Program pro doplnění diakritiky

Re:Program pro doplnění diakritiky
« Odpověď #15 kdy: 26. 09. 2014, 15:33:44 »
Já jsem si v devadesátých letech také zvykl používat českou programátorskou klávesnici, pak nějakou jinou, pak zase další. To, že jste se nějakou naučil, neznamená, že si za pár týdnů nezvyknete na jinou. Nové klávesnice se nemusím učit používat od té doby, co jsem přešel na standardní českou klávesnici. Ta je všude, nemám problém, pokud přijdu k cizímu počítači. Také programuju, a nemám s tím žádný problém, čísla, závorky i symboly jsou na české klávesnici dostupné.
Takže se můžete buď za pár týdnů přeškolit na českou klávesnici, nebo můžete až do konce života řešit nesmysly. Třeba až vám nějaký automat vylepší vaši objednávku „Objednavam zbozi 1× ‚plaz do teraria‘ a 1 × ‚cep‘. Zaplatim, jakmile budu mit nastradano v bance.“.

A pak si někam sedneš a je tam QWERTZ , to je na vraždu.
 ;D

dword

« Odpověď #16 kdy: 26. 09. 2014, 15:41:38 »
Rekni zamestavateli, ze jsi neschopen psat s diakritikou (pravdivy stav) a on uz se nejak rozhodne, bud ti snizi plat, nebo te kopne. V opacnem pripade doporucuji vratit se do devadesatych let a treba se zase neco noveho naucit.

a.j.rimmer

« Odpověď #17 kdy: 26. 09. 2014, 15:45:49 »
Rekni zamestavateli, ze jsi neschopen psat s diakritikou (pravdivy stav) a on uz se nejak rozhodne, bud ti snizi plat, nebo te kopne. V opacnem pripade doporucuji vratit se do devadesatych let a treba se zase neco noveho naucit.

O me zamestnavatel vi ze jsem ne-ochoten (nikoli ne-schopen) psat s diakritikou a vubec mu to nevadi ;-)

davkol

« Odpověď #18 kdy: 26. 09. 2014, 15:55:38 »
Na to je snadná pomoc. ISO „vyžaduje“ zahrnutí extra klávesy (obvykle mezi Z a levým Shiftem), tak si ji přemapuj na mrtvou klávesu pro háček/čárku/kroužek/umlaut a občas do ní flákni. Mně takové psaní pořád vychází rychleji než pak opravovat text po Ohákování.

belzebub

« Odpověď #19 kdy: 26. 09. 2014, 16:06:42 »
Jsem velmi amatérský programátor, může mi někdo naznačit, kterej znak na české klávesnici nejde napsat a je potřeba při programování? "Programuji" na české a jde to úplně v pohodě ... Všechno mi napíše pravej Alt (Alt Gr)
Asi neexistuje nic co "nejde" - ale nemusim mackat navic AltGr, mam to primo. Kdyz chci "[", zmacknu "[", ne "AltGr + ú".

Asi neexistuje zadny objektivni duvod, proc byste nemohl programovat s ceskou klavesnici, kdyz jste na to zvykly. Ja jsem ale zvykly na anglickou klavesnici, a ceska je pro me neprirozena, navic ceskou diakritiku vesmes potrebuji jen par hodin za mesic a vetsinu dni nepotrebuji napsat ani jedno pismenko s diakritikou.

« Odpověď #20 kdy: 26. 09. 2014, 16:35:26 »
QWERTZ je standardní česká klávesnice, ta mne opravdu nijak nerozhází… Ano, pokud má někdy QWERTY, musím na to myslet. Ale takových lidí je menšina.

Asi neexistuje zadny objektivni duvod, proc byste nemohl programovat s ceskou klavesnici, kdyz jste na to zvykly. Ja jsem ale zvykly na anglickou klavesnici, a ceska je pro me neprirozena, navic ceskou diakritiku vesmes potrebuji jen par hodin za mesic a vetsinu dni nepotrebuji napsat ani jedno pismenko s diakritikou.
Záleží na tom, co chcete. Pokud chcete nejjednodušší řešení, zvykněte si na standardní českou klávesnici, není to nic těžkého. Pokud prostě chcete zůstat u anglické klávesnice (zvyk důvodem není, ten se dá snadno přeučit), je to váš boj. Ale pokud bezdůvodně trváte na komplikovaném řešení, nečekejte, že vám v tom bude někdo ochotně pomáhat.

me vakérav

« Odpověď #21 kdy: 26. 09. 2014, 16:37:02 »
Přepínání české a anglické klávesnice je o schizofrenii, to souhlasím.

