Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 𝑾𝑰𝑭𝑻

Stran: [1] 2 3 ... 28
1
Hardware / Re:Vadné ECC paměti, ale MemTest86 chybu nevidí
« kdy: 16. 04. 2025, 21:06:57 »
Zkus provozovat jen ty 2 problemove, resp, to, ze ktere jsou problemove jsi zjistil takhle - vyjmutim neproblemovych?
Ano, zkoušel jsem je i samostatně (po jedné), blbnou i tak.

2
Hardware / Re:Vadné ECC paměti, ale MemTest86 chybu nevidí
« kdy: 16. 04. 2025, 20:18:10 »
Já ti tedy nechci nic říkat, ale podle konfigurátoru máš nejspíše blbé paměti.

https://www.kingston.com/en/memory/search/model/95084/asus-p10s-m-ws-motherboard
Toto je jedna z kompatibilních  KSM26ED8/16HD
16GB DDR4 2666MT/s ECC Unbuffered DIMM
Jojo, to je seznam pamětí, u kterých výrobce garantuje, že by měly fungovat. A když tam ty paměti nejsou, tak výrobce garantuje, že fungovat nebudou? Já chápu, že negarantuje, že fungovat budou, ale beru to takhle: papírově mám 4 identické kusy. Dva jsou úplně v pořádku, dva nikoli.

3
Hardware / Re:Vadné ECC paměti, ale MemTest86 chybu nevidí
« kdy: 16. 04. 2025, 18:58:50 »
Pořídil jsem Mushkin Proline 16GB ECC unregistered - dvakrát jako nové, dvakrát jako rozbalené. Každý ten pár vypadá úplně jinak (jedny mají čipy z jedné strany, druhé z obou), mají ale naprosto identické označení, liší se fakticky jen sériovým číslem.

Tohle je podezrive - pokud to ma rozdilny pocet cipu, tak tam bude jina kapacita per package, a jina organizace (x4 vs x8) a mozna i jiny pocet ranku.. a desce se ten mix nemusi dvakrat libit. A tu znacku.. neznam, nerespektuji :D
Ano, když na to tak koukám, tak Mushkin = velký špatný. Mimo jiné proto, že:
Oboje paměti mají modelové označení MPL4E266KF16G28, a ani ty, co má Mushkin na svém obrázku, tak nevypadají (ty z jeho webu vypadají spíš jako buffered, ten prostřední čip jiné velikosti já tam nemám).
Oba typy těch pamětí (jak ty, co mají čipy z jedné řady, tak ty, co je mají z obou) mají na štítku uvedeno PC4-2666 ECC 2Rx8 19-19-19-43 1.2V.

A teď co na nich skutečně je za brouky: Pokud budu předpokládat, že pod štítkem, který nechci odlepit, je to samé, co na zbytku modulu, tak ty jednostranné mají oba 9× SEC K4AAG04 5WA BCWE, zatímco ty, které fungují v pohodě, mají a teď pozor: jeden 18× SEC K4A8G04 5WE BCWE a druhý 18× 10-1702-56-BA-XR, což ani nejsem schopen vygooglit, ale oba fungují pospolu bez chyb, každý v jednom kanále (zatímco ty jednostranné jsou problémové i každý samostatně, takže mixáž s jinými tady ani nemá smysl řešit). Ano, důvěra ve značku je na bodu mrazu (jak by řekl kolega: „je to supr, ale už si to nikdy nekoupim“).
A nejblbější je, že podle dokladů, které k tomu mám od Mironetu k dispozici, ani za mák netuším, které byly ty nové a které ty rozbalené (ty rozbalené měly skutečně uvedeno „vrácení do 14 dnů zákazníkem“), protože sériová čísla na dokladech jsou nesmysly, které neodpovídají tomu, co na těch štítkách je. Čili hrozí riziko, že když vezmu ty, co blbnou, a vrátím je, dostanu ty samý. V tom zmatku je pozitivní nanejvýš to, že tak, jak jsem to koupil, jde o identický produkt a jeden pár funguje a druhý ne, což by potenciálně mohlo eliminovat řeči o nekompatibilitě :). Na jednu stranu se mi nechce dělat nějakýho extra haj3la vůči prodejci, na druhou stranu bych rád, aby to fungovalo a z toho, co jsem si koupil a dostal, funguje půlka, přestože je to podle papírů všechno jeden a tentýž produkt.
Do toho se může stát, že reklamace bude vyřízena stylem "vrátíme peníze, protože ty křápy už na skladě nemáme", takže budu mít tak jako tak jen jednu sadu (která mi bude na prd) a druhou budu muset koupit jinou - což je to, co je na té první sadě na prd :). Radši bych fakt měl všechny stejný a když jsem to objednával, počítal jsem s tím, že všechny stejné jsou (dle model čísla). No, a mezitím každý pes jiná ves.

