Bitcoin v každodenním životě

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #15 kdy: 19. 09. 2014, 11:10:50 »
 ;D  ;D  ;D

Vidím, že je čas na můj oblíbený obrázek:


gamer

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #16 kdy: 19. 09. 2014, 11:20:40 »
Hele, mě zase důvody napadají. Když jsou zlé časy, tak všechno, co máš, ti může někdo sebrat, a bude ti to chtít sebrat. Jsou věci, které jdou sebrat lehce (peníze na účtu, zlato v depozitu) nebo těžce (zlato u sebe). Nicméně i když máš zlato u sebe, pořád se může stát, že ti ho může někdo násilím ukrást - třeba když tě budou šacovat, prohledávat dům apod.

Tím myslíš, že bitcoin peněženka chráněná heslem je bezpečnější, než mít zlato u sebe? To je dost mylná představa, prakticky by to vypadalo nějak takhle:
http://xkcd.com/538/

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #17 kdy: 19. 09. 2014, 11:33:11 »
Ne, to jenom znamená, že spoření musí být založeno na nějakém investičním nástroji.
Ne, já chci spořit na důchod, ne investovat. Investice je vždy riziková (z podstaty), spoření by ideálně mělo být bezrizikové (ale zase nevýdělečné). Ono by se také v mohlo stát, že by investice nevyšla a v důchodu bych zemřel hlady, že…

Pokud člověk něco společnosti dá (a vydělá peníze), ale nic po společnosti chtít nebude (tj. nebude je utrácet), udělá pro ekonomiku to nejlepší co může. Ale to je v dnešní době nepopulární, já vím, moderní je si půjčovat a vyrábět zboží jen proto, aby se něco vyrábělo :(
No tak se zamysli nad tím, co by se stalo, kdyby byla ekonomika založená na BTC (který narozdíl od fiat měn není "nafukovací") a podstatné procento lidí si řeklo, že udělá přesně tohle.
To by byla paráda. To by znamenalo, že většina lidí by pouze pracovala, ale už nic nespotřebovávala. Tedy jako kdyby každý den přišla do města armáda dělníků, pracovala v továrnách, vyráběla silnice, vařila jídlo, poklidila mi doma, a přitom by večer prostě jenom odešla a nic za to nechtěla. Já bych si pak jenom žil jak v prase v žitě, všeho spousta, udělal by to někdo za mě, já bych se jen válel. To by bylo super.

To se samozřejmě nestane (odložená spotřeba má svůj strop minimálně v tom, že po čase by ta armáda zemřela hlady).


Ach jo, ať už tahle vlna BTC skončí, je neuvěřitelně otravný, jak si každej, kdo má ve dveřích kukátko, začal myslet, že rozumí penězům...
Spíš je otravný, jak zastánci inflační ekonomiky odmítají, že je dost lidí, které ji nevěří a spíše věří deflační ekonomice. Nebo ještě hůře, vůbec si nepřipouští, že vůbec někdo takový je a považuje je za blázny a veškeré argumenty přehlíží. Jen proto, že inflační ekonomika je momentálně IN (ze zjevných důvodů).

Představ jsi, že bys byl Žid za druhé světové a měl bys být deportován do koncentráku.
To si nemusím představovat, to je zdokumentováno. Bylo potřeba co nejmenší věc s co největší cenou. Např. sběratelsky cenné poštovní známky. A to proto, aby sis tu věc mohl vzít s sebou, dát si ji třeba do boty a potom s ní mohl dozorce uplatit.
To se s tím nijak nevylučuje. Mohl bys i uplácet bitcoiny (rozdělil bys bitcoiny na předem dané malé části), ale předpokládám, že bys pak prozradil jen soukromý klíč a dozorce už si bitcoiny převedl sám. Notebook bys s sebou neměl, OMG.

Jde mi ale o to, že s bitcoiny můžeš všechen majetek efektivně zapřít, protože fyzicky u sebe nemáš vůbec nic a do hlavy ti nikdo nevidí.


Tím myslíš, že bitcoin peněženka chráněná heslem je bezpečnější, než mít zlato u sebe? To je dost mylná představa, prakticky by to vypadalo nějak takhle:
http://xkcd.com/538/
Tohle předpokládá, že ten dotyčný VÍ, že něco vlastním. Jenže většina lidí by nic neměla; proč by si měli myslet, že zrovna já něco mám a tedy můžu vydat?

