Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - WIFT ​​​​​​​​​​

Stran: [1] 2 3 ... 12
1
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 19. 03. 2023, 17:59:38 »
Pozor, dvojtečka je rezervována i pro streamy (ADS - Alternate Data Stream - ve formátu FileName:StreamName:StreamType). Ale je možné, že při použití UNC (\\?\) se tam ta dvojtečka podaří i protlačit i následně přečíst (netestoval jsem)
Jo, pravda, na streamy jsem zapomněl :). Čili to byl ten problém, ne záměna s písmenem jednotky.

2
Sítě / OpenWrt nebo pfSense?
« kdy: 16. 03. 2023, 14:32:24 »
Zdravím,
mám nějaké zkušenosti s OpenWrt na x86 i na nějakém tom klasickém krabičkovém (nejčastěji TP-Link) routeru, ale teď mi jde hlavně o x86 (x86-64). Láká mě nahradit OpenWrt pfSensem na starším stroji. Co mi na OpenWrt vyhovuje, je, že je to linux a dá se docela dost customizovat a jsou na to různé balíčky, osobně používám takový router i pro bootování ze sítě (přímo z toho routeru), plus na něm běží pár služeb, které by ale asi dokázaly běžet i na bsd. OpenWrt mi dělá i WiFi accesspoint z normálního USB donglu, není to nic světoborného, co do rychlosti, ale je to tam a využívá se to (hlavně pro mobily). Zastane to i roli NASu (Samba), zvládlo by to i tvheadend (taky jsem to zvažoval, zatím nerealizoval), v krajním případě by to umělo provozovat i nějaké ty virtuálky (otázka RAMky a trocha toho diskomfortu s rozchozením).
Zajímá mě, jestli by dávalo smysl předělat to celé na pfSense a případně proč ano a proč ne (o co bych třeba přišel, myslím jako o funkcionalitu, nebo jestli některé věci by pfSense zvládalo lépe). Není třeba řešit nějakou energetickou efektivitu, jde spíš o snahu se s tím taky naučit dělat a kde všude (a jak) by se to dalo využít (OpenWrt je podle mě prima, ale chci mít druhou možnost a pfSense se mi podle různých informací z netu jeví jako zajímavá alternativa, s tím že opravdu hodně alternativní).

Díky předem za podnětnou diskuzi.

3
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 15. 03. 2023, 21:50:58 »
Svého času jsem narazil i na to, že jsem v linuxu na svazek (a teď nevím, jakého byl formátu, zda něco jako FAT, nebo NTFS) vytvořil soubory, které měly dvojtečku v názvu - screenshoty, které v názvu obsahovaly datum (ještě v pohodě, odděluje se tečkou) a čas (už není v pohodě, hh:mm se oddělovalo dvojtečkou) a do názvu se propsala i ta dvojtečka mezi hodinami a minutami a sekundami. Linux s tím neměl problém, ve Windows se to nepodařilo otevřít, protože Windows mají ještě z dob DOSu dvojtečku rezervovanou pro oddělení jednotky na začátku cesty (např. C:\Windows). Taky mi to v tu chvíli, když jsem dělal ty screenshoty, nedošlo ;).

No, a s rezervovanýma slovama pro "device" z "dob DOSu" je to vlastně podobné, byť něco z toho už neplatí (dnes už třeba není problém ve Windows za normálních okolností zkopírovat soubor do souboru s názvem LPT1, ale CON pořád ne ;)).

