Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - WIFT ​​​​​​​​​​

Stran: [1] 2 3
1
Odkladiště / Rotační enkodér s tlačítkovým vypínačem
« kdy: 17. 12. 2023, 18:59:55 »
Zdravím, tohle je sice trošku mimo, ale věřím, že někdo šikovný se najde, kdo bude vědět. Dostalo se mi do ruky rádio do starého New Beetla (včetně toho New Beetla) a někdo rozbil původní rotační enkodér s tlačítkovým vypínačem a nahradil ho rotačním enkodérem s tlačítkem a když zjistil, že aby rádio fungovalo, musel by to tlačítko pořád držet, tak to na druhé straně spájel natvrdo, takže rádio bylo trvale zapnuté (když byl zapnutý klíček).

Hledáním na netu jsem zjisti, že sehnat tu původní součástku je úkol nadlidský - sehnat přesně tu, co tam je teď, není problém, ale chtěl bych ji nahradit tou původní, aby měl přístroj originální chování a nebyl k tomu navenek žádný bastl typu došroubovaný vypínač apod. Je to takové to tlačítko, co když se na něj máčkne, tak vyjede a v tomto stavu spíná, a když se na něj máčkne znovu, tak zůstane zamáčknuté a v tomto stavu je obvod rozepnutý - takový ten styl „propiska“.

Rotační enkodér, co tam je teď, má průměr osy 6 mm a asi 30 kroků na otáčku, ten druhý parametr není až tak podstatný, jestli bude mít 20, nebo 30, nehraje roli, ale aby se to pohybovalo kolem téhle hodnoty (třeba 10 už je žalostně málo a víc jak 100 je zase zbytečně moc). nemám ponětí, kde ho sehnat, neřáda, kdybyste někdo věděl, uvítám info (možná to někdo používá pro nějaká Arduina a podobné hračky).

Druhá varianta, pokud by tohle nebylo k sehnání, je - a to už bych potřeboval nějakého šikovného elektronika - spáchat obvod, kterým bych to chování nahradil a který by byl ukrytý uvnitř a byl pokud možno velmi malý. Ten by jednoduše využil toho již přítomného tlačítka - při stlačení by na výstupu provedl sepnutí, při dalším stlačení rozepnutí (výchozí by bylo rozepnutí). Ideálně bez relé. V takovém případě bych počítal s modifikací plošňáku toho rádia. Uměl by tu někdo něco takového spáchat, nebo by věděl, z čeho by se to dalo spáchat za nějaký normální peníz? (tzn. pár stovek max, nic, co by se blížilo tisícovce nebo víc) Věřím, že takový obvod již nejspíš existuje, jen nevím, jak ho vygooglit. Otázkou je taky napájení, ještě jsem nezkoumal, co by do toho mělo jít (kolik je tam někde poblíž voltů, ale počítám s něčím v rozsahu, řekněme, 3-12V).

Díky předem.

2
Server / Který systém píše diakritiku až po znaku?
« kdy: 07. 12. 2023, 10:40:50 »
Zdravím, mám zvídavý dotaz: netušíte nevíte někdo, jakým způsobem lze za normálních okolností (tzn. bez nějakých speciálních nástrojů) napsat diakritické písmenko (např. obyčejné dlouhé a → á) tak, že nejdřív se napíše a a až pak čárka ´

U nás je běžně á na české klávesnici na klávese 8. Taky lze totéž písmeno napsat tak, že se bouchne nejdřív čárka (klávesa =) a pak obyčejné malé a a vznikne z toho á. Oba jsou to jak vzhledově, tak binárně naprosto identické znaky (aspoň ve Windows).

