Proč tolik matematiky?

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #45 kdy: 23. 06. 2014, 00:33:59 »
A jéje..
Myslíte, že se povede další stovečka? Tradice by se měly dodržovat.
Jinak myslím, že BFA/PM - běžný Franta ajtík/programátor matlal - potřebuje nejčastěji středoškolskou matiku + logiku, hodí se asi množiny, lingebra, možná ještě něco?


Nekdo

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #46 kdy: 23. 06. 2014, 00:35:40 »
Mirek si z vas dela zadek, nenalette mu na to. Celkem dobre si dela srandu z toho argumentu "nikdy nevis k cemu, jednou se ti to ale bude hodit".

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #47 kdy: 23. 06. 2014, 00:43:27 »
Mirku Mirku......kde pisu neco o Hong Kongu a Jizni Korei? Psal jsem o opickach z India co nakodi v jave appku podle zadani nebo opisuji CAPTCHU.
Aha, takže vlastně ta urážka Indů měla jediný smysl: poplácat se po ramenech, že někde na světě jsou nějací lidi, kteří jsou na tom hůř než my?

Kdybys trochu jezdil po vědeckých konferencích, možná by ses divil, kolik příspěvků je od Indů a kolik "amerických" profesorů se jmenuje Arjun, Krishna, Mohammed... Nebo Rajesh :)

FrostyX

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #48 kdy: 23. 06. 2014, 01:39:22 »
Jinak myslím, že běžný Franta ajtík/programátor matlal, potřebuje nejčastěji středoškolskou matiku + logiku, hodí se asi množiny, lingebra, možná ještě něco?

Běžný programátor matlal, ale ve skutečnosti vůbec nepotřebuje vědět, že používá množiny, algebru, logiku, etc. Nezajímá ho, že existuje hodně různých struktur s různými vlastnostmi. Prostě si vše napatle tak jak to zrovna vymyslí. Nějaká logika při složených podmínkách? Vážně si myslíte, že běžný Franta bude hledat co nejjednodušší výčet podmínek, nebo něco podobného? Ani náhodou, bez váhání nabuší podmínku takovou, že je potřeba scrollovat přes tři šířky monitoru, ... Na střední škole jsem toho viděl dost. Nejhorší je, že si hodně takových myslí, že jsou borci, všechno zvládnou a jejich kód je poklad, protože nemají ani představu o tom, že se daný problém dá řešit mnohem efektivněji.

Přehled v matematice není na škodu. Stačí, pokud je potřeba navrhnout nějaká složitější struktura dat, cokoliv vyhledávat, řešit cesty v grafech, ... Na druhou stranu jsem se asi nesetkal s ničím, kde by se mi hodila středoškolská matematika.

Nekdo

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #49 kdy: 23. 06. 2014, 01:41:11 »
Mirku Mirku......kde pisu neco o Hong Kongu a Jizni Korei? Psal jsem o opickach z India co nakodi v jave appku podle zadani nebo opisuji CAPTCHU.
Aha, takže vlastně ta urážka Indů měla jediný smysl: poplácat se po ramenech, že někde na světě jsou nějací lidi, kteří jsou na tom hůř než my?

Kdybys trochu jezdil po vědeckých konferencích, možná by ses divil, kolik příspěvků je od Indů a kolik "amerických" profesorů se jmenuje Arjun, Krishna, Mohammed... Nebo Rajesh :)

Ale to ja samozrejme vim, sledoval jsem propagacni videa Intelu pred lety, samej Ind RockStar.


Krysa1

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #50 kdy: 23. 06. 2014, 01:56:18 »
Prýmek má pravdu, to označování opicema je dost trapné a mnohdy to vypovídá a problémech a mindrácích toho, kdo tak činí.  Mnohdy je to frustrace z minumálního vlivu na dění okolo sebe, protože jedinou otázku, kterou takovým lidem kdokoli položí zní: "Kdy to bude hotový?".



Ono to není tak ani o tom, jestli je ta matematika tolik potřeba, nebo vysoká škola. Jde o to, jaký kdo je, co mu to přinese a jaký konkrétně život chce žít. Představa, že je člověk v 18ti-20ti letech schopen v tomto ohledu udělat kvalifikované rozhodnutí je bláhové. Buď jsi submisivní a pak věř ostatním, pedagogicko-psychologickým poradcům, rodičům, atd. - nebo jsi dominantní a potom si prosťe vyber co se ti líbí a běž za tím.

Ale abych si jen hloupě nehrál na psychologa.

