Bitcoin v každodenním životě

Zajemce

Bitcoin v každodenním životě
« kdy: 18. 09. 2014, 15:05:17 »
Ahoj, chtel bych si zde udelat maly pruzkum na pouzivani BTC v kazdodennim zivote (interval muzeme natahnout na kazdotydenni).

1) Pouzivate BTC denne? Kolikrat? (vyjma spekulovani na burze)

2) Na kolik obchodu, kde prijimaji BTC narazite?

3) Je BTC podceneny a levnejsi uz nebude, nebo je to stale v bubline a mel bych pockat na 100 USD?

« Poslední změna: 18. 09. 2014, 16:01:57 od Petr Krčmář »


me vakérav

Re:Bitcoin - zapousteni korenu
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2014, 15:53:29 »
Citace
1) Pouzivate BTC denne? Kolikrat? (vyjma spekulovani na burze)
Ano, cca tak jednou až několikrát denně. Dělám si různé výzkumy nad blockchainem, občas někomu něco prodám.

Citace
2) Na kolik obchodu, kde prijimaji BTC narazite?
Na žádný. Resp. občas nějaký jo, ale to spíš proto, že mám profesionální deformaci a narážím na ně cíleně (vím, kam chodit). Plus teda narážím na dost reklam s bitcoinovou tématikou, ale to připisuji kontextovým reklamám (reklamní systémy už mě znají).

Ale nemyslím, že by to bylo nějak extra důležité, bitcoin stejně není dimenzovaný na nějaké denní nákupy.

Citace
3) Je BTC podceneny a levnejsi uz nebude, nebo je to stale v bubline a mel bych pockat na 100 USD?
Bude určitě levnější i dražší, jde jen o zvolené časové měřítko. Praxe mě naučila, že nemá cenu spekulovat (alespoň pro mě). Cena je ostatně na Bitcoinu jedna z těch méně zajímavých věcí, Bitcoin mám rád kvůli jiným vlastnostem.

Jenda

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2014, 22:27:30 »
1) Ne

2) 2

3) To kdybych věděl, tak už jsem milionář. Podle mě chvíli poroste a pak crashne.

Bla

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #3 kdy: 18. 09. 2014, 23:13:29 »
Splasknutí bubliny je logické.

To nastane protože:
- někdo haxne protokol
- lidi pochopí, že tí nemá smysl platit a že to je jen nástroj na spekulování, podobně jako sazenice tulipánů (kdo ví, ten ví)
- přijde další dlouhá serie průšvihů (vykradené a znovu vykradené směnárny)
- cena začne klesat, jak začne cena klesat, spekulanti začnou prodávat a cena bude dál klesat (převis nabídky nad poptávkou)
- s počtem ASIC-like strojů se sníží počet těžařů, datový blob naroste a chcípne to samo, protože ověření transakce začne trvat moc dlouho, obecně hromada drobných těžařů je pro Bitcoin důležitá, ale ti už jsou out, dnes už se skoro nikomu nevyplatí těžit bitcoiny na grafice a nechávat svůj počítač ověřovat transakce, to už je práce "profi" těžařů, kterých ale nebude tolik

Bitcoin není logicky ničím podložen, pouze důvěrou, že to nikdo nehaxne, což on to nakonec někdo haxne.
Americký dolar je podložený dluhem, kdy Amerika slibuje, že ho možná jako uhradí a tím, že válčí s každým, kdo se proti dolaru postaví.

Obecně Amerika je stát, pokud někdo haxne Americký bankovní systém vím, že svoje peníze prostě zpět nějak dostanu a dost bych se divil, kdyby Amerika komplet krachla tak, že by dolar zcela ztratil hodnotu.

Bitcoinu věřím o mnoho desetinných řádů méně než Dolaru.

Nevím, co Bitcoinu nakonec srazí vaz, která z výše uvedených příčin, možná žádná, ale bude sranda a lidé budou zase chytřejší.
Obecně takové měny mají smysl, ale ne za uvedenou cenu.

Až Google vydá vlastní měnu, bude jí garantovat a starat se o ní, budu tomu věřit o několik řádů víc, než bitcoinu.
Ale jako poskus pěkný, moc pěkný a hrozně mě udivuje, jak jsem se mohl tak strašně splést!!
(Mohl jsem nakoupit asi 100 000 btc za 200 dolarů.)

Zajemce

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #4 kdy: 19. 09. 2014, 02:29:37 »
OK, diky vsem, hlavne Bla za zhodnoceni. Jen bych poopravil tu neohrozitelnost dolaru. V podstate staci, aby jich zacali tisknout vic a vic na splaceni toho dluhu a zaroven se ho hodne entit zreklo (Cina, Rusko, Afrika), potom uz to nezachrani ani tucet Carrier Strike Groups, coz je to, ceho se obavam a nepokoje by sly v BTC preckat.