Proč se ptám: řešil jsem převod dat z jedné databáze do druhé (Oracle→MSSQL) a narazil jsem na slovo „Oznámení“ (jako součást názvu souboru), které v databázi bylo dvakrát. Je nad tím vytvořený unique index s výběrem několika sloupců a došlo k tomu, že ve zdrojové databázi byly všechny hodnoty dvakrát, akorát to jméno souboru se lišilo právě v tom, jakým způsobem je napsané to „Oznámení“. Oracle to nebral jako duplicitu, MSSQL to jako duplicitu vzal, protože mě nenapadlo, že musím dát Collation s vlastností „WS - width sensitive“ (to se v našem prostředí běžně nedělá). Tedy já vím, jak ten problém vyřešit, ale co je mi záhadou, je, jak mohl někdo tyhle znaky do té databáze uživatelskou cestou dostat. Neznám aplikační logiku, která do té databáze strká data, a je to irelevantní, téměř jistě tam prostě dochází k uploadům souboru, ty se ukládají do databáze (čert to vem) a jméno souboru se k nim připíše spíš tak jako pro pořádek (reálně to jméno souboru nikde na filesystemu už nefiguruje, aby se na něj něco odkazovalo nebo tak).

A teď jak to jméno souboru (resp. ta část jména vyjádřená slovem „Oznámení“) vypadala v té druhé binárně neidentické verzi: no, takto: „Oznámení“.

Jakkoli to vypadá stejně, stejné to není. Když jsem si to rozklíčoval do hexa, zjistil jsem, že existuje sada speciálních diakritických znaků (Combining Diacritical Marks), což jsou diakritické znaky platící pro znak před nimi (aneb v případě čárky je to „čárka nad tím, co je před tím“). Takhle lze jakýkoli z těchto diakritických znaků napsat nad jakýkoli jiný znak (asi kromě jakéhokoli znaku z této sady), takže lze vyrobit třeba slovo „eͫnͤcͯoͥdͨeͦ“ ;) Takže zatímco takový „Pěťovníček“ má v UTF16 22 bajtů, tak „Pěťovníček“ jich má 28. A když bude v MSSQL Collation bez width sensitive, tak to budou pro ten server duplicitní řetězce (pokud se to dá do sloupce s podporou unicode znaků, tedy např. nvarchar - když jsem to dával do varchar, rozdělilo to ten diakritický znak od toho běžného a vznikly dva, takže se duplicita nekonala).

Já to takhle napsal za pomoci dencode.com/string/hex, ale mě zajímá, jestli nevíte, jak (v jakém OS?) se to dá napsat "normálně", bez dopomoci nějakých takovýchto fíglů.

3
Bazar / Sháním CRT monitor 17″
« kdy: 18. 11. 2023, 15:19:31 »
Sháním funkční CRT monitor, max. 17″ (snesu i menší, ale aby uměl rozlišení aspoň 1280×1024, nejlépe v něčem vyšším než 60 Hz; určitě ne 21″ a větší - to jsem měl a zbavil jsem se toho, protože to bylo už moc velké).
Ideálně z ČB a okolí (JČ kraj), abych si ho mohl osobně odvézt.

4
Zdravím, tápal jsem, zda to dát do sekce hardware, nebo software … tak začnu hardwarem. K počítači mám do USB připojenou přes redukci PS/2 myš. Ta má kromě standardních věcí (levé a pravé tlačítko, kolečko pro scrollování a jako třetí tlačítko) také jedno boční tlačítko. Jakou funkci mělo původně, není úplně podstatné, vím jen, že myš potřebovala nějaký driver, aby ho uměla využít, neb jde o myš z doby, kdy toho myši moc navíc neuměly (Logitech Cordless Mouseman , ještě s kuličkou). Byla to moje první ergonomická myš a její tvar mi stále vyhovuje a protože funguje, používám ji nadále (právě nyní), jen přes redukci do USB (protože v noteboocích už jaksi nejsou PS/2 porty).

Co se té redukce týče, jde o redukci, která má dva PS/2 porty, kromě myši v ní mám i klávesnici. Redukce se identifikuje jako Vendor ID 0x0A81 (Chesen Electronics Corp.), Product ID 0x0205. Myš i klávesnice jsou standardní HID zařízení. Přes "pasivní" redukci na USB nefunguje žádné z těchto zařízení (neumí USB protokol jako některé novější PS/2 klávesnice, které u sebe měly obyčejný drátový převodník a když se píchly do USB, pochopily to a jely jako nativní USB).

