Proč tolik matematiky?

tommm

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #525 kdy: 23. 10. 2014, 09:23:48 »
nie je programator ako programator ze ano. Ludia co robia webiky a kodia v php alebo javascripte a tvaria sa ze su velki programatori matematiku nevedia.

Přesně tak. Ale můžeš mi vysvětlit, proč se pořád sektávám s pozicemi pro podobné patlaly? Kde jsou ty zajímavé? To už dnes nejsou potřeba programátoři, ale jen JEE lepiči, kteří mají akorát plno řečí o ničem?

Kvalitnich programatoru je potreba malo. Stejne tak jako dalsich odbornych pozic. S dnesnima moznostma "autsorsování" je daleko vyhodnejsi drzet ve firme jednoho/par cloveka co ma znalost a drzi pro firmu know-how a "klikací opičky" si pronajmout externe.

To je to co pozoruji za posledni dobu a ostatne funguji v pozici toho co drti know-how ale "lopatařinu" udelaji klikači a lepiči.



takymatematikar

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #526 kdy: 23. 10. 2014, 09:28:47 »
ma na ne fakticky monopol akademicka obec.

Jen aby. Právě kvůli učitelům a doktorandům na škole jsem raději šel hledat štěstí jinam, protože tam obvykle zůstávali ti největší lemplové, kteří se jen zašívali.

nie je programator ako programator ze ano. Ludia co robia webiky a kodia v php alebo javascripte a tvaria sa ze su velki programatori matematiku nevedia.

Přesně tak. Ale můžeš mi vysvětlit, proč se pořád sektávám s pozicemi pro podobné patlaly? Kde jsou ty zajímavé? To už dnes nejsou potřeba programátoři, ale jen JEE lepiči, kteří mají akorát plno řečí o ničem?

Kvalitnich programatoru je potreba malo. Stejne tak jako dalsich odbornych pozic. S dnesnima moznostma "autsorsování" je daleko vyhodnejsi drzet ve firme jednoho/par cloveka co ma znalost a drzi pro firmu know-how a "klikací opičky" si pronajmout externe.

To je to co pozoruji za posledni dobu a ostatne funguji v pozici toho co drti know-how ale "lopatařinu" udelaji klikači a lepiči.



No jo, asi jo. Ale to mi měl někdo říct předtím. Pořád jsem slýchával, jak je málo programátorů. Aby ne, to může dělat jen málo lidí. Bohužel pak zjišťuju, že programátoři skoro vůbec nejsou potřeba, ale pouze lidé, kterým se říká programátoři.

Znalosti a know-how mě až tak nezajímá, to můžeš naučit i lopatu. Když potřebuješ vyřešit problém, který nikdo nikdy neřešil a ve firmě by ti pomohl, tak ho dělá kdo?

TakyNarcis

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #527 kdy: 23. 10. 2014, 09:41:14 »
Největší výhodou znalosti pokročilé matematiky je to, že můžete začít všechny ostatní titulovat jako "lepič", "bastlič", "klikač" nebo "lopata".

tommm

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #528 kdy: 23. 10. 2014, 10:11:14 »
ma na ne fakticky monopol akademicka obec.

No jo, asi jo. Ale to mi měl někdo říct předtím. Pořád jsem slýchával, jak je málo programátorů. Aby ne, to může dělat jen málo lidí. Bohužel pak zjišťuju, že programátoři skoro vůbec nejsou potřeba, ale pouze lidé, kterým se říká programátoři.

Znalosti a know-how mě až tak nezajímá, to můžeš naučit i lopatu. Když potřebuješ vyřešit problém, který nikdo nikdy neřešil a ve firmě by ti pomohl, tak ho dělá kdo?

Asi zalezi do jakeho oboru zrovna smerujes tvuj dotaz. My nedelame rocket science :) Pokud potrebuju resit neco, co se neresilo, tak existuji konzultantske firmy, ktere sdruzuji ty "chytrejsi" lidi.