Jenda

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #5 kdy: 19. 09. 2014, 02:54:53 »
- s počtem ASIC-like strojů se sníží počet těžařů, datový blob naroste a chcípne to samo, protože ověření transakce začne trvat moc dlouho, obecně hromada drobných těžařů je pro Bitcoin důležitá, ale ti už jsou out, dnes už se skoro nikomu nevyplatí těžit bitcoiny na grafice a nechávat svůj počítač ověřovat transakce, to už je práce "profi" těžařů, kterých ale nebude tolik
Ne, takhle ten protokol nefunguje. Difficulty se pochopitelně upravuje podle aktuálního výkonu sítě.

Obecně Amerika je stát, pokud někdo haxne Americký bankovní systém vím, že svoje peníze prostě zpět nějak dostanu a dost bych se divil, kdyby Amerika komplet krachla tak, že by dolar zcela ztratil hodnotu.
Dolar za posledních 50 let ztratil 90 % své hodnoty. Já bych si už dovolil tuto situaci nazvat jako že „zcela ztratil hodnotu“.

Xyz

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #6 kdy: 19. 09. 2014, 05:17:18 »
coz je to, ceho se obavam a nepokoje by sly v BTC preckat.

Obávám se že v případě celosvětové krize po krachu USA budou nějaká číslíčka kdesi ve virtuálnu to poslední co tě bude zajímat. Když nebudeš mít kde bydlet a co žrát tak asi nebudeš mít čas, chuť ani možnost zkoumat jak se zrovna připojit na net abys mohl zkonvertovat BTC na něco užitečnějšího (třeba na chleba). Myslím že na přečkávání zlých časů jsou staletími prověřené spolehlivější komodity a není mi jasné proč by někdo proti nim měl dát přednost BTC. Popravdě mě nenapadá ani jeden důvod...

Honza

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #7 kdy: 19. 09. 2014, 08:22:47 »
1) Ne
2) 0, ale nehledal jsem
3) Do 30 let, ale klidně třeba taky už dneska půjde na 0 nebo skoro na 0 (najde se principiální chyba, nějaká známá vlastnost se ukáže jako hodně nešikovná, vyjde z módy, zakážou ho, ...), ale do té doby se může dít cokoliv. V krátším horizontu bych se bál toho, že v něm moc lidí chce spekulovat a málo to používá na placení.

Miramel

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2014, 09:43:54 »
Dolar za posledních 50 let ztratil 90 % své hodnoty. Já bych si už dovolil tuto situaci nazvat jako že „zcela ztratil hodnotu“.

Amerika ZDANILA dolar, tedy ho UMĚLE A ZÁMĚRNĚ znehodnotila.
Kdyby zcela ztratil hodnotu, proč by se za něj nejvíc nakupovaly bitocoiny že :-)

Jinak mezi ničím a třemi miliony dolarů bych dal přednost těm dolarům zřejmě ;)

Ad trvalé uložení peněz, zlato, zlato, zlato a to až do doby, než bude ekonomické zlato vyrábět z jiných atomů,

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #9 kdy: 19. 09. 2014, 10:23:19 »
Dolar za posledních 50 let ztratil 90 % své hodnoty. Já bych si už dovolil tuto situaci nazvat jako že „zcela ztratil hodnotu“.
No tak k tomu ti za takovou dobu stačí cca 4.5%ní inflace.
Kód: [Vybrat]
>>> 0.955**50
0.10003882432706206
Jestliže má někdo 50 let peníze uložené v krabici od bot pod postelí a ani na ně nešáhne, tak je jedině dobře, že o ně přijde, protože je idiot.

Ad trvalé uložení peněz, zlato, zlato, zlato
Myslíš to zlato, který za poslední 3 roky ztratilo 36%, nebo nějaký jiný zlato?

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2014, 10:31:31 »
Splasknutí bubliny je logické.

To nastane protože:
- někdo haxne protokol
Není to nějak extra pravděpodobné, ale může se to stát, je to pořád ještě mladá technologie.

- lidi pochopí, že tí nemá smysl platit a že to je jen nástroj na spekulování, podobně jako sazenice tulipánů (kdo ví, ten ví)
Bankovky taky nemají žádnou hodnotu. Čísla po přihlášení do bankovnictví už vůbec ne, celé je to jen nástroj pro spekulaci.

