mezi 3500-5000 Kč. Jedna z variant je patrně odkázána ve starším tématu výše.

Nejlevnější jednoúčelový přístroj co jsem našel (a vlastně jediný co jsem našel), který ukazuje TDR křivku, je patrně Metracable TDR PRO. Ceny jsem viděl kolem 30 000 Kč. Tady má dovozce informačně hodnotnější promo v češtině.

Tady má někdo docela slušně zásobený e-shop různými zkoušečkami. Horní konec tvoří certifikační ručky, u kterých je uváděna schopnost TDR - cena přístroje okolo 8000 britských liber. Dokonce mají k dispozici jednoduché animované demo. Snažil jsem se tam najít TDR křivku, a nenašel jsem - takže nevím, jestli ji přístroj neumí, nebo jenom není v demu. Je tam k nalezení křivka "return loss" per pár (útlum odrazu), kde vodorovně je frekvenční doména (nikoli časová). Klasické FDR měření. Jinak umí křivku "near end crosstalk" = přeslech patrně mezi páry (opět vodorovně podle frekvence). Toto oboje je součástí certifikačních měření / parametrů, které stanoví norma pro konkrétní kategorii vedení - ale pro mě jako kmána je odhadnout z frekvenční odezvy "vzdálenost k poruše" (a typ poruchy) poměrně netriviální transformace :-) Hezká je funkce, kde přístroj schematicky ukáže skutečné zjištěné zapojení párů včetně zkratů mezi vodiči. Což ale údajně umí i "obyčejný" Signaltek CT asi za 1500 liber, údajně též na bázi TDR (ale ani tady jsem nikde neviděl klasickou time-domain křivku odrazu). Je možné, že levnější "TDR-based" měřáky uživatele neobtěžují křivkou, ale víceméně detekují odraženou hranu a jenom změří čas a spočítají vzdálenost. Což je z mého pohledu škoda, protože TDR křivka obnovovaná v reálném čase ukáže o dost víc.

A teď si to srovnejte s variantou, že si pořídíte obecný osciloskop, třeba něco takového, a k tomu "TDR sondu". Budete řešit, že takhle vybavený skop za tuhle cenu nemá bateriové napájení, jenom 230V do zabudovaného zdroje. Takže v místě měření potřebujete 230V a máte danou zem...
Předřadný generátor pulzů ke skopu už jsem zmínil - ještě jsem vystrčil na web svůj český návod k použití. Nejedná se o komerční produkt, řekněme že mi zbylo po kapsách pár zbylých plošáků (protože prototypová služba nevyrobí nikdy jenom jeden).
Skop se sondou je poněkud vrabčí hnízdo. A budete si muset sehnat+zbastlit ještě nějaké konektorové redukce, a měříte vždycky po jednom páru (pokud si sondu neuděláte vícekanálovou, což je dost práce navíc s pochybným užitkem). Ale jeho grafický TDR výstup udělá dlouhý nos na jakýkoli dedicated LAN tester co jsem viděl. A za cenu "něco přes 10 kKč" je to velmi všestranný měřící přístroj. Pro který nicméně nejspíš nemáte využití a know-how, pokud nejste aspoň trochu kutil/opravář...
3
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 07:55:15 »
Vo-wifi nefunguje s T-mobile a O2 v roamingu.  Pokud je někdo v 2. nebo 3. zóně, může se mu proto hodit i VoIP, kde  navíc nemusí mít ani českou SIM v mobilu. Příchozí hovory lze přesměrovat, odchozí hovory lze dělat se svým mobilním číslem jako CLIP.  SIM je pak nutná jen pro čtení příchozích SMS, což je zdarma.
4
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 07:49:44 »
Citace
O asterisku jsem také uvažoval ale jedu pře ústřednu Odoriku, kde se dá pořešit vše
Nezavedl Odorik náhodou nějaké minimální plnění za linku? To by se pak na volání z pokoje do pokoje moc nevyplatilo, když je těch linek potřeba víc.
Nebo se to minimální plnění týka jen SIM karet a VoIP linek s veřejným číslem?
Za linku ne, ale za veřejné číslo. Linek může být na požádání více. Je to kvůli nesmyslné regulaci, nic takového běžně neuplatňuje. Služby virtuální pobočkové ústředny včetně třeba IVR jsou kompletně zdarma a nemusí se o to starat.
5
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od xsouku04 kdy Dnes v 07:47:15 »

A proč by lidé po celém světě měli fotit mobilem?
Já netvrdím, že nezůstane prostor pro VOIP, ale že se scvrkne na okrajovou záležitost.

- pár telefonů v nemocnicích
- pár telefonů tam, kde se musí komunikace nahrávat (věznice, dráha, letiště, armada)

Zbytek lidí si vystačí s mobilním telefonem

Ale mobilní telefon neumí třeba přepojovat hovory a neumí jeden hovor zvonit na více místech. Takže člověk je lépe zastupitelný. Také se to špatně kombinuje např. s IVR menu a např. umělou inteligencí, která dovede nějaké hovory vyřídit naprosto samostatně. Např. objednává pacienty pro doktora. Těch důvodů je samozřejmě více, než si umí běžný uživatel mobilu představit.
6
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od CPU kdy Dnes v 06:51:07 »

A proč by lidé po celém světě měli fotit mobilem?
Já netvrdím, že nezůstane prostor pro VOIP, ale že se scvrkne na okrajovou záležitost.

- pár telefonů v nemocnicích
- pár telefonů tam, kde se musí komunikace nahrávat (věznice, dráha, letiště, armada)

Zbytek lidí si vystačí s mobilním telefonem
7
Sítě / Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Poslední příspěvek od Martin-2 kdy Dnes v 00:26:55 »
Ja zustanu zatim, pokud mi daji toto vse za stejnych podminek  :) Nechci si do toho moc vrtat, stalo me dost penez router AVM, dal vecne x vyjezdu techniku.