Co bych potřeboval, je zjistit (a je mi skoro jedno, jestli v linuxu nebo Windows), zda to boční tlačítko myši generuje nějakou událost, která by se pak případně dala zpracovat (určitě existuje mufnáct jednoduchých prográmků, které umí na základě různých stisknutých tlačítek něco dělat). Jediné, co vím, je, že když pohybuji kurzorem a stisknu to boční tlačítko, kurzor se na chvilku jakoby cukne, což se ale děje i při stisku všech ostatních tlačítek (levé, pravé, kolečko), akorát ta ostatní tlačítka navíc vyvolávají své výchozí akce. Tohle tlačítko nevyvolává nic, protože na jeho stisknutí v systému není nic definováno.

Anebo (moje hypotéza, nevím, jestli pravdivá) to cuknutí generuje samotná redukce, když vyhodnocuje, co se stisklo, aby to dál předala systému jako událost, která se očekává na USB myši, s tím, že tomuhle tlačítku nerozumí a nepředává dál nic (pak by to tlačítko bylo touto cestou nevyužitelné). A já bych potřeboval nějak spolehlivě zjistit, jestli je správně A (systém informaci dostane, ale neví, co s tím, tak nedělá nic), nebo B (redukce neví, co s tím a neposílá to vůbec do systému).

5
Bazar / Prodám Mikrotik R11e-LTE6
« kdy: 02. 09. 2023, 19:21:25 »
Nemám další využití pro Mikrotik RouterBOARD RBLHGR&R11e-LTE6, neb v lokalitě, kde jsem tím chtěl zachránit připojení k internetu, nepomohl (signál tak prachbídný, že nepomohlo nic a i když to něco chytilo, někdy i dvě BTSky najednou, tak to nebylo i vzhledem k přetížení tamních vysílačů k používání a ve finále tam šel StarLink). Nabízím tedy zde, než to skončí někde na bazoši apod..
Produkt nese nějaké známky používání, ale v zásadě mu nic není. Má to nějaké mouchy, např. SIM karta se fakt zasunuje blbě, ale to šlo blbě vždycky.

RouterOS je tam 7.něco, firmware modemu aktuální. Je to bez mount kitu, já používal obyčejné větší stahovací spony na hadice (rozebral, protáhl, opět spojil, nasadil na tyč a utáhl). Původní napájecí adaptér a přechodka na PoE součástí. Samozřejmě bez SIM karty ;).

Aktuální fotky v galerii zde:


Cena 2500,- Kč + doprava, preferovaná Zásilkovna, nebo osobní odběr v ČB a okolí. (Koupeno 04/2020.)

6
Sítě / Extra WiFi s „transparentní“ VPN
« kdy: 25. 07. 2023, 16:58:14 »
Zdravím chytré hlavy, měl bych takový případ:
V jedné lokalitě máme Starlink s originálním řešením (WiFi router + převodník na ethernet s těmi pakonektory). Bohužel řada služeb tohle spojení nechápe jako „Česko“ (některé ano, ale jiné ne - docela obvyklé je, že když člověk potřebuje, aby to jako „Česko“ vypadalo, tak to tak nevypadá a naopak - např. mám vyzkoušené, že volání přes WiFi touto cestou u O2 nejde).
Pro tyhle situace bych chtěl do té lokality přidat WiFi router, který by se tvářil prostě jako další WiFi (mimo tu Starlink mesh WiFi), ale byl by skrz ten Starlink permanentně spojený VPNkou ke mě domů (u mě doma lze počítat na příchozí straně s Mikrotikem, byť ten sám o sobě nemá veřejnou IP adresu, ale nějakou 10.x.x.x a směruje mi ji na něj provider), kde už se to jako „Česko“ tváří úplně normálně :). Počítám, že by asi optimální bylo využít WireGuard, už jen kvůli rychlosti. Sice jsem ho ještě nezkoušel, ale to by asi nevadilo, co to tu tak čtu, tak je to relativně snadné. Zároveň bych tím nahradil stávající VPNku.

Otázka č. 1: Jaké řešení byste doporučili aplikovat na straně „u Starlinku“? OpenWrt? Mikrotik s WiFi? Něco jiného? Sám Starlink hardware, nepředpokládám, že by toho byl ze softwarové stránky schopen. Nepočítám ani s tím, že tahle WiFi pojede plnou rychlostí jako Starlink (200 Mbit), ale pomaleji (pod 100 Mbit, spíš tak 50, podle rychlosti té použité WiFi).

