Intriky při výpovědi

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #15 kdy: 16. 02. 2024, 20:37:38 »
Za sebe, šel bych za šéfem a razantně na rovinu řekl, že na dovolené trvám, a že zaručuju hladký průběh bez ohledu na dovolenou, i kdybych se měl strhat.
Kdyby férovka nezabrala, možná by se ozvalo ego a poslední týden místo dovolené bych zašel za obvoďákem pro papír - na intriky intriky. Je to stejně legální jako je legální ta krádež dovolené v případě výpovědi - zákony nejsou dokonalé.
Podle situace samozřejmě - musel bych být spokojen s odevzdanou prací, že vše je uzavřené, a cítit že ten týden vážně potřebuju.

Jinak ten postup zaměstnavatele by neprošel, pokud by v tom byla nějaká stará dovolená - tu by podle mého výkladu měl povolit dočerpat. Ale jestli je to výpověď až z února, tak je to asi nová....


Maor

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #16 kdy: 16. 02. 2024, 21:07:46 »
Mam tam jeste par dnu z lonska, taky mi prijde, ze kdyz je predpis, ze se musi do konce brezna vybrat, tak ji nejde proplatit.
Smrdi mi z toho snaha, aby mi ty dny propadly.

FKoudelka

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #17 kdy: 16. 02. 2024, 22:05:58 »
Super diky za nazory.

Chci si proste zajet na hory a bohuzel s tim jak je nestabilni pocasi se to nedalo naplanovat pul roku dopredu.

Mstit se nikomu nechci, ale taky si nechci nechat srat na hlavu.
A dobře děláš . Šěf potřebuje ?? tak ať se ti snaží vyjít vstříc. Ty riskuješ jen dovolenou, on projekt. Nedej se.

FKoudelka

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #18 kdy: 16. 02. 2024, 22:09:33 »
Mam tam jeste par dnu z lonska, taky mi prijde, ze kdyz je predpis, ze se musi do konce brezna vybrat, tak ji nejde proplatit.
Smrdi mi z toho snaha, aby mi ty dny propadly.
To je možný, i když jsi v právu, asi se o to nechceš soudit. Nicméně “předávání” je relativní pojem a tvoje obranná zbraň.

Tonda

  • *****
  • 635
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #19 kdy: 16. 02. 2024, 22:16:51 »
Dvouměsíční výpověď je OK, stejně tak, že ti ve výpovědi tu dovolenou nedá a pak ji proplatí. Starou dovolenou ti musí určit do 30.6. až teprve potom si ji můžeš stanovit sám. Jediná cesta je se rozumně domluvit a přesvědčit/ukecat ho, že to všechno stihneš i když tam týden nebudeš. Jít do sporu že důvod nedání dovolené není opodstatněný mi nepřijde produktivní, ale za konzultaci s inspektorátem práce nic nedáš.


Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #20 kdy: 16. 02. 2024, 22:20:00 »
Mam tam jeste par dnu z lonska, taky mi prijde, ze kdyz je predpis, ze se musi do konce brezna vybrat, tak ji nejde proplatit.
Smrdi mi z toho snaha, aby mi ty dny propadly.

Nejspíš o tý dovolený z loňska nic neví, prostě je nasranej že má o starost navíc, a chybí mu trochu velkorysosti.

Mimochodem, naznačoval jsi před tím že nejsi spokojený a přemýšlíš o tom odejít a nebo to pro něj byla rána z čistého nebe?

Z mojí zkušenosti nejhorší co člověk může udělat se začít samonasírat a domýšlet si nějaké scenáře jak mu kdo chce ublížit, a eskalovat to nějakými naschvály a snahami "jim ukázat" z vlastní strany. Nasranej a zkaženej čas z toho budeš mít primárně ty.

Domluv si s ním schůzku abyste si ujasnil jaké jsou tvé priority do odchodu, a upozorni ho při tom také stylem "ja a ještě jedna věc" na tu nevybranou dovolenou a zkus se v klidu domluvit jak to s ní uděláte. Nic extra od toho nečekej ale nepředjímej jak to dopadne.

Wasper

  • ***
  • 118
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #21 kdy: 16. 02. 2024, 22:26:21 »
Hele, s těma intrikama, uvědom si, že jsme celkem malý stát, až budeš někam nastupovat, tak počítej s tím, že se budou budoucí kolegové ptát a určitě najdou někoho známého z tvojí minulé práce.
A mít pověst "blbec co dělá dusno" nechceš.

