Chodí vůbec na akce typu Javadays někdo koho nepošle firma? A proč?

Tak jsem si říkal bude Javadays, koukám, že tam jsou zajímavé přednášky, začínám o tom přemýšlet, kouknu na cenu vstupného. Ty brďo, 6000,- upraveno po baťovsku. Cože? Pak, že prej vztupné zdarma, když si zajedeš na kurz od Gospas. Kouknu na kurzy Gospas, všechno kolem Java EE a ceny kolem 36k.

Já jsem takovej ten ajťák z devadesátek, co se všechno učil sám, protože školy na IT tehdá ještě jednoduše nebyly. A v samostudiu pokračuju stále. Tak mi absolutně nedochází, jak se vůbec najdou účastníci takových akcí. :)

Vždyť např. MIT má na yotube přednášky zcela zdarma a to je fakt jiná liga. České školy už také některé zveřejňují přednášky. Veškerá dokumentace k frameworks je dostupná a youtube opět plné všemožných vzdělávácích přednášek.

Snad jen jednou, když jsem cosi psal pro Navision jsem měl problém najít dokumentaci, jinak při běžných projektech je vždy vše dostupné zdarma a tak se mohu v klídku doma vzdělávat za cenu internetového připojení.

Proto mě zajímá, kde takové akce vůbec berou účastníky? Chodí tam už jen lidé z firem, které si z nějakého důvodu myslí, že povídání naživo je edukativnější než povídání z obrazovky?

K tomu mě napadá partyzánský projekt za ještě dostupnější vědomosti. Dát vysokým školám rovnou povinnost zveřejňovat veškeré své přednášky a studijní materiály online. Ostatně v dnešní době fake news a všemožného ovlivňování mínění lidí ku prospěchů majitelů politických stran, se zdá dostupnost vzdělávání formou samostudia širokým vrstvám jako dobrá prevence zblbnutí lidí.


nnnn

Dneska Javu dělají i hloupí lidé a ti potřebují poradit, co dnes frčí a co pak blábolit na meetingu. Pro ně je to super. Pro normálního vývojáře, který se vše naučil sám, je to ztráta času. Stejně jako kurzy.

ehmmm

V jedne firme meli i tabulky na vzdelavani zamestnancu.
Tim padem obcas bylo nutne nejake skoleni navstivit, i kdyz to bylo mimo tema a nemelo to smysl.

Zelenáč

Tak jestli se tomu divíš, tak ti řeknu něco, co tě ještě i nadzvedne ze židle. Stát začal tahle školení dotovat. Byla jakási akce, kdy školení stát dotoval tuším 80% z ceny minimálně 5 denního školení, v rámci jakéhosi zvyšování kompetencí nebo co. Lidi prostě neví, že znalosti z těch školení naprosto neodpovídají jejich ceně. Díval jsem se na osnovy školení u Gopasu a je to pro začátečníky, nenašel jsem tam nic expertního. Např. osnova školení na Javu 8 je za ty peníze výsměch, který snadno nahradí nějaká dobře napsaná knížka za 500,- Kč.


Citace

Subject: Státní dotace na školení pod záštitou úřadu práce
 
Dobrý den,
 Doneslo se mi, že úřad práce dotuje IT firmám školení pro jejich zaměstnance ve výši okolo 80-90% jejich ceny. Chtěl bych se dopátrat zdroji, který tyto dotace ustanovil. Můžu se zeptat, kdo tyto dotace řídí, popř. dali byste mi kontakt na nějakou zodpovědnou osobu?
 
 IT školení jsou mimořádně předražená věc, kterou by si nikdy žádný programátor, a to se odkazuji na relativně vysoké mzdy v této branži, sám nepořídil. Obrazně 5 dní takového školení u školících firem jako je GOPASS může stát i více než 40000,- Kč a neviděl jsem, že by tato částka úměrně korespondovala s nabytými znalostmi. Školení jsou do velké míry využívány jako (velice drahá) ulívárna z práce nebo ze samostudia. Jako občanovi se mi nelíbí, že bohaté IT firmy jako je CGI získávají peníze z daní nás občanů na tyto aktivity, které by si měly, když už, tak plně hradit samy, zatímco ve školství není ani na normální platy pro učitele.
 
Děkuji za případnou spolupráci.
 
