Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dvdmchl

Stran: [1] 2
1
Hledám práci / Re:Programování jako občasný přivýdělek.
« kdy: 13. 10. 2017, 17:09:56 »
No v zákoníku práce se píše:
§ 304
(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Takže je to asi doopravdy tak.

Což znamená, že zaměstnanec je něco jako otrok. Stačí, aby si firma do obchodního rejstříku zapsala obvyklý set činností poskytování SW, nákup, prodej a jiné služby a zaměstnanci si pak nemohou legálně přivydělat.

To je teda dost hnusný a nefér zákon. Chybí tam protiváha v tom, že si tedy firma naopak nesmí najmout žádnou externí firmu na výkon svých činností a musí vše řešit přes vlastní zaměstnance.

2
Distribuce / Re:Distro pre mamin notebook
« kdy: 08. 10. 2017, 21:23:50 »
Největší problém bude s prohlížečem. SWAP na SSD bude možná celkem ok, ale zase zbytečně moc zápisů na disk pak. Nedá se do toho dokoupit paměť? Ta teď není drahá. Ať to má aspoň 4GB. Jinak distro je asi popravdě jedno a dal bych tam s čím už máš zkušenosti a líbí se ti. Stejně tam nakonec skončí knihovny ze všeho možnýho.

3
Vlastně by bylo ideálem, kdyby libovolný pracovní kolektiv zhruba rozložením věku a pohlaví odpovídal rozložení téhož ve společnosti.

4
Že je diverzita dobrá je velmi dobře uchopitelné, obzvláště v IT. Viz heterogenní vs homogenní sítě. Nebo něco z biologie, smíšený vs jednodruhový les. Velké lány stejných plodin vs políčka a remízky rozdílných. Nebo ekonomie, jeden monopol vs více si konkurujích firem. Diverzita je sakra dobrá věc. A smíšené pracovní kolektivy jakbysmet. Jen to chce ještě kromě žen tlačit na přítomnost lidí různého věku. Na to se zapomíná.

5
Jsem se na tu stránku https://www.czechitas.cz/ tedy podíval a nějak nedokážu pochopit co na tom komu vadí. Navíc koukám, že tam jsou i akce pro děti. To asi nastuduju kvůli vlastním dětem, protože tápu jak je vzdělávat. Jo a mám tři dcery prťavý. Doufám, že až dospějí, bude podobných zakomplexovánků jenom minimum.

Což mě vede k otázce, co když se někdy zakomplexovanému nositeli pinďoura narodí dcera? Co to s ním a hlavně s tím děckem udělá?

6
Pokud si zena znalosti vydre tak jako musi muz
To je legrační. :) Jak se liší učení žen a mužů? A jak má žena ulehčené nabírání vědomostí?

7
Aktuálně pro jeden projekt zvažuju YAML. Tak jen na okraj, že XML má konkurenci v podobě JSON a YAML. :)

A k tématu. Přilákat více žen do IT mi příjde jako dobrá věc, byť způsob provedení zrovna ne. Mimochodem v době děrných pásek a logaritmických pravítek , kdy byla vyžadována především pečlivost, bylo spousta žen matematičkami a programátorkami. Např. člověka na měsíc dostaly také výpočty této skvělé ženy: https://en.wikipedia.org/wiki/Katherine_Johnson .

Tak nosánek dolů pánové. :) Ženy jsou skvělé v týmech, uklidňují emoce kohoutů co si na kódu honí svá ega a jsou velmi schopné.

Jako příčinu problému s jejich nedostatkem vidím spíše v předsudcích ve společnosti a předjímání rolí dle pohlaví. Mně osobně se s ženami spolupracuje často lépe než s muži, jelikož spolu navzájem nesoupeříme, ale opravdu se věnujeme toliko projektu.

8
Tak jsem si říkal bude Javadays, koukám, že tam jsou zajímavé přednášky, začínám o tom přemýšlet, kouknu na cenu vstupného. Ty brďo, 6000,- upraveno po baťovsku. Cože? Pak, že prej vztupné zdarma, když si zajedeš na kurz od Gospas. Kouknu na kurzy Gospas, všechno kolem Java EE a ceny kolem 36k.

Já jsem takovej ten ajťák z devadesátek, co se všechno učil sám, protože školy na IT tehdá ještě jednoduše nebyly. A v samostudiu pokračuju stále. Tak mi absolutně nedochází, jak se vůbec najdou účastníci takových akcí. :)

Vždyť např. MIT má na yotube přednášky zcela zdarma a to je fakt jiná liga. České školy už také některé zveřejňují přednášky. Veškerá dokumentace k frameworks je dostupná a youtube opět plné všemožných vzdělávácích přednášek.

