Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Distribuce / Re:Raspberry Pi OS sestřeluje aplikace
« Poslední příspěvek od TechnikTom kdy Dnes v 19:37:03 »
A nezkoušel jste místo režimu  "delej Wi-Fi AP, at se k tobe muze aplikace pripojit" aby to AP udělalo to RPi a foťák se připojoval k němu?
Mě se spojení s foťákem v režimu AP také často rozpadá, ale když ke připojený k nějakému AP společně s řídícím počítačem/mobilem, je to lepší.
A nešlo by ten aparát připojit k RPi rovnou přes USB?
2
Server / Re:Hosting pro Python à la PHP hosting
« Poslední příspěvek od to_je_jedno kdy Dnes v 19:35:46 »
To co popisuješ už dneska v PHP naštěstí ve většině případů neplatí.
3
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« Poslední příspěvek od tester3274 kdy Dnes v 19:24:11 »
Tak Widle jsou evidentně parodie na operační systém i v roce 2025. Instalátor pořádně neumí ani custom dělení disku  - EFI partition větší než 100MB bylo potřeba vytvořit v Linuxu. NTFS sice podporuje připojení odddílu do adresáře a MS propaguje využívání C:\Users pro uživatelská data, ale připojit C:\Users jako samostatný odíl je prakticky mission impossible. Ale asi "nejzajímavější" je zjištění, že ani současné Widle plně nepodporují souborový systém NTFS - respektive z něj nedokážou číst soubory obsahující v názvech souborů specialní znaky jako /\:*"?<>|, které jsou v tomto souborovém systému z nějakého důvodu povoleny, zatím co ve Win API zase zakázány.  ;D
4
Server / Re:Hosting pro Python à la PHP hosting
« Poslední příspěvek od Tomáš Rollo kdy Dnes v 19:15:48 »
No, moznosti je tuna, jde o to jestli:
- maji ty skripty vystavovat nejake API nebo webovy FE nebo byt ciste "headless"?
- kde bezi ta databaze a co je to zac?
- jak velke naroky maji ty skripty na diskovy prostor (zpracovavaji velka data a potrebuji si je mezi behy uchovavat nebo ne)?
- jestli to ma byt soucasti nejakeho ekosystemu (napr. preference AWS)?

Na AWS bych to resit bud jako Lambdu (pokud nevadi omezena doba behu) nebo jako ECS kontejner.
Pokud se clovek nechce moc patlat s infrastrukturou tak jsou tu aplikacni hostingy typu Replit, Fly.io, etc., ty jsou ale trochu drazsi
Pokud jsou to male veci a je jich vic, tak bych asi premyslel o tom vzit VPS (napr. u Hetznera zacinaji myslim od 5EUR/mesic, u AWS EC2), dal na to Coolify nebo podobnou vec a deployoval pres to.
5
Distribuce / Re:Raspberry Pi OS sestřeluje aplikace
« Poslední příspěvek od jauznevimco kdy Dnes v 18:38:03 »
OK, posilam si facepalm. :-)


Ty logovaci skripty v terminalu mi koncily proto, ze mely probehnout jen nejakej pocet iteraci, kterej mi v dobe vymejsleni pripadal dostatecnej - pro kratke letni noci.
Jenze ted je delka noci dvakrat takova, ze... Proto mi to konci v tak divny casy, ovsemze zcela korektne, protoze vsechny iterace probehly.


Po tomhle zjisteni jsem si udelal dalsi blbustky na pravidelne logovani /proc/meminfo a iw wlan0 link pro zjisteni, co se vlastne deje, kdy ze mi link zmizi a jestli treba nejak neklesa signal s tim, jak se fotak hejbe, nebo kyho vyra...


Zitra budu moudrejsi.
6
Hardware / Re:10m HDMI kabel
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 18:31:20 »
To je klasicky nekonečná debata. V tom, jestli to bude chodit, hraje roli spousta proměnných. Šířka pásma (resp. rozlišení, refresh a bitová hloubka), kvalita konkrétního vysílače (source) a přijímače (sink), provedení konkrétního kabelu (tenké AWG28 vs silnější vodiče např. AWG24, stínění), ale samozřejmě také počet přechodů a toho jak pasují konektory.
Proto se můžete při hledání dobrat toho, že jeden výrobce například říká, že přímé propojení pasivním kabelem garantuje na 15 stop, a jiný říká třeba, že ve FHD to chodí i na 50 stop.
Já jak už jsem tu někde psal, tak ze zkušenosti 5-7 metrů dá ve FHD téměř cokoliv. Vyšší rozlišení a délky se bohužel musí konkrétně vyzkoušet.. může to šlapat bez problémů jako WIFTovi, nebo také bohužel vypadávat a "sněžit".

