Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - panRajce

Stran: [1] 2 3 4
1
tak si zase rýpnu do vosího hnízda, kamenování povoleno  8)

Co by pro můj aktuální stav tedy bylo nejoptimálnější, jako Primar Wokna Looser?
1. SSD, 1 oddíl - 100% NTFS) - Windows OS
2. SSD, x ddílů - EXT4 - různé jiné OS pro testování (Ubuntu, Android x86, PrimeOS, Bliss OS 11 nebo 12, Phoenix OS Dark Matter, .....)

A) MBR (C: Windows) + GRUB2 (ostatní OS)
- nevím jestli by pak šlo bootovat o z dalších oddílů, než jenom prvního určitého disku
- editace možností přes BOOTICE, EasyBCD, apod

B) přechod na GRUB2, tedy pokud by to šlo za současného stavu, bez totální reinstalace
- edit Grub2Win ?

C) přechod na UEFI, opět bez totální reinstalace
- editace přes EasyUEFI, Grub2Win ?

PS: Myslím že k3dAR měl dobrou poznámku ohledně možnosti změny oddílů. 2. SDD mám totiž zapůjčený, takže v některé fázi o něj přijdu a pak bude důležité, abych byl schopen dále provozovat alespoň Widle na 1. SSD.

2
Jednu takovou "slátaninu" MBR + GRUB tu už mám díky jednomu Android OS. Respektive první Bootleader je Windows Boot manager .... v něm mám dvě položky, Wokna a PrimeOS ... následně, když zvolím Prime, tak se otevře další nabídka, alá GRUB .... ale ne GRUB2, nýbrž jakýsi GRUB4DOS, v něm jsou podnabídky Prime OS  ;)

3
ještě doplňující otázka .... kam ten GRUB půjde ? Bude na C: (primárná SSD disk) nebo se vytvoří na disku kam nechám nainstalovat Ubuntu ?

4
Tak jo,
vím že mne tu ukamenujete, ale prostě to zkusím.
Mám PC s Windows 10 MBR
1. SSD má jen jeden oddíl, NTFS a primárně se z něho bootuje, zavádí se Windows Boot Manager,
2. SSD mám rozdělený na 2 oddíly s EXT4, na jednom bych rád měl Ubuntu a na druhém zkoušel rozličné Android OS

Je nějaký způsob, bez přeformátování systémového disku, a teda jaký (nejaký návod), jak zrušit "nabídku" Windows Boot Manager a prvotně zavádět GRUB2, který by samozřejmě následně umožnil volbu mezi Windows, Ubuntu, Android ?

Aktuálně mám ve W.B.M. duální nabídku Windows a Andriod, kterou mohu editovat například přes EasyBCD

5
Ano cryptovir mě také napadl a proto jsem to projel Eset Online Scanerem, nic nenašel, tak doufám, že tam nic není. A standardně mám ve W10 zapnutá Deffender.
Jinak už jsem se s cryptovirem u jedné uživatelky tak setkal. A žádný soubor nemá změněnou příponu.
Některé starší soubory jsou v pořádku. A v pořádku jsou i soubory  uložené dnes od určité doby. Ale zpětně určité "období" je prostě poničené.

Uvažuji zkusit chksdk nebo něco podobného. Ale momentálně si raději utvářím bitovou kopii disku. Sice pošahaného, ale
alespoň něco. A pak zkusím tu "opravu"

6
Ahoj,
mám nesystémový disk HDD Toshiba 500GB. Dnes při práci se mi najednou začalo stávat, že programy začaly hlásit, že soubory nelze otevřít. Např. XNview neotevře JPG.
Zkusil jsem jednoduchou kontrolu disku ve Windows, žádné chyby nebyly nalezeny. Soubory/adresáře na disku jsou normálně vidět, lze jimi procházet, ale některé nelze otevírat. Při "prohlédnutí" struktury souborů v PSPad-u je vidět, že jsou uvnitř jiné. Např. právě u zmíněného JPG, který by měl začínat podobným řetězcem "˙Ř˙á Exif" ... tak soubor obsahuje jiný sled hexa-znaků. Usuzuji že se jedná o logickou vadu souborového systému, nikoliv o fyzickou.
Otázka je, jestli existuje softwarové řešení na obnovení původní struktury souborů?

7
BTW ... na fotce je vidět těch nesmyslných 112 GB na Storage. A když to připojím do jiného PC, tak je tam 232 GB .... hádám, že tyhle přebírá z nějakého nesmyslného důvodu z interního HDD v počítači (v NTB mám myslím HDD rozdělený a systémová part. má 128 GB, v druhém PC je 256 GB SSD systémový disk)

8
@k3dAR

OK, vyzkoušel jsem variant 2b ... mě jako trollovi to přijde srozumitelnější ... a nechci přepínat v notebooku BIOS na Legacy. Použil jsem DATA=sdc2 - při startu PrimeOS se toto označení "mihne" v textu, takže předpokládám, že to je označení pro USB (v notebooku jsou ještě 1x SSD + 1x HDD).