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #18 kdy: 19. 09. 2014, 11:51:48 »
Ne, já chci spořit na důchod, ne investovat. Investice je vždy riziková (z podstaty), spoření by ideálně mělo být bezrizikové (ale zase nevýdělečné). Ono by se také v mohlo stát, že by investice nevyšla a v důchodu bych zemřel hlady, že…
A tys už někdy viděl ve světě něco bezrizikového? Já teda ne. Jakýkoliv majetek může ztratit hodnotu, z jakýhokoliv důvodu. Tak to prostě ve světě chodí a žádný ekonomický systém to nemůže změnit.

To by byla paráda. To by znamenalo, že většina lidí by pouze pracovala, ale už nic nespotřebovávala. Tedy jako kdyby každý den přišla do města armáda dělníků, pracovala v továrnách, vyráběla silnice, vařila jídlo, poklidila mi doma, a přitom by večer prostě jenom odešla a nic za to nechtěla. Já bych si pak jenom žil jak v prase v žitě, všeho spousta, udělal by to někdo za mě, já bych se jen válel. To by bylo super.
Jo, to by bylo báječný. Jenže 1) já jsem mluvil o důsledku pro ekonomiku 2) ty jsi mluvil o tom, že ta armáda si peníze nechá vyplatit, ale neutratí je. Takže to zkus do té úvahy zapracovat a domysli důsledky pro ekonomiku.

Spíš je otravný, jak zastánci inflační ekonomiky odmítají, že je dost lidí, které ji nevěří a spíše věří deflační ekonomice. Nebo ještě hůře, vůbec si nepřipouští, že vůbec někdo takový je a považuje je za blázny a veškeré argumenty přehlíží. Jen proto, že inflační ekonomika je momentálně IN (ze zjevných důvodů).
Tak on hlavní problém je v tom, že ta tvoje "deflační ekonomika" tu už byla a ze známých důvodů se od ní ustoupilo. Pokud je mi známo, v ekonomii jako vědě (čili nikoli v babských povídačkách) je to okrajové téma. Asi tak jako kreace vs. evoluce.

No a druhý problém je, že tys žádné argumenty nepředložil, kromě toho, že by bylo bezva, kdyby ti někdo na koleji uklidil a nic za to nechtěl.

To se s tím nijak nevylučuje. Mohl bys i uplácet bitcoiny (rozdělil bys bitcoiny na předem dané malé části), ale předpokládám, že bys pak prozradil jen soukromý klíč a dozorce už si bitcoiny převedl sám. Notebook bys s sebou neměl, OMG.
Jasně, podal bych dozorci lísteček s klíčem, on by odešel do své kanceláře a tam se k té wifině připojil. A když už by byl v tom, tak by si zaskajpoval se svojí sestrou, která kurnikšopa ausgerechnet žije ve státě, proti kteýmu se ta válka vede :)

Hele, málo se díváš na apokalyptický scifi - funkční net tam fakt nikdy není. Spíš člověk skáče nadšením, když někde najde válet plechovku s gulášem a otevře ji šroubovákem.

Jde mi ale o to, že s bitcoiny můžeš všechen majetek efektivně zapřít, protože fyzicky u sebe nemáš vůbec nic a do hlavy ti nikdo nevidí.
Hele, už ti to psal gamer. Jestli to nechápeš, tak to je pak těžký. Prostě si na tobě pár černochů s letlampama zařádí a když z tebe žádnej kód nevypadne, tak to prostě nepřežiješ. Proč by ti měli vidět do hlavy, tomu úplně nerozumím.

Tom Liberec

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #19 kdy: 19. 09. 2014, 12:32:18 »
Bitcoin mi prakticky přijde mírně až hodně prakticky nesmyslný.

To už spíše věřím na to, že v případě zhroucení trhu s dluhopisy, nejspíše nejprve států EMU, bych platil stříbrem a olovem. Pokud by inflační měnu nikdo nechtěl.

Ohledně devalvace jde o to, zda přerozené není posilování měny např.o 2 % ročně  vylepčováním technologií, racionalizací atd...

Nastává problém s ražební a inflační daní. Ovšem schodky rozpočtů a zametání dluhů pod koberec nemohou pokračovat nekonečně.
Řešení takových dluhů nebývají pro občany zrovna milá.


