Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - WIFT ​​​​​​​​​​

Stran: [1] 2 3 4
1
…připomínám opět, že u software je otočen režim dokazování, a uživatel software, musí dokazovat při kontrole, že licenční podmínky daného produktu neporušuje.
U firemních uživatelů ano, ale u domácích uživatelů je to prakticky nevymahatelné. Dostat do baráku kontrolu, pokud není uživatel úplný imbacil, je bez soudního příkazu prakticky nemožné a chtěl bych vidět toho, kdo ten soudní příkaz pro nějakého domácího uživatele vydá. To by se muselo jednat o nějakého masového piráta v dlouhodobém hledáčku a v tu chvíli to ale nebude stylem „dobrý den, prokažte nám licenci na vámi používaný software“, ale rovnou zakleknout a zabavit všechno, co se tam najde, a až pak se někdo bude možná na něco ptát.

Ani Microsoft nebude nijak řešit to, že si někdo koupí nový PC bez OS a vrzne si tam Windowsy. Ano, jsou to prohřešky, ale tak na úrovni jetí 51 km/h v obci. Takže ano, pokud chce někdo prodávat PC s Windows tak, aby to bylo čisté, tak by k tomu asi měl dát patřičný doklad.
Takže já říkám: kálet na to a realizovat prodej bez OS. Ono je to i jistější, člověk nikdy neví, co za estébáka může ten počítač koupit.

2
No, mě se nějak nezdá že by počítače co měly COA štítek nebyli aktivované. Fakt si nedokáži představit situaci kdy to někdo neudělal pokud počítače byli v provozu. Něco tu smrdí a já to nejsem.
Teď jsem takový počítač dělal. Originál HP, na konci roku koupený. Nepřipojoval jsem ho do internetu, dokud jsem nepořešil pročištění bloatwaru a pár dalších drobností. A tvářil se jako neaktivovaný. Po připojení do internetu se zaktivoval sám.
On je beztak dneska ten COA štítek jen taková nálepka s logem Windows kdesi na spodu. V reálu jde jen o to, jestli nový uživatel chce doklad o tom, že má licenci (typicky do firmy apod), nebo ten doklad nepotřebuje a stačí mu, že jsou Windows aktivované (PC na doma, kde to nikdo při smyslech neřeší).
Standardně bych napsal, že jsou počítače bez aktivovaného OS Windows a je vyřešeno.

3
Software / Re:Linux - informace o vytížení disků
« kdy: 02. 12. 2021, 19:58:55 »
to ale nelze, resp. ne přesně, systém neví co znamená 100% vytížení.

Windows ty procenta odvozuje od IOPS a ukazuje často nesmysly, u poškozeného disku je schopný dát 100 % při velice malé zátěži jen proto, že některé operace trvají dlouho.
To je ale v pořádku. Pokud operace trvá u poškozeného disku dlouho a systém ukazuje vytížení 100 %, tak se to chová přesně tak, jak očekávám. Já když budu mít zlámané ruce a budu muset přehazovat lopatou písek, tak mi to taky bude trvat neuvěřitelně dlouho, udělám úplný houby a budu vytíženej na 100 %, pokud se tomu požadavku skutečně budu snažit vyhovět :).
Zrovna tak pokud někdo dělá operace v sérii a indikuje to vysokou zátěž, je to také přesně tak, jak očekávám. Za mě se to chová naprosto předvídatelně.

Za %util díky, musel jsem bejt asi fakt slepej.

4
Software / Linux - informace o vytížení disků
« kdy: 02. 12. 2021, 15:08:42 »
Zdravím linuxové guru,
už nějaký čas pátrám a googlím a nejsem úspěšný, začínám mít dojem, že nic takového neexistuje, ale nevěřím tomu, proto zkouším dotaz zde. Dotaz zní nějak takto:

Existuje v linuxu nástroj (ideálně čím míň se toho oproti nějakému rozumnému základu musí instalovat, tím lépe), který by vrátil údaj o aktuálním vytížení diskového úložiště? Ideálně v procentech.