Prostě jak už tu mnozí řekli, zajdi za šéfem, řekni mu, že on chce dotáhnout předání, ty chceš tejden volna, tak že byste se měli nějak domluvit. Žádné vyhrožování apod. on stejně velmi dobře ví, co můžeš dělat, když se nedomluvíte...

Zopper

  • *****
  • 738
    • Zobrazit profil
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #22 kdy: 17. 02. 2024, 08:46:23 »
Mimochodem, naznačoval jsi před tím že nejsi spokojený a přemýšlíš o tom odejít a nebo to pro něj byla rána z čistého nebe?
Naznačování nefunguje. Ta druhá strana nemusí vůbec nějaké náznaky postřehnout, nebo je nebude brát dostatečně vážně, i když to bude člověk naznačovat dva roky. Pokud neproběhly diskuze s nadřízeným na témata "tohle mě tady fakt štve, na to abych se denně zaobíral touhle kupou hnoje další roky by se muselo něco změnit, třeba na výplatní pásce," a tak podobně, tak je dost možné, že o riziku odchodu vůbec nevěděl.

A přidávám se k domluvě. Dovolenou stejně z hlediska zákona ve většině případů nařizuje zaměstnavatel, a to, že zaměstnanec si říká kdy, je dobrá vůle a zvyk, které už lidi považují za své právo. Když ti ten týden nedá, tak ho nedá. Stojí to za pa pokažení si vztahu s (brzo) bývalými kolegy a několik týdnů vlastní špatné nálady? Tady nejsme u pásu, kde lidi dají výpověď a další den už nepřijdou, protože co jim kdo může. Soudit se kvůli těm dvěma platům se většině podniků nechce, ale informace se šíří snadno.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #23 kdy: 17. 02. 2024, 09:00:35 »
Naznačování nefunguje. Ta druhá strana nemusí vůbec nějaké náznaky postřehnout, nebo je nebude brát dostatečně vážně, i když to bude člověk naznačovat dva roky. Pokud neproběhly diskuze s nadřízeným na témata "tohle mě tady fakt štve, na to abych se denně zaobíral touhle kupou hnoje další roky by se muselo něco změnit, třeba na výplatní pásce," a tak podobně, tak je dost možné, že o riziku odchodu vůbec nevěděl.

Což mi připomnělo nedávný thread zde o tom, zda jsou pravidelné 1:1 k něčemu :-) Jsou přesně pro takovéhle situace.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #24 kdy: 17. 02. 2024, 12:30:55 »
Existuje pár řešení.

Poslat dopis z advokátní kanceláře s tím, na co ty máš nárok. Popř. jít marod, stačí zajít k psychologovi a říct, že tam je mentální tlak na tebe a že bys tam vybuchnul, atd...

Upřímně, špatné jednání ze strany zaměstnavatele bych automaticky balancoval maximálně špatným jednáním z moji strany.

Asi jsem měl štěstí a toto jsem nikdy nepotřeboval, ale pokud by se po mě někdo někdy vozil, tak bych si to nenechal líbit.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #25 kdy: 17. 02. 2024, 13:16:40 »
Smrdi mi z toho snaha, aby mi ty dny propadly.
To se mi nezdá, prostě jen z Tebe chtějí za poslední dvě výplaty vytřískat co nejvíc práce.
Já jsem 2 měsíce dělal práci plánovanou na další půlrok (vývojový cyklus projektu). K tomu pak předání jinému kolegovi. Mezitím mne zkoušeli ukecat, ať zůstanu, ale s žádnou zajímavou nabídkou nikdo nepřišel.

V pátek jsem skončil v jednom korporátu a další týden ve čtvtrtek začínal v novém. Všehovšudy jsem měl jen víkend + 3 dny volna, dovolená se tomu říkat nedalo. Zbytek mi proplatili (za doprovodu keců, proč si schovávám tolik dovolené).
« Poslední změna: 17. 02. 2024, 13:18:44 od marvin77 »

Maor

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #26 kdy: 17. 02. 2024, 21:39:38 »
Naznačování nefunguje. Ta druhá strana nemusí vůbec nějaké náznaky postřehnout, nebo je nebude brát dostatečně vážně, i když to bude člověk naznačovat dva roky. Pokud neproběhly diskuze s nadřízeným na témata "tohle mě tady fakt štve, na to abych se denně zaobíral touhle kupou hnoje další roky by se muselo něco změnit, třeba na výplatní pásce," a tak podobně, tak je dost možné, že o riziku odchodu vůbec nevěděl.