me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #20 kdy: 19. 09. 2014, 13:55:27 »
To by byla paráda. To by znamenalo, že většina lidí by pouze pracovala, ale už nic nespotřebovávala. Tedy jako kdyby každý den přišla do města armáda dělníků, pracovala v továrnách, vyráběla silnice, vařila jídlo, poklidila mi doma, a přitom by večer prostě jenom odešla a nic za to nechtěla. Já bych si pak jenom žil jak v prase v žitě, všeho spousta, udělal by to někdo za mě, já bych se jen válel. To by bylo super.
Jo, to by bylo báječný. Jenže 1) já jsem mluvil o důsledku pro ekonomiku 2) ty jsi mluvil o tom, že ta armáda si peníze nechá vyplatit, ale neutratí je. Takže to zkus do té úvahy zapracovat a domysli důsledky pro ekonomiku.
Dobře, zkusím to napsat lépe.
Když by většina lidí hodně vydělávala (pracovala) a málo utrácela (tj. vyžadovala práci ostatních), zjevně by bohatla. Pokud má člověk takový příjem, že bohatne (aniž by to plánoval v dohledné době utratit), znamená to, že má všechno, co potřebuje; kdyby něco potřeboval, koupil by si to za ty ušetřené úspory, ale on to neudělal, takže zjevně nepotřebuje už nic.

Protože takový člověk nemá v plánu žádné velké výdaje, je zbytečné, aby bohatl tak moc. Mohl by tedy méně pracovat a měl by jak všechno, co potřebuje (stále má úspory a kdyby něco potřeboval, tak si to koupí), a současně, protože by nemusel pracovat tak moc, zbylo by mu tak víc času. To, že by nepracoval tak moc, by nevadilo, protože ani ostatní by zjevně příliš neutráceli, takže by jeho práci nepotřebovali.

Ve výsledku: věcí by bylo méně než teď, ale nikdo je stejně nechce, i když na to úspory má, takže by to nevadilo. Naopak by každý měl víc času, protože by pracoval méně. HDP a většina ukazatelů, které by se daly měřit, by se samozřejmě snížily (reálně by se vyrábělo méně věcí, i když by každý všechno měl nebo nepotřeboval), což by samozřejmě mohlo leckoho zmást.

Tenhle scénář má samozřejmě přirozený strop - člověk musí něco jíst, chce nějak rozumně bydlet a je spousta věcí, které je lepší si koupit (a užít hned) než čekat na stáří. Plus se vzrůstající efektivitou práce mají lidi i větší nároky než předtím, takže další práce/výroba by byla hnaná touhou po uspokojení těch vyšších nároků. To je ale přirozený vývoj, nic skokového.


Tak on hlavní problém je v tom, že ta tvoje "deflační ekonomika" tu už byla a ze známých důvodů se od ní ustoupilo.
Tak samozřejmě, ale ty důvody nejsou nic, co by lidi měli trpět nebo dokonce chtít.
BTW, na koleji nebydlím už dávno ;)


Jasně, podal bych dozorci lísteček s klíčem, on by odešel do své kanceláře a tam se k té wifině připojil. A když už by byl v tom, tak by si zaskajpoval se svojí sestrou, která kurnikšopa ausgerechnet žije ve státě, proti kteýmu se ta válka vede :)

Hele, málo se díváš na apokalyptický scifi - funkční net tam fakt nikdy není. Spíš člověk skáče nadšením, když někde najde válet plechovku s gulášem a otevře ji šroubovákem.
Já také nemyslím, že by bitcoiny byly nějaký dobrý prostředek k uplácení, s tím jsi začal ty :)

Já psal o přechování hodnot do té doby, než by zase špatná doba pominula (tj. dostal ses z vězení). Bitcoiny v koncentráku by asi fakt byly skoro k ničemu, to souhlasím.


Hele, už ti to psal gamer. Jestli to nechápeš, tak to je pak těžký. Prostě si na tobě pár černochů s letlampama zařádí a když z tebe žádnej kód nevypadne, tak to prostě nepřežiješ. Proč by ti měli vidět do hlavy, tomu úplně nerozumím.
A jak by těch pár černochů s letlampama vědělo, že nějaké bitcoiny vůbec mám? Neměl bych u sebe fyzicky NIC. Jak by se to teda dozvěděli? To jako budou mučit úplně každého a když by žádný kód nevypadl (protože by žádné bitcoiny neměl), tak ho umučí? To takhle nepřežije většina národa, to nemá pak s bitcoinama moc společného.

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #21 kdy: 19. 09. 2014, 14:37:46 »
Když by většina lidí hodně vydělávala (pracovala) a málo utrácela (tj. vyžadovala práci ostatních), zjevně by bohatla. [...] Ve výsledku: věcí by bylo méně než teď, ale nikdo je stejně nechce
No, takže když to shrnu, tak sis vymyslel hypotetickou (a nereálnou) situaci a pak zkonstatoval, že by to bylo fajn. Ok, gratuluju.