Vysokoškolská matematika má "naučit určitému způsobu myšlení", nikde ale není moc jasně napsáno, co se tím myslí. Asi nějaká ta logika nebo tak něco. Stejný proces ovšem působí na různé lidi různě a mnohdy vzniká zmetek, který se cítí jako mistr světa, ale přitom má mizerné schopnosti v praktických věcech jako je spolupráce s ostatními, pochopení obchodního záměru, není ochoten prasit, když je k tomu vhodná chvíle, o etiketě, vystupování, oblékání a obchodní vychcanosti ani nemluvě.

Kdo má peníze, ten má pravdu. Když se rozhodne, že bude mít den 25 hodin a zaplatí za to adekvátně, tak bude mít den 25 hodin (nadsázka).

Kdo má nápad a sežene si investora bere největší díl koláče.

Určite je zajímavé a kulervoucí vymýšlet nějaký algoritmus vyčíslující nesmrtelnost šousta realizovaný neuronovými sítěmi ve 30-ti. Co až ti bude 40, budeš se muset starat o děti a zařizovat milion věcí okolo? Bude tě to pořád ještě tak rajcovat? Budeš na to ještě pořád "mít"? A co 10 let poté? Nebude spíš lepší mít svoje jisté, dostatečně nahrabáno, případně podíl v rozjeté firmě apod?

Zvládat kvalitní VŠ a ještě k tomu provádět nějakou smysluplnou praxi možné je, ale tvůj osobní život jde do zadele. Nepoložíš tolik holek, neužiješ tolik parties, nebo jiných zábav podle vlastního gusta. Co ve 20ti-25ti neproblbneš, už těžko doženeš. A nemysli si, že to není důležitá součást života.

Radovan.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #51 kdy: 23. 06. 2014, 05:43:55 »
Přehled v matematice není na škodu. Stačí, pokud je potřeba navrhnout nějaká složitější struktura dat, cokoliv vyhledávat, řešit cesty v grafech, ... Na druhou stranu jsem se asi nesetkal s ničím, kde by se mi hodila středoškolská matematika.

A ani se s tím nesetkáš, protože tohle dneska obstarají rychleji, levněji a lépe ty "opičky" z Indie, které zvládají matematiku na vyšší úrovni než většina českých studentů! Oni se totiž chtějí učit, protože bez toho tam u nich slušnou práci neseženou, konkurence je obrovská. Když si zaměstnavatel může vybírat z tisíce zájemců, vybere si toho nejlepšího, a ti horší pak machrují na Západě, kde si mládež myslí že bez učení to nějak půjde, a tolik matematiky stejně nebudou nikdy v životě potřebovat...

Takže proč tolik matematiky? Abyste vy pitomci měli za dvacet let šanci na trhu práce třeba proti těmhle: http://web.archive.org/web/20130429000129/http://neil.fraser.name/news/2013/03/16/

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #52 kdy: 23. 06. 2014, 06:49:34 »
Takže proč tolik matematiky? Abyste vy pitomci měli za dvacet let šanci na trhu práce třeba proti těmhle:
Nějak mi tam chybí argument, proč zrovna matematika by měla být tím, co zvýší konkurenceschopnost, a proč by se zrovna matematika nedala outsourcovat. To jako když budu umět matematiku, tak nebudou miliony asiatů, kteří budou matematiku umět líp?!

Jestli máme nějaké schopnosti, které se Asii budou těžko dohánět, tak je to znalost našeho trhu. Čistě proto, že tady prostě žijeme a víme, co trhem hýbá. Chápeme psychologii zdejších nakupujících a jejich potřeby. Jakákoliv výroba čehokoliv, co neváží tisíce tun, se dá do Asie outsourcovat - včetně matematiky. Ta má navíc tu výhodu, že se jí může dobře naučit kdokoli s naprostým minimem prostředků - stačí pár knížek, papír a tužka. O úspěchu rozhoduje jenom motivace, nasazení a píle - čili věci, ve kterých zhýčkaná mládež prvního světa těžko může s Asiaty soupeřit.

Těžko ale někdo může outsourcovat do Asie reklamu, obchod, centrálu, holding.

Takže, milí kolegové, jestli se bojíte outsourcingu, učte se sociologii, psychologii, marketing, management a právo. A zapomeňte na matematiku, v té vás Asie překonává na plné čáře už teď, neřkuli za deset let.

proč sem se učil?

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #53 kdy: 23. 06. 2014, 07:22:02 »
:D pánové, proč se tolik hádat?

Už se zde většina(tedy pilnejší pisatelé) shodli, že VŠ je zbytečná :D

Pak se ta samá skupina shodla, že i střední, když máte nabušené mozky je zbytečná, však se to naučíte při práci :D

No a logicky se ukazuje, že i učit se matematiku. Přeci když VŠ i SŠ obsahují matematiku a ty jsou zbytečné, logicky se dá implikovat, matematika je vlastně zbytečná :D

Co to přehodit do nové úrovně, základní škola, je vlastně k něčemu? Tedy číst je potřeba, ale psát, když máme klávesnice a dotykové mobily? Proč se vlastně učíme, psát rukou, když už skoro nepíše (když si odmyslíme, že vás to nutí učitelé)? Není to zbytečné, kdyžtak to pošlem tím e-mailem do Asie, kde nám to pošlou nazpět fyzicky napsané od Inda nebo néééééééé?