Což mi připomnělo nedávný thread zde o tom, zda jsou pravidelné 1:1 k něčemu :-) Jsou přesně pro takovéhle situace.

2 měsíce předem jsem šéfovi po firemní večeři říkal, že po mně jde headhunter od konkurence.
Na konci roku jsem při takovém tom balancování celému oddělení odprezentoval, co mi vadí a bylo toho nejvíc ze všech. Jeden bod byl, že jsem na projektu sám a to je riziko, pokud se mi něco stane. Je z toho i písemný záznam.
K ničemu z výše se nikdo a hlavně šéf nevracel, performance review na konci roku šéf nedělal.

Existuje pár řešení.

Poslat dopis z advokátní kanceláře s tím, na co ty máš nárok. Popř. jít marod, stačí zajít k psychologovi a říct, že tam je mentální tlak na tebe a že bys tam vybuchnul, atd...

Upřímně, špatné jednání ze strany zaměstnavatele bych automaticky balancoval maximálně špatným jednáním z moji strany.

Asi jsem měl štěstí a toto jsem nikdy nepotřeboval, ale pokud by se po mě někdo někdy vozil, tak bych si to nenechal líbit.
Chtěl bych slyšet, jak se navrhovaný postup vyplatil v praxi, např. po několika letech, když si nová firma bude shánět reference od předchozích zaměstnavatelů

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #27 kdy: 17. 02. 2024, 23:09:46 »

Existuje pár řešení.

Poslat dopis z advokátní kanceláře s tím, na co ty máš nárok. Popř. jít marod, stačí zajít k psychologovi a říct, že tam je mentální tlak na tebe a že bys tam vybuchnul, atd...

Upřímně, špatné jednání ze strany zaměstnavatele bych automaticky balancoval maximálně špatným jednáním z moji strany.

Asi jsem měl štěstí a toto jsem nikdy nepotřeboval, ale pokud by se po mě někdo někdy vozil, tak bych si to nenechal líbit.
Chtěl bych slyšet, jak se navrhovaný postup vyplatil v praxi, např. po několika letech, když si nová firma bude shánět reference od předchozích zaměstnavatelů

Keby mali ludia z HRka medzi sebou neustale odpovedat na maily o tom aky je tamten a henten clovek, tak nerobia polovicu casu nic ineho len toto. Netvrdim ze sa to tu a tam nestane, ale urcite to neni pravidlo.
Keby sa po mne niekto vo vypovednej lehote vozil a nechcel mi dat dovolenku, aj ked je jasne ze si ju mam pravo vybrat  (napr minulorocnu prenesenu dovolenku), respektive by robil rozne tlaky a protivenstva, tak by som bol na neho tiez riadny kkt. A napr by som sa hodil na tie dva mesiace na pnku, a nech si ten projekt doraba kto chce. Takpovediac kto chce kam, pomozme mu tam.

PS: ak sa bojite toho ze vas nasledne niekde nevezmu pretoze ste si dovolili niekde inde bojovat za svoje prava a nenechat si sr*t na hlavu, tak tam by ste aj tak robit nechceli :) Pretoze firma ktora sa takym stylom boji o svoju kozu, urcite robi riadne svinstva a len si tym padom davaju riadneho majzla na ludi ktori si to nenechaju pacit a teda ich rovno ani nevezmu.
« Poslední změna: 17. 02. 2024, 23:11:37 od kanoe22 »

alex6bbc

  • *****
  • 1 598
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #28 kdy: 17. 02. 2024, 23:40:52 »
ja jsem zazil, ze jsem s tim seknul. nastesti jsme se domluvili na odchodu behem par dni bez vypovedni lhuty. chtel jsem sefovi vysypat do xichtu to nejhorsi co me napadlo, ale neudelal jsem to a odesel. pak jsem se na ceste domu odhodlat mu zavolat, ze jsem mu sice chtel rict to nejhorsi, ale jako cloveku mu nepreju nic spatneho, tak zalitoval, ze to nevyslo a poprali jsme si vzajemne at se nam vede. odchazel jsem s paradni ulevou i kdyz jsme si predtim fakt pili krev.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #29 kdy: 18. 02. 2024, 12:44:47 »
Tak pokud to předání práce je skutečně na dva týdny (nedovedu posoudit, a dost možná si šéf taky není jistý), tak bych začal předáním. Bude-li za dva týdny hotovo, bude to hned jiná situace k vyjednávání. Přecejen novou práci nemusí mít smysl začínat a starou práci byste měl hotovou.

Nebo naopak můžete zkusit vyměnit dovolenou hned za pozdější konec spolupráce.