Snad jen jednou, když jsem cosi psal pro Navision jsem měl problém najít dokumentaci, jinak při běžných projektech je vždy vše dostupné zdarma a tak se mohu v klídku doma vzdělávat za cenu internetového připojení.

Proto mě zajímá, kde takové akce vůbec berou účastníky? Chodí tam už jen lidé z firem, které si z nějakého důvodu myslí, že povídání naživo je edukativnější než povídání z obrazovky?

K tomu mě napadá partyzánský projekt za ještě dostupnější vědomosti. Dát vysokým školám rovnou povinnost zveřejňovat veškeré své přednášky a studijní materiály online. Ostatně v dnešní době fake news a všemožného ovlivňování mínění lidí ku prospěchů majitelů politických stran, se zdá dostupnost vzdělávání formou samostudia širokým vrstvám jako dobrá prevence zblbnutí lidí.

9
Studium a uplatnění / Re:Nízké mzdy v ČR
« kdy: 30. 09. 2017, 16:18:36 »
Bohužel kromě mezd je v Praze horší snad úplně všechno ostatní. Smrad, hluk, přelidněno, lidé se tam nekoukají druhým do očí, samá mobile zombie okolo a naštvaný lidi.
Príma by bylo zakládat startupy na poloprázdných vesnicích a současně se zaměstnáním nabízet bydlení. Teď je fakt děsivé, že obzvláště pro programátora jsou takřka jediné možnosti v Praze a v Brně. To Brno ještě jde, ale Praha je prostě děsivá pro život.
Možná pro mladé bez dětí, co rádi do noci paří a nevadí jim mačkat se ve více cizích lidech v jednom bytě. Ale pokud už chce člověk nějak žít s rodinou, tak je Praha prostě odporná. (můj osobní názor, není zamýšleno jako urážka pro milovníky Prahy)

10
Studium a uplatnění / Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« kdy: 27. 09. 2017, 08:14:18 »
Mozna jsem se spatne vyjadril. Jasne, ze kdyz budu nekde ve firme, budu se muset prizpusobit. Ale stale je tu moznost vyberu, kam a kde pujdu pracovat. Jenomze vsude je to v podstate samy web, web, a web. Hlavne by to melo cloveka bavit
To není pravda, že je všude samý web. Podívej třeba tady kolik je nabídek práce: https://www.startupjobs.cz/ a to zrovna může být hodně zajímavé pracovat ve startupu.

11
Studium a uplatnění / Re:Nízké mzdy v ČR
« kdy: 27. 09. 2017, 08:11:42 »
Chci se zeptat, existuje vůbec nějaká rozumná metoda, jak donutit zaměstnavatele k většímu plošnému zvýšení platů? Kromě stávky, odborů, výpovědí, což jsou metody které nefungují.
Odbory a stávky jsou právě asi těmi jedinými metodami, které fungují. Ideální by bylo mít to jako ve Švédsku, kde je každý zaměstnanec automaticky v celostátních odborech. A zaměstnanecká unie má pak obrovskou sílu a Švédi díky tomu velmi hezké mzdy. Pak nejsou potřeba ani ty stávky, ta obrovská síla odborů stačí k tomu, aby si firmy nedovolily lidi šidit.

12
Studium a uplatnění / Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« kdy: 26. 09. 2017, 21:09:58 »

Až na to, že zdarma a dostupné všem není. Kolik, že dneska cca platí rodiče za dítě na škole? 8k za měsíc - tj. 80k za rok? Co vesničani, co nemají na dědině vysokou? Neměla by se jim vedle kravína postavit fakulta, aby to měli stejně dostupné jako všichni? Nebo jim všem zadotovat kolej?

Hele, když je někdo chudák, požádá o výjimku a můžou mu klidně zaplatit kolej, což je tak 30k za rok. My se tady bavíme o 10k ročně. To je symbolická částka, která může udělat divy a naopak díky tomu, že ten zefektivní, může paradoxně udělat tu školu dostupnou víc lidem.
                       
Ne není a mělo by být. Bydlená by mělo být taky lidským právem, tím by se vyřešila nedostupnost kolejí pro chudé. A vzdělání prostě pro každého. Přednášky ze škol povinně nahrávat publikovat někde zdarma. Veškeré lidské vědění by mělo být zdarma.