Po startu PrimeOS Live ale dostávám se stále do slepé uličky. Viz příloha = vidím dva USB připojené disky. První ... což je asi ten první oddíl na flashce, je ten systémový, ale hlásí chybu (Corrupted) a stále nelze nic instalovat - nedostatek místa. Druhý oddíl (disk) je ten Persistence 8GB, který se chová jako External storage.
U prvního oddílu je možné v PrimeOS zvolit "opravu", ale tím dojde k přeformátování a tak i vlastně ke ztrátě systému  8)

Ještě zkusím vytvořit <4GB data.img a hodit ho na ten oddíl fat32 do kořenu. Ale předpokládám, že pak budu muset zase zpětně upravit android.cfg

Jen poznámka ... je divné, že už ani data.img s 4,294,967,296 bytes nedovolí na USB fat32 uložit.
Tu hodnotu jsem převzal z doprovodného souboru k IMG Tool pro vytváření data.img.
Kód: [Vybrat]
Untuk Remix OS :
-------------------------------------------------------------------------------
Tahap I :

dd.exe iflag=count_bytes if=/dev/zero of="F:/RemixOS/data.img" count=6700000000

Tahap II

mke2fs.exe -F -t ext4 "F:/RemixOS/data.img"


Untuk Phoenix OS :
-------------------------------------------------------------------------------
Tahap I :
dd.exe iflag=count_bytes if=/dev/zero of="F:/PhoenixOS/data.img" count=6700000000

Tahap II
mke2fs.exe -F -t ext4 "F:/PhoenixOS/data.img"
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------
|Desired Size | Size In Bytes |
-------------------------------
| 4GB       | 4294967296    |
| 6GB       | 6700000000    |
| 7GB         | 7000000000    |
| 8GB       | 8589934592    |
| 12GB       | 12884901888   |
| 16GB       | 17179869184   |
| 24GB       | 25769803776   |
| 32GB       | 34359738368   |
| 48GB       | 51539607552   |
| 64GB       | 68719476736   |
| 96GB       | 103079215104  |
| 128GB       | 13743895347   |
-------------------------------

9
@k3dAR
OK ... zkusím to ještě po tvém způsobu
ALE ... když jsem vytvořil data.img přes IMG Tool
Kód: [Vybrat]
dd.exe iflag=count_bytes if=/dev/zero of="D:/data.img" count=4294967296
tak se mi ten data.img na FAT32 nevejde  :-\
tudíž potřebuji alokovat buď menší velikost a nebo ....... což bych raději, udělat třeba 6-8GB. Ale pak nelze použít FAT32.
Rufus umí jen NTFS a FA32. Takže , jak na to ?  8)

10
Keď si vytváral bootovacie USB pomocou Rufus, použil si aj možnosť trvalej partície? To ti umožní vytvoriť samostatnú partíciu na USB, kam si neskôr môžeš ukladať dáta.
Persistence partition?
Tento způsob jsem zkoušel .... bohužel při mé laickosti ... dvě varianty .... 1) bez naformátování zbylého místa .... 2) s formátem .... ani jedno mě neprošlo .... z takto rozděleného USB dokonce pak nešlo ani nabootovat.


hleda na flash v koreni adresar data nebo soubor data.img a pokud jedno z toho najde, pouzije to na /data oddil kterej v Android slouzi jako uzivatelske uloziste (pro nastaveni, instalovane aplikace, ulozene data atd)

YES ... našel jsem návod .... kde DATA.IMG též uvádí.
https://helpahoy.tech.blog/2018/08/12/how-to-run-android-x86-from-a-usb-in-persistence-mode/
Nakonec jsem zvolil variantu kdy se USB formátuje na NTFS, nechal mu přidělit (vytvořit) 8GB data.img.
Nevýhodu tohoto postupu vidím v nutnosti mít dvě média ... jedno instalační USB nebo, což jsem zvolil já, CD. A pak druhé na které se nádledně OS instaluje.

11
Ahoj,
jdu si pro technickou radu.
Chci provozovat Android OS (distribuce Prime OS) na USB flash disku, s bootováním a včetně normálního provozu = ukládání dat, instalace aplikací. NECHCI ZAVÁDĚT DUAL-BOOT. Chci si jej spouštět na NTB, ale jelikož jej normálně používá žena, tak já nechci cpát Dual-boot, neřkuli, že na HDD není moc místa pro rozdělení partition.