4
Hardware / Re:Vadné ECC paměti, ale MemTest86 chybu nevidí
« kdy: 16. 04. 2025, 13:07:13 »
- ty problémy s kompatibilitou a případnými výpadky pro single vs dual rank na konkrétní desce nejsou nijak výjimečné.
To neplatí jen pro unbuffered ECC, ale i pro standardní desktopové DIMMy. Obecně je to pak i jeden z důvodu proč třeba ty vyšší řady čipsetů/CPU s více sloty vyžadují ty bufferované registered nebo load reduced (LR) DIMMy. Je to výrobně dražší, přidá to latenci, ale je to také typicky spolehlivější.

Takže výrobci pamětí často nabízí unbuffered modely v obou variantách (1R a 2R)..
Což platí i pro ten Mushkin.. např.
https://mushkin.com/product/proline-16gb-ddr4-2133-rdimm-pc4-17000-2rx4-15-15-15-36-992212/
Je pak na výrobci desky (viz. QVL), nebo zákazníkovi, aby si vybral modul, co bude chodit.

Paměti v tom zmíněném páru tedy nemusí být nutně vadné, jen nekompatibilní. Snad se je podaří vyměnit a nebude tam i jiný problém (třeba při obsazení všech čtyř slotů).
Zase mi přijde zvláštní, že by takhle zásadní nekompatibilitu MemTest přešel bez mrknutí oka - tedy že by to dokázala pořešit korekce toho ECC a v MemTestu nevyjela ani datová chyba, i když se to celé tváří citelně zpomaleně.
No uvidíme, je to z Mironetu, tak snad budou mít zájem mít spokojeného, nikoli nas**** zákazníka ;).

5
Hardware / Vadné ECC paměti, ale MemTest86 chybu nevidí
« kdy: 16. 04. 2025, 09:01:40 »
Zdravím, vím, že se tu vyskytuje spousta borců se zkušenostmi s ECC paměťmi a doufám, že narazím na někoho, kdo ví, o čem mluví. Dostal se mi do rukou server s deskou ASUS P10S-M a Xeonem E3-1220 v5. Bylo v tom 8 GB RAM, což je na nic, tak jsem se rozhodl, že to nacpu po okraj. Sloty pro DDR4 RAMky, s podporou ECC (ostatně i těch 8 GB bylo ECC), tak jsem si řekl, že tam dám 64 GB ECC.

Pořídil jsem Mushkin Proline 16GB ECC unregistered - dvakrát jako nové, dvakrát jako rozbalené. Každý ten pár vypadá úplně jinak (jedny mají čipy z jedné strany, druhé z obou), mají ale naprosto identické označení, liší se fakticky jen sériovým číslem.

No, jal jsem se osadit desku a po čase zjišťuju, že ty paměti vykazují chybovost. Chápu, že ECC je tam od toho, aby chyby detekovalo a případně opravovalo, nicméně pokud už k tomu opravování dochází, nastává, alespoň podle toho, co jsem vypozoroval, rapidní propad výkonu. Postupným zkoušením jednotlivých modulů i párů jsem zjistil, že ten pár, kde jsou čipy jen z jedné strany, vykazuje vysokou chybovost.

