Bitcoin v každodenním životě

Jenda

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #30 kdy: 19. 09. 2014, 17:29:57 »
Toho, že by během války ztratily bitcoiny hodnotu bych se nebál, spíš naopak - tradiční měny by padaly, lidi by viděli, že státní moc je zneužívaná (celá válka je jedno velké zneužití), nevěřili by nikomu. V takové situaci je decentralizovaná měna, kterou nikdo nemůže nechat cíleně padnout, je spíš jako dar z nebes a nevěřím, že by to lidé patřičně neocenili.
Já teda nevím, jak si představuješ válku, ale já tak, že nepůjde elektřina a už vůbec ne Internet. Bitcoiny si možná směníš tak 10 let po válce, až se zase postaví vybombardovaná infrastruktura - a to jenom za předpokladu, že se lidi rozhodnou pokračovat ve starém blockchainu, a nespustí to od nuly.


me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #31 kdy: 19. 09. 2014, 17:44:09 »
Já teda nevím, jak si představuješ válku, ale já tak, že nepůjde elektřina a už vůbec ne Internet. Bitcoiny si možná směníš tak 10 let po válce, až se zase postaví vybombardovaná infrastruktura
IMHO jestli bude někde válka, tak určitě ne všude - max. na 1/5 - 2/5 plochy Země, a i tak by to bylo fakt maso. Při II. „světové“ většina světa žádnou válku ani nezaznamenala (holt akorát my jsme měli tu smůlu, že jsme my byli uprostřed té největší vřavy).

Takže pokud přežiju a nebude se mi chtít čekat, můžu se přestěhovat jinam.


- a to jenom za předpokladu, že se lidi rozhodnou pokračovat ve starém blockchainu, a nespustí to od nuly.
To netuším, proč by někdo chtěl začínat znova. Já bych teda nechtěl a rozhodně budu součástí toho „forku“, který staví na původním blockchainu (a to nebude chtít asi nikdo, kdo má nějaké bitcoiny, takže hodnotu mít určitě bude).

Pokud někdo bude chtít nový blockchain, prosím, i dneska je spousta alternativních coinů, nemusí čekat na válku.

Juro

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #32 kdy: 19. 09. 2014, 18:40:56 »
Představ jsi, že bys byl Žid za druhé světové a měl bys být deportován do koncentráku. Nějak bys tušil problémy už předem, takže bys chytře prodal barák třeba za zlatou cihlu.... ). V takovém případě by bitcoiny byly ideální - vyrobil bych si z nějaké dlouhé fráze brainwallet, hodil tam bitcoiny, ZAPŘEL BYCH, že něco mám a měl jsem, aby to ze mě nechtěli vymlátit (to bude možná bude nejtěžší, pokud se dozví, že předtím jsem nějaký dům měl a co jsem s ním tedy udělal) a když budu mít to štěstí, po válce pak bitcoiny vyberu a koupím si nový dům.
Nerozumiem aky je rozdiel v tom, ci z teba niekto vytlka heslo k bitoinu alebo miesto ukrytia zlata. Bije ta asi rovnako, akurat si vie rychlejsie overit, ci neklames. Prevod majetku cez hranice je asi lepsi priklad. Akurat je dost velka sanca, ze ti, co s tym majetkom nakoniec uspesne ujdu za hranice budu byvali gardisti a arizatori a nie perzekuovane osoby.


Vratny na vratnici

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #33 kdy: 19. 09. 2014, 18:47:37 »
Já teda nevím, jak si představuješ válku, ale já tak, že nepůjde elektřina a už vůbec ne Internet. Bitcoiny si možná směníš tak 10 let po válce, až se zase postaví vybombardovaná infrastruktura
IMHO jestli bude někde válka, tak určitě ne všude - max. na 1/5 - 2/5 plochy Země, a i tak by to bylo fakt maso. Při II. „světové“ většina světa žádnou válku ani nezaznamenala (holt akorát my jsme měli tu smůlu, že jsme my byli uprostřed té největší vřavy).

Takže pokud přežiju a nebude se mi chtít čekat, můžu se přestěhovat jinam.