Ja sem ale miril prispevkem spis k firmam, ktere se nezaobiraji nejakou velice odborne specifickou cinnosti.

Znalosti a know-how neceho kazdou lopatu nenaucis. To neni jenom o tom se nadrdit manual k necemu. Je zapotrebi proste i jinej nez technickej druh skillu, protoze se casto pohybujes na technicko obchodni urovni a musis se bavit i napriklad s CFO, MD atp.
Rekl bych tedy ze je potreba mix hard a soft.

Ale obecne kvalitni lidi potreba jsou. Nechci tvrdit, ze nejsou. To by byl nesmysl. Nicmene na mene odborne pozice je cim dal vetsi konkurence i diky tem moznostem najmout si na praci lidi, kteri sedi tisice km daleko.

tommm

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #529 kdy: 23. 10. 2014, 10:29:46 »
Největší výhodou znalosti pokročilé matematiky je to, že můžete začít všechny ostatní titulovat jako "lepič", "bastlič", "klikač" nebo "lopata".

Ja tu znalost nemam. I tak si dovolim nektere lidi takto oznacit. Vcetne sebe. Take sem pusobil v roli lopatackeho klikace. Nestydim se za to. Clovek projde nejakym vyvojem a na rovinu rikam, ze lepsi je si "to projit odspodu". Vis co je za peklo mit PM nebo nadrizeneho upecenyho z VSE (nebo jakekoliv jine VS, ale VSE je oblibena na toto tema :)), kterej de rovnou po skole ridit projekt nebo rozhodovat? Nevi co obsanisi ostatni prace? PEKLO. Zaplavuje te rozhodnutima naprosto nerealnyma zaradit do praxe nebo sou mimo a tedy se xkrat meni. Nemluve o debilnich dotazech, ktere clovek s takovou pravomoci a ohodnocenim ma znat alespon ramcove a ne se ptat na kazdou zakladni kravinu.


wtf

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #530 kdy: 23. 10. 2014, 11:16:20 »
ma na ne fakticky monopol akademicka obec.

Jen aby. Právě kvůli učitelům a doktorandům na škole jsem raději šel hledat štěstí jinam, protože tam obvykle zůstávali ti největší lemplové, kteří se jen zašívali.

napodobne. ale nic to nemeni na tom, ze zajimava prace je ve vyzkumu, a ten v soukrome sfere v podstate diky krizi neexistuje.

wtf

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #531 kdy: 23. 10. 2014, 11:19:35 »
Největší výhodou znalosti pokročilé matematiky je to, že můžete začít všechny ostatní titulovat jako "lepič", "bastlič", "klikač" nebo "lopata".

nejvetsi nevyhodou znalosti pokrocile matematiky je to, ze jde o inzenyrske povolani a jako takove ma prilis kratkou career path - plati pro kazde non-MBA technicke vzdelani - po nekolika letech po skole dosahnete maxima a pak uz jedine co na vas ceka neni slibny zitrek, ale vyhoreni.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #532 kdy: 23. 10. 2014, 11:46:55 »
nejvetsi nevyhodou znalosti pokrocile matematiky je to, ze jde o inzenyrske povolani a jako takove ma prilis kratkou career path - plati pro kazde non-MBA technicke vzdelani - po nekolika letech po skole dosahnete maxima a pak uz jedine co na vas ceka neni slibny zitrek, ale vyhoreni.

Nektera cisla naznacuji neco jineho: http://blog.cleancoder.com/uncle-bob/2014/06/20/MyLawn.html

lobo

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #533 kdy: 23. 10. 2014, 11:55:30 »
necital som ani 10% tohoto threadu, takze len tak strelim otazku...

ci ma naozaj vyznam studovat 2 semestre diferencialne rovnice pre bakalara aplikovanej informatiky  (nie PhD z teoretickej matematiky,fyziky ale bakalar informatiky)
poznate niekto niekoho kto realne pouzil pri programovani diferencialne rovnice, alebo uz len blby integral?

