Arduino: měření času na motokárách

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #45 kdy: 12. 05. 2014, 13:36:46 »
@TXT: Ved prave. Ja som dlho chcel proste RFID cipy s antenami nad drahou a mam to jednoduche, odmeram cas pekne to zobrazim a budeme vsetci radi. A chcel som tie UHF cipy. Tak som si dal dokopy toto:

1. Cipy - UHF ironside:
http://www.atlasrfidstore.com/Confidex_Ironside_Slim_RFID_Tag_Pack_of_5_p/confidex_ironside_slim.htm
CENA: velmi velmi dobra

2. Antena (musi byt koli cipom 860-960)
http://www.atlasrfidstore.com/Laird_PAR90209H_RHCP_Outdoor_RFID_Antenna_p/par90209h-fnf.htm
CENA: Tiez uplne v pohode .. potrebujem ich tak 3 na 4 metrovu sirku drahy.

3. Reader (tiez UHF frekvencie a 3 portovy na 3 anteny):
A tu som skoncil... Toto je to co maju NAJLACNEJSIE:
http://www.atlasrfidstore.com/ThingMagic_Vega_Ruggedized_RFID_Reader_p/v5-rs-na.htm

A to mi pride dost drahe :) 800 dolarov ... :) myslel som ze budu lacnejsie :)


Kolemjdoucí

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #46 kdy: 12. 05. 2014, 15:58:40 »
Na Zigbee se vykasli, zkus mrknout na nrf24l01 - kupoval jsem z ebaye a kus vysel asi na 20-30 kc...

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #47 kdy: 13. 05. 2014, 16:27:54 »
Zdravim,

ok takze dospel k rozhodnutiu co a ako. Dakujem kazdemu za napady a info - velmi ste mi pomohli.

Cesta bude RFID UHF s tym ze antenu a reader neni problem a aby som drzal budget nizko ako reader si zoberiem:

http://store.linksprite.com/cottonwood-long-range-uhf-rfid-reader-uart-iso18000-6c-epc-g2/

Co je pomerne HOODNE lacne riesenie mi to pride.

Totiz rozmyslal som aj nad arduinom na kazdej motokare, alebo inym aktivnym prvkom, ale bojim sa toho, je to pomoc kamosovi, a nie zase firemny projekt a nechce sa mi zase zabijat pol zivota servisovanim niecoho z coho nemam uzitok. Takze som chcel riesenie ktore je rychle, lacne a blbuvzdorne. Dam du do zasoby 20 cipov a ked sa nejaky pokazy tak tam da iny, na to mu uz interface nakodim a hotovo.

Kazdopadne som kukal tutorialy na ten reader a vyzera to ze to bude aj zauimave :) o dalsom postupe budem informovat.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #48 kdy: 13. 05. 2014, 16:32:10 »
Škoda těch Arduin na každý káře... Ale Tvoje důvody plně chápu. Práce pro kamarády je v jistých ohledech vždycky nejvíc nahovno :)

Mirek

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #49 kdy: 13. 05. 2014, 20:11:39 »
Škoda těch Arduin na každý káře... Ale Tvoje důvody plně chápu. Práce pro kamarády je v jistých ohledech vždycky nejvíc nahovno :)

Myslím že naopak jich škoda vůbec není a návrh řešení je rozumný. Jde přeci o to, aby to bylo jednoduché, fungovalo to a bylo to spolehlivé. A to by řešení s Arduiny na každé káře rozhodně nebylo. Jo, byla by to pěkná hračička. Ale to by kamarád provozující káry asi neocenil.


Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #50 kdy: 16. 05. 2014, 07:44:38 »
Nad každou dráhu dát jedno UZ čidlo vzdálenosti. Auto projíždějící pod ním vzdálenost zmenší.
Ale nevím, jak široký má záběr, aby zabíralo jen jednu dráhu
http://arduino.cc/en/Tutorial/ping

Diskobolos

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #51 kdy: 16. 05. 2014, 08:33:48 »
Po dlouhé téma, kde se píše k věci a padají konstruktivní návrhy.

Nejsem elektrikář, ale pokud jde opravdu o to nejjednodušší řešení, tak bych do nárazníku narval magnety (každé auto jiný počet/velikost) a na cílovou čáru cívku. Arduino/rasp by pak A/D převodníkem měřilo max. indukované napětí a dle toho by se poznalo auto a čas. Je to řešení pro max 5 autíček, ale tak to bylo v zadání. Jediný zásadní problém je průjezd 2 motokár současně. To by se ale dalo vyřešit kombinací cívek o šířce 1 motokáry vedle sebe (dle toho je třeba mít i příslušný počet A/D).