Ale ale, chlapce, ono prave ta vetsina sveta je vodni plocha. To zaprve. Zadruhe, ve treti svetove valce se bude strilet atomovkama - cile jsou infrastruktura a vojenske objekty. Do infrastruktury spadaji nadrazi, krizovatky, prehrady, elektrarny, prumyslove zony, vojenske zakladny, letiste. 

Ve 3. svetove valce muzes utect leda tak do nerozvinute oblasti, ktera nema zadny strategicky vyznam a i tam bude nebezpeci radioaktivniho spadu - tedy nepouzitelna uroda, + spad ze znicenych jadernych elektraren.

Ne, cesi nemaji smulu, ze je chytly valky. Cesi jsou hlupaci, co si postavi stat uprostred evropy, kde ja jihu jsou nepropustne Alpy a tradicne tak musi vojska chodit ze zapadu na vyhod nebo opacne prave prez nas.

na nejakem tropickem ostrove to muze byt zajimave ale tam asi moc BTC terminalu a elektrarny nevedou.

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #34 kdy: 19. 09. 2014, 19:19:29 »
Ta situace vůbec není hypotetická.
Situace, kdy někdo něco dělá a nechce za to zaplatit není hypotetická? A proč do toho pleteš nějaký 17. století?

Plus teda to, že držení hodnoty kvůli inflaci není jednoduché, a musíš se o to starat (tj. pracovat pro něco, co by bez centrální banky bylo přirozené).
No a to je právě ta hlavní výhoda měny se slabou předvídatelnou inflací - že totiž nestačí sedět a mít ruce v klíně, ale je potřeba něco udělat.

Ano, zreguluje. Což má výhodu v předvídatelnosti (teď můžeš předpokládat, jakou plus mínus bude mít koruna za 10 let a podle toho např. uzavírat smlouvy), ale současně tím okrade všechny držitele dané měny.
Pokud vydá plus minus stejné množství měny, kterou někdo z oběhu stáhl (což je situace o které se bavíme), tak nikoho neokrade ani hypoteticky.

Tedy: někdo společnosti dá hodně (a hodně vydělá), ale odtrhne si od huby a ty peníze neutratí, ale bohužel společnost nebude o to bohatší, protože tu samou hodnotu (a plus ještě inflaci) ukradne centrální banka.
Nesmysl. Důkaz sporem: kdyby nikdo od teď žádné peníze neutratil, měli bysme se teda podle té tvé úvahy vůbec nejlíp - za předpokladu, že by nás centrální banka o ty peníze neokradla.

Můžeme spekulovat, který z těchto dvou stavů je lepší
Ještě jednou: v ODBORNÉ ekonomii se žádná taková diskuse nevede. Chytrému napověz, hloupým ať si klidně diskutuje - ale ne se mnou.


Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #35 kdy: 19. 09. 2014, 19:23:14 »
Při II. „světové“ většina světa žádnou válku ani nezaznamenala (holt akorát my jsme měli tu smůlu, že jsme my byli uprostřed té největší vřavy).
Koukám, že stejně dobře jako ekonomii rozumíš i historiografii :))

Vratny na vratnici

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #36 kdy: 19. 09. 2014, 19:37:42 »
Mirek je prima kluk, aji te ekonomii rozumi +- dostatecne, dejte na jeho slova.

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #37 kdy: 19. 09. 2014, 19:40:57 »
Plus teda to, že držení hodnoty kvůli inflaci není jednoduché, a musíš se o to starat (tj. pracovat pro něco, co by bez centrální banky bylo přirozené).
No a to je právě ta hlavní výhoda měny se slabou předvídatelnou inflací - že totiž nestačí sedět a mít ruce v klíně, ale je potřeba něco udělat.
Teď vážně - tobě tohle opravdu přijde v pořádku? Máš dva státy vedle sebe - v jedné centrální banka tiskne nové peníze, ve druhé ne.
V tom prvním se lidi brání inflaci tím, že nakupují věci spekulativní hodnoty. Aby takové věci mohli koupit, musí je napřed vyrobit, tedy musí nějak pracovat. Výsledkem je, že díky zvýšené výrobě nepotřebných věcí se lidi ubrání inflaci.
Ve druhém státě banka žádné nové peníze netiskne. Nikdo se tam inflaci bránit nemusí, nic zbytečného se nevyrábí a tedy lidé mají stejný užitek za méně námahy.