Kiwi

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #534 kdy: 23. 10. 2014, 12:41:39 »
necital som ani 10% tohoto threadu, takze len tak strelim otazku...

ci ma naozaj vyznam studovat 2 semestre diferencialne rovnice pre bakalara aplikovanej informatiky  (nie PhD z teoretickej matematiky,fyziky ale bakalar informatiky)
poznate niekto niekoho kto realne pouzil pri programovani diferencialne rovnice, alebo uz len blby integral?

To přijde na věc... Momentálně např. píšu simulaci elektrické odezvy sběrnice s mnoha body v závislosti na různých odchylkách od nominálních impedancí při různém počtu bodů, vzdálenostech mezi nimi a s různými modulačními rychlostmi. Kolega zase simuluje její průchodnost a spolehlivost. Oba dva furt počítáme nějaké integrály a řešíme dif. rovnice.  :)

P.S.: Jde o R&D oddělení soukromé firmy.

lobo

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #535 kdy: 23. 10. 2014, 13:53:35 »
necital som ani 10% tohoto threadu, takze len tak strelim otazku...

ci ma naozaj vyznam studovat 2 semestre diferencialne rovnice pre bakalara aplikovanej informatiky  (nie PhD z teoretickej matematiky,fyziky ale bakalar informatiky)
poznate niekto niekoho kto realne pouzil pri programovani diferencialne rovnice, alebo uz len blby integral?

To přijde na věc... Momentálně např. píšu simulaci elektrické odezvy sběrnice s mnoha body v závislosti na různých odchylkách od nominálních impedancí při různém počtu bodů, vzdálenostech mezi nimi a s různými modulačními rychlostmi. Kolega zase simuluje její průchodnost a spolehlivost. Oba dva furt počítáme nějaké integrály a řešíme dif. rovnice.  :)

P.S.: Jde o R&D oddělení soukromé firmy.

to znie aspon zaujimavo na rozdiel od prace 80% programatorov, ktori buchaju WPF formulare a riesia kedy ma byt Save button enabled/disabled :-)

ale predpokladam ze programator to nevymysla, je za tym nejaka business knowledge - v zadani je nejako definovane co to ma robit a na integraly pouzivas hotove matematicke kniznice.

ked som implementoval ocenovanie Asian style options roznymi modelmi v F#, tak tam bolo matematiky viac nez dost , ale vzdy je za pouzity model a sposob vypoctu zodpovedny quant, ktory to cele overuje a ma v podstate v hlave celu tu 500 stranovu knihu(The Complete Guide to Option Pricing Formulas)

igen

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #536 kdy: 23. 10. 2014, 14:15:08 »
nejvetsi nevyhodou znalosti pokrocile matematiky je to, ze jde o inzenyrske povolani a jako takove ma prilis kratkou career path - plati pro kazde non-MBA technicke vzdelani - po nekolika letech po skole dosahnete maxima a pak uz jedine co na vas ceka neni slibny zitrek, ale vyhoreni.

Nektera cisla naznacuji neco jineho: http://blog.cleancoder.com/uncle-bob/2014/06/20/MyLawn.html
Naopak. Tenhle salary rant jen potvrzuje fakt že technika je slepá ulička kde plat i náplň po počátečních fázích ustrne na mrtvém bodě.


VOLBA TECHNICKÉHO OBORU JE VÝHODNÁ JEN PRVNÍCH PÁR/10? LET ALE DLOUHODOBĚ POŠKOZUJE STUDENTY

igen

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #537 kdy: 23. 10. 2014, 14:17:46 »
Část: So yes, those leaders should be

igen

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #538 kdy: 23. 10. 2014, 14:19:42 »
necital som ani 10% tohoto threadu, takze len tak strelim otazku...

ci ma naozaj vyznam studovat 2 semestre diferencialne rovnice pre bakalara aplikovanej informatiky  (nie PhD z teoretickej matematiky,fyziky ale bakalar informatiky)
poznate niekto niekoho kto realne pouzil pri programovani diferencialne rovnice, alebo uz len blby integral?