Vzor: správce úloh z Windows (nemusí být nutně grafický, stačí něco z řádky). iostat jsem k tomu nepřesvědčil, možná jsem málo přesvědčoval.

Jde o to, že všude možně najdu nástroje, které ukážou třeba aktuální průtok v datech za sekundu nebo i IOPSy. Já potřebuji něco, co ukáže, jak moc je disk prací vytížen, neboli (jak se říká ve Windows) „procento času, po který byl disk zaneprázdněn požadavkem na zápis nebo čtení“. Něco jako je zátěž CPU, tak existuje i zátěž storage, kde 100 % znamená, že se na rozhraní neustále čeká na odbavení požadavků disku. Tato veličina nijak nesouvisí s aktuální propustností, můžu mít disk, který zvládne dodávat třeba 300 MB/s, ale dokážu ho vytížit i požadavky, ze kterých vzejdou třeba nízké desítky nebo i jednotky MB/s.

Tak tohle jsem v Linuxu nenašel a teď mi řekněte, že jsem blb a je to táákhle jednoduché. Protože to považuju za jednu ze základních věcí, jak zjistit, co dělá disk, a ve Windows je to přímo ve správci úloh, tak očekávám, že v Linuxu to taky někde bude „na dosah ruky“, jen já jsem tele, co to ještě nenašlo.

Díky moc.

5
Server / Re:Mail u sebe doma
« kdy: 12. 11. 2021, 22:04:31 »
Chlapce...

Je mi te uprimne lito.
Tvuj Kapitan Varlatko.
Lítost od nějakého genitála si snad ani nezasloužím :D

6
Server / Re:Mail u sebe doma
« kdy: 12. 11. 2021, 13:26:58 »
Provoz mailserveru doma je proste nesmysl. Cvicit si to muzes v cloudu a za min penez ve vyssi kvalite. Nebo si muzes koupit sluzbu jako treba O365, nebo protonmail , google.....atp.

Tvuj Kapitan Varlatko.
Sám jsi nesmysl.

7
Hardware / Re:Rozdíl v cenách HDD
« kdy: 11. 11. 2021, 21:30:53 »
…Ted jsou celkem popularni po bazarech 18TB exos, za cenu 9500 s dani a moznosti odpoctu :-)…
Zajímavé, právě jsem dva 18TB EXOSy X18 objednal, ale ne v bazaru, ale nové za 9353/kus s pětiletou zárukou (prostě jsem neodolal mít 18terový mirror za 18,7k ;)).
Rozhodně díky za info s tím topením, hodím k nim nějakého vírníka.
Jinak ten 8TB SMR Seagate Archive má podle SMARTu teplotní kolísavost od 32 do 35 °C. SandForce-based SATA SSD ve stejném „pokojíčku“ má od 28 do 31 °C. Tím „pokojíčkem“ myslím rack, kde je to umístěné, připojené je to k miniITX desce C1037UN-EU s pasivně chlazeným low-power dvoujádrovým Ivy-Bridge-based Celeronem 1037U.

8
Server / Re:Mail u sebe doma
« kdy: 11. 11. 2021, 21:15:09 »
Díky všem za podnětnou diskuzi (ještě pořád i tento typ debaty nazývám diskuzí), závěr je jasný, se*u na to. Hlavním důvodem bude ten reverzní záznam, ten bych asi loudil marně. Jinak by to bylo bezesporu hezké cvičení :). Někdy si tuhle debatu hodím bokem, protože je výživná a věřím, že v ní najdou i další laici zajímavé informace.
Takže ještě jednou, díky všem a klidně pokračujte v debatě :).