Ale i tak - stejně jako má smysl měna podložená důvěrou ve stát, má smysl důvěra v něco, co žádnému státu nepodléhá (a podléhat z principu nemůže) ani to nelze devalovat inflací. A narozdíl od zlata je to triviálně dělitelné a dá se to poslat ihned na druhý konec světa. Jasně, to už je důvěra v technologii, ne v konkrétní implementaci technologie.


- přijde další dlouhá serie průšvihů (vykradené a znovu vykradené směnárny)

Ačkoli je ta obava docela populární, směnárny nemají s bitcoinem nic společného. Stejně jako že okrádající taxikáři svojí činností nepodrývají automobilovou dopravu jako takovou.


- cena začne klesat, jak začne cena klesat, spekulanti začnou prodávat a cena bude dál klesat (převis nabídky nad poptávkou)
To je běžná vlastnost jakékoli komodity na trhu. (Jo a když cena padá, spekulanti nakupují, ne prodávají! Od toho jsou to spekulanti.)


- s počtem ASIC-like strojů se sníží počet těžařů, datový blob naroste a chcípne to samo, protože ověření transakce začne trvat moc dlouho, obecně hromada drobných těžařů je pro Bitcoin důležitá, ale ti už jsou out, dnes už se skoro nikomu nevyplatí těžit bitcoiny na grafice a nechávat svůj počítač ověřovat transakce, to už je práce "profi" těžařů, kterých ale nebude tolik
Tuhle myšlenku jsem nějak nepochopil, ale jak už bylo řečeno výše, rychlost ověřování transakcí nemá nic společného s počtem a výkonem těžařů. Na ověřování celé sítě by stačil i průměrně výkonný mobil.


Bitcoinu věřím o mnoho desetinných řádů méně než Dolaru.
Já také, ale je lepší diverzifikovat rizika. Když krachne dolar, je velice pravděpodobné, že Bitcoin pújde nahoru.


Až Google vydá vlastní měnu, bude jí garantovat a starat se o ní, budu tomu věřit o několik řádů víc, než bitcoinu.
To se nedá srovnávat. Kdyby měnu vydal Google, bude růst a padat společně s Googlem. To už fakt radši ten dolar. Furt musíš někomu věřit. U Bitcoinu je právě super, že nikomu věřit nemusíš.

Bitcoin rozhodně není pro všechny. Pokud na něm nevidíš nic přínosného, tak ti bude asi opravdu k ničemu :-)


Ale jako poskus pěkný, moc pěkný a hrozně mě udivuje, jak jsem se mohl tak strašně splést!!
(Mohl jsem nakoupit asi 100 000 btc za 200 dolarů.)
Můžu se zeptat, kde ses o tom tehdy dozvěděl?

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2014, 10:34:21 »
Aktuálně hledám nějakého odborníka na bitcoin, který by napsal zdarma pár tipů na obchodování web :), tak aby to bylo uchopitelné pro běžného BFU. Pokud by měl nějakou bitcoinovou burzu, tak mu na web umístím odkaz, banner, nebo mu můžu vytvořit přímo subdoménu, kde si může o bitcoinech prezentovat a nabízet jak je libo.


Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2014, 10:34:47 »
Když krachne dolar, je velice pravděpodobné, že Bitcoin pújde nahoru.
Kdyby "krachl dolar", tak si Bitcoiny můžeš tak leda narvat do špic, protože v tom chaosu, kterej by vznikl, by tě zachránil jedině pořádnej samopal a ne nějaký bity někde na disku.

me vakérav

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2014, 10:59:19 »
Jestliže má někdo 50 let peníze uložené v krabici od bot pod postelí a ani na ně nešáhne, tak je jedině dobře, že o ně přijde, protože je idiot.
Což v praxi znamená, že spoření na důchod není možné a člověk se MUSÍ účastnit státního důchodového systému (což je technicky legální Ponzi schéma). To mi teda dobře nepřijde ani trochu.

Pokud člověk něco společnosti dá (a vydělá peníze), ale nic po společnosti chtít nebude (tj. nebude je utrácet), udělá pro ekonomiku to nejlepší co může. Ale to je v dnešní době nepopulární, já vím, moderní je si půjčovat a vyrábět zboží jen proto, aby se něco vyrábělo :(


Kdyby "krachl dolar", tak si Bitcoiny můžeš tak leda narvat do špic, protože v tom chaosu, kterej by vznikl, by tě zachránil jedině pořádnej samopal a ne nějaký bity někde na disku.
Myslím že na přečkávání zlých časů jsou staletími prověřené spolehlivější komodity a není mi jasné proč by někdo proti nim měl dát přednost BTC. Popravdě mě nenapadá ani jeden důvod...
Hele, mě zase důvody napadají. Když jsou zlé časy, tak všechno, co máš, ti může někdo sebrat, a bude ti to chtít sebrat. Jsou věci, které jdou sebrat lehce (peníze na účtu, zlato v depozitu) nebo těžce (zlato u sebe). Nicméně i když máš zlato u sebe, pořád se může stát, že ti ho může někdo násilím ukrást - třeba když tě budou šacovat, prohledávat dům apod.