4
Mno, tak třeba já to mám tak, že se nemám úplně blbě. Dělám senior administrátora jisté technologie v jedné firmě, která má spoustu významných zakázek, a pokud se nejedná o instalaci nebo nějaký složitější maintenance, zvládám to i v terénu z mobilu, což mi poskytuje poměrně dost volného času na různé aktivity (většinou toho typu, že potřebuju někde něco nakoupit, někde něco vyřídit, dojít k doktorovi, někoho někam odvézt - jsou to činnosti, které se nedají dělat, když musí člověk sedět onsite, covidová doba tomu hodně pomohla, i když jsem to tak dělal už před tím, významným posunem, jakkoli jsem na to dřív nadával, byl příchod MS Teams, Skype for business takovou flexibilitu neměl, ale teď už nikdo neřeší, jestli sedíš na zadku v práci, nebo doma, nebo u moře - když jsi online a schopný řešit požadavky, není co řešit). Bývají dny, kdy se nezastavím a musím u toho sedět celý den (typicky nové instalace na řadě prostředí či řešení různých zásadních problémů zpravidla v koordinaci s dalšími lidmi ve firmě), bývají i řady dní za sebou, kdy není do čeho píchnout, protože mám všechno ošéfované a není reálně co dělat. Plat není kdovíjaký, to je pravda, mohl bych brát jinde klidně o 30 víc, ale nad průměrem jsem (i bez pohotovostí, které dělají další nezanedbatelnou část platu) a ta pohůdka, kdy mě nikdo nehoní jak nadmutou kozu, mi to významně kompenzuje. Takže za mě docela solidní poměr cena/výkon. A tím, že na tom nejsem zdravotně kdovíjak (že si za to můžu z většiny sám, je věc jiná), takže musím navštěvovat různé rehabilitace a podobně, o kterých zaměstnavatel prakticky neví (zatímco jiní kolegové se musí dovolovat i k zubaři), tak ta pohůdka a volnost je v tomhle pro mě docela důležitá, proto jsem ochoten obětovat i nemalou část platu (samozřejmě to předpokládá mít ten plat takový, že mi ta nemalá část, kterou bych mohl mít, kdybych víc chtěl, v zásadě nechybí).
Když to srovnám s psaním pro diit/cdr, což jsem dělal před tím, tak to je nebe a dudy. Prachy na hovno, práce jak na kostele a jediné, co mě tam drželo, bylo to, že jsem byl hodně zvyklý a bavilo mě to. Pak jsem si ale uvědomil perspektivu toho zaměstnání, jaké problémy v domácnosti mi to působí a švihnul jsem s tím bez náhrady (normálně jsem šel na pracák). Pak se naskytla ta příležitost, co dělám teď, a to byl dar z nebes, i když jsem tenkrát začínal pod průměrem, protože jsem si realisticky řekl o málo, neb jsem o tom prakticky nic nevěděl, ale byl jsem se ochotný to naučit, což jsem učinil.

5
Já zatím řeším Thunderbird jen na Windows, ale také ze dvou strojů. Profil mám uložený na sdíleném síťovém disku. Ve Windows ve složce %USERPROFILE%\AppData\Roaming\Thunderbird\ je mimo jiné soubor profiles.ini a v něm kromě jiného klíčová věc (procenzurováno trojtečkou …): 
[Profile0]
Name=…
IsRelative=0
Path=\\192.168.…2\userdata$\…\.MAIL.TB
Default=1

Jinými slovy: v rámci stability to řeším UNC cestou a IP adresou (nejsem tak závislý na případném výpadku DNS a mapování jednotek). Takhle to mám na dvou strojích, jediná podmínka je, že oba nesmí mít puštěný Thunderbird naráz.

Hádám, že v Linuxu ten soubor profiles.ini někde taky bude (skrytá složka .thunderbird nebo tak něco?) a v něm se bude konfigurovat, kde je fyzicky ten profil. Nikdy to nekonfiguruju wizardem/profile managerem, prostě na novém stroji nainstaluju Thunderbird, nespouštím ho, zkopíruju ten profiles.ini (a pohlídám si, že k tomu profilu po síti můžu) a pak Thunderbird spustím. Ve Windows to takhle funguje na první dobrou (pokud mám k profilu po té síti korektní r/w přístup).

S linuxem jsem toto zatím takto nezkoušel, nepoužívám linux jako desktop, mám ho (s výjimkou LibreElec) výhradně jako servery bez GUI, ale s ohledem na multiplatformnost Thunderbirdu počítám, že se to tam bude chovat ekvivalentně. Složku s fyzickým profilem jsem stěhoval po síti několikrát, vždy stačilo upravit všude ty soubory profiles.ini (cestu v nich k tomu profilu) a vymalováno.

6
Hardware / Re:Poraďte box k televizi
« kdy: 11. 03. 2023, 19:13:28 »
CoreELEC používá ty stará jádra z Androidu. Tomu bych se radši vyhnul.