Mimochodem pro vývojáře hezká sdílecí platforma: https://tech.io/

13
Studium a uplatnění / Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« kdy: 26. 09. 2017, 21:06:45 »
Citace
No a hlavně by ti mělo bejt jedno jakej framework ten kdo tě platí používá, prostě se ho naučíš a používáš.
to jakoze mam delat ovcu? ne dik, to neni ma parketa.
To je špatný přístup, když mluvíš o zaměstnání, tak holt musíš respektovat co v té firmě je. Zrovna různé frameworky než jsou vybrány procházejí dlouhýma diskuzema. Nejde nastoupit do práce a seřvat věechny okolo, že jsou blbý a že něco blbě rozhodli.

Pokud si chceš vše volit sám, pak si opravdu udělej vlastní firmu. Ale ani potom stejně nebudeš volit sám, protože jakmile bude třeba zaměstnanců, tak stejně budeš s nimi diskutovat co použít co ne.

14
Studium a uplatnění / Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« kdy: 26. 09. 2017, 19:55:58 »
Vzdělání musí být zdarma a dostupné naprosto všem. Jelikož příroda jaksi vytváří chytré děti i v chudých rodinách a zase tolik géniu se v populaci nerodí, aby si lidstvo mohlo dovolit o ně přicházet tím, že je nenechá vystudovat.

Za další, školy nemají být výrobnou pracovní síly, byť za Marie Terezie bylo právě kvůli tomu zavedena povinná školní docházka. Školy mají člověka naučit jak se ve svém oboru dále sám vzdělávat a jak v něm dále bádat.

A k tématu. Práce pro programátory ja habaděj. Vejška na programování není v naprosté většině případu potřeba a většinou je to dělničina za židle. Jestli ti někdo zadá udělat web, tak ho máš umět a chtít udělat. Odmítat linux je taky blbost, protože to ukazuje, že tak mladý člověk a už se nechce učit. Odmítat libovlnej jazyk je hloupost, jelikož pro opravdového programátora je to jen další set instrukcí, které může používat k vyřešení zadaného problému. Takže bys měl umět několik jazyků produktivně a další si zkoušet z vlastního zájmu. No a hlavně by ti mělo bejt jedno jakej framework ten kdo tě platí používá, prostě se ho naučíš a používáš.

Snad to nebylo moc ostré, ale já už jsem starší člověk, tak snad můžu.

15
Jsou tady dva pohledy na věc.

1. na věku nezáleží, pouze na skillu a zkušenosti. Ač se změnilo plno jazyků a frameworků, princip je pořád cca stejný, takže by se dovedný "stařec" neměl ztratit
2. na věku záleží, protože s rostoucím věkem má člověk víc starostí (rodina, závazky, míň energie a odhodlání se učit módní trendy rok co rok, atd.) a nebude stačit mladíkovi, co klidně nebude jíst a spát, zatímco se bichluje novinkami doby

Podle mě je důležité si ujasnit, co to v našem případě znamená "uplatnění". Myslíme tim vlastní podnikání nebo zaměstnání? Protože, když stařešina nevěří na novinky a jak tvrdí, že se neztratí, tak si na to může vsadit tím, že bude mít vlastní firmu. Zatímco ostatní budou ztrácet čas skákáním z trendu na trend podle ročního období, on se bude naplno věnovat zakázkám a zdokonalovat si zkušenosti.
1. Souhlas principielně. Na druhou stranu dobrá znalost jazyka, knihoven apod. to trvá nějakou dobu získat. Ale věk nijak nebrání učení se, obzvláště když je hlava stále trénovaná. Mozek je koneckonců taky svým způsobem jenom sval.

2. Tady je fakt otázka jestli má víc starostí 50-ti letý, který už má velké samostatné děti, nebo třicátník, kterýmu se zrovna narodil druhý potomek a tomu prvnímu ještě pořád mění pleny. Řekl bych, že starší člověk má pomalu i více času. Taky už má postaveno, už si věci jen tak dolaďuje, navíc už možná zůstane ve firmě déle, už nechce odjet do Anglie na zkušenou. Protože už tam byl. :)

Nu a k zaměstnání versus podnikání. Pro zaměstnání stačí být dobrý ve svém oboru, stále se učit a vycházet dobře s lidmi v práci. K podnikání toho je potřeba mnohem více. Člověk musí být dobrý obchodník, musí mít nějakou asertivitu, musí chtít jednat s lidmi a další a další vlastnosti, které zaměstnanec nepotřebuje. Tedy ono podnikání fakt není pro každého. Takže jistě je lepší mít vlastní firmu, ale většina programátorů se k tomu nedohrabe. Nemají potřebné vlastnosti. Budou muset zůstat zaměstnanci.

Stran: [1] 2