Otázka č. 2: Lze udělat na Mikrotiku ten WireGuard „server“ (či obecně VPN server) tak, aby Mikrotik sám o sobě neposkytoval IP adresu, bránu a tak (aby nedělal DHCP server), ale přehodil by to na jiný (defaultní) DHCP server v síti a zařízení na domácí siti tak byla na stejném subnetu (se vši funkčností) jako klient, který se připojí přes VPN? Optimálně tak, že se připojím u Starlinku na WiFi "VPN" a až ten DHCP server za VPNkou u mě doma mi přidělí adresu, bránu a tak. Pokud by bylo podle vás lepším řešením více subnetů a routování mezi nimi, tak se tomuto řešení taky nebráním, ale přijde mi elegantnější, když se to bude tvářit jako jeden subnet.

A samozřejmě obligátní: předem díky :).

7
Zdravím, mám historicky jednu (teď už) virtuálku, co byla kdysi fyzickým strojem. Byl tam datový disk, který se mi nechtělo migrovat na virtuální, protože mi to přišlo zbytečné - data zůstala na svém místě a místo fyzického stroje to je ve virtuálce.
Na fyzickém železe jede Debian (11) a v něm KVM. Na správu používám GUI - virt-manager. VirtIO disk 1 s OS je normálně qcow2 soubor, VirtIO disk 2 je směrován na ten fyzický disk, momentálně /dev/sdc. Definice v XML vypadá takto:
<disk type="block" device="disk">
  <driver name="qemu" type="raw"/>
  <source dev="/dev/sdc" index="1"/>
  <backingStore/>
  <target dev="vdb" bus="virtio"/>
  <alias name="virtio-disk1"/>
  <address type="pci" domain="0x0000" bus="0x05" slot="0x00" function="0x0"/>
</disk>


Ono to funguje, problém je, že někdy se ten linux na fyzickém železe zblázní a při startu není disk sdc diskem sdc, ale třeba sdd a sdd je sdc. To je pak problém, protože disk sdd je třeba součástí pole (byť linuxového řešeného přes mdadm) a když se najednou octne ve virtuálce, protože je to sdc, tak ta mu může ublížit, zatímco původní datový disk s sdc je v klidu, protože na něj nic nehrabe, zatímco ten, který se nedopatřením dostal do virtuálky, je používaný prostřednictvím UUID. A já nevím o ničem jako UUID nebo něčem, co by ho fyzicky definovalo, ať už bude mít sd(?) jakékoli, tak, abych ho mohl vždy poslat do té virtuálky a nedostal se tam nikdy jiný disk. Toto už se mi právě stalo a mám podezření, že virtuálka na ten disk hrábla a něco tam změnila, samozřejmě nemám ponětí zda a co, protože všechno se tváří, že je v pořádku.

Co s tím?

8
Zdravím, rád bych se zeptal na jednu věc za svého známého, který si koupil nový iPhone 13 mini a chtěl přenést data ze svého dosavadního iPhone 6s. Podotýkám, že jablečnému světu nerozumím, protože ho nevyužívám, takže se budu možná ptát hloupě a informace mám navíc zprostředkovaně, jediné, co jsem viděl na vlastní oči, je iPhone 6s, který hlásí, že nelze používat.

Známý chtěl přenést data skrze nějakého průvodce přenosem, asi něco, co už v těch iPhonech je, předpokládám, že do tohohle světa se, na rozdíl od světa Androidového, nes**ou různí výrobci s různými strategiemi přenosu dat mimo nějakou „klasickou cestu Google“. Došel do stádia, kdy se oba iPhony nějak spojily a ten nový chtěl zadat kód toho starého (nebo PIN či kýho čerchmanta - šlo o kód zámku telefonu, kde známý běžně používal spíše otisk prstu).

