Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - WIFT ​​​​​​​​​​

Stran: [1] 2 3 ... 11
1
Software / Re:Proměna starého notebooku v ONVIF kameru
« kdy: 02. 02. 2023, 00:00:28 »
Raspbian PC verze 32bit https://www.raspberrypi.com/software/raspberry-pi-desktop/, + motion eye https://github.com/motioneye-project/motioneye Momentálně instaluju na Asus eee box, bude to monitoring krmítka na ptáky + vyhřívání terrária :-)
Díky, zkusím, netušil jsem, že existuje Raspbian pro staré x86 plečky :). Mám tu dokonce raritní, ve sběrném dvoře vyhrabaný Acer Aspire One ZG8 s nechvalně známým čipsetem „Poulsbo“ (čert ví, jestli by s tím nějaké distro něco svedlo).

Odpověď nemám, jen jsem pobavený  :D Tenkrát tomu v diskuzi prorokovali, že díky pásce na zalepení oken a malování + chlupatá sranda (bez drátu)) nevydrží. A koukám, že ta šílenost (myslím ten NTB, který byl od první vteřiny navržen hrůzně) žije dodnes  ;D ;D ;D

Nebo byla v rámci vylepšení izolace nahrazena třeba modernější elektrikářskou páskou?  ;)
Ano, žilo to ne úplně dodnes, ale donedávna, než jsem místo samostatné tiskárny a samostatného skeneru pořídil za odvoz nepoužitou OKI LED barevnou multifunkci :) (té nabídce nešlo odolat). Zapnul jsem to nedávno, abych zjistil, jestli to ještě žije, a samozřejmě žije. Teď jsem z toho vyndaval to SSDčko a dal ho do externího USB3 boxu, ale jestli poběží ten Raspbian s tím Motioneye, tak ho tam zase vrátím :).

A pravdou je, že v rámci „vylepšení izolace“ byla ta malířská páska odstraněna zcela bez náhrady a válelo se to tam celou dobu jen tak :D. Dotknout se to v zásadě nemělo čeho, vůbec tam nebyl prostor na to, aby se to i při neopatrné manipulaci dostalo, kam nemělo. Jen to tam chrastilo, jediné, co hrozilo, je, že flex kabel vypadne z toho ZIF konektoru. Což se nestalo.

Faktem je, že mám doma ještě pár věcí, o kterých jsem kdysi na diit psával. Teď nedávno jsem třeba dělal stroj s Kodi / LibreELEC a napadlo mě, že je to tak malé, že by se to vešlo i na PD  ;D - takže to samozřejmě budu muset v dohledné době zkusit. Taky jsem náhodou zrovna včera potřeboval něco vypálit na DVD na mechanice, co umí Data Tresor Disc ... ta taky zatím funguje bez problémů, zdá se.

Klidně bych tu mohl založit extra fórum „nad dopisy (mých) diváků“ ;D ;D ;D. Témat by se jistě pár našlo. A asi bych se nežinýroval hovořit o lecčems, i když určitá témata by jistě nadále byla tabu.

2
Software / Proměna starého notebooku v ONVIF kameru
« kdy: 26. 01. 2023, 19:43:11 »
Zdravím, neznáte někdo nějaké jednoduchoučké maličké distro, které by starý x86-kompatibilní notebook (první Atom, 32bit. only, ale i jiné, staré Semprony, Pentia M apod.) nebo obecně jakýkoli počítač s třeba USB kamerou nebo jiným (např. video capture zařízením) proměnil v ONVIF kameru? Já chápu, že energetická efektivita půjde stranou, ale znáte to, prostě je mi líto ten hardware vyhodit, když je plně funkční. Doteď na tom běžely Windows 8.1 (32bit) jako takový "print server" s možností skenovat na obstarožním atypickém skeneru HP ScanJet 7800 (notebook má 1 GB RAM a speciálně dobastlené 24GB SSD, které se původně prodávalo jako SSD cache do SW řešení, kdy ještě SSDčka byla drahá, ale zato poctivá). Nemusí to být úplně nutně ONVIF, ale prostě aby to pak přes síť šlo použít jako nějaká IP kamera.

Díky.