Fakt upřednostňuješ první variantu? Proč? Vážně by mě to zajímalo, to není trolling.


Pokud vydá plus minus stejné množství měny, kterou někdo z oběhu stáhl (což je situace o které se bavíme), tak nikoho neokrade ani hypoteticky.
Nemyslím si. Pokud někdo totiž z oběhu dočasně stáhne peníze, je to zjevně proto, že spoří. Centrální banka si tu jeho hodnotu, kterou chce uspořit, vezme sama pro sebe a když pak dotyčný bude chtít uspořené peníze utratit, už způsobí inflaci.


Tedy: někdo společnosti dá hodně (a hodně vydělá), ale odtrhne si od huby a ty peníze neutratí, ale bohužel společnost nebude o to bohatší, protože tu samou hodnotu (a plus ještě inflaci) ukradne centrální banka.
Nesmysl. Důkaz sporem: kdyby nikdo od teď žádné peníze neutratil, měli bysme se teda podle té tvé úvahy vůbec nejlíp - za předpokladu, že by nás centrální banka o ty peníze neokradla.

Pokud by od teď nikdo žádné peníze neutratil, tak by to znamenalo, že:
  • všichni už všechno mají
  • když by přece jen někdo něco chtěl, má úspory na to, aby si je koupil
To, že by nikdo neutratil nic je extrémní případ, ale jak by lidé přestali utrácet, peníze by byly vzácnější - došlo by k deflaci, takže zbylí lidé by si za stejné peníze mohli koupit více.

Takže ano, čím méně se utrácí, tím bohatší budou ostatní držitelé měny (jejich peníze budou mít větší hodnotu).

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #38 kdy: 19. 09. 2014, 20:15:47 »
Nemyslím si. Pokud někdo totiž z oběhu dočasně stáhne peníze, je to zjevně proto, že spoří. Centrální banka si tu jeho hodnotu, kterou chce uspořit, vezme sama pro sebe a když pak dotyčný bude chtít uspořené peníze utratit, už způsobí inflaci.
Prvořadě pokud se chceš bavit o výhodách a nevýhodách nějakého finančního systému, měl by sis dobře nastudovat, jak funguje ten současný. Ten totiž nefunguje tak, že by centrální banka udržovala nějaký objem peněz. Objem peněz není cíl, ale jenom jeden z ukazatelů - a CB jím nemanipuluje přímo, ale víceméně jenom určuje "cenu peněz" - pokud jsou peníze "levné", je to stimul, aby komerční banky víc půjčovaly a z toho zase pramení další důsledky. V současném peněžním systému se objem peněz neustále mění a způsobují to komerční banky, ne centrální banka (nastuduj si pojmy multiplikace depozit a peněžní agregáty).

A když říkám "nastuduj", tak tím nemyslím z nějakých pochybných webů, ale z rozumné učebnice makra. Třeba největší klasika klasik - Samuelson má tohle téma zpracovaný úplně blbuvzdorně.

Teď vážně - tobě tohle opravdu přijde v pořádku? Máš dva státy vedle sebe - v jedné centrální banka tiskne nové peníze, ve druhé ne.
V tom prvním se lidi brání inflaci tím, že nakupují věci spekulativní hodnoty. Aby takové věci mohli koupit, musí je napřed vyrobit, tedy musí nějak pracovat. Výsledkem je, že díky zvýšené výrobě nepotřebných věcí se lidi ubrání inflaci.
Jenže tohle je prostě směs polopravd, nepravd a zmateností. Zaprvé, inflace nemusí být nutně způsobená tím, že "centrální banka tiskne peníze", protože, jak jsem řekl výš, objem peněz určuje hlavně ochota komerčních bank půjčovat peníze.
Druhej nesmysl je to, že inflaci se musím bránit jenom spekulativním nákupem. Inflaci se brání především investicí, tj. například pokud vyrábím boty, tak koupím nějaký stroj, pomocí kterýho pak budu vyrábět víc bot. Pokud bych se inflaci bránit nemusel a peníze by získávaly hodnotu jaksi "samy od sebe", tak proč bych nějaký stroj kupoval? Proč riskovat? Prostě si sednu a budu točit palcema...