A já měl strach, že mě nahradí mladá generace za nějakých 30 let a budu na pracáku :D, no tento materiál mi umožní dělat i v důchodě.


Takže pánové, matika je na nic, nenechte se zvyklad, že vás uráí nějakýma opičkama a nedej bože, když vám učitel, docent či profesor řekne, že bez matematiky něco nebudete schopni udělat. Když jste zdravě sebevědomí, nebude problém sednout a s pomocí gůglu vyhledat meteriály a vytvoříte cokoliv co změní svět :D. Nezepomeňte jste jedinečné osobnosti, a kdyby vás někdo nutil do nečeho pokazil by vám osobnost, přeci nejkrásnější osobnost vytvoří volná výchova bez pravidel a bez učení...





nojono1

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #54 kdy: 23. 06. 2014, 07:30:37 »
pro Proc sem se ucil

udělal jste mi radost po ránu...
hezký den
:-)

mj. výraz mlamoj to často vystihuje, jak to je

Kolemjdoucí

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #55 kdy: 23. 06. 2014, 08:10:13 »
Už se zde většina(tedy pilnejší pisatelé) shodli, že VŠ je zbytečná :D

To se tady probíralo dlouhé měsíce a již je to vyřešeno:
VŠ pro IT je zbytečná jednoduše proto, jelikož dosud v ČR neexistuje kvalitní VŠ zaměřená čistě na IT. Až se tak stane, tak zaniknou tyto diskuze o smysluplnosti VŠ, protože bude zřejmé že VŠ užitečná je.
Dále byl vyvrácen argument o užitečnosti matematiky na rozvoj mentálních kapacit mozku, naprosto stejně se dají rozvíjet na problémech z IT a student by se při tom rovnou i něco přiučil z IT.

Takže proč tolik matematiky? Abyste vy pitomci měli za dvacet let šanci na trhu práce třeba proti těmhle:

Na dálném východě mají ty stejné učebnice matematiky a to minimálně od 60. let minulého století :-) Zde konkurenční výhoda není.

JS

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #56 kdy: 23. 06. 2014, 08:42:05 »
pro Proc sem se ucil
udělal jste mi radost po ránu...

Me taky, souhlasim.

Jinak pokud nekomu pripada, ze je na VS hodne zbytecne matematiky, at tam proste nechodi. Vsichni budou stastnejsi.

Nejhorsi je, ze Prymek to snad myslel s tou sociologii i vazne.

win

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #57 kdy: 23. 06. 2014, 09:10:41 »
Proč tolik matematiky?
Ti kdo se věnují matematice jsou nadlidi a ti, kteří se matematice nevěnují, jsou podlidi.
Protože matematika tříbí mysl, pokud se bude 10 let věnovat matematice, pak se i chirugem staneš po přečtení jedné příručky.
http://delontin1.files.wordpress.com/2008/01/iq-range-occupations.jpg

bohuzel chirurg matematika dost pravdepodobne prekona v osobnim rozvoji. klasicka kalokagatia. reflexivni motorika kombinovana s volni velmi presnou dela divy ve vyvoji neuroplasticity. mozna matematik co bude mit jako konicka cirkusove zonglovani a balancovani na lane, mici a hrbete zvirete by udrzel krok.

win

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #58 kdy: 23. 06. 2014, 10:07:35 »
Prýmek má pravdu
jo. vypada to, ze se po tech cca 2 letech propracoval k vyjadreni pointy.

to označování opicema ... minumálního vlivu na dění okolo sebe
jenze tohle nepsal Prýmek. vliv ale nesouvisi s casti inteligence, kterou rozviji matematika. ten souvisi s tim co ti da socialni interakce a psycho/socio.

Nebude spíš lepší mít svoje jisté, dostatečně nahrabáno, případně podíl v rozjeté firmě apod?
uspesnost rozjeti podnikani v EU lehce nad 6%
zivotnost rozjete firmy v EU je lehce nad 22 roky provozu, takze mas dobrou sanci pred duchodem zkusit rozjet dalsi firmu.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #59 kdy: 23. 06. 2014, 11:10:32 »
Nejhorsi je, ze Prymek to snad myslel s tou sociologii i vazne.
Vážně nevážně, to nech koňovi.

Spíš by mě zajímalo, jak bys argumentoval, že to pro sociologii neplatí a pro matematiku platí.

Můžeš to chápat jako praktickou ukázku toho, jak tě matematika naučila myslet.