Např. neodymové magnety (NdFeB) jsou malé, ale velmi silné (hravě by indukovaly by napětí i 10-15 cm nad cívkou).

Diskobolos

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #52 kdy: 16. 05. 2014, 08:40:58 »
Po dlouhé téma, kde se píše k věci a padají konstruktivní návrhy.

Nejsem elektrikář, ale pokud jde opravdu o to nejjednodušší řešení, tak bych do nárazníku narval magnety (každé auto jiný počet/velikost) a na cílovou čáru cívku. Arduino/rasp by pak A/D převodníkem měřilo max. indukované napětí a dle toho by se poznalo auto a čas. Je to řešení pro max 5 autíček, ale tak to bylo v zadání. Jediný zásadní problém je průjezd 2 motokár současně. To by se ale dalo vyřešit kombinací cívek o šířce 1 motokáry vedle sebe (dle toho je třeba mít i příslušný počet A/D).

Např. neodymové magnety (NdFeB) jsou malé, ale velmi silné (hravě by indukovaly by napětí i 10-15 cm nad cívkou).

Napadl mě druhý zásadní problém. Kromě magnetu z nárazníku by cívka sbírala i "šumové záření" ze samotné motokáry. To by ale mělo jinou charakteristiku/intezitu a navíc by se nacházelo až za prvotním signálem z nárazníku.

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #53 kdy: 16. 05. 2014, 10:19:47 »
Pokud ten magnet nerozhodí vyvážení autíčka.
Místo cívky bych zkusil jazýčkové relé
http://www.ges.cz/cz/ksk-1a87-GES05700103.html
Pak to bude "svítí, nesvítí" :-)

Peter

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #54 kdy: 16. 05. 2014, 13:00:46 »
Zdravim pani,

Robim programatora a ako hobby riesim arduino uz par mesiacov. Celkom schopne veci som urobil a bavi ma to.

A teraz otazka: znamy ma motokarovu drahu.. A chcel by merat casy kol jednotlivym autam. Ak by bolo iba jedno, dam tam laser a pohoda.. Ale ako riesit 5 aut?

Nepoznate nejaky HW? Ktory by mi pomohol? Nejake cidlo a snimac.. Presny a s ID? Nemate tip na riesenie?

Diki

Ahoj,
tento problem som riesil tiez pre kamarata tak 10 rokov dozadu a fungovalo to spolahlivo (dost zavisi od kvality prevedenia HW), spravil som mu to tak aby mohol pouzit na 8 aut (potreboval 4), aj s tlacenim vysledkov na PC a prilozenej tlaciarni. Vtedy hovoril ze by ho casomiera stala 100-120 tisic Sk, tak sme sa dohodli na 60 tisic Sk a sme boli obaja radi. Co sa suciastok tyka, nestalo to nejak vela, ale s celym riesenim a softverom som sa babral skoro rok, takze ani sa to neoplatilo z tohto hladiska, ale aspon som sa vela veci naucil pri tom.

Tak ak tvoj kamarat je aj ochotny zaplatit, tak mu to mozem predat, samozrejme ak je to v takej rovine ze sprav mi nieco a zaplatim ti suciastky, tak potom pokracuj vo vyvoji, bude to dobre tiez na to ze sa vela veci naucis.

Kolemjdoucí

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #55 kdy: 16. 05. 2014, 13:11:31 »
Raspberry 1000 Kč + kamera 700 Kč + dobře napsaný OpenCV program

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #56 kdy: 17. 05. 2014, 10:14:36 »
@peter: napis konkretnejsiu ponuku a info a mozeme sa urcite dohodnut

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #57 kdy: 18. 05. 2014, 09:39:05 »
Ještě mě napadá dát pod každou dráhu fototranzistor nebo fotoodpor, nad dráhy zdroj světla a zjišťovat zastínění nebo dát na autíčko ledku a zjišťovat osvětlení foto prvků.

Mirek

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #58 kdy: 18. 05. 2014, 10:52:50 »
Nechci rýpat, ale viděli jste opravdu už někdy motokárovou trať? Tam žádné "dráhy", kterými definovaně v cíli projíždí káry, nejsou. A s tím je u těch řešení třeba počítat.

Peter

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #59 kdy: 19. 05. 2014, 14:32:09 »
@peter: napis konkretnejsiu ponuku a info a mozeme sa urcite dohodnut

Kedze tu nevidim tvoj ail, tak ozvi sa mi kludne na: gpsoft zavinac azet bodka sk
a skusime nieco vymysliet.