A teď se dostávám k jádru otázky: pustil jsem na to poslední MemTest86 Free (bez plus), takový ten UEFI. A ten za celou dobu nenapíše jedinou chybu, přitom jsem žil v přesvědčení, že ECC by vypisovat měl. Log SMBiosu v setupu je plný ECC chyb (mažu ho ručně, abych věděl, kdy ty chyby zase nastanou). Chyby jsou i v Event logu Windows (WHEA cosi), nicméně po čase Windows zahlásily už při bootu, že je to špatný a nenajely.
Problémy s pamětí se dají v tomto případě vypozorovat už na rychlosti běhu prvních testů MemTestu, kdy si to ty paměti jen osahává (address testy). Bezchybné paměti to prolítne rychlostí blesku, na vadných to drhne, že test trvá i minutu, ale dojede a chybu nezahlásí. Stačí vidět, že se test zasekl, během chvilky ho ukončit, najet do setupu a v SMBios logu je vidět kombajnmilion chyb (Multi-Bit error) na konkrétních slotech.

A já se ptám, jak je to s tím MemTestem, proč ty chyby nevypisuje, když se to (soudě dle logů ve Windows) do softwaru dostat dokáže? Nemám třeba něco blbě v Setupu? Jaké nastavení bych tam měl hledat, aby to i MemTest pobral? Jde mi o to, že když ty paměti budu reklamovat, tak potřebuju mít nějaký podklad, že jsou fakt nemocné. Jako jo, můžu si vyfotit ten log SMBiosu, ale taky mi může aktivní technik říct "nám memtest projel, reklamaci neuznáváme, máte to nekompatibilní". Já mám aspoň tu kliku, že jeden pár jede zcela bez problémů (projedou všechny 4 PASSy (pane redaktore, víte, co je to PASSy? ;)) a v SMBios logu je jen zmínka o tom, že jsem ho smazal - o pamětech ani chybička. A i když jsou to konstrukčně jiné kusy, modelově jsou identické. Ale ten druhý pár blbne jak v páru, tak po jednom kusu (čili už vím, proč je někdo vrátil a proč byly v nabídce jako rozbalené, tohle je bohužel častý nešvar řady e-shopů a asi hlavní negativum práva bez udání důvodu vrátit něco ve 14denní lhůtě - eshop takto vrácené věci posílá bez rozmyslu dál do oběhu - i když vlastně upřímně netuším, jestl ten vadný pár byl rozbalený, nebo nový, nemám to moc podle čeho poznat, jen hádám ;).

Já bych ten server docela rád používal na hraní si s virtualizací, protože za cenu těch pamětí mi to přijde cajk, ale musí být jaksi OK ;) (server jsem získal zadarmo jako vyřazený vč. dvou SSD v mirroru za hranicí životnosti, ale stále chodí, tak na hraní stačit budou).

6
Modifikace dotazu bez myši:
Citace: jauznevimco
shift+pravej klik.
Jde to plnohodnotné menu (shift - pravý klik) nějak provést jen s použitím klávesnice (aniž bych furt opakovaně musel lovit položku Více)? Ihned, bez prodlevy. (Pokud sem ještě nepřidal to zaklínadlo do registru)

bývalo zvykem, že kontextové menu šlo udělat přes shift F10, ale tušo probem, že Shift+Shift+F10 neprojde. Ledaže by by byl pravý a levý shift, ale to bych musel si nechat prodloužit prsty...
Lshift+Rshift+F10 nefunguje, ale pokud z klávesnice ještě někdo nevydloubl tu „kontextovou“ klávesu (tzv. „hamburger v boxu“ neboli ☰ ve čtverečku), co bývá na normálních klávesnicích mezi pravým AltGr a Ctrl, tak Shift+tahle klávesa dělá přesně to, co je požadováno. Na notebookách nebývá, no :-/ .

7
Sítě / Re:MikroTik: více adres pro eth1 přes DHCP
« kdy: 08. 03. 2025, 23:27:59 »
OK, díky za nakopnutí zjevně správným směrem :)

8
Sítě / Re:MikroTik: více adres pro eth1 přes DHCP
« kdy: 08. 03. 2025, 21:18:06 »
Zdravím,
vím, že jde o staré vlákno, ale nenašel jsem uspokojivé řešení toho, co potřebuji udělat, a tohle se tomu blíží nejvíc.