Citace
Kdybysme nemuseli chovat kuřata, ale padaly nám grilované žáby z nebe, měli bysme se dobře, protože by nikdo nemusel stát u grilu, kde je teplo.

To, kam jsem já mířil (a což jsi asi nepochopil), je, že kdyby někdo na větším množství BTC seděl, snížil by množství peněz v oběhu, což u fiat měny centrální banka zreguluje, ovšem u BTC to nezreguluje nikdo, což má nějaké dopady na vývoj cen, množství investic atd. atd. což by stálo za zamyšlení. Ale nechme toho, spokojme se s tím, že kdyby padaly grilované žáby z nebe, bylo by fajn, a proto je deflační ekonomika super :)

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #22 kdy: 19. 09. 2014, 14:55:09 »
No, takže když to shrnu, tak sis vymyslel hypotetickou (a nereálnou) situaci a pak zkonstatoval, že by to bylo fajn. Ok, gratuluju.
Ta situace vůbec není hypotetická. S rozvojem technického pokroku se to pomalu děje staletí. Kdyby ses spokojil s úrovní běžného člověka třeba 17. století, mohl bys pracovat výrazně méně než dnes, a ještě méně než tehdy. Zatímco tehdy každý dělal do úmoru na svém poli, dneska stačí, aby jeden z vesnice koupil kombajn a zbytek se může celý rok válet doma (obrazně řečeno).

Ten důvod, proč pracujeme více než málo je to, že máme výrazně vyšší nároky než v 17. století (protože můžeme). Plus teda to, že držení hodnoty kvůli inflaci není jednoduché, a musíš se o to starat (tj. pracovat pro něco, co by bez centrální banky bylo přirozené).


To, kam jsem já mířil (a což jsi asi nepochopil), je, že kdyby někdo na větším množství BTC seděl, snížil by množství peněz v oběhu, což u fiat měny centrální banka zreguluje, ovšem u BTC to nezreguluje nikdo, což má nějaké dopady na vývoj cen, množství investic atd. atd. což by stálo za zamyšlení.
Ano, zreguluje. Což má výhodu v předvídatelnosti (teď můžeš předpokládat, jakou plus mínus bude mít koruna za 10 let a podle toho např. uzavírat smlouvy), ale současně tím okrade všechny držitele dané měny.

Tedy: někdo společnosti dá hodně (a hodně vydělá), ale odtrhne si od huby a ty peníze neutratí, ale bohužel společnost nebude o to bohatší, protože tu samou hodnotu (a plus ještě inflaci) ukradne centrální banka.

Můžeme spekulovat, který z těchto dvou stavů je lepší, ale vypadá to, že je to věc názoru. Řekl bych, že tobě tedy bitcoiny asi mnoho nepřinesou a když je budeš do konce života ignorovat, o moc nepřijdeš.

Tom Liberec

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #23 kdy: 19. 09. 2014, 15:02:24 »
K té nereálné situaci.
Zcela teoreticky. V podstatě by nemělo být nemožné, aby státy západní civilizace zavedly pouze 4.hodinovou pracovní dobu. Vše navíc by byly přesčasy. Domnívám se, že by stav techniky atd. podobné umožňovat. Ovšem lidé chtějí více a lepší a častěji atd.

Deflační ekonomika na základě nikoliv přirozené deflace mi vůbec super nepřijde. Co by na to hlavní úroková míra, co by na to poptávka, ........   

A problém je už v začátku cituji : "  Když by většina lidí hodně vydělávala (pracovala) a málo utrácela...... " 
To je přesně opačný stav než je nyní, kdy velké skupiny lidí nejprve nakupují a pak teprve splácejí.

A ještě jedna věc. Neměli to takhle podobně do nedávna v chudém státě, bohatých občanů ? Tedy v Řecku? Do doby než se ti opravdu bohatí přestěhovali do Londýna?


me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #24 kdy: 19. 09. 2014, 15:26:47 »
Deflační ekonomika na základě nikoliv přirozené deflace mi vůbec super nepřijde.
Takovou ekonomiku si neumím představit. Jak bys chtěl dosáhnout dlouhodobého zhodnocení, aniž by to bylo způsobeno efektivnějším využitím zdrojů (technickým pokrokem)? Znehodnotit něco lze lehce, ale zhodnotit? Deflace má vždycky strop.

Můžeš uvést nějaký příklad?


