Proč tolik matematiky?

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #765 kdy: 22. 02. 2016, 14:45:40 »
Jo. A sem tam i v jiných tvých příspěvcích. Osobně mi to nevadí, ale ubírá to váhu tvým "argumentům". (friendly advice, neber si to osobně)
Dík za milé upozornění, ale já si na češtinu dávám docela dost pozor. Pokud teda nepíšu ve spěchu mezi jinou prací, nebo třeba po ránu ještě než si dám kafe.

Ostatně, občas se každému stane, že třeba napíše "reddit" s malým počátečním písmenem, i když se jedná o název, že jo? Tak to nemusíme rozmazávat, abychom zamaskovali lapsy v jiných tématech, ne?
Tak už si tu kávu dej ;)


Viky

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #766 kdy: 22. 02. 2016, 15:15:30 »
To jste vyvěštil ze sedliny po odpolední kávičce?
Ne. Prošel jsem vysokoškolským matematickým základem, který mě naučil myslet, takže mi docvaklo, že když to andy použil jako příklad prasárny, tak to asi v daném kontextu byla prasárna. A jelikož mě matematika naučila abstraktní koncepty uvádět do praxe, uvědomil jsem si, že případů, kdy by to byl dobře napsaný kód, je naprosté minimum.

A kromě toho mě matematika naučila hledat abstraktně shodné vlastnosti odlišných věcí, takže jsem si to spojil s mou vlastní zkušeností s kódem od matematiků, který jsem viděl já. A zjevně ne jen já
https://www.reddit.com/r/math/comments/2g2el8/learning_to_code_as_a_mathematician/ckf5ziz

Matematické myšlení je, vedle jiného, schopnost exaktně popisovat situaci a nedomýšlet si nic, co z daného popisu neplyne. Snadnější je totiž domýšlet si a přisuzovat objektům vlastnosti, které u nich předpokládám ze života nebo z nějakých irracionálních důvodů ("V košíku jsou 3 červená jablka a 2 hrušky. Načrtněte schematicky obsah košíku.").
Vhodnost identifikátorů "i, j, k, l, m, n" závisí na kontextu jejich použití a z nastíněné situace o tomto kontextu nešlo nic vyvodit. Ani pozdější snahy autora daného příkladu nejsou relevantní - faktorizace problému sice obvykle vede k vyšší čitelnosti, ale jsou situace, kdy tomu tak není; užší rozsah platnosti nemusí být vůbec možný, nebo by byl možný za cenu nižší čitelnosti. Žádné pravidlo nelze brát za zlatou krávu. Jsou situace, kdy bezhlavá aplikace nějakého pravidla/poučky vede k naprosto absurdním výsledkům. Například faktorizovat za každou cenu nebo volit "intuitivní" jména identifikátorů za každou cenu.

P.S.: Když někdo výslovně zdůrazňuje, že umí myslet, působí to, jako když člověk, který přede mnou stojí, má potřebu mi sdělovat, že on má atletickou postavu. Buď ji má a pak to každý vidí, nebo ji nemá.

andy

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #767 kdy: 22. 02. 2016, 15:26:12 »
Teda sorry, ale mě tohle připadá jak snaha studenta na zkoušce vysvětlit, že všechno je možné.... Obzvláště to vyšperkovávat slovy, jako je "faktorizace", které jsem v tomhle kontextu teda v životě neslyšel... ale jo, tak přesně takhle vypadá diskuze způsobem "je možné obhájit cokoliv".

typecek

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #768 kdy: 22. 02. 2016, 15:28:18 »

Ale kvalitně! Na "zkušenosti" typu nějaký domácí bastlení si DLNA serveru sere pes. Třeba konkrétně naše požadavky jsou takovýhle: https://www.startupjobs.cz/nabidka/5307/administrator-devops-aws-cloudu-pro-internet-veci Jestli ti to přijde málo, tak fajn, můžeš mi dohodit pět lidí, kteří to zvládnou? Já ti za to obratem seženu 5 matematiků :)


Z tych poziadaviek v inzerate mam zvladnute vsetko okrem :
- zkušenosti s cloudovými technologiemi AWS (EC2, RDS, IAM, Route53)
- znalost nástrojů pro orchestraci a konfigurační management (Ansible)

.. Nemyslim si , ze som nejaky top admin a v mojom okoli poznam vela ludi, ktori by toto dali. Tak teraz neviem kde sa stala chyba. Ci som naozaj taky dobry, alebo su bezni linux admini taki neschopni..

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #769 kdy: 22. 02. 2016, 16:03:56 »
Matematické myšlení je, vedle jiného, schopnost exaktně popisovat situaci a nedomýšlet si nic, co z daného popisu neplyne.
...což funguje jenom v teorii a ve škole. Protože reálná práce je naopak až na naprosté výjimky založená na schopnosti pracovat s neúplnými informacemi. Lidi, kteří tohle nedokážou, jsou v některých oborech dobře uplatnitelní, ale ostatní si z nich dělají srandu, že jsou autisti.

