Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Wasper

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 9
31
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 26. 04. 2024, 21:50:07 »
To jsou strašný pohádky :))
Windows 11 mám (pro vývoj) od prvopočátku, a fungují perfektně.
V korporátu máme Windows 11 (všichni, jak "kancelářští", tak vývojáři), a fungujní (včetně domén  a všech enteprise nesmyslů) taky perfektně.
Nefunkčnost je v 99% jen bordel užtivatele nebo neschopností IT departmentu. Tečka.

Vývojář: "u mě to na notebooku funguje". Vaše ctihodnosti, nemám dalších otázek. ;-)

32
/dev/null / Re:Bezpečnost webové aplikace
« kdy: 20. 04. 2024, 23:57:25 »
Pane kolego, rychlá otázka. Co na oné stránce pro anonymní dotazník dělá googletagmanager.com a pár dalších?

33
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 15. 04. 2024, 03:59:51 »
I ty praktiku, zaplatit si sluhu, to je skutečně velmi praktické. Představ si, existují cestovní pojištění elektroniky, něco pojišťovny v ČR, něco v zahraničí. Jestli dokážeš dělat svojí práci na ntb za 7k, tak nevím co děláš (statické HTML?).
Ano, a to pojištění tě na 99% pošle do háje, jak ti tady mnozí vysvětlujeme.

A ano, žiju už v jednadvacátém století, kdy od doby, kdy (windows) vzniknul Citrix Metaframe 1.8, nebo (*nix) openssh + screen, opravdu nic dražšího člověk na práci nepotřebuje. Zvlášť, když ta náročnější část práce by ten notes stejně dost rychle upekla, takže mnohem lépe, když to ML zůstane běžet někde v chlazeném datacentru.

34
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 14. 04. 2024, 17:56:41 »
I kdybych byl milionar, nevim proc bych mel vyhodit byt pouhych 40k z okna. Tudiz logicky premyslim, jestli kdyz tech 40k zmizi, muzu je treba dostat od pojistovny. Kdyz to mas jen doma a hlida ti to pes, nemusis to resit.
Ach jo, tohle chybějící praktické uvažování je mor. On ví, že tam je vysoké riziko ukradení, a myslí si, že to nějaká pojišťovna (která musí vydělat) prostě zaplatí protože, na rozdíl od něj, ty peníze má.
Člověče, tady jsou v zásadě pět možností.
1.Zaplatit si sluhu, kterej ten notebook bude hlídat.
2.Koupit si takovej, kterej člověku není líto, když ho někde ukradne. (V nějakym Planeo elektru za 7k)
3.Riskovat těch 40k.
4.Přicvaknout si ho klepetama k ruce a nosit ho pořád u sebe.
5.Mít bohatou tetičku, která v případě krádeže těch 40k ráda zaplatí (ne, pojišťovna to fakt nebude)

V případě 2,3 a 5 je zcela zřejmě potřeba vyřešit i šifrování a backup, což se hodí ale i u 1,4.

Edit: Kdyby to bylo za 100M a vejš, tak to snad i někdo pojistí (u nás těžko, ale nějaké pojišťovna na míru určitě). Ale za takovou cenu, aby se té pojišťovně vyplatilo na celou dobu zaměstnat gorilu.

35
Software / Re:IQA - ohodnocení obrázků
« kdy: 14. 03. 2024, 20:00:26 »
na netu jsem nasel vice projektu i se zdrojaky. chces nejaky zprovoznit za flasku whisky?
Ten si zprovozním po té antidepresivní flašce i sám, moje otázka byla kterej z těch mnoha z nich má někdo na podobnou věc ozkoušenej. ;-)

36
Software / IQA - ohodnocení obrázků
« kdy: 14. 03. 2024, 19:21:48 »
Zdravím,
mám takovou prosbu, můžete mě navést na použitelný projekt (neuronku), který by se dal použít na prvotní selekci mezi hromadou (řádově vyšší desítky tisíc) obrázků? Na starém disku jsem měl jakýsi IQAnevím, který fungoval celkem obstojně, až na to, že disk odešel do křemíkového nebe a nedokážu ho znova najít mezi desítkami podobných.
Pak jsem si ještě zkusil hrál s NIMA, bohužel všechny skončily loni v klasickém Pythoním dependency compatibility pekle, které by asi řešitelné po hodně hodinách za vytrvalého nadávání bylo (s víc zkušenostma asi i po méně hodinách), ale na prosté zkoušení to není.

37
Studium a uplatnění / Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« kdy: 01. 03. 2024, 22:36:34 »
Podstatná otázka - ta matematika ti nejde jak konkrétně? Kdysi ti to ujelo a pak už jsi to nedokázal dohnat, ale problém by nejspíš až tolik nebyl, nebo prostě jí nedáváš tak, že je celá snaha marná?

V prvním případě si sežeň někoho, kdo ti to vysvětlí, nebo klidně zkus třeba na zkoušku jednu dvě kapitoly podle internetu (jsou stránky špatné i dobré, ale je šance, že narazíš na styl, který ti sedne, a když tě nikdo nehoní, taky to jde líp), a pak do toho jdi.
V druhám případě je to marné, bez matematiky (a/nebo smyslu pro logické uvažování) žádný stem obor nedáš.

38
Hardware / Re:Co s nevytíženým RPi?
« kdy: 29. 02. 2024, 22:42:43 »
Toho Collatze bych teda hodně silně nedoporučoval, teda jestli nechceš být dobrovolným sponzorem našich milovaných politiků via drahou elektriku.
To radši rozjet zabbix/mrtg/cacti, asteriska, mailserver, nějaký to načítání senzorů apod.