Představ jsi, že bys byl Žid za druhé světové a měl bys být deportován do koncentráku. Nějak bys tušil problémy už předem, takže bys chytře prodal barák třeba za zlatou cihlu. Předpokládáš, že se z toho koncentráku někdy vrátíš živej (pokud ne, tak nemá smysl řešit jakýkoli majetek). Co s tou cihlou uděláš? Když si ji necháš, tak ti ji prostě seberou, v koncentráku u sebe zlato fakt mít nebudeš moct. Když ho někam zakopeš do lesa, je to lepší, ale je to risk (někdo tě může vidět, už nemusíš mít čas to udělat apod.). V takovém případě by bitcoiny byly ideální - vyrobil bych si z nějaké dlouhé fráze brainwallet, hodil tam bitcoiny, ZAPŘEL BYCH, že něco mám a měl jsem, aby to ze mě nechtěli vymlátit (to bude možná bude nejtěžší, pokud se dozví, že předtím jsem nějaký dům měl a co jsem s ním tedy udělal) a když budu mít to štěstí, po válce pak bitcoiny vyberu a koupím si nový dům.

Nebo nějaký běženci - pokud tě na hranicích chytnou, oberou tě o všechno. Bitcoiny jsou na tohle geniální - prostě si zapamatuješ frázi a nikdo nemůže vědět, že máš nějaký majetek. (Případně si ty klíče k peněžence nahraješ zašifrované na různé upload servery). To je ohromná výhoda.

Toho, že by během války ztratily bitcoiny hodnotu bych se nebál, spíš naopak - tradiční měny by padaly, lidi by viděli, že státní moc je zneužívaná (celá válka je jedno velké zneužití), nevěřili by nikomu. V takové situaci je decentralizovaná měna, kterou nikdo nemůže nechat cíleně padnout, je spíš jako dar z nebes a nevěřím, že by to lidé patřičně neocenili.

Vlastně si myslím, že pro „přečkání ve zlých dobách“ se právě Bitcoin hodí nejvíc a řekl bych, že je to i jeho hlavní smysl. Osobně neoceňuji žádnou jeho vlastnost tak moc jako právě umožnění přežít, když se všechno podělá.

Re:Bitcoin v každodenním životě
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2014, 11:09:28 »
Což v praxi znamená, že spoření na důchod není možné
Ne, to jenom znamená, že spoření musí být založeno na nějakém investičním nástroji.

státního důchodového systému (což je technicky legální Ponzi schéma)
Tak to není ani náhodou. Principem PS (a důvodem, proč je všude zakázáno) je, že dosahování vyplácených zisků je trvale neudržitelné. V důchodovém systému o žádné zisky nejde a je udržitelný velmi snadno - za podmínky, že neklesá populace.

Pokud člověk něco společnosti dá (a vydělá peníze), ale nic po společnosti chtít nebude (tj. nebude je utrácet), udělá pro ekonomiku to nejlepší co může. Ale to je v dnešní době nepopulární, já vím, moderní je si půjčovat a vyrábět zboží jen proto, aby se něco vyrábělo :(
No tak se zamysli nad tím, co by se stalo, kdyby byla ekonomika založená na BTC (který narozdíl od fiat měn není "nafukovací") a podstatné procento lidí si řeklo, že udělá přesně tohle.

Ach jo, ať už tahle vlna BTC skončí, je neuvěřitelně otravný, jak si každej, kdo má ve dveřích kukátko, začal myslet, že rozumí penězům...

Představ jsi, že bys byl Žid za druhé světové a měl bys být deportován do koncentráku.
To si nemusím představovat, to je zdokumentováno. Bylo potřeba co nejmenší věc s co největší cenou. Např. sběratelsky cenné poštovní známky. A to proto, aby sis tu věc mohl vzít ssebou, dát si ji třeba do boty a potom s ní mohl dozorce uplatit.

Ale jestli chceš, můžeš klidně jít do BTC:

Dozorce: naval ty love!
Ty: jojo, moment, tady mám noťas
Dozorce: noťas si strč někam!
Ty: nejde o ten noťas, mám tam BTC!
Dozorce: ok, tak val!
Ty: jo, hnedka to bude. Jaký tady máte heslo na wifi?
Dozorce: ArbeitMachtFrei - dohromady, velký písmena na začátku slov.