Ani k blbýmu volnýmu pádu kopačáku ze dvou metrů nemáme úplnou informaci a musíme ho počítat modelem, který něco ignoruje a něco si domýšlí. O reálném jednání s reálnými zákazníky ani nemluvě. Tam víc informací není než je.

Jestli máš to štěstí a pracuješ v oboru a na pozici, kde máš k práci úplné informace, tak ti můžu jedině závidět.

Obzvláště to vyšperkovávat slovy, jako je "faktorizace", které jsem v tomhle kontextu teda v životě neslyšel...
"Faktorizace problému" jsem taky nikdy neslyšel. Faktorizace je rozdělení čísla na součin jiných čísel (factor). Ale jinak hlavně že znalost matiky je děsně důležitá :)

Z tych poziadaviek v inzerate mam zvladnute vsetko okrem :
- zkušenosti s cloudovými technologiemi AWS (EC2, RDS, IAM, Route53)
- znalost nástrojů pro orchestraci a konfigurační management (Ansible)

.. Nemyslim si , ze som nejaky top admin a v mojom okoli poznam vela ludi, ktori by toto dali. Tak teraz neviem kde sa stala chyba. Ci som naozaj taky dobry, alebo su bezni linux admini taki neschopni..
No tak zaprvé, tohle je přece oboje jádro té pozice. To je jako bys řekl, že umíš všechno na chirurga, akorát jsi nikdy neoperoval :)

A nehledě na to, nedával jsem to sem jako příklad kdovíjak náročné pozice. Dával jsem to jako příklad pozice, kterou nejsme (za daných podmínek) schopní obsadit zkušeným člověkem.


v

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #770 kdy: 22. 02. 2016, 16:12:59 »
Matematické myšlení je, vedle jiného, schopnost exaktně popisovat situaci a nedomýšlet si nic, co z daného popisu neplyne.
...což funguje jenom v teorii a ve škole. Protože reálná práce je naopak až na naprosté výjimky založená na schopnosti pracovat s neúplnými informacemi. Lidi, kteří tohle nedokážou, jsou v některých oborech dobře uplatnitelní, ale ostatní si z nich dělají srandu, že jsou autisti.

měl byste zapracovat na své schopnosti porozumět textu

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #771 kdy: 22. 02. 2016, 16:15:07 »
měl byste zapracovat na své schopnosti porozumět textu
Já jsem - narozdíl od Vikyho - pochopil, co a proč chtěl Andy říct.

Spin

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #772 kdy: 22. 02. 2016, 16:46:12 »
Teda sorry, ale mě tohle připadá jak snaha studenta na zkoušce vysvětlit, že všechno je možné.... Obzvláště to vyšperkovávat slovy, jako je "faktorizace", které jsem v tomhle kontextu teda v životě neslyšel... ale jo, tak přesně takhle vypadá diskuze způsobem "je možné obhájit cokoliv".
Tak to se máš ještě co učit. V logice se slovo faktorizace používá a "by analogy" i v kontextu strukturovaného kódu. Jako neautista bys mohl umět hledat ve slovníku.

hu

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #773 kdy: 22. 02. 2016, 16:47:59 »
Teda sorry, ale mě tohle připadá jak snaha studenta na zkoušce vysvětlit, že všechno je možné.... Obzvláště to vyšperkovávat slovy, jako je "faktorizace", které jsem v tomhle kontextu teda v životě neslyšel... ale jo, tak přesně takhle vypadá diskuze způsobem "je možné obhájit cokoliv".
Tak to se máš ještě co učit. V logice se slovo faktorizace používá a "by analogy" i v kontextu strukturovaného kódu. Jako neautista bys mohl umět hledat ve slovníku.

Ja to taky v tomhle kontextu neslysel, ale je celkem zrejme, co se tim mysli.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #774 kdy: 22. 02. 2016, 17:21:08 »
Tak to se máš ještě co učit. V logice se slovo faktorizace používá a "by analogy" i v kontextu strukturovaného kódu. Jako neautista bys mohl umět hledat ve slovníku.
Pravdu díš. Já jsem to teda doteď znal jenom jako "decomposition", ale je pravda, že se ve stejným významu používá i "factoring". Vikymu se omlouvám, moje neznalost.

typecek

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #775 kdy: 22. 02. 2016, 17:28:28 »


No tak zaprvé, tohle je přece oboje jádro té pozice. To je jako bys řekl, že umíš všechno na chirurga, akorát jsi nikdy neoperoval :)

A nehledě na to, nedával jsem to sem jako příklad kdovíjak náročné pozice. Dával jsem to jako příklad pozice, kterou nejsme (za daných podmínek) schopní obsadit zkušeným člověkem.

No tak zaprve :) to tiez nie je vsetko co dokazem.. ale obavam sa,ze na to idete trochu z opacneho konca.. takuto poziciu nema problem vykonavat hocijaky skusenejsi linux admin.. uplne postacuje ze niekedy prisiel do styku aspon s polovicou danych nastrojov a ma slusny linuxovy background.. to znamena ze nema problem so skriptovanim, regexmi a ma nejake ponatie o bezpecnosti a o tom ako veci funguju.. clovek ktory dokaze efektivne vyuzivat tieto veci a pracovat plne linuxovym stylom nema problem si nastudovat akykolvek nastroj.. to je otazka par dni/tyzdnov. cize z mojho pohladu je nezmysel hladat cloveka ktory vie presne toto..