Na stranu druhou, jestli je to takový hobby projekt na vyblbnutí a naučení se, pak by šla varianta dát na tu půdu malej solár, a distribuované výpočty pouštět jen když svítí sluníčko, takže to nežere ze zásuvky.

39
Sítě / Re:Služby za VPN
« kdy: 29. 02. 2024, 22:30:02 »
Hlavním důvodem, proč se tohle obvykle dělá, je to, že udělat jakoukoli netriviální aplikaci tak bezpečnou, aby šla vystrčit do světa, je prakticky nemožné.
(nechme stranou náboženské debaty, každý kdo sleduje masové hacky stejně ví své)

VPN, ať už pravá, nebo třeba jen ověření certifikátu na reverse proxy, je většinou dělána právě s tímhle ohledem poněkud bezpečněji, než bývá zvykem (no, né, že by to bylo něco extra, zrovna teď excelují Ivanti, jindy zase jiní mají své dny, ale každopádně to není taková trága, jako zbytek IT ekosystému), takže to dost podstatně omezuje attack surface, a tedy i celkové riziko.

(samozřejmě to není panácea na bezpečnost, ale dost podstatná součást ano.)

40
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 10:14:50 »
Vojín Kotas, já mám dotaz:
Kolikrát jsi hrábnul do historie aby sis ty fotky prohlédnul nebo někomu ukázal (kromě situace že bys tím chtěl nějaké návštěvě taktně naznačit, že je nejvyšší čas aby se zvedla a odešla)?
[/quote]
Jsme lidi, nejsme stroje, co fungují podle islander paradoxu.
Je rozdíl nekoukat na fotky a vědět, že kdybych chtěl, tak bych mohl koukat, a nekoukat na fotky a vědět, že už je nikdy neuvidím?

41
Vývoj / Re:Zkrácení haše pro identifikaci
« kdy: 23. 02. 2024, 08:28:10 »
Zkracovani hashu je nesmysl a pokud to nejaka aplikace dela tak je to problem.
Nesmysl je přesně to, co jste napsal, kategorické tvrzení bez jakéhokoli kontextu.

Záleží plně na aplikaci. Zkracovat hash pro ověření finanční transakce nesmyslem být nemusí (na algoritmy  sha192 nebo sha384 jste určitě ještě nekoual, že ne?) ale obvykle bývá.

Zkracovat hash pro urychlení výpočtů třeba při zařazování do hash tabulky, nebo pro generování jednoduchého PRNG je celkem v pohodě, ostatně třeba i ext2+ používá half-MD4.
Stejně tak zkrátit hash, pokud chcete jen detekovat "nakopnutá" data, ale v use case nemáte útočníka který se aktivně snaží, tak zkrácený (i obsolete - viz ona md4) hash je úplně v pohodě.

Na co se OP ptal - pokud mu v aplikaci nevadí vysoká pravděpodobnost kolize (a tím i snadnost brute-force), tak je to v pohodě, a pak je jedno, kterou část hashe ořízne.

42
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 16. 02. 2024, 22:26:21 »
Hele, s těma intrikama, uvědom si, že jsme celkem malý stát, až budeš někam nastupovat, tak počítej s tím, že se budou budoucí kolegové ptát a určitě najdou někoho známého z tvojí minulé práce.
A mít pověst "blbec co dělá dusno" nechceš.

Prostě jak už tu mnozí řekli, zajdi za šéfem, řekni mu, že on chce dotáhnout předání, ty chceš tejden volna, tak že byste se měli nějak domluvit. Žádné vyhrožování apod. on stejně velmi dobře ví, co můžeš dělat, když se nedomluvíte...

43
Asi jste nedělal v distribuovaném korporátním týmu. Oběd a pivo fakt nehrozí. Navíc tam jsou i další lidi, takže není vhodné probírat některé citlivější aspekty práce (krom obchodních tajemství třeba i to, že se s někým dělá fakt blbě).
To naštěstí ne, a asi bych to (i podle zkušeností postižených kolegů) řešil stejně jako oni, šel čelit výzvám někam jinam, a to ať už v rámci firmy, pokud tam je lépe fungující team, nebo někam jinam.

Na druhou stranu máte pravdu, pokud je TL z dálky, tak nic jiného nehrozí. Ale zase, viz odstavec výše, podobnou změnu na distribuovaný team z těch schopnějších přežili (alespoň v mé sociální bublině) jen ti největší flegmatici, a/nebo ti s největší hypotékou.

44
Jak jinak chcete říct manažerovi, že Vás z práce víc baví nějaká konkrétní oblast? Že se chcete sám stát manažerem (nebo naopak nechcete)? Že chcete více nebo méně kontaktu se zákazníkem? Že Vás baví/nebaví učit, přednášet, ...
Pokud je otázka na TL (ale i na manažera přímo nad ním), tak pokud je k tomu potřeba 1:1, tak správný způsob bych viděl někde směrem na HR podepsat výstup a jít na IT odevzdat notebook.

Normálně na tohle běžně funguje interní teamová komunikace, ať už nějaké kecátko, nebo se chodí na pivo popř oběd, firemní chlastačky apod. Ale jako představa, že TL celej rok netuší, co jeho lidi chtěj dělat... no pardón.

45
Nevím, jestli je v teamu desítky lidí, tak možná při dobrám uchopení by to teoreticky mohlo i nějak jako fungovat, ale v běžných teamech, co jsou v korporaci, to z logiky je tradiční korporátní vopruz.
Jednak menší team obvykle komunikuje tak, že pravidelná pakárna je redundantní, druhák různě šetříme atd. takže často domluvy na školení dopadnou stylem "hele kluci padne na nás X a mám na to jen Y tak musíme vymyslet jak se školením". apod.
Takže v reálu to stejně dopadne stylem "něco tam napiš a hlavně ať není průs.."

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 9