A tady nastal ten problém. Zadal kód v domnění, že jde o správný kód, nicméně to zahlásilo, že kód správně není. Zadal ho tedy pečlivěji podruhé a opět hláška, že není správný. I podíval se někam na nějakou kartičku, kde ho měl pro jistotu zapsaný a zapsal ten samý kód potřetí. Došlo k tomu, že iPhone 6s zůstal zablokovaný, ale nejspíš tam byla ještě nějaká možnost ho odemknout přímo na samotném zařízení (ne přes ten nový). Nicméně tenhle starý iPhone 6s nebral ani otisk prstu, ani kód a teď už nenabízí žádnou možnost, kromě tísňového volání.

Moje otázka zní, jaké jsou možnosti dostat se do toho zablokovaného iPhonu. V tuhle chvíli jde asi jen o fotky, kterých tam budou mraky, kontakty jsou nejspíš přenesené skrze Apple účet, ale fotky se do Applu (do toho jejich cloudu) nepřenášely (prostě tam nejsou).

Vycházím z toho, že ten iPhone 6s je pořád ve stavu, kdy ta data obsahuje, protože je prostě jen zablokovaný a říká, že nejde použít. Všude na různých iWantech a podobných institucích, kam volal, mu řekli, že má smůlu, že jediná možnost, jak ten iPhone použít, je celý ho zrestartovat do factory režimu a přijít o všechna data, která tam jsou. To je nežádoucí a hlavně pro mě nepochopitelné. Proč je ve stavu, kdy navozuje dojem, že se tam nějak dostat dá, zatímco všichni říkají, že už se tam dostat nedá? To by přece dávalo smysl, aby se uvedl do factory režimu sám, když už k těm datům není cesta, ne? Není nějaká možnost ho oživit skrze ten Apple účet? Chápu, že se Apple chlubí tím (a jsou o tom i různé zmínky), že když je to zablokované, nedostane se tam nikdo, ani Apple, ale argumentace majitele je, že přeci on je majitel a tudíž by data měla být chráněna proti neoprávněnému přístupu někoho jiného, ale ne prokazatelného majitele.

Vedlejší otázkou je, jak se taková věc vůbec mohla stát? Budu uvažovat asi trochu jednoduše, ale … je možné, že mezi novým iPhonem a starým je v oblasti zabezpečení nějaký typ nekompatibility, kdy nový iPhone vnutí starému nějaký způsob zabezpečení, který starý sice přijme, ale neumí s ním pracovat a tedy nelze použít původní způsob odemčení, protože už si nerozumí s tím zabezpečením, a ani nový, protože na to nebyl připraven?

Anebo lze s jistotou říci, že prostě majitel opravdu zadával špatný kód a tím to zablokoval, přestože si je na tuty jistý, že zadával správný?

Jako já bych si samozřejmě před migrací telefonu do nového ze starého nejprve všechna data stáhnul, protože jsem paranoidní (a na tomhle příkladu je vidět, že bych udělal dobře), ale tato situace je momentálně mimo hru a nemá cenu o ní uvažovat, stejně jako o dalších možnostech, co se mělo udělat, než….

Díky za případné rady.

(Do rubriky Software jsem tento příspěvek zařadil proto, že jsem přesvědčen o tom, že jde o téma softwarové, pokud se mýlím, prosím adminy o korekci).

9
Bazar / Prodám Anténa GSM, LTE Iskra P-58 L700 U MIMO
« kdy: 11. 04. 2023, 14:43:11 »
Nabízím zde k prodeji (než se toho pokusím zbavit jinde) „Anténa GSM, LTE Iskra P-58 L700 U MIMO“, pochopitelně použitá. Koupeno na uvedeném odkazu 30.8.2021, takže ještě pár měsíců je to v záruce. Důvod prodeje: už je nepotřebuju (v dané lokalitě bylo a stále je a asi už vždy bude tak bídné LTE, že když se vyplo 3G, tak nepomohla ani svěcená voda, ani tyhle antény, vyřešil to nakonec Elon, jinak se celou dobu jelo na tyhle antény spolu s TP-Link Archer MR-200 a signál byl trvale "25 %" (MR200 umí ukazovat jen 0, 25, 50, 75 a 100), jinak se tam nedá dost dobře ani dovolat, většinu času je tam člověk na Rakouským roamingu).

Co se stavu týče, nevykazují žádné známky poškození (ani antény, ani kabely), nenacházím takhle od pohledu ani žádné znečištění (ptáci nebo tak něco), prakticky by měly fungovat jako nové.