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #776 kdy: 22. 02. 2016, 17:36:26 »
No tak zaprve :) to tiez nie je vsetko co dokazem..
Jemine, prece si neporovnavame velikost... kernelu, ne?

ale obavam sa,ze na to idete trochu z opacneho konca..
To mi nevykládej, moje práce tohle není, já bych na to šel jinak.

takuto poziciu nema problem vykonavat hocijaky skusenejsi linux admin.. uplne postacuje ze niekedy prisiel do styku aspon s polovicou danych nastrojov a ma slusny linuxovy background.. to znamena ze nema problem so skriptovanim, regexmi a ma nejake ponatie o bezpecnosti a o tom ako veci funguju.. clovek ktory dokaze efektivne vyuzivat tieto veci a pracovat plne linuxovym stylom nema problem si nastudovat akykolvek nastroj..
To bohužel pravdu nemáš. AWS je specifická věc se spoustou vlastností (čti: chytáků a opruzů), které si jinde než právě tam nevyzkoušíš. Stejně tak CoreOS, Docker, Ansible. Jistě, naučit se to dá. Naučit se dá všechno. Pointa toho, proč jsem to zmiňoval, je, že se nám nedaří najít člověka, který by to už uměl. A myslím, že v tomhle nejsme sami. Kdyby nakrásně spousta lidí uměla z hlavy dokázat velkou Fermatovu větu, bylo by to sice hezký, ale nijak by to situaci (nejen) nám nijak neulehčilo. To je ta pointa.

to je otazka par dni/tyzdnov. cize z mojho pohladu je nezmysel hladat cloveka ktory vie presne toto..
Psal jsi, že to neznáš. Jak víš, jak dlouho trvá se to naučit?!

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #777 kdy: 22. 02. 2016, 17:57:12 »
Pokud se vam na to delsi dobu ani nehlasi lidi, tak bych slevil z pozadavku na "zajem o nastudovani danych technologii" (klidne slevovat postupne a zkouset, kdy se nekdo chytne). Pripadne zrusit pozadavek na osobni ucast na schuzkach, mozna to odrazuje lidi. Vzdalena hlasova/video komunikace by nestacila?

Dost mi to pripomina narek firem, ze vysoke skoly nepripravuji studenty na praxi. Tou "nevyucovanou praxi" pritom ale mysli pouze znalost technlogie X (nebo kombinace technologii, nejlepe nejake obskurni), kterou dana firma pouziva (idealne jako jedina v CR). :-X

typecek

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #778 kdy: 22. 02. 2016, 18:02:19 »
ak je pre Teba vrchol linux adminstva zvladnut docker a ansible tak potom rozumiem vasim obavam.. no kazda technologia ma nejake chytaky cize tymto argumentovat je smiesne. ja si schopneho linux admina predstavujem uplne inak. ale kaslat na to, mna len zarazilo ze na takuto poziciu neviete nikoho najst. ale uz chapem preco. :) nepriamo ste ukazali aki schopni a kreativni ludia pracuju vo Vasej firme

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #779 kdy: 22. 02. 2016, 18:05:58 »
Pokud se vam na to delsi dobu ani nehlasi lidi, tak bych slevil z pozadavku na "zajem o nastudovani danych technologii" (klidne slevovat postupne a zkouset, kdy se nekdo chytne). Pripadne zrusit pozadavek na osobni ucast na schuzkach, mozna to odrazuje lidi. Vzdalena hlasova/video komunikace by nestacila?
Jak říkám, bohužel na tohle nemám já osobně vliv. Inzerát zní tak, jak zní, já osobně jsem u jeho tvorby nebyl, takže to nemůžu komentovat. Na druhou stranu, kdyby se přihlásil někdo s tím, že sice všechno nesplňuje, ale chtěl by se o tom pobavit, určitě jednání proběhne. A nevím o tom, že by se někdo hlásil. Určitě ne zástupy.

Dost mi to pripomina narek firem, ze vysoke skoly nepripravuji studenty na praxi. Tou "nevyucovanou praxi" pritom ale mysli pouze znalost technlogie X (nebo kombinace technologii, nejlepe nejake obskurni), kterou dana firma pouziva (idealne jako jedina v CR). :-X
To máš asi pravdu, že to je instance tohodle široce diskutovanýho problému. Ale s tou výhradou, že se nejedná o nějakou obskurní technologii. AWS je AFAIK největší provozovatel cloudových serverů, nejrozšířenější technologie v té oblasti. Takže se fakt bavíme spíš o tom, že chirurgové, kteří by uměli operovat, nejsou. A ti, kteří jsou, trdí, že se to doučí za běhu. Ne že bych tomu nevěřil, já se taky učím spoustu věcí za běhu, to je úplně ok. Mluvím o tom jenom v kontextu diskuse o tom, že by chirrugové měli umět zahrát zpaměti Devátou...