S pozdravem,
#####

Ospověď

Dobrý den,
 
Vámi popisované se týká pravděpodobně projektu „Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II (POVEZ II)“.
Informace k projektu naleznete zde: https://portal.mpsv.cz/upcr/esf/projekty_v_realizaci/celorep/povez-ii
 
 
S pozdravem
 
Popis: Popis: Popis: Popis: cid:image001.png@01CF39E0.460C9140
Mgr. Libor Buganský
vedoucí oddělení
zprostředkování a poradenství
T:  950 143 505
E:  libor.bugansky@ot.mpsv.cz
 
Úřad práce České republiky
Krajská pobočka v Ostravě
Zahradní 368/12
701 10  Ostrava
www.uradprace.cz
 



Zelenáč

Samozřejmě v korporátu po tom všichni hned skočili a chtěli jít na školení, ikdyž to věděli. Jako že je to přece ZADARMO! Nechápu mentalitu některých lidí (chápu ji moc dobře, ale politicky korektně říkám, že nechápu). Jde to z jejich vlastních daní, v podstatě je oškube jejich vlastní zaměstnavatel o peníze, které oni zaplatili státu na daních. V celém kanclu jsem byl jediný, kdo se proti tomu ohradil. Je to hnus a ostuda.


V.

Možná zadarmo, ale jinak ztráta času ... a pro nás osvč tedy k ničemu ...

Tak jestli se tomu divíš, tak ti řeknu něco, co tě ještě i nadzvedne ze židle. Stát začal tahle školení dotovat. Byla jakási akce, kdy školení stát dotoval tuším 80% z ceny minimálně 5 denního školení, v rámci jakéhosi zvyšování kompetencí nebo co. Lidi prostě neví, že znalosti z těch školení naprosto neodpovídají jejich ceně. Díval jsem se na osnovy školení u Gopasu a je to pro začátečníky, nenašel jsem tam nic expertního. Např. osnova školení na Javu 8 je za ty peníze výsměch, který snadno nahradí nějaká dobře napsaná knížka za 500,- Kč.



Dotace je likvidacni nastroj v jakekoli forme, proto nechapu lidi, kteri vubec hlasovali pro vstup do EU, jejiz manipulacni techniky trhu prave zalozeny na formach dotaci, ale to koukam na dotaci jako na symbol z vrtulniku :-)

Urcite ty ceny u Gopasu to jsou proste smesny mrdky, sorry, ze to takhle napisu.

Ja jsem se skoleni nebranil nikdy, kdyz jsem byl mladsi, ale ted uz me to proste nebere, radsi si otevru pivko, sednu si na zahradu, dam si sluchatka a jdu se skolit sam z dostupnych materialu, ktery si sam najdu, pripadne diskutuju problematiku primo s tvurcema stacku pres komunikacni kanaly, online dozen knih, blogy, youtube, github diskuze, gitter, irc... za stejnou dobu nejakyho tejden trvajiciho skoleni mam hotovy 3 prototypy na kterych si testuju 3 ruzne pristupy k architekture...

Ale zpet k Javadays, asi to muze bejt dobry, ze se seznamis s lidma z oboru ve tvym okoli i ze sveta osobne, no a to je tak vsechno.

jpu

ja som rozmyslal nad skoleniami od GOPASU. Ale tie ceny! Kokos brutal, za tie prachy mam XY kniziek a pochybujem, ze to cloveku nieco da. Maximalne nejake kontakty. Ak to dotuje stat, tak dobra zlodejina

Misto skoleni youtube kanaly, at uz basic advanced, nebo specificke skoleni na frameworky, technologie

lojzazdepa

za tu cenu ani omylem to si zaletim radeji na Kanary chill na par dnu do teplicka, jako samouk se naucim doma v klidu vic nez tyhle akce saskarny, nekdo tam rekne nejakej novej framework, par PR a manazerskych zvastu u kterych by usnul i mrtvej, ale co korporaty a nekteri na tom vydelavaj, prachy se musi tocit

MD

Citace
tomu mě napadá partyzánský projekt za ještě dostupnější vědomosti. Dát vysokým školám rovnou povinnost zveřejňovat veškeré své přednášky a studijní materiály online.