Nemá. Ty už má znát ze střední skoly

Kiwi

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #539 kdy: 23. 10. 2014, 14:58:54 »
necital som ani 10% tohoto threadu, takze len tak strelim otazku...

ci ma naozaj vyznam studovat 2 semestre diferencialne rovnice pre bakalara aplikovanej informatiky  (nie PhD z teoretickej matematiky,fyziky ale bakalar informatiky)
poznate niekto niekoho kto realne pouzil pri programovani diferencialne rovnice, alebo uz len blby integral?

To přijde na věc... Momentálně např. píšu simulaci elektrické odezvy sběrnice s mnoha body v závislosti na různých odchylkách od nominálních impedancí při různém počtu bodů, vzdálenostech mezi nimi a s různými modulačními rychlostmi. Kolega zase simuluje její průchodnost a spolehlivost. Oba dva furt počítáme nějaké integrály a řešíme dif. rovnice.  :)

P.S.: Jde o R&D oddělení soukromé firmy.

to znie aspon zaujimavo na rozdiel od prace 80% programatorov, ktori buchaju WPF formulare a riesia kedy ma byt Save button enabled/disabled :-)

ale predpokladam ze programator to nevymysla, je za tym nejaka business knowledge - v zadani je nejako definovane co to ma robit a na integraly pouzivas hotove matematicke kniznice.

ked som implementoval ocenovanie Asian style options roznymi modelmi v F#, tak tam bolo matematiky viac nez dost , ale vzdy je za pouzity model a sposob vypoctu zodpovedny quant, ktory to cele overuje a ma v podstate v hlave celu tu 500 stranovu knihu(The Complete Guide to Option Pricing Formulas)

Hmm, ani ne... Jako jestli myslíš, že mi stojí za zády nějaký elektrotechnik, který mi říká, co mám psát, tak to ne. :) Mám na stole hromadu literatury o šíření signálu vedením a dokumentace k jednotlivým modulům, konektorům, kabelům atp. a tak nějak se předpokládá, že to z toho pochopím a naimplementuju. :) Jasně, že na počítání těch integrálů používám knihovny, ale nejdřív se k těm integrálům musím nějak dohrabat z těch dif. rovek... Jako černá krabička se dá použít spousta knihoven, ale o těch matematických to fakt neplatí, tam je třeba mít povědomí, co za těmi funkcemi stojí a jak to asi funguje, aby z toho člověk dostal to co chce a ne nějaká hausnumera, o kterých ani pak nedovede rozhodnout, že to jsou hausnumera a ne numera. :)

necital som ani 10% tohoto threadu, takze len tak strelim otazku...

ci ma naozaj vyznam studovat 2 semestre diferencialne rovnice pre bakalara aplikovanej informatiky  (nie PhD z teoretickej matematiky,fyziky ale bakalar informatiky)
poznate niekto niekoho kto realne pouzil pri programovani diferencialne rovnice, alebo uz len blby integral?

Nemá. Ty už má znát ze střední skoly
:D :D :D Dnešní středoškolák neumí pořádně ani zlomky a plave v procentech natož tohle. Navíc je to podle mě blbost tím motat hlavy lidem na střední. Tam ať se pořádně naučej ty zlomky a logaritmy a takovéhle věci jako integrály patřej na VŠ. Na střední se populární formou tím mohou zabejvat jen fakt ti nejskalnější v rámci nějakého nepovinného předmětu. Stejně není prostor na střední jim to vysvětlit tak, aby pochopili, jak to vlastně funguje. Maximálně jim to nadiktujou jako věci spadlé s nebe, plné nějakých esoterických pravidel a vzorečků k zapamatování a bez schopnosti to pořádně aplikovat mimo příklady typu "zderivujte" nebo "najděte primitivní fci".