...a to jsme pořád ještě na hodně povrchní úrovni, protože ona taky není deflace jako deflace. Kdyby teoreticky ceny klesaly přirozeně kvůli optimálnější výrobě, tak je to něco jinýho než kdyby klesaly kvůli tomu, že nikdo nemá prachy nebo je nechce utratit...

Ono je to prostě všechno trochu složitější než jak si běžný bitcoinista představuje: zrušíme centrální banku, nikdo nám nebude krást love a budem se mít báječně... Ony ty centrální banky a fiat prachy nevznikly jenom tak z plezíru...

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #39 kdy: 19. 09. 2014, 20:20:47 »
Jo a pokud by se ti to nechtělo studovat, tak ti řeknu jednoduchej příklad, proč množství peněz nikdy nebude fixní (ani u hypotetické BTC-based ekonomiky):

Půjčím si od tebe 1BTC a dám ti dlužní úpis "mám právo na to, aby mi Mirek vrátil 1BTC". Já si za ten tvůj BTC něco koupím. Jenže ejhle, zrovna na Aukru budou prodávat raritní plážový kecky, který strašně moc chceš. Tak překecáš prodejce, aby ti je prodal za ten můj dlužní úpis - ten 1 BTC prostě vrátím jemu a ne tobě.

Kolik bylo peněz v oběhu? 1BTC nebo dva?

A to je přesně taky důvod, proč neexistuje žádný přesný číslo "kolik je peněz v oběhu" - to je prostě věcí konvence, co do toho budeme počítat a co ne. A to jsou právě ty měnový agregáty :)

Vratny na vratnici

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #40 kdy: 19. 09. 2014, 20:31:21 »
Mirku, je tohle ono? Samuelson Nordhaus Ekonomie (18. vydání)?

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #41 kdy: 19. 09. 2014, 20:36:43 »
Mirku, je tohle ono? Samuelson Nordhaus Ekonomie (18. vydání)?
Jasně.

Vratny na vratnici

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #42 kdy: 19. 09. 2014, 21:33:37 »
Mirku, je tohle ono? Samuelson Nordhaus Ekonomie (18. vydání)?
Jasně.
Ok, dik.

Bla

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #43 kdy: 19. 09. 2014, 21:53:42 »
Nové peníze vznikají především díky úrokům.

Banka: Půjčíme vám mega a vrátíte nám mega a půl.
Týpek: A kde se to půl mega navíc vezme?
Banka: To vytvoříte vlastní prací a nám ho odevzdáte.

Tak především vznikají peníze.
Nutíš lidi k produktivitě tím, že jim umožníš pracovat produktivně. (Půjčka na výrobní stroj.)

Bez půjček by byl bič na lidi menší a produktivita nižší.
Jednak protože by to lidi tolik netlačilo pracovat a jednak protože by neměli peníze na pořízení daného produktu.
Ve skutečnosti každá půjčka je "pro někoho dobrá".

Já si nechám postavit barák = odevzdám peníze stavební firmě a státu na daních (DPH za matroš a práci nebo práci včetně matroše).
Stavební firma je zase zdaní, pak je dá dělníkům, kteří je zase zdaní (daň ze mzdy, atd), dělníci je zase utratí (zaplatí DPH, spotřební daň na cigaretách a benzínu) a stát je tak zase zdaní.

Celé je to navržené tak, aby byla spotřeba co nejvyšší a lidé museli co nejvíc pracovat.
Kdo se z toho kolotoče chce dostat nebo si na něm najít takové místo, aby se mu z toho nechtělo blejt, musí optimalizovat náklady.
- neplatit nájemné, protože bydlím ve vlastním
- používat na splachování a mytí vodu ze studny
- zateplit a šetřit energie
- ....

A ten, kdo platí nájemné, to jsou ti divocí buřti, kterým se líbí, když jim stát šuká pjěrdel ;D