3
Bazar / Re:Prodám UBNT EdgeSwitch ES-48-LITE
« kdy: 19. 01. 2023, 13:36:31 »
Byl by ještě k mání? Vzal bych dva za aktuálně nabízenou cenu, plus doprava.

4
Odkladiště / Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 02. 01. 2023, 12:25:08 »
Přidávám se k dotazu, jak říká předřečník, „patlat se se ZoneMinderem“ bylo přesně to, co jsem chtěl, ale kromě připojení web kamery z notebooku přes nějaký javový bazmek jsem k tomu nikdy víc nepřipojil, protože vlastně nevím, co k tomu pořádně připojit.
Tak jsem si hrál s myšlenkou pořídit hotové řešení. Jedno jsem obratem vrátil, byly to 4 kamery a krabička, která byla prakticky permanentně napojená na Čínu (jak jinak si vysvětlit, že po registraci stačí zadat sériové číslo výrobku a nemusí se nikde nic párovat? Registrace zjevně sloužila k tomu, abych si mohl výsledky kromě soudruhů prohlédnout i já).
No, a pak mi kdosi doporučil Vivotek, ale protože jsem nenabyl dojmu, že by to bylo to pravé ořechové, tak jsem do toho nakonec nešel (úplně mě nezaujal ten software k tomu a jeho licenční podmínky - celé se mi to obecně jevilo jako dost drahé).

Takže rozhodně uvítám další tipy.

5
Hardware / Re:PC nabootuje až po stisku tlačítka reset
« kdy: 02. 01. 2023, 12:10:36 »
Pokud to tak dělá i po softwarovém restartu (reboot OS), tak je to problém (jednu takovou desku mám a … je to problém ;) - nejde z toho udělat rozumně spravovatelný server), jinak bych to asi neřešil, bude to zjevně starší deska (já to u té své nevyřešil, nějaká starší Intelka na Core2Duo-based procáky, prostě jsem ji nahradil, s ohledem na to, co se mi tu válí za šrot, to bylo nejlacinější řešení).
Pokud je vůle to řešit (zkoumání, hraní si, hledání řešení), tak pak těch možností, kde to může váznout, je nespočet, jak tu píší ostatní - od zdroje (nejsnazší je zkusit vyměnit za jiný spolehlivý) až po desku (BIOS, baterka, kondíky, RAMky, větráky (detekce stavu?), whatever). Pokud bych se tím chtěl seriózně zabývat, první, co bych pořídil, je nějaká POST karta, aby bylo jasné, na čem se to žvejkne. Kolikrát jsem nad tím uvažoval, ale ještě to nikdy nebylo tak seriózní, abych to udělal ;) (ono se to taky často už nedá použít, protože v desce není vhodné rozhraní, pokud je to nějaký modernější kus).

6
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 21. 12. 2022, 21:26:39 »
Tak nakonec to možná bude v něčem jiném. Zkoušel jsem ty flashe různých verzí BIOSů v rozsahu F5 - F10a (poslední beta po F9) a všechno chodí. Dělal jsem to interní rutinou BIOSu, nějaký ten Q-Flash nebo jak se to jmenuje, BIOSy byly na PATA disku na FAT32 partišně.
Podle mě se muselo něco podělat při tom flashi, možná vadná RAM, možná vadného něco jiného, zkrátka do té desky šel imho poškozený BIOS (a poškozený BIOS byl podle mě vydolován i z té HPA oblasti na HDD, protože jeho flash v programátoru desku taky nerozchodil). Teď se to chová, jak má a jde to flashovat tam i zpět na libovolnou verzi.

Otázkou je, kdyby byl v té HPA oblasti správný BIOS, jestli by se touto cestou byla schopná oživit sama. Ale to už zkoumat opravdu nebudu :). Jsem rád, že už do toho nemusím zasahovat pájkou :).

7
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 15. 12. 2022, 20:39:31 »
Mně se to naopak nejeví jako moc pravděpodobné, protože já v desce jedu na Pentium Dual-Core E2140, které je podporované už od BIOSu verze F2 (tedy skoro od vydání desky, první BIOS je verze F1). My tu máme tu čest s BIOSem F5, se kterým to nejelo. Podle mě je chyba někde jinde.