LibreELEC používá teď už jen mainline jádro a až teď v poslední verzi přidali zpátky podporu pro některé starší Amlogic krabičky, všechno bez 4K jestli se správně dívám.
Možná se to ke mě dostane, protože tchánovi dám klasickej set top box a na ostatní věci bude mít RPi 3b s LibreELEC. GTT2 se pak ocitne u mě.

CoreElec jsem tam kdysi zkoušel, protože jsem pro to nic funkčnějšího nenašel, dnes to asi bude lepší (jakože půjde přímo LibreELEC). Už je to pár let, co jsem si s tím hrál - a já si zase hraju rád :).

7
Bazar / Re:Sháním malý rack za půl darma
« kdy: 11. 03. 2023, 14:43:17 »
Asi koupím něco takového, bude to bohatě stačit.

8
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 11. 03. 2023, 14:32:16 »
A kdyz nebyl po ruce kompilator, programovals
C:\bin> copy con program.com :-) ?

Jinak folklorni historky rikaji, ze spravnej frajer programoval
C:\bin> copy con program.zip

Hehe :). Pěkný. copy do .com jsem nedělal, dělával jsem ve Volkov Commanderu (protože měl použitelnej hex editor) dlouhou dobu z hlavy 5bajtovej reset.com (ten už si nepamatuju) a dvoubajtovej resys.com (ten je jednoduchej - CD 19). Ale to už jinde jsme.

9
Hardware / Re:Poraďte box k televizi
« kdy: 09. 03. 2023, 23:59:28 »
Tuhle jsem tchánovi koupil nějaký GTMEDIA boxík (přes aliexpress) - už je to dobře dva roky, možná tři, nevím přesně. Reálně v tom jede Android (nevím teď z hlavy, jaká verze, ale je to něco staršího typu Android 6 nebo tak něco - jak říkám, starší box, mám za to, že GTT2), ale povedlo se z SD karty nabootovat i CoreELEC s KODI (matně si vybavuji, že tam je asi Amlogic), akorát nejsou drivery pro ten interní tuner (pro případ tvheadendu), takže pro tohle by se do USB musel potenciálně píchnout tuner podporovaný. Není to žádný zázrak, ale funguje to. 4K jsem v tomhle neřešil, protože zatím jede stále jen na FullHD TV. Novější verze by mohly 4K umět, ale to jen hádám.

Sám bych si to nikdy nekoupil, buďto (jak říkají jiní) RPi4 a LibreELEC, momentálně mám dražší řešení (starší Intel NUC už ale s Intel HD Graphics s podporou HEVC). Android mi na tyhle věci přijde až jako overkill, byť chápu, jaké to může mít výhody. LibreELEC pro mě řeší vše, co potřebuju (YouTube na tom nepotřebuju v žádné podobě).

10
Hardware / Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« kdy: 09. 03. 2023, 23:43:20 »
Příspěju se svou skromnou trochou do mlýna: Za mě jasně Brother.

HP mě nepřesvědčilo (ten software je poslední dobou fakt děs), Canon laserovky neznám, ale měl jsem inkoustovou multifunkci, dával jsem jí výhradně poctivé originální náplně, tiskla tak krásně, že úředník nerozeznal originál od kopie, ani při delší nečinnosti (třeba dva měsíce jsem nevytiskl ani stránku) nezasychala hlava, avšak jednoho krásného dne vytiskla svou poslední stránku a hodila nějakou chybu, kdy jsem na základě googlení zkušeností ostatních s touto chybou usoudil, že jde o předprogramované kurvítko (odešla měsíc po tříleté záruce), takže od té doby z mé strany Canon principielně ne.

S Brotherem jsem zatím nikdy chybu neudělal, smysluplné drivery, bezproblémový provoz, akorát nevím, jestli jsou dobře dostupné, sháněl jsem pro známého jednu loni a moc dobře to nešlo, byl jich nedostatek, jak je to teď, nevím. Aktuálně mám „starou“ multifunkční barevnou LED OKInu za odvoz, kterou někdo vyhazoval jako nevyužitou ještě nevybalenou (normálně funglovka), je to teda fullduplexní kombajn, co má svý drobný mušky, ale jinak za ty prachy supr :D (sám bych si ji nekoupil, nejsou zrovna levný, ale s Brotherem bych obavu neměl).

