Tak mi to zdejší fórum sežralo následující příspěvek a bylo potřeba to vytáhnout, co se posílá POSTem z developer konsole broseru. grrrr
Na FITu máme bakalářské studium (
https://www.fit.vut.cz/study/program/8450/) celkem všeobecně zaměřené, je tam programování, základy sítí, vývoje informačních systému a tak.
Máme celkem rozumnou nabídku volitlených předmětů z jiných fakult (mimo jiné z FEKTu) a počítá se s tím, že si student bude brát volitelné předměty dle toho co mu vyhovuje. Pokud chceš dělat do sítí
hodně, tak chceš asi předměty I1C a I2C.
Technické předměty se tak trochu točí pořád okolo projektů (kdosi mi říkal, že na FI MUNI tomu až tolik není) – od každé věci si ozkoušíš dost na to, abys měl tušení, o co jde. Shrnu ti, co tu je za projekty. (U skoro všeho píšu, v jakém předmětu je který projekt – pokud tě to zajímá, dohledej si na webu fakulty.)
ProjektyCo se programování týče, začíná se od základů v Céčku (IZP), v 2. semestru tě v IZLu (
https://www.fit.vut.cz/study/course/IZLO, stránky ostatních předmětů mají obodbnou adresu) pustí i k solveru s LISP-like syntaxí (nečekej nic těžkého, musíš napsat jen pár řádků). Ve 2. semestru je taky trocha x86 assembleru (předm. ISU), abys měl tušení, co vlastně CPU dělá. (Ve volitleném IPA máš pak SIMD věci a ARM.) Pak si napíšeš kompilátor (IFJ) – každý rok vyberou nějaký „moderní“ jazyk (za poslední 3 roky: PHP, Swift, Go), osekají ho na úplné základy (jenom funkce, jenom primitivní typy, …) a máš spolu s dalšíma 2–3 lidma napsat kompilátor do pseudoassembleru, pro který je dostupný interpret. Semestr potom píšeš (IPP) interpret pro ten pseudoassembler. Musíš si vybrat aspoň jeden z jazyků C++/C#/Java/VHDL, na který je zvlášť předmět s projektem (GUI aplikace, v případě VHDL nějaká srandička na FPGA). Volitelně tam jsou třeba C (IJC), skriprovací jazyky (ISJ), vývoj pro jablečná zařízení atd., pokud tě něco z toho zaujme. Taky máme povinně (s týmovým projektem) informační systémy (IIS) a vývoj UI (ITU).
Jo pak taky operační systémy (IOS), kde je spíš teorie. Jako projekt si napíšeš věc, co se vykonává paralelně, se synchronizací (semafory).
Co se elektra týče, tak mi přijde, že se zde naučíš takové minimum, co by člověk dělající s počítačema měl umět. Začíná se skoro středoškolskýma věcma (úvod do elektroniky, ohmův zákon, rezistorové sítě, tranzistory, RC/LC článek, … – skoro všechno jsme to brali na střední), pak si zkusíš napsat něco jednoduchého (CPU vykonávající Brainfuck, UART receiver) pro FPGA, nakonec něco s ARM mikrokontrolérem nebo ESP32.
Sítě jsou ve dvou povinných předmětech (IPK, ISA). Projekty zahrnují TCP a UDP klienta na nějaký relativně simple protokol, pak si volíš tuším packet sniffer, něco s DNS. Pak ještě IMAP klient.
Pro mě jsou otravnější matematické předměty. Ve skoro každém semestru je aspoň jeden.
Prakticky v každém předmětu je samozřejmě relevantní teorie – o tom se tu asi nebudu rozepisovat, část z toho si dohledáš na fakultním webu.
Pokud se chceš poradit se studenty, tak můžeš na Discordu:
FIT:
https://discord.com/invite/vutfitFEKT:
https://discord.com/invite/vutfektFI MUNI:
https://discord.com/invite/fimuni(Já jsem na všech, ale nikde aktivní.
![Smích :D](http://forum.root.cz/Smileys/default/cheesy.gif)
)
Případně se neváhej doptat.
Ty informace ↑↑↑ píšu z hlavy a už je to taky před pár rokama – asi to nebude 100% exaktní a taky se ty předměty mění…