Já tohle vyřešil tím, že jsem si udělal vlastní rozložení klávesnice - základ jako anglická, ale místo čísel české znaky. Pouze místo čísel, středník zůstal tam kde je apod. „ú“ mám u tildy, „ů“ místo jedničky. Čísla můžu psát přes pravé Alt (nebo samozřejmě na numerické klávesnici), velké české znaky s Altem a Shiftem. Plus jako bonus jsem prohodil kulaté a hranaté závorky (kulaté používám výrazně častěji než hranaté, i v programování, tak je demence, aby byly kulaté přístupné jen přes Shift a hranaté ne) + doplnil pár typografických vychytávek, jako třeba české uvozovky, znak eura apod.

Je to úžasné - všechno dostupné, diakritika, speciální znaky, cokoli, ŽÁDNÉ PŘEPÍNÁNÍ a zkoumání, jakou klávesnici zrovna mám… Akorát si na tenhle problém vzpomenu jen když to někdo připomene v diskusi. Používám to takto už 5 let, kromě nutnosti přepsání souboru /usr/share/X11/xkb/symbols/us zálohou po nějaké přeinstalaci jednou za uherský rok.

Vřele doporučuju; mohl bych sem dát příklad toho, jak to mám já, ale nejlepší je otevřít soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/us, k tomu jako příklad /usr/share/X11/xkb/symbols/cz a upravit podle sebe, jak ti to vyhovuje.

Samozřejmě pokud přijdeš k cizímu počítači, je to tam jinak, ale upřímně - já teda cizí počítače jednak nepoužívám, a pokud už ano, tak maximálně nabouchám jedno slovo do vyhledávače a to bych napsal na čemkoli :-) Většina lidí to asi bude mít podobně.

Homer Simpson

« Odpověď #22 kdy: 26. 09. 2014, 16:46:49 »
QWERTZ je standardní česká klávesnice, ta mne opravdu nijak nerozhází… Ano, pokud má někdy QWERTY, musím na to myslet. Ale takových lidí je menšina.
Zrovna tak je asi "standard" ISO (ukousnuty enter a levy shift), coz jsem zjistil nedavno, kdyz jsem musel objednat ntb z usa, abych se tyhle zdechline vyhnul. Kazdopadne to nic nemeni na tom, ze  by se za to meli urazet rucicky.

Záleží na tom, co chcete. Pokud chcete nejjednodušší řešení, zvykněte si na standardní českou klávesnici, není to nic těžkého. Pokud prostě chcete zůstat u anglické klávesnice (zvyk důvodem není, ten se dá snadno přeučit), je to váš boj. Ale pokud bezdůvodně trváte na komplikovaném řešení, nečekejte, že vám v tom bude někdo ochotně pomáhat.
Sam pise ze to pouziva par hodin mesicne. Vazne ti prijde nejjednoduzsi si zvykat na ceskou klavesnici a nechat si narust jedenacty prst, aby mohl mackat vsechny ty AltGr?

Franta.

« Odpověď #23 kdy: 26. 09. 2014, 17:02:50 »
Coz samozrejme neni uplne optimalni, kdyz obcas musim pisu neco "oficialnejsiho" (tj. neco co budou cist ne-ajtaci).

Sice jsem „ajťák“ (resp. pracuji v ICT), ale text bez diakritiky mi taky vadí a čte se mi hůř.

Doporučuji naučit se psát česky – lepší než vymýšlet ptákoviny (automat nezvládne všechno a jeho chyba někdy může dost zamíchat s obsahem sdělení).

Cestmeister

« Odpověď #24 kdy: 26. 09. 2014, 17:04:29 »

Já teda nejsem primárně linuxák, na linuxu nemám českou klávesnici ani nainstalovanou, takže vlastně nevím, jak to funguje :-)
Ale ve windows používám k velké spokojenosti tohle řešení:

Defaultní klávesnice je anglická - každá nově spuštěná aplikace je spuštěna s anglickou klávesnicí, což je přesně to, co chci.

Pokud potřebuji napsat něco česky, tak si klávesovou zkratkou (=velmi rychle) přepnu na českou QWERTY (!) klávesnici - a píši s diakritikou. Česká klávesnice je aktivní pouze v té aplikaci, kde jsem ji změnil(tedy např. poštovní klient), pokud se vrátím do jiné aplikace (např. vývojové prostředí) -tam tam mám pořád nepřepnutou anglickou klávesnici.