Jako můžu ještě zkusit standardní cestou flashnout do desky starší BIOS, třeba i po jedné verzi, ale upřímně moc se mi nechce znovu to pájet v případě, že by to zase vyhnědlo. Jakkoli mám pocit, že to zatím dělám docela dobře (což i mě samotného překvapuje ;)), tak té desce to samozřejmě moc nesvědčí. Řešil bych to ale až po dovolené, jsem teď na druhém konci republiky a vracím se až v neděli večer. Bylo by super mít patici a jen vyndávat a zandávat ten čip, ale takovou situací nedisponuju (takovou jsem viděl jednou na nějaké podobně staré desce Intel, od té doby nikdy).

8
Vývoj / Re:Ako na notifikacie mobilneho klienta z webu?
« kdy: 13. 12. 2022, 00:38:54 »
Jen zvídavá otázka: bavíte se tu o té věci, která se v češtině v prohlížeči jmenuje "Oznámení" a ve výchozím nastavení má „nejprve se zeptat“?

9
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 10. 12. 2022, 01:17:28 »
No, nejdřív jsem odpájel SPI čip a přečetl, výsledek je pro zájemce v příloze. Je to podle většinové shody firmware F5. Soubor, který zde byl vydolován z HPA oblasti disku, je podle všeho taky F5, jen v určitých částech obsahuje asi nějaké nastavení nebo tak něco.
Flashnul jsem tam ten soubor z HPA oblasti (korektně oříznutý tak, aby to byl opravdu BIOS na správném místě), SPI čip připájel a nepomohlo to, deska nadále mrtvá. Napoprvé to vypadalo soudě dle chování větráků, že se o něco pokusila, ale i tak neobživla.
Tak jsem dál nic neřešil, čip znovu odpájel, v programátoru do něj dal BIOS verze F9 od Gigabytu, zase připájel a deska běhá. (Na dotaz, proč jsem pořád čip pájel, bych odpověděl, že se mi nepovedlo donutit programátor, aby se s ním kamarádil, když byl připájený v desce.)
Tolik asi ve stručnosti, co se dělo :).

10
Windows a jiné systémy / Re:Soubor Patch ve Win 11
« kdy: 06. 12. 2022, 16:38:21 »
Není to nějakej „badware“ obcházející nějakou ochranu? Agresivnější antiviry a kontroly mají tendenci se k tomu (na vyžádání tvůrců SW) chovat jako k malware a „chránit uživatele“ před jejich spouštěním a asi někdy i zobrazením, jak se zdá. Neexistuje smysluplný důvod, proč by měl systém jakýkoli takto obecně nazvaný soubor před uživatelem tajit, to by nemělo mít z žádným nastavením nic společného (existují soubory, které systém před uživatelem tají, ale něco jako Patch.exe by sem rozhodně patřit nemělo).

11
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 19. 11. 2022, 21:15:41 »
Je to jen zaloha.dd oříznutá na 512 KiB, nic víc.
to si asi nepomuze vratit z disku vytazene 1024kB zkracene na 512kB zpatky na disk ne? :)
Vycházím z toho, že BIOS je jen 512KiB. Víc toho do toho brouka stejně dát nepůjde. Za těmi 512KiB toho BIOSu jsou beztak samý nuly, až na konci je asi nějaká identifikace desky a nějaký drobný smetí.
Krom toho jsem to nechtěl vracet na ten disk, ale flashnout do čipu. Vracet cokoli na disk imho nemá smysl - podle mě tam je, co tam má být, ale deska to stejně nezpracuje, podle mě jsou ty rutiny VirtualBIOSu součástí BIOSu a předpokládá se, že se nepoškodí ;) (což se asi stalo).

12
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 19. 11. 2022, 21:09:06 »
Nabízím, že pošleš desku, zkusim to tam flashnout v programátorovi a pošlu zpět. Cena pouze doprava, preferuju zásilkovnu, už jen proto, že od nedávna mám jednu bednu téměř za zadkem :) (Česká pošta mi nekompromisně háže balíky přes plot, kchoorvy, nejde s tím nic dělat, státní podnik, prostě no, ještě že čínský kluci balej ty displeje tak dobře ;) ). Vzal bys na sebe krom nákladů na dopravu pouze to riziko, že se mi zvolší ruce a povede se mi tu desku zničit ještě víc - budu muset nejspíš čip odpájet, protože programátor nemá rád, když je připájený, i když na to kleštičky mám - ale už jsem jich takhle pár zachránil). Kdyžtak bych ti náhradou poslal jinou (funkční) desku pro socket 775, nějakou tu ještě mám a už moc nevím, co s ní :).