Cenu stanovuji na 1700,- Kč (o litr méně než aktuální cena) + doprava (preferuji Zásilkovnu, vzhledem k délce antény přes metr půjde o nadrozměrnou zásilku, ale nebráním se ani jiné formě dle vašich preferencí), případně k vyzvednutí osobně v ČB, do nejbližšího okolí i dovezu.

Pokud bude zájem, je k mání i ten Archer TP-Link MR200 (O2 brand), bez původních antének (někam se ztratily) za 330,- Kč (adaptér v ceně). Je v něm aktuální TP-Link firmware, v případě zájmu do něj dopředu nahraju OpenWrt a ověřím, že to chodí (tzn. když se ho náhodou podaří podělat, k prodeji nedojde).

Zájemci pište na wift slaneček wrapuch puntík net

10
Sítě / LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« kdy: 03. 04. 2023, 22:35:58 »
Zdravím všechny bastlíře,
kdysi jsem si hrál na základě nějakých stránek (které už si nepamatuji) s USB LTE modemem Huawei E3372h-153 a uvedl jsem ho do stavu, kdy je tak nějak k ničemu (asi). Chtěl jsem ho zkoušet v linuxu a narazil jsem na stránky, kdy se do toho dal nahrát firmware, se kterým by se to s Linuxem mělo víc kamarádit. Při snaze to vrátit zpět jsem to dostal do stavu, kde je to "zpět" tak napůl.

Hlásí se jako "USB\VID_12D1&PID_1F01\0123456789ABCDEF" a pod tím USB Mass Storage ("USB\VID_12D1&PID_1F01&REV_0102&MI_00") a pod tím dvě zařízení: Huawei Mass Storage USB Device a Huawei TF Card Storage USB Device. To druhé je slot pro microSD kartu, kterou tahle věc má, a ta dokonce funguje (když se do toho dá microSD karta, dá se s ní normálně pracovat). To první je CD-ROM device a mělo by v tom být fakticky ISO nějakého toho ovládacího softwaru, driverů apod., které z toho ve Windows po instalaci udělají skutečně USB modem. Ta virtuální CD-ROM mechanika je však "prázdná", jakoby neobsahuje médium. Modem je původně brandovaný T-Mobile, ale je mi fakticky jedno, jak bude ve finále brandovaný. Cílem je, aby v té CD mechanice byl soft (s drivery), který se dá nainstalovat a poté se to rozběhne jako LTE modem. Čili aby se to chovalo jako originál.

Máte s tím někdo zkušenosti? Kde co hledat a tak?

Předem díky.

11
Sítě / OpenWrt nebo pfSense?
« kdy: 16. 03. 2023, 14:32:24 »
Zdravím,
mám nějaké zkušenosti s OpenWrt na x86 i na nějakém tom klasickém krabičkovém (nejčastěji TP-Link) routeru, ale teď mi jde hlavně o x86 (x86-64). Láká mě nahradit OpenWrt pfSensem na starším stroji. Co mi na OpenWrt vyhovuje, je, že je to linux a dá se docela dost customizovat a jsou na to různé balíčky, osobně používám takový router i pro bootování ze sítě (přímo z toho routeru), plus na něm běží pár služeb, které by ale asi dokázaly běžet i na bsd. OpenWrt mi dělá i WiFi accesspoint z normálního USB donglu, není to nic světoborného, co do rychlosti, ale je to tam a využívá se to (hlavně pro mobily). Zastane to i roli NASu (Samba), zvládlo by to i tvheadend (taky jsem to zvažoval, zatím nerealizoval), v krajním případě by to umělo provozovat i nějaké ty virtuálky (otázka RAMky a trocha toho diskomfortu s rozchozením).
Zajímá mě, jestli by dávalo smysl předělat to celé na pfSense a případně proč ano a proč ne (o co bych třeba přišel, myslím jako o funkcionalitu, nebo jestli některé věci by pfSense zvládalo lépe). Není třeba řešit nějakou energetickou efektivitu, jde spíš o snahu se s tím taky naučit dělat a kde všude (a jak) by se to dalo využít (OpenWrt je podle mě prima, ale chci mít druhou možnost a pfSense se mi podle různých informací z netu jeví jako zajímavá alternativa, s tím že opravdu hodně alternativní).

