reklama

Arduino: měření času na motokárách

Bla

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #30 kdy: 11. 05. 2014, 22:45:24 »
Tou lacinou kamerou bych si rozhodně nebyl tak jistý, že to vypadá lacině neznamená, že to je laciné.
Jsou vysokorychlostní kamery, které i auto jedoucí 200Km/h vyfotí jako by stálo, ale jejich cena je dost vysoká.
Jedna taková, co dává dost mizerných 150FPS při 1.3megapixelu, nás stála asi 30 000 a přitom na první pohled nevypadá nijak draze.

Jenom samotný CMV4000 je dost drahá srada!
Uvedený snímač v akci: http://www.youtube.com/watch?v=tiCTU7QqHR0

V každém případě, pokud máte někdo tip na USB kameru, která zvládne zachytit naprosto ostře a nerozmazaně (stačí čb obraz) auto jedoucí rychlostí 30 až 50 km/h, dejte mi vědět.

Proto bych komentáře typu
a lacna webkamera
omezil, pouze pokud si jsme naprosto jistý, že A) mám mozek větší než angrešt B) opravdu vím, že to je laciná webka C) jsem si body A i B 100% jistý!

Tím netvrdím, že to nemůže být laciná webkamera, tím tvrdím, že o tom silně pochybuji.
Mohu se plést.
V každém případě, testy co jsem prováděl s logitechem za 3Kkč a Microsoft HD kamerou za 2Kkč, budu chtít opravdu dobrý důkaz.

reklama

Bla

« Odpověď #31 kdy: 11. 05. 2014, 22:47:35 »
V každém případě, pokud máte někdo tip na USB kameru, která zvládne zachytit naprosto ostře a nerozmazaně (stačí čb obraz) auto jedoucí rychlostí 30 až 50 km/h, dejte mi vědět.

na LACINOUN usb kameru!!!
Tipů na drahé mám 6 půlek....
L-A-C-I-N-O-U!!

Teď už mi to snad nevypadne  ;D

Bla

« Odpověď #32 kdy: 11. 05. 2014, 22:54:31 »
A protože tu je spousta retardů, kteří by to třeba neuměli vygooglovat, tak odkaz na to, kde se ty kamery dají pořídit, je zde:

http://eshop.prumyslove-kamery.cz/GigE-Vision-20145/13675-acA1300-60gm

Citace
Kamera z řady Basler Ace je určena především pro aplikace strojového vidění, kde jsou požadavkem co nejmenší rozměry a velmi nízká cena.

Ta velmi nízká cena...no, to je pánové pouhých 12 000,- Kč za tuhle základní kamerku, která by ovšem ty motokáry zvládnout mohla.

Jestli znáte něco levnějšího, fakt sem s tím, MOC by se to hodilo.

greg

« Odpověď #33 kdy: 12. 05. 2014, 08:45:18 »
Preco vsade tlacit drahe riesenia? Prosim! Rozmyslajte! Staci par led diodiek s led prisvitom a takemu logitechu sa da nastavit pevny fps a namiesto skutocneho QR kodu pouzit "ciarovy kod" (pri tych 5 formulkach mam na mysli vlastne ciarove kody a nie naozajstne eany!), ktory sa pri pohybe priamociaro nerozmaze na nerozpoznanie, iba sa pretiahne. Viete si to uz predstavit bez osocovania a drahych kamier?

PS: Pre adruino a RF riesenie mozno skusit nabrat nejake napady i tuna: http://forum.arduino.cc/index.php/topic,111510.0.html

Miramel

« Odpověď #34 kdy: 12. 05. 2014, 09:56:49 »
To TY jsi psal, že ty motokáry stihne fotit obyčejná laciná webkamera.
Nedivím se mu, že o tom co píšeš pochybuje, zvlášť když teď už

Ja len kusok prispejem temou QR kodov, ze v pripade, ze kamera nepozera kolmo zhora dole a na "streche" auticka je qr kod, tak to kamera stiha. Kto jazdil v prahe na tej motokarovej drahe, kde ja, tak videl, ako to maju riesene. Medzi zadnymi kolsami asi 25x25 centimetrov qr kod a lacna webkamera sikmo pozerajuca na drahu v smere jazdy. Rozmazanie je asi dostatocne nizke na rozpoznanie. Vytlacena A4 vypadala pekne a keby si pamatam, tak tam asi bolo i logo dodavatela technologie. V kazdom pripade toto ale nie je riesenie pre adruino, ale pre nejaky atom procesor a plnotucny linux s kuskom SW s opencv kniznickou.

Ja len iny pohlad...