Co by na to hlavní úroková míra
Při deflaci klesne, až téměř k nule. Tím banky budou mít menší důvod půjčovat, ale lidi taky - bude jednodušší si našetřit (což by časem museli tak jako tak při splácení).


co by na to poptávka
Poptávka by měla být plus mínus pořád stejná (lidé mají pořád nějaké své potřeby). Klesne poptávka po věcech, které by lidé kupovali jen proto, že se tím snaží investovat a vyhnout se inflaci. Což je dobře; nemá cenu vynakládat úsilí na výrobu něčeho, čím lidi jen obchází špatný ekonomický model.


A problém je už v začátku cituji : "  Když by většina lidí hodně vydělávala (pracovala) a málo utrácela...... " 
To je přesně opačný stav než je nyní, kdy velké skupiny lidí nejprve nakupují a pak teprve splácejí.
To je právě to. Současný inflační model nutí si spíše půjčovat a pak splácet, protože ušetřit peníze je obtížné. Výše uvedené bylo uvedeno „kdyby byl deflační model“.


A ještě jedna věc. Neměli to takhle podobně do nedávna v chudém státě, bohatých občanů ? Tedy v Řecku? Do doby než se ti opravdu bohatí přestěhovali do Londýna?
Ne, Řecko je nejzadluženější stát EU a tamní inflace je obrovská. Protože ale používají euro, táhnou ke dnu celou EU. To nemá s deflační ekonomikou nic společného.
Nebo nechápu otázku.

Vratny na vratnici

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #25 kdy: 19. 09. 2014, 15:48:22 »
Zatimco se tu dohadujete, sletelo to z 1200 na 380 dnes dopoledne, tak honem nakupujte, kdyz je to tak super.  Neni tam temer zadny support ani resistance na klicovych hodnotach 500, 450, 400, narust volume pri padu je nepatrny, uz opada zajem.

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #26 kdy: 19. 09. 2014, 16:10:59 »
Zatimco se tu dohadujete, sletelo to z 1200 na 380 dnes dopoledne, tak honem nakupujte, kdyz je to tak super.  Neni tam temer zadny support ani resistance na klicovych hodnotach 500, 450, 400, narust volume pri padu je nepatrny, uz opada zajem.
Jj, slítlo to parádně, už jsem dneska nakoupil za 50kKč. Snad to v příští válce bude mít ještě nějakou hodnotu ;) #paranoia

BTW, tyhle výkyvy by určitě vyřešila centrální banka s inflačním cílem, ale tím by se Bitcoin nelišil od jakékoli jiné měny a jeho existence by nedávala smysl. Bitcoin mám rád pro jeho nezávislost na ničem, i přes tu šílenou turbulenci.

Bla

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #27 kdy: 19. 09. 2014, 16:49:47 »
Kdyby zlato sletělo z ceny za gram ze současných cca 1000 Kč na 380Kč, tak nakupuji.
U Bitcoinu to může být tak, že i za těch 380 doláčů může být drahý.

Takhle divoká měna je dobrá k jediné věci.
Dell přijímá platby v Bitcoinech, ve chvíli, kdy to nějak extra slítne, koupit BTC a obratem se jich zbavit, než Dell upraví ceny.
Ale to je jen způsob vojebu.

Vratny na vratnici

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #28 kdy: 19. 09. 2014, 17:07:37 »
Kdyby zlato sletělo z ceny za gram ze současných cca 1000 Kč na 380Kč, tak nakupuji.
U Bitcoinu to může být tak, že i za těch 380 doláčů může být drahý.

Takhle divoká měna je dobrá k jediné věci.
Dell přijímá platby v Bitcoinech, ve chvíli, kdy to nějak extra slítne, koupit BTC a obratem se jich zbavit, než Dell upraví ceny.
Ale to je jen způsob vojebu.

Dell urcite BTC neprijima, dela mu to beztak nejaka treti strana, ktera to prevadi podle aktualnich cen (nezjistoval sem, hadam), stejne jako to ma vetsina tech co prijima BTC.......tedy zadny BTC neprijimaji.

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #29 kdy: 19. 09. 2014, 17:24:53 »
Dell přijímá platby v Bitcoinech, ve chvíli, kdy to nějak extra slítne, koupit BTC a obratem se jich zbavit, než Dell upraví ceny.
Ale to je jen způsob vojebu.
Dell používá pro příjem bitcoinů Coinbase, kde musíte zaplatit do 10 minut, jinak dostanete novou cenu. Takže moc prostor pro ojeb není. Ale i kdyby byl, tak to jde na triko Coinbase, Dellu je to jedno, ten dostane platbu v USD. A Coinbase je to víceméně taky jedno, jednou prodělá, jednou vydělá, při tom objemu je na svém.

Takhle to dělá spousta firem, je to pro ně účetně i kurzově jednodušší.