13
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 16. 11. 2022, 14:25:37 »
Extrahoval jsem ze souboru "zaloha.dd", ktery jsem vytvoril pomoci dd, soubor "p31ds3l.BIN" a ten jsem pomoci diff porovnal se souborem "p31ds3l.BIN", ktery jsem extrahoval ze souboru "p31ds3l.f5" a diff mi neoznamil nic, takze soubory jsou asi identicke.…
Já se zase mrknul do zaloha.dd a p31ds3l.f5. Je třeba brát celých 512 KiB. A v těchto souborech rozdíly jsou, zhruba v části od 0x6C000 do 0x6EFFF. Podle mě je v té části v souboru zaloha.dd nastavení BIOSu, takže si myslím, že když se flashne soubor, který jsem dal do přílohy (flashthis.bin), tak se deska buď rozjede, nebo už jí asi nepomůže nic. Je to jen zaloha.dd oříznutá na 512 KiB, nic víc.

14
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 15. 11. 2022, 10:13:35 »

Kód: [Vybrat]
# nejdriv HPA vypnout (=nastavis disku total)
hdparm -N p488397168 /dev/sdX

pak zaloha toho co mas (WIFT ​​​​​​​​​​mel spravnou poznamku to prozkoumat)
Kód: [Vybrat]
# zkopirovani z disku oblast za 488395055 sektorem
sudo dd if=/dev/sdX skip=488395055 of=/cesta/soubor.dd
# vystup by mel byt 1081856b

analyzovat tu zalohu, pokud by to byl jen bios bin, tak zkusit ten spravnej rozbalenej .bin…
Jakmile bude mít přečtené to, co je v HPA, není problém to vystavit a někdo šikovný (klidně i já) z toho může vytáhnout čistě ten 512KiB BIOS. Pak už to stačí jen flashnout v programátoru.


…2. zda pri zakazani a/nebo povoleni HPA nahodou FW disku nemaze tu HPA oblast
Podle mě nemaže. Tuším AutoCont (nebo Levi nebo kdo, už si to přesně nevybavuju) kdysi dělali počítače s nějakým PC doctorem a měli ho ukrytý právě v HPA. To by jim ho disk smazal a nefungovalo by to ;). Afaik není jak se do té HPA oblasti dostat, pokud se HPA nevypne/neposune, takže se to prostě vypnout musí :).

15
Hardware / Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 14. 11. 2022, 21:51:39 »

se objevi:
Kód: [Vybrat]
/dev/sdb:
 max sectors   = 488395055/488397168, HPA is enabled


488397168 - 488395055 = 2113

Tady jsem našel článek o tom HPA v případě Gigabytu, jaká je to prasárna. Borec má:

Kód: [Vybrat]
/dev/sdb:
 max sectors   = 5860531055/5860533168, HPA is enabled

5860533168 - 5860531055 = 2113

Soudím, že tam opravdu bude ten BIOS schovaný. Určitě bych ho uměl odtud dostat (pokud tam je, jakože to je veliká šance, ale ne poslepu, spíš prostě zkusit načíst tím dd od daného offsetu (nevím z hlavy, jak se to u dd píše, ale na to není problém přijít), pak do toho načteného souboru kouknout očima a zjistit, jestli to je BIOS, jestli je přesně na místě, nebo posunutý - vzhledem k velikosti čipu je ten BIOS velký přesně 512 KiB a 2113 je v 512bajtvých sektorech dvakrát tolik plus drobná rezerva (možná tam je i ta binárka na flashování, jak zmiňuje Jan Novák), začátek BIOSu lze porovnat opticky s tím, co jde stáhnout přímo od Gigabytu. Pak už to jen flashnout do toho čipu programátorem.

Stran: [1] 2 3 ... 11