Minimálně u IT škol ty materiály často online jsou, ale je třeba trochu hledat na stránkách školy/vyučujícího/předmětu. Případně lze na ty přednášky zajít, neb jsou veřejné. V nejhorším alespoň dostanete odkaz na literaturu.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ja viděl tento dotovaný hnus i například ve školeních ohledně fotografování a videa. A to jsou obory kde buď máš talent, nebo nemáš, ale každé zboží (zde služba) si najde svého kupce.. a vydělá na tom jedině školitel. Tohle už není podnikání, to je čistě amorální jednání.

Jano7

Ceny Gopasu sú skutočne vysoké. V Bratislave je možné nájsť Java školenia aj za 200-300 €,
nižšie sa to už nedá. Treba zaplatiť réžiu, školiteľov. V spoločnosti, kde školím ja stojí
Úvod do webu v Jave 660 € (4 dni); Gopas si za podobné školenie pýta 1475 € (5 dní).
Osobne som zatiaľ medzi študentami nemal nikoho, kto by
si to sám platil; boli to buď zamestnanci firiem, alebo jednotlivci, ktorým to zaplatil
úrad práce.  Takéto školenie má najväčšiu hodnotu pre začínajúcich a mierne pokročilých
študentov. Taký začínajúci programátor nevie kde má vôbec začať. Tá hromada informácií
je ohromujúca. Objednať si knihy za Amazonu, študovať články, blogy, a videá môžu len tí,
ktorí túto vstupnú bariéru už prekonali.  Začínajúci programátor musí dostať isté usmernenie,
ináč bude strácať kvantum času tápaním.
Ja na školení hovorím veľa cenných informácií, ktorí sú síce voľne dostupné, ale nájsť ich
a spracovať môže trvať roky.

Ja viděl tento dotovaný hnus i například ve školeních ohledně fotografování a videa. A to jsou obory kde buď máš talent, nebo nemáš, ale každé zboží (zde služba) si najde svého kupce.. a vydělá na tom jedině školitel. Tohle už není podnikání, to je čistě amorální jednání.

Třeba veškeré moje školící materiály jsou k dispozici zdarma ke stažení. A mohu Vám garantovat, že ti, co by to nejvíc potřebovali se na ně nikdy sami nepodívají. Možná 10% programátorů nepotřebuje školení, a dokáží si potřebné informace najít. Zbytek by potřeboval školení jako sůl, skoro ve všem. Až překvapivě velké množství programátorů dokáží něco naprogramovat, ale vůbec nevědí PROČ. Prostě google, copy/paste. Což funguje do prvního zádrhelu - a pak v případě problémů dokáží vymyslet neskutečné věci a z malého problému udělat velký.

Když by byly plně obsazené učebny (cca 16 míst), tak by mohla být školení výrazně levnější - většina těch dražších školení (pro IT profesionály) jsou 3-4 max 6 lidí. Mezi ně musíte rozpočítat veškeré náklady. Ať už je to plat školitele, což pokud to má stát za to, tak to musí být seniorní programátor se schopností prezentace, režijní náklady, případně náklady na licence. Školy se musí starat o akreditace, certifikace. Pak to samozřejmě není nic levného.

Můžete mít na dotace na školení různý názor - je to ale jediná možnost pro low cost firmy, jak svým zaměstnancům poskytnout nějaké školení. Jak to použijí, je na nich. U mně je takových školení možná méně než 5%, typicky firmy, pro které je 20K hodně (což už je v IT na pováženou). Vzhledem k tomu, kolik je s tím úřadování, tak se to běžným firmám nevyplatí. Pro low cost firmy je to jedna z mála šancí jak aspoň být trochu v obraze - jsou tu regiony, kde i low cost IT firma je skvělý zaměstnavatel.

Co dělají ajťáci bez náležitých znalostí - občas je to opravdu smutný pohled - samozřejmě, že reálná produktivita a kvalita je občas pak tragická.

Minulý rok boli jednodňové JavaDays (teda JavaDay) v Bratislave, kde som si zaplatil sám ako fyzická osoba (cena bola 100 eur / 2600 Kč).

Išiel som hlavne kvôli line-upu, pretože tam bol Jaroslav Tulach, ktorého sa vždy oplatí vidieť. Okrem neho tam Jan Novotný robil skvelú prednášku o Spring Security. Ostatné prednášky sa stále oplatili (až na poslednú, čo boli nie-developerské high-level veci).

Expertné prednášky majú veľkú výhodu. Dá sa priamo na mieste pýtať a ihneď dostať odpoveď. To sa s videom či knihou nedá vždy robiť. A ak áno, tak odpoveď nie je instantná.