Mám Mikrotika, který je připojen k providerovi. Port 1 a 2 jsou v "BR_PROV" s nějakou konkrétní MAC adresou a na základě té přiděluje provider IP adresu, třeba 10.0.0.1. Na tu je z vnějšku posílána konkrétní statická veřejná IP adresa (tzn. co jde na tu veřejnou IP, skončí na 10.0.0.1 a co vyleze z 10.0.0.1 se tváří jako ona veřejná IP adresa). Na mikrotiku jsou pak pravidla, která různé věci rozhazují na některé stroje v síti, např. web server a podobně. To funguje dobře.

Pak mám druhý router (openwrt) a ten má svůj WAN port připojen kabelem na port 2 v mikrotiku na "BR_PROV" a přes tuto bridge od téhož poskytovatele dostává další IP adresu, třeba 10.0.0.2. Vnější veřejná IP u této adresy je sdílená dynamická - je to klasický scénář, který používá většina poskytovatelů, kteří svým klientům neposkytují veřejnou IP adresu.

Openwrt router hraje roli DHCP serveru pro všechny klienty na LAN, přičemž defaultně přiděluje svou vlastní IP adresu jako gateway (třeba 192.168.1.1) a některým specifickým dá jako gateway adresu toho mikrotiku (třeba 192.168.1.88). Jsou to přesně ty stroje, které potřebují komunikovat se světem přes statickou veřejnou IP adresu. Jinak jsou ale všechny stroje v téže LAN (na jednom subnetu).

No, a já jsem si jistý, že tohle všechno by zvládl ten Mikrotik (a to bez metarouteru). A začátek této eskapády začíná v problému, jak z jednoho fyzického portu, do něhož vede kabel od providera, udělat dvě MAC adresy se dvěma IP adresami (protože každé té MAC adrese provider přidělí tu konkrétní IP adresu, se kterou pak dále pracuje) a jak potom zajistit, aby většina klientů na LAN šla tou adresou, která je navenek sdílená, a ty určité konkrétní MAC adresy šly ven tou dedikovanou veřejnou statickou. Ideálně tak, aby se Mikrotik tvářil pro všechny klienty na LAN jako jedna default gateway (teď mám fakticky dvě gateway a přijde mi to zbytečné) a to, kam kterého klienta ve finále pošle, by záviselo řekněme na nějakém address listu (neboli address list by šel zvláštní trubkou ven, všechno ostatní default trubkou - jestli to bude seznam MAC adres, nebo IP adres, je mi v zásadě jedno, počítám s tím, že každý konkrétní speciální klient by dle MAC adresy dostal konkrétní neměnnou IP adresu).

9
Odpověď bych rozdělil na několik částí:

1. Windows můžou pokazit kde co, ale obecně instalace do posledního oddílu není nic proti ničemu. Windows na UEFI ke svému rozběhnutí reálně potřebují minimálně dva oddíly - jeden EFI ze kterého se bootuje (reálně FAT32 partišna se zavaděčem a nějakým dalším smetím, jako je BCD a kdoví co ještě, tenhle oddíl ale na UEFI potřebuje prakticky jakýkoli OS) a druhý, kde jsou samotné Windows. MSR není potřeba (MSR je jen vata bez reálných dat) a Recovery partition taky není potřeba. Na Legacy OS stačí dokonce jedna partition - NTFS přes celý disk, bude to z toho umět bootovat a všechno kolem. Doporučení, jak má být Windows nainstalován, je věc jiná.

2. Windows lze docela obstojně provozovat i z USB disku, a tím myslím plnotučné Windows, ne jen WinPE. Vezme se instalačka, Rufus a řekne se, že se má udělat Windows To Go. Pak se z toho musí nabootovat a projde se normálně úvodní instalací, tvorbou účtů a tak ... a s výsledkem pak člověk může jezdit jak s kolotočem po různých počítačích (mám to tak, je to velmi užitečná věc). Jasně, licence, aktivace a tak ... ale to je vedlejší. A tedy z toho lze i aktualizovat firmware počítače, pokud to výrobce umí jen z Widlí. Osobně ovšem doporučuji za dané situace preventivně vyjmout interní disk, ale není to nezbytně nutné. Windows v režimu "To Go" mívají takový dobrý zvyk, že interní disky hodí do offline a pracují jen s tím USB, na kterém jsou.