Když jsem si přes Rufus udělal bootovací USB od PrimeOS, tak v režimu Live (spuštění z USB bez instalace) mne systém krásně běží, ale podivné je, že úložiště hlásí 112GB místa z toho 112GB zaplněného. Nelze tak nainstalovat jedinou další aplikaci. BTW flaška na které jej mám má 32GB.  8)
Zkusil jsem pátrat po internetu, našel jsem pár návodů. Ale žádný mi zatím v mém případě nefungoval.

https://www.youtube.com/watch?v=ulIq0Z_LJjU
Naposledy jsem zkusil postup pomocí dvou médií (CD + USB), kdy jsem si bootovací instalaci z ISO vypálil na CD (mám jenom jednu Flashku), nabootoval z CD a zvolil instalaci na USB disk, formát na EXT4, GRUB loader YES. Instalace proběhne, po restartu a F12 (Boot menu) zvolím bootování z USB, ale na flašce nenajde žádný systém.
Ještě dodám, že bootování instalačky z CD a instalaci Prime OS jsem neprovedl přímo, ale přes VMWare.

Takže teď prosím o radu, jaký tedy zvolit postup ? Nebo by stačilo nějak opravit GRUB na USB? (mám tu i PC s Ubuntu, která EXT4 přečte, narozdíl od W10, které jej pořád chtějí formátovat)

12
Software / Re:TightVNC - po připojení z W7 jen šedá plocha
« kdy: 30. 08. 2019, 14:55:21 »
asi problem na strane klienta nebo server DE.. ja na Xubuntu 18.04 i kdyz pustim x11vnc pouze bez parametru, tak mi vse co si vypsal (s Remmina klientem) funguje ;-)

Mluvíš řečí jiného kmene  :o Ale asi máš pravdu.
Laicky - potíž bude ve spojení VNC z Windows na Ubuntu. Klientů (viewer) jsem zkoušel několik - TightVNC, TigerVNC, RealVNC. U všech se to chová stejně. Takže pro mě jedině řešení správně nakonfigurovat server na Ubuntu. Prostě to serveru musím říct "na tvrdo" jinak určité funkcionality přijímané z Windows ignoruje.

13
Software / Re:TightVNC - po připojení z W7 jen šedá plocha
« kdy: 26. 08. 2019, 15:20:53 »
a ten tigerVNC vie aj ovladat aktualnu plochu? a tym je lepsi ako tighvnc?

Ahoj, trochu to rozvedu ze svého pohledu na Ubuntu 18.04 LTS - desktop (display) :0, pouze jeden uživatel

Nejprve jsem provozoval x11vnc, ale bylo docela obtížné jej správně nakonfigurovat ... hlavně co se týče chování kláves, např. nefunkční clippboard, nefunkční některé klávesy (F#, Alt Gr +), držení klávesy nefugovalo, musel jsem pokaždé stisknout

Poté jsem zkusil zprovoznit TigerVNC. Musím ale spouštět x0vncserver pro sdílení aktuální plochy. instalace přes
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install tigervnc-scraping-serverŘekl bych, že je plynulejší a rychlejší než x11vnc a hlavně zmizely potíže s klávesnicí

A ještě poznatek. Do spouštěcího řádku jsem si přidal parametry
Kód: [Vybrat]
-SendCutText -AcceptCutText
, aby sem mohl kopírovat texty/kódy z W7 do Ubuntu a zpětně. Sice v helpu mají, že standardně je nastaveno 1 (True), ale bez toho mi to nefungovalo, jakmile jsem ty parametry přidal, mohu vesele užívat clipboard, včetně vkládání do terminálu.

14
Software / Re:Skript pro vypnutí PC: v Conky nebo jinak?
« kdy: 14. 07. 2019, 15:16:37 »
@k3dAR

a měl jsi pravdu? (jako vždycky)
zrušil jsem user crontab a zadal jsem úkol do sudo crontab
před poweroff ve skriptu jsem dal také sudo a už to maká !!!!

včera jsem chtěl psát, že i když jsem do dal do sudo crontab, tak mi vůbec nejde ani ten script, protože se mi nic nezapisovalo do logu, ale asi jsem tam měl něco blbě. Dneska jsem na to sednul s čistou hlavou a první test proběhl zatím bez problému.

15
Software / Re:Skript pro vypnutí PC: v Conky nebo jinak?
« kdy: 13. 07. 2019, 13:43:51 »
Ještě mi poradili v daném skriptu spustit samostatný skript pro vypnutí ......... ale to také nefunguje.

Tak mne ještě napadlo. Co ten/ty skripty přesunout někam jinam ? Který umístění by pro ně bylo vhodné?
Ta moje cesta "$HOME/Install/Octane/Crontab/" asi není moc šťastné řešení.

Stran: [1] 2 3 4