9
Hardware / Re:Rozdíl v cenách HDD
« kdy: 09. 11. 2021, 14:14:25 »
myslim, ze na diit.cz nebo na pctuning.cz porovnaval sindelove a klasicke disky a pro normalniho uzivatele jsou
sindelove disky v pohode. asi ne pro situace s velkymi a castymi zapisy.
Kdysi jsem si hrál na diit.cz se Seagate Archive 8TB se SMR já. Ten disk jede dodnes, ale protože už mu zbývají jen necelé 2 TB volného místa, a protože jsem zahlédl zdejší diskuzi, koupím dva 16TB kousky do mirroru, asi od té Toshiby (nebo KIOXIA či kýho čerchmanta), ta cena mi přijde vyloženě zajímavá. Možná tři do RAID5, ještě si to rozmyslím :).

10
Server / Mail u sebe doma
« kdy: 24. 10. 2021, 22:51:45 »
Zdravím,
potýkám se s tím, že můj hostingový provider jde od desíti k pěti a pohrávám si s myšlenkou, když už mám vlastní doménu, že bych měl doma i vlastní mail server.
Může mi někdo, kdo s tím má zkušenosti, rámcově říci, co k tomu budu potřebovat a jak moc velký s tím bude voser?

Co mám:
  • doménu
  • jednu veřejnou statickou IP adresu, kterou nějakým způsobem dostane můj poskytovatel internetu na moje zařízení s vnitřní (10.…) IP adresou. Tím zařízením je Mikrotik, který další požadavky směruje různě dovnitř do sítě, typicky podle portu (takže třeba 443 směřuje kamsi na vnitřní stroj s Linuxem, kde běží NGINX a různé weby podle různého hosta, jiný port směřuje na jiný web server, RDP zase na další a podobně)
  • nějakého poskytovatele, kde mám možnost měnit DNS záznamy od mé domény (což, jak vyplynulo z předchozího postu, už vlastně používám)
Vyhradil bych na to sólo stroj/virtuálku a na tom bych si chtěl zprovoznit několik málo e-mailových schránek a hafo různých aliasů podle potřeby. Za poměrně důležité bych považoval, aby zprávy hlavně chodily dovnitř (ven bych použil SMTP providera, i když bych se nezlobil mít vlastní SMTP server, ale netuším, jak je to např. s důvěryhodností vlastního smtp pro okolní svět a tak). A samozřejmě nějaký mocný antispam, alespoň na úrovni klasického freemailového poskytovatele, aby to, co má spadnout do spamu, většinově spadlo, a to, co tam spadnout nemá, tam pokud možno nespadlo. Značka ideál by bylo použití nějaké zabezpečené komunikace. To vše samozřejmě s free softwarem, tedy nejspíš na Linuxu.
Z Linuxu jako takového strach nemám (skoro je mi i jedno, jaká to bude distribuce, přičemž preferuji Debian nebo Fedoru a jejich různé odnože) a jestli budou potřeba nějaké drobné, které bych za něco musel připlatit, tak s tím taky obvykle problém nemám. Co se zkušeností týče, to je spíš o konkrétních technologiích a co se mailu týče, tak tady jsem klasickej noob. Už mě ale moc nebaví být závislý na poskytovateli hostingu/mailu, který dělá změny, které jsou k horšímu (teď třeba zmigrovali maily na něco, kde úplně chybí definice těch aliasů, přestože ty stávající zatím zaplaťpámbu fungují).
Pokud by moje požadavky měly být hodně mimo mísu, tak prostě zvolím jiného poskytovatele, ale alespoň jako cvičení bych to docela rád zprovoznil. Ne nutně rovnou s hlavním e-mailem, mám i nějakou zkušební prakticky nevyužívanou doménu, se kterou by to šlo nacvičit.
Zkoušel jsem kolem toho trošku googlit, ale je to úplná klasika, jak se včelařema - každý má úplně jiný názor :). Docela rád bych si tady prošel ty vaše :) (klidně se i zhádejte ;-) a na základě diskuze si pak udělal nějaký obrázek toho, co mě čeká a kudy asi tak jít a čemu se spíš vyhnout.