Díky předem za podnětnou diskuzi.

12
Bazar / Sháním malý rack za půl darma
« kdy: 01. 03. 2023, 23:49:54 »
Zdravím, sháním malý rack - jeden takový mám doma (v příloze - už ani nevím, kde jsem k němu přišel, bylo to každopádně za odvoz) a potřeboval bych ještě jeden, ideálně taky za odvoz Ten můj má hloubku celkem asi 43 cm (od svislých montážních lišt do zad asi 35 cm, ale je to nastavitelné), na ostatních rozměrech nesejde, měl by v tom být v podstatě jen switch a kabely (možná routřík). Nemusí být v kdovíjak krásném stavu, ale měl by mít ideálně dvířka (klidně vysklené, dovyplním si), stěny mohou být poškozené (dovyplním si), zkrátka něco, co byste se styděli prodat, jestli mi rozumíte :) (případně nabídněte s cenou, uvidíme). Hlavně nic velkého (na výšku), prostor, kam bych to potřeboval fakt moc velkým místem neoplývá. Cílem je, aby byl switch zavřený a nemohla k němu žádná fauna, ideálně ani z hmyzí říše, zejména z říše pruhovaných ozbrojenců.

13
Software / Proměna starého notebooku v ONVIF kameru
« kdy: 26. 01. 2023, 19:43:11 »
Zdravím, neznáte někdo nějaké jednoduchoučké maličké distro, které by starý x86-kompatibilní notebook (první Atom, 32bit. only, ale i jiné, staré Semprony, Pentia M apod.) nebo obecně jakýkoli počítač s třeba USB kamerou nebo jiným (např. video capture zařízením) proměnil v ONVIF kameru? Já chápu, že energetická efektivita půjde stranou, ale znáte to, prostě je mi líto ten hardware vyhodit, když je plně funkční. Doteď na tom běžely Windows 8.1 (32bit) jako takový "print server" s možností skenovat na obstarožním atypickém skeneru HP ScanJet 7800 (notebook má 1 GB RAM a speciálně dobastlené 24GB SSD, které se původně prodávalo jako SSD cache do SW řešení, kdy ještě SSDčka byla drahá, ale zato poctivá). Nemusí to být úplně nutně ONVIF, ale prostě aby to pak přes síť šlo použít jako nějaká IP kamera.

Díky.

14
Sítě / Jaké zásuvky s RJ-45 do zdi (s WiFi)?
« kdy: 05. 11. 2022, 18:21:22 »
Zdravím,
vím, že jsem tu o tom někde četl, ale mé vyhledávací schopnosti stojí v tomhle ohledu slušně řečeno za prd. Co dát do krabičky do zdi za zásuvku pro data? Myslím výrobce, aby to nebyl úplný kšunt a „spotřebák, který lze koupit v každém hobbymarketu“. Stačit bude Cat5 nebo 5e (kabeláž je obyčejná pětková za půl darma, „co zbylo odjinud“, nic nového lepšího se kupovat nebude, zásuvky tohoto druhu už mi došly ;)).

To, co hlavně nemohu najít, jsou zásuvky, kde je uvnitř i WiFi (napájené přes PoE), nějaký tip, co použít? Ideálně kdyby to umělo Mesh nebo něco na ten způsob (vyřešil bych tím rovnou to, že bych nepotřebval extra APčko jako krabičku, beztak to, co tu máme, jsou zastaralé kousky). Nemusí to nutně stát raketu, ale ať to není úplný shit. Počítám tak se třemi zásuvkami tohoto typu, zbytek v dalších místnostech bude klasická dvojzásuvka.

15
Jen jsem chtěl zmínit, že mi přišel takový veselý e-mail. Obsahuje relativně neškodné PDF (bez virů), vypadá to asi takto (viz přílohy).
Zde na rootu na to asi nikdo nenaletí, ale méně erudovaní známí by třeba mohli, tak jen abyste věděli, že mohou dostat takovýto e-mail :).

Stran: [1] 2 3