Tak toto jsem si neměl přečíst... Zvlášť když už jsem byl rozhodnutý, že to DSL má spočítané.

Když si vybavím co všechno jsem musel podstoupit, abych dosáhl na bonding a současnou službu, kolik úsilí a času na e-mailu, abych porazil byrokracii pokud něco papírově nešlo, správcovou která stříhala nůžkama DSL linky kvůli estetice chodby, zařízení do kterých jsem investoval aby fungovalo IPv6 bez zádrhelu.

No tak ještě vyzkouším Plán D, který se mi už nechtělo řešit, životní náklady se zvedli a bez IPv6 to už dneska nejde. Záloha internetu dalším internetem už je vlastně taky standart a co kdyby náhodou udeřil Covid New Generation, jak zrovna varují. To nějak půjde dojednat, tak snad Metronet dodrží co avizuje.
8
Hardware / Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Poslední příspěvek od Jaroslav Juha kdy 21. 10. 2024, 23:35:23 »
(energetickým baronům).
VOIP je sice dead, kdo ještě nemá mobil? Ale když to doma chce?

To máš pro dveřníka?

VoIP dead? No to snad ne... Proc by si meli vsichni vsude volat pres vysilacku (mobil)? Je prece tolik aplikaci, kde ma "pevny telefon" stale svoji nenahraditelnou ulohu. Ano, jednotlivec na home office si muze vystacit s Teams a mobilem. To snad ale nereprezentuje cely svet.
9
Sítě / Re:Nefunkční torrenty v Deluge
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy 21. 10. 2024, 22:50:21 »
Závislostmi to nebude, to je blbost. Pokud by vám chyběla nějaká knihovna, tak se Deluge ani nespustí a při pokusu o spuštění z terminálu by to rovnou vysypalo hromadu chyb.
Jestli je to, jak píšete a opravdu máte teď skutečně veřejnou IP adresu bez dalšího NATu u providera, tak to musí být nějaká blbost po cestě.

Zkusil bych tedy postupně vylučovat možné problémy a začal jednoduchým mapováním TCP portu.
- zavřel bych všechny instance Deluge
- vlezl bych přes web. rozhraní do konfigurace vašeho routeru/modemu a ručně povolil port mapping z nějakého libovolného vysokého portu na LAN IP vašeho počítače.
Např. 61200 -> 192.168.1.20
Neznám váš modem/router, bývá to obvykle v nastavení NATu nebo někde ve WAN sekci.
- v Debianu bych nainstaloval balíček netcat, jestli už ho nemáte (apt install netcat, který by měl nainstalovat netcat-openbsd)
- v terminálu bych si spustil příkaz:
nc -vl 61200 (nebo jakýkoliv vámi zvolený port)
Mělo by to napsat, že to poslouchá na 0.0.0.0 a tom TCP portu
- kdybych neměl nějaký svůj volný server v internetu, tak bych si otevřel stránku, kde se dají jednoduše testovat otevřené porty. Bude jich asi víc, já znám:
https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports nebo https://canyouseeme.org
- napsal bych tam tu vaší veřejnou adresu (pokud se vám nedoplní sama) s číslem portu, na kterém poslouchá netcat, a dal otestovat spojení.
- pokud se to povede, tak netcat oznámí, že přijal spojení a skončí

Jestli tohle nebude fungovat, tak se musí najít, co to blokuje. To může být například lokální firewall na vašem počítači, což by se mělo dát zjistit přes "sudo nft list ruleset", pokud je tam třeba zapnutá nadstavba pro firewall ufw (obvyklá na Debianu/Ubuntu), tak ji můžete pro test stopnout pomocí "sudo systemctl stop ufw". A pak případně zopakovat postup.
Pokud to ani pak nebude fungovat, tak se podívat do routeru, jestli tam není zapnutý ještě nějaký další filtr, i když ve většině případu, jakmile se přidá port mapping, tak to automaticky povolí příchozí komunikaci.

Když tenhle pokus s netcatem klapne, tak bych nastavil zmíněný a otestovaný port jako incoming v Deluge. Měl by stačit jeden port, rozsah není nezbytně nutný a zároveň bych s tímhle manuálním mapováním vypnul dynamické UPnP (resp. NAT-PMP). Občas také ty vestavěné testery v klientech můžou blbnout, počkal bych chvíli, až se připojíte k trackeru, jestli budete normálně seedovat.
Pokud by tohle neklaplo, tak bych cvičně zkusil jiný torrent klient se stejným nastavením (např. QBittorent).

10
Sítě / Re:Velmi pomalý internet v mobilu
« Poslední příspěvek od Martin-2 kdy 21. 10. 2024, 22:30:47 »
Jak již bylo uvedeno, celé to zní jako 2G což dnes už i na hlasové volání je nedostatečné.

Prvně - Pokud máte možnost vyzkoušet jinou SIM ve vašem telefonu od někoho komu funguje internet. Zjistíte tak, zda-li to nebylo nakonec tím telefonem či jeho nastavením.

Následovně - Zajděte do prodejny aby vám dali novou SIM. Nutno podotknout tak SIM se již nedají klonovat (údajně kvůli bezpečnosti), takže si zálohuje SMS případně preneste do android/Apple cloud nebo prostě přepošlete na jiné číslo.

I když to dnes nepoužíváte, dořešil bych to co nejdřív, kdyby jste to zase někdy potřeboval.
Stran: [1] 2 3 ... 10