Pokud potřebuji v jedné aplikaci psát současně speciální znaky a diakritiku, tak nastává ergonomické zhoršení. Speciální znaky píši stejnými klávesami jako na anglické - jenom k tomu použiji pravý alt (AltGr). Není to ideální, často je potřeba mačkat tři klávesy (vlastní klávesa + shift + Alt Gr). Průšvih je, že se u toho musí myslet (to nemyslím ironicky, prostě se to nedá dělat bezmyšlenkovite), protože přes ten AltGr se něco píše trochu jinak.
V praxi je to tak, že "obvyklé speciální znaky" píši rychle a bez problémů a u těch, které používám málo se občas zaseknu.
Ale celkově neotřebuji míchat diakritiku a speciální znaky tak často, aby to byl problém.
Pokud by mou pracovní náplní bylo psát perlovské skripty proložené českými komentáři, tak bych to nepovažoval za dobré řešení, ale to naštěstí nedělám :-)

Někteří kolegové používají QWERTZ klávesnici - prostě si zvykli, že speciální znaky jsou jinde. A ty, které tam nemají, ty píší přes AltGr - je nutno si pamatovat pod kterým písmenem je který speciální znak, ale to je jenom o zvyku. To je ale pro mne neprůchodné kvůli přehozenému Z a Y.
Takže by možná nebyl špatný nápad používat českou QWERTZ klávesnici a přehodit na ní Z a Y :-)

belzebub

« Odpověď #25 kdy: 26. 09. 2014, 17:06:21 »
Sam pise ze to pouziva par hodin mesicne. Vazne ti prijde nejjednoduzsi si zvykat na ceskou klavesnici a nechat si narust jedenacty prst, aby mohl mackat vsechny ty AltGr?
Dekuji, presne tak to je. Navic muj problem neni to, ze bych s ceskou klavesnici nedokazal psat, ale (jak jsem psal na zacatku), s ceskou klavesnici pisu treba 2x pomaleji (ok, to prehanim, rekneme 1.5x pomaleji). Takze lepe receno, muj problem (jako temer vsechny moje "PROBLEMY") je o efektivite, a minimalizaci "opruzu". Pokud za tyden stravim celkem 3h (12x po 15 minutach) psanim "česky", tak pokud bych se preucil na ceskou klavesnici, usetril bych jednu hodinu za mesic. A to za cenu toho, ze budu mit rekneme 14 dni 2x nizsi produktivitu (vice nez 1.5x, protoze preucit se programovat s ceskou bude pro me mnohem slozitejsi), takze defakto ztratim tyden prace.

Z jineho pohledu mi mozna ani tak nejde o efektivitu casovou, jako myslenkovou - kdyz pisu napr. navrh nove komponenty, tak u toho hodne premyslim, a potrebuji abych dokazal co nejrychleji zapisovat to co me napada jak jako cesky text vysvetlujici "co" se ma stat, a zaroven ukazku kodu/pseudokodu vysvetlujici "jak" asi se to ma stat. Coz pro me ted znamena: prepnout na CZ, napsat vysvetleni, prepnout na EN, napsat kod, atd, atd. Takze tim, ze to VSECHNO napisu "cesky" a teprve PAK nektere casti ohackuji, tak tim eliminuji preruseni v myslenkovem procesu, coz je pro me VELMI dulezite.

Samozrejme chapu, ze "oha(c)kovani" neni 100% uspesne, ale STEJNE bych ten text prohnal kontrolou pravopisu a STEJNE bych si ten text po sobe precetl, protoze vim ze delam hodne chyb (schvalne se kouknete co jsem udelal v prvni vete dotazu v tomto foru). Jde mi o to, ze "oha(c)kovani" mi usetri dost prace.

Co se psani skriptu na "http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/" tyce, tak to nakonec bohuzel psat nemuzu. Doslo mi to kdyz jsem tam chtel poslat pvni kus textu - nemuzu zasilat interni firemni dokumenty na cizi stranky (prestoze nemam duvod fi.muni.cz neverit - jde o princip). :'(

Ivan

OT: Re:Program pro doplnění diakritiky
« Odpověď #26 kdy: 26. 09. 2014, 17:32:13 »
Taky mam podobny problem. Nastesti me ale zamestnavatel nenuti psat cesky. Kdyz uz neco cesky pisu, tak pouzivam MJovu UCW klavesnici - existuje dokonce i jeji port na Windows(CSHACK). Pro cloveka zvykleho na anglickou klavesnici je to rozumny kompromis.

PS: zkuste neco napsat v Emacsu anebo ve Vi, kdyz mate ceskou klavesnici, brr

« Odpověď #27 kdy: 26. 09. 2014, 17:39:52 »

Standardní klávesnice je QWERTY.
Tečka.
 ;)

Re:OT: Re:Program pro doplnění diakritiky
« Odpověď #28 kdy: 26. 09. 2014, 17:40:51 »
... zkuste neco napsat v Emacsu ...

... a jen tři ruce a dva jazyky ...

Filip

« Odpověď #29 kdy: 26. 09. 2014, 17:42:47 »
Ja nekdy pisu (svoje) komentare anglicky, abych nemusel prepinat na ceskou klavesnici.
Jako bonus to pak muzu pouzit pri projektu s kolegy mimo CR.