10
Hardware / Re:Opravdu pomalý SSD disk
« kdy: 07. 03. 2025, 16:06:23 »
Problém u tohohle SSD je, že výrobce deklaruje výkon jen v situaci, je-li disk nový, popř. při uvedení do stavu "jako nový" pomocí Secure Erase. Nic víc. Neuvádí nic jako nejmenší možná rychlost a podobně. Takže pokud SSD podle specifikace "po Secure Erase v CrystalDiskMarku při nastavení Queue Depth 32 se zapnutou write cache umí udělat zápis 500 MB/s a čtení 540 MB/s", tak bohužel není co reklamovat.

11
Nedalo mi to a jal jsem se na to přijít s pomocí strýčka Googla. Nakonec jsem narazil na "Clover" - boot loader, který lze nahrát na maličký USB disk a bootnout s jeho pomocí z NVMe. Pravděpodobně by to šlo nejen přes UEFI, jak jsem to zkusil já (a tazatelův Dell Precision T3610 to umí), ale i v Legacy módu (to ještě budu někde zkoušet).
Základem úspěchu je mít NvmExpressDxe.efi ve správné složce. Tím se natáhne patřičný driver pro NVMe … a dál už to jde skoro samo.
Výsledek na desce Intel DP55KG s procesorem Core i5-650, tedy poměrně obstarožní platforma. Ve slotu karta s NVMe diskem, v USB na flešce (přesněji v microSD čtečce na kartě) Clover, který se postaral o bootnutí. Žádný SATA disk tam není, i když by to s ním samozřejmě šlo taky.
Jinak tato konkrétní instalace byla vytvořena původně na SATA SSD s podporou bootování přes UEFI (tedy GPT a tak), následně jí byl zpřístupněn prázdný nenaformátovaný NVMe SSD, aby si nabrala ovladač, poté v jiném OS zklonována na ten prázdný NVMe SSD a přenesena na tento stroj. Bootlo to na první dobrou, až mě to překvapilo. Osahalo si to hardware, nainstalovalo drivery, které to do té doby nemělo … všechno jde, když se chce, akorát malý děti se musej nosit ;).

12
Hardware / Re:Hledám RAID kartu pro 4× SATA RAID1(10)
« kdy: 16. 02. 2025, 20:27:32 »
Možná to pro vás bude overkill, ale mám tady nevyužitou kartu 3Ware 9650SE pro 16 SATA disků. Od baterky bych určitě nečekal žádnou službu, ale ten zbytek by měl chodit. Pořídil jsem to, že si taky udělám storage z mnoha disků, ale nakonec na to nedošlo a válí se mi to tu ladem. Je k tomu čtveřice šlahounů, jedna dvojice delší než druhá. Jednou jsem to vyzkoušel, že to funguje a pak … už jsem se k ničemu nedostal :).
Za 700 stovek + doprava je to k mání. Primárně pro tazatele, sekundárně pro kohokoli.

13
Server / Re:Utilizace disku zahlcuje celý server
« kdy: 11. 02. 2025, 22:15:22 »
Jestli to jsou soho disky koupeny nekde v garazi, tak bych se podobnymu chovani vubec nedivil. Podle toho jak to popisujes, tak je jeden disk vyrazne horsi, a kdyz ho das do raidu, tak na nej ten raid chte nechte musi cekat.