11
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 09. 03. 2023, 23:25:33 »
Jéje, na to si pamatuju, jako by to bylo včera - když jsem potřeboval rychle vyrobit v DOSu textový soubor a neměl jsem textový editor. Funguje dodnes i ve Windows.

C:\Users\WIFT>copy con soubor.txt
obsah souboru
^Z
        1 file(s) copied.

C:\Users\WIFT>type soubor.txt
obsah souboru



(^Z je kombinace kláves Ctrl+Z a bezprostředně za tím Enter, značí to znak EOF - End of file)

A faktem je, že v tazatelově dotazu nevidím, že by měl tu složku/adresář namapovanou z Windows NTFS svazku, takže by mě asi zarazilo, proč by to na linuxu nemělo jít. Ale na tohle jsem si vzpomněl hned ;).

12
Bazar / Re:Sháním malý rack za půl darma
« kdy: 09. 03. 2023, 23:10:16 »
my 2 cents: dbejte na pozarni a elektrickou bezpecnost…

Taky mě to napadlo, základ skříňky (zatím bez dvířek) mám hotový (z asi třicet let staré vyřazené kuchyňské linky), přemýšlím, zda a jak do toho vrazit nějakou nehořlavou/izolační výstelku.

nahodou jsem narazil na inzerat na bazosi

Taky vypadá použitelně, otázkou je, co je uvnitř, moc do toho není vidět. Ještě mrknu po dalších.

13
Bazar / Re:Sháním malý rack za půl darma
« kdy: 02. 03. 2023, 20:22:47 »
Díky za tip, něco takového by mohlo opravdu stačit. Je to v půdě (v zimě zima, v létě hic), kabely jsou přivedené a přímo okrimpované a fakticky stačí, aby tam byl jen ten switch, možná i router. To by i moje levé pazoury mohly spáchat a vypadalo by to smysluplně :). To, k čemu se ta zařízení montují, mám asi přes metr kus lišty, to stačí správně nakrájet a zacvakat do toho ty matky … challenge accepted :).

14
Ideální lightweight Win10 je LTSC varianta (úplně tam chybí ty „metroviny“ MS Storem počínaje a prohlížečem fotek konče, pokud nepočítáme GUI toho moderního nastavování apod.), ale je to bohužel trošku jiná licence ;-).

Dělal jsem si takhle kdysi o „metroviny“ zcela ořezanou image Win8.1 Pro plus aktualizace do daného data, fungovalo to krásně, ale bylo to ořezané až tak moc, že třeba upgrade na Win10 tomu následně neprošel (nevím, možná jsem se setkal i s tím, že to pak nějaká zásadnější aktualizace poslala do boot loopu, už je to přeci jen trošku dýl, co jsem si s tim hrál).

U Win10 jsem na to už rezignoval, Win11 si o to zase koledujou (první, čeho jsem se zbavil, bylo nové kontextové menu - hint: reg add HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}\InprocServer32 /ve /d "" /f a restart)

15
Vývoj / Re:Jak funguje cache v relační databázi?
« kdy: 02. 03. 2023, 00:10:56 »
S Postgresem přímo nedělám, ale třeba z MS SQL vím, že „cache“ (nebo obecně to, co se jí rozumí) si prostě nahrne do RAM postupně (jak se to načítá a používá) maximum obsahu z disku a místo Physical Reads pak dělá Logical reads, což je sice cool, ale ne ideální, lepší je navrhnout korektně index(y). U takhle „malé“ tabulky ten index imho nebude mít zásadní vliv (záleží, jak často se to má volat, ale tohle by mělo být jak nic), takže se to nacachuje celé do RAM a bude se to skenovat v RAM, ne z disku. Při velkých objemech dat ale může být i to čtení z RAM znát, vytěžuje to CPU, protože se snaží chybějící indexy nahradit hrubou silou kolikrát (podle množství dat) i paralelizací Full scanu tabulky (nejsem vývojář, spíš dba, takže úplně nevím, jak moc by třeba tady zabral index dle sloupce name na tenhle like, by se muselo zkusit a prohlédnout exekuční plány, ale od pohledu je to první index, který by mě napadlo zkusit vytvořit).

Anebo se tu hovoří o jiné cache a já jsem úplně mimo ;).

Stran: [1] 2 3 ... 12