Díky moc.

11
Sítě / Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« kdy: 06. 10. 2021, 17:43:03 »
Jsou v ČR lokality, kde by vám 50/5 záviděli :). (řeším jednu lokalitu, kde je standardem přes mobilního operátora tak 10Mbit, když je hezký počasí, obvykle spíš sekanej 5Mbit, a to s poměrně slušnými externími anténami, výpadky, kdy si večer z YouTube nepustíte ani 240p stream, nejsou výjimkou, podle mapy Cetinu by tam mohl jít drátem možná 3Mbit/256kbit, kdyby tam ty dráty nebyly v některých místech přerušený, žádný jiný komerční poskytovatel krom mobilních operátorů tam není).

12
Něco podobného jsem řešil nedávno, kabel teda měl/má ke kvalitám telefonního hodně daleko, zásadní rozdíl byl v tom, že nešlo o kroucené páry, všechny vodiče jsou tam paralelně bez jediného zapletení do sebe. Ethernet na tom při vzdálenosti kolem 40 m jen bliknul, ale nespojil se na žádné rychlosti.

13
Máte tušení, čím ten kabel asi může vést? Pokud by se dalo očekávat, že nebude někde držet, nebylo by nejlepší použít ho jako lanko a zatáhnout pomocí něj normální ethernetové lanko?
To vím relativně přesně. Je částečně zazděný (asi pět metrů), zbytek je zakopaný v zemi, nejspíše hned vedle přívodního třífázového kabelu od kapličky do baráku :). Protáhnutí jiného kabelu na místo něj je tedy bohužel mimo hru, znamenalo by to rozkopat celý dvůr :).

14
Díky všem za nápady.
Různé extendery jsou cenou mimo hru, zatím vychází nejlevněji ten bezdrát, ale zkusím ještě znásilnit ten koax, něco starého 10Mbitového bych tu snad ještě měl mít :).

15
Zdravím technicky zdatné osazenstvo.
V baráku po původním majiteli je z garáže k poštovní schránce, kde je zvonkové tlačítko, veden kabel o několika různých vodičích, všechno je to nekroucené, některé vodiče jsou silnější, některé slabší, ve svazku je i jeden jakýsi koaxiál (tloušťka toho koaxu je asi milimetr a čtvrt, možná milimetr a půl, jeho vnější vodič je do tvaru pletiva, impedance neznámá). Upřímně: vůbec netuším, co to je za kabel, původní plán byl udělat z toho u schránky nějaký vrátník s dorozumívačem, ale zůstalo to nakonec jen u zvonku (tam a zpátky přes tlačítko nějakých 12 V, ze kterých se cestou něco ztratí). Kabel má délku zhruba 40 metrů.

Chtěl jsem se pokusit tudy protáhnout data, jmenovitě ethernet, tak jsem vybral dva nějaké páry (krouceného tam stejně není nic, tak jsem si řekl, že je to prakticky jedno) v bláhové naději, že by na tom mohl chodit alespoň 10Mbit. Ani ťuk, prvky na obou koncích při připojení jen bliknou a nic. Páry skutečně vodí z jedné strany na druhou, to je ověřené, ale zjevně tomu chybí to nezbytné kroucení a bůhvíjaké jiné parametry.

A tak se ptám: je nějaká šance nějakou celkem lacinou metodou udělat na tomhle vedení nějaký datový propoj o rychlosti nejméně 10 Mbps, nebo bude nejsnazší a nejspolehlivější zároveň dostat tam tudy jen nějaké napájení a zbytek řešit bezdrátově, třeba přes dedikovaný WiFi spoj? V „kapličce“ se schránkou a zvonkovým tlačítkem drobet místa je, ale rack se tam samozřejmě nevejde ;-).

Díky.

Stran: [1] 2 3 4