Já bych asi neřešil žádný microHDMI (což bývají většinou krátké, tenké kabely na nějaké lokální spojení), ale sehnal výkružák a pokud to půjde, tak zvětšil tu průchodku v podhledu. S normálními HDMI koncovkami je pak velký výběr různých kabelů.
Nebo pokud by se mi do toho nechtělo, tak bych tam natáhl Cat6 UTP patchcord a extender.
https://www.alza.cz/alzapower-patch-cat6-utp-10m-cerny-d12481402.htm

https://www.alza.cz/premiumcord-4kx2k-60hz-hdmi2-0-extender-na-60m-pres-jeden-kabel-cat6-6a-7-levne-d12506492.htm
resp. ten samý model u distributora:
https://www.krup.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=7681
Tenhle extender má POC (power over cable), takže stačí připojit adaptér jen na straně u vysílače.



7
Windows a jiné systémy / Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 18:06:22 »
Dik za potvrzeni, za blabolis o veceh, o kterych nemas ani paru.

Ty zjevne nic netusis o pravech, o tom, ze ruznych folderu nazdilenych pro ruzny skupiny uzivatelu jsou klidne tisice a jestli se pouzije \\cosi\pepa nebo u:\pepa je (z tohodle pohledu, jinak ne)* uplne jedno, naopak, ten nazev serveru se do tech znaku pocita taky, coz samozrejme taky nevis.

*Jedno to neni, protoze jsou aplikace, ktery si sitovej disk prevedou na UNC a jiny ktery si to tak neprevedou a s UNC vubec fungovat neumej(treba MS office). A neexistuje na tyhle planete uzivatel, ktere by to umel pouzit sam bez toho pripojenyho disku.

Ad DFS ... to mi vysvetli, jak to souvisi s delkou cesty? Snad leda tak, ze zcela z cesty blabolis.
8
Vývoj / Re:Oplati se Java?
« Poslední příspěvek od registrovany123 kdy Dnes v 17:43:10 »
Na backend pro svoje vlastní aplikace používám Python a Flask, ale v práci zásadně Javu a Spring.

Python má výhodu v jednoduchosti, ale jakmile potřebuješ něco udělat pořádně, protože to bude mít 30000 řádků a víc, tak Python ztrácí.

V Pythonu se nedělá dobře typování, je pro to sice podpora, ale jakmile začneš dělat z Pythonu Javu, tak se začnou ukazovat limity toho jazyka. Pyhton se dokonce připokakynká když člověk jenom potřebuje parsovat jsony na dto objekty. Thedy si člověk uvědomí, k čemu je Jackson v Javě a proč je ta knihovna taková sofistikovaná.

A dalši věci.
9
Server / Hosting pro Python à la PHP hosting
« Poslední příspěvek od registrovany123 kdy Dnes v 17:35:39 »
Potřebuju někdy udělat nějakou drobnou web aplikaci přístupnou z Internetu. Preferuju na backend Python. Momentálně mám 2 metody:

1. Dát to do AWS EC2 jako Flask
2. Dát to do AWS jako Serverless

Obě mají nevýhody:

Ad 1) Nejstandardnější řešení, ALE, musí člověk jednou za čas udělat SSH do kontejneru a vyřešit admin věci, plus platí paušálně penzíza každý měsíc
Ad 2) Jednou vyrobím, nasadím a pak už to běží furt (pokud tam není nějaký další poser) a platí se on-demand, jenže: Je to past vedle pasti, hotová katstrofa.

Takže jsem si vzpoměl na PHP, ve kterém jsem nikdy nedělal:

"Nebylo náááhodou to PHP celé o tom, že se na hosting server nahrál jednoduchý script, stálo to 30,- Kč měsíčně a bylo to hotovo, a já tu teď čaruju se Serverless?"

A tak si říkám, že by bylo fajn, kdyby něco takového existovlo pro Python. Prostě umístím někde svůj script a server hosting ho spustí pokaždé když je vyvolána url adresa. Plus umí to CRON pro nějaké background joby a má to přístup do nějaké DB. A bylo by fajn, kdyby se to nepřipo* z toho, že někdy použivám Pandas a Numpy.

Máte s tím někdo zkušenost?
10
Proč bych proboha dělal takový nepořádek mapování? Když už desítky let je prioritou UNC cesta, asi deset let DFS?! Když už musim mapovat shares, tak si snad pohlídám, abych v tom neměl takový šílený hokej, jak píšete.
Stran: [1] 2 3 ... 10