Jinak na MB/s nesejde, to co potrebujes znat jsou IOps.
Jasně, že na MB/s nesejde, ale i to IO je dost nízké...A ze zápisu v rámci kb/s taky neuděláš extra IO.
Já třeba říkám, že ani propustnost, ani IOPSy samy o sobě nejsou nic. Úložiště se dá vytížit jak hromadou malých IO operací, tak podstatně menším množstvím velkých IO operací. Samotný parametr IO za sekundu neznamená nic, pokud nevíme, jak velké ty IO jsou.
Co je podle mě nejsnazší ukazatel je právě ta utilizace, to je něco, co se mně osobně z linuxu tahá dost nešikovně. Windowsy na to maj krásnej graf přímo v task manageru, kterýmu říká „aktivní čas“ a popisuje ho jako „procento času, po který byl disk zaneprázdněn žádostmi o čtení nebo zápis“. Pokud je disk v pořádku, může být zatížen ke 100% hranici jak zmíněnou kopicí malých IO operací, tak velkými IO operacemi a v takové situaci se dá z IOPSů a propustnosti odhadnout, že je OK. Ale pokud není v úplně nejlepšíá kondici, může se na 100 % aktivního času dostat tím, že se opakovaně snaží zpracovat vadný sektor v případě rotačních disků, nebo v případě SSD třeba zápisem v situaci, kdy musí zároveň uklízet. iostat to umí mj. s parametrem -x, který by měl ukazovat rozšířené statistiky včetně utilizace, což je právě ten sloupec %util, ale tenhle textový výpis je třeba pro mě nešikovný, mám raději grafy ;). Navíc nechápu, jak se může utilizace dostat nad 100 % (disk nemůže v časovém úseku čekat déle než 100 % toho času, takže to linux zase prezentuje kdovíjak).

14
Čtu to tady a mně se tohle cvičení líbí, včetně některých tipů. Bohužel mám PCIe adaptér teď v jiné lokalitě, takže to nemůžu prakticky vyzkoušet, ale principielně vím přesně, co dělat, jen to nechci psát, protože to (zatím) nemám vyzkoušené (a i z důvodů, které jsou zde uvedeny, to nemusí fungovat).

15
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 01. 02. 2025, 12:55:56 »
Ono je to vícesečné. U nás se teď zhlídli v nasazování CIS benchmarků a já tomu říkám instantní zlo na pochodu. Na jednu stranu to chápu, an druhou stranu se mi podařilo vydyndat si mírnější restrikce, protože když vám přestane chodít ve Windows i iSCSI initiator, protože se někdo rozhodl, že to není bezpečné, tak už prostě vypěníte, o nemožnosti efektivně rozchodit virtualbox kvůli izolaci jádra ani nemluvě. Automatické odhlašování vzdálených přihlášení po nečinnosti je taky něco, co mi krutě pije krev, nedává to žádný smysl a jen to člověka obtěžuje (smysl má nanejvýš automatické zamykání fyzické plochy a i tomu se mi naštěstí podařilo zabránit).
Na firemních notebookách není problém zablokovat bootování z čehokoli jiného než z vnitřního úložiště, to, že to někde nedělají, je buď neschopnost, dobrá vůle, nebo záměr. Ale v těch větších korporátech se šrouby utahují čím dál víc a mně už to přestává bavit v tom dělat, protože když si navzájem hážeme klacky pod nohy a vydáváme to za pozitivum, tak jsem si asi špatně zvolil obor. A pak přijde testovací phishing mail a stejně vám někdo opakovaně vyplní přihlašovací údaje, tak si pak říkáte, že to veškeré zabezpečení je stejně k ničemu, protože pořád je nejslabším článkem lidská blbost. Ale odsíráme to kvůli ní my, co bychom rádi efektivně pracovali, ale nemůžeme, protože každá blbá VPNka odřízne přístup k jiné síti (proto si děláme na každý kravský projekt extra virtuálku), pomalu do těch vzdálených ploch nesmíte protlačit ani clipboard (což je při práci s příkazovou řádkou a skripty fakt mňamka) a úplně nejlepší jsou projekty, kde když zákazník po vás něco chce, tak vy musíte jeho bezpečáka ponížene poprosit o přístup a on vám ho milostivě na hodinu povolí - tak na takových projektech jsem odmítl dělat s tím, že mám svou čest a že ať si to dělá někdo, kdo nakoupil kýbl nervů ve slevě.

Stran: [1] 2 3 ... 28