Včera to byl QR kód, dneska už ne....

Preco vsade tlacit drahe riesenia? Prosim! Rozmyslajte! Staci par led diodiek s led prisvitom a takemu logitechu sa da nastavit pevny fps a namiesto skutocneho QR kodu pouzit "ciarovy kod" (pri tych 5 formulkach mam na mysli vlastne ciarove kody a nie naozajstne eany!), ktory sa pri pohybe priamociaro nerozmaze na nerozpoznanie, iba sa pretiahne. Viete si to uz predstavit bez osocovania a drahych kamier?

PS: Pre adruino a RF riesenie mozno skusit nabrat nejake napady i tuna: http://forum.arduino.cc/index.php/topic,111510.0.html

reklama

txt

« Odpověď #35 kdy: 12. 05. 2014, 10:48:20 »
Co to číst v autech opticky (reakce na bílou čáru) a do centrálního řídicího systému to posílat přes bluetooth/zigbee, nebo tak něco?

Pavouk106

• 2 324
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #36 kdy: 12. 05. 2014, 10:58:45 »
Co to číst v autech opticky (reakce na bílou čáru) a do centrálního řídicího systému to posílat přes bluetooth/zigbee, nebo tak něco?
Osobně se taky přimlouvám k tomu, aby auta měla aktivní prvek (ideálně Arduino). Připadá mi to zdaleka nejjednodušší. Prostě každý auto samo za sebe posbírá data a po závodě (nebo během závodu) je pošle nějaký centrále, která už to zpracuje... Výhodou je (jak tu někdo zmiňoval), že lze sbírat podle použitých senzorů prakticky jakýkoliv data (od času na kolo, přes teplotu motoru až po úhel natočení předních kol).

Jak psal OP - i s tímhle systémem bys měl jednoduchou údržbu. Pokud by se něco pokazilo, jen bys vzal nový Arduino/senzor a vrazil ho do auta. Při výměně Arduina to obnáší tedy kompilaci kódu a pří výměně bezdrátovýho modulu spárování s centrálou. Na obojí se dá udělat jednostránkovej blbuvzdornej návod, podle kterýho to zvládne kdokoliv.

Pavouk106

• 2 324
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #37 kdy: 12. 05. 2014, 10:59:54 »
A ještě dodám k mojí předchozí odpovědi (hned nad touhle) - mít možnost vybrat si mezi obyč motokárama a mezi těma, který mají (primitivní) data logger, tak mám jasno ;-) Aktivní prvek na motokáře = větší možnosti do budoucna.

publikk

« Odpověď #38 kdy: 12. 05. 2014, 12:09:30 »
Premyslim premyslim ... Ta aktivina cast mi pride zauimavejsia ... Ano merat otacky, teplotu, pretazenie v G atd atd je samozrejme popici super - a v podstate preco nie? Taka motokara ma aj bateriu, takze napajat arduino z nej neni problem. Na noc by sa vyplo, ok. Nechat si na to vyrezat nejake boxy, ok preco nie...

Dve otazky ale:

1. Komunikacia - motokara/server: Bluetooth? Co ak mam motokar 10? Pokial sa nemylim tak bluetooth sa paruje 1:1 tak to by asi nebolo najstastnejsie riesnie ci... ? Ake moznosti komunikacie - jendoduchej arduino ponuka?

Dajme tomu ze chcem kazdu sekundu poslat data:
IDmotokary : pretazenieG : otacky : teplota1 : teplota2 : pedal1% : pedal2% : casKola

Priklad
01:4,6:5600:45:65:35:0:0

Dajme tomu 5 motokar..

toto by mi uplne stacilo a server by si to uz spracoval... Ale ako komunikovat? Netusim ake su moznosti radia? Vie posielat taketo pekne stringy?

Hmm?

flack

« Odpověď #39 kdy: 12. 05. 2014, 12:14:23 »

Dve otazky ale:

1. Komunikacia - motokara/server: Bluetooth? Co ak mam motokar 10? Pokial sa nemylim tak bluetooth sa paruje 1:1 tak to by asi nebolo najstastnejsie riesnie ci... ? Ake moznosti komunikacie - jendoduchej arduino ponuka?..

Hmm?

Ako uz bolo napisane to radio by mohlo byt prave zigbee, sice som neskusal ale co som pocul tak dosah je fajn aj v zastavanej budove.

prezek

• 226
    • Zobrazit profil
« Odpověď #40 kdy: 12. 05. 2014, 12:25:26 »
Když jsem zigbee 2,4 GHz zkoušel, tak byl v domě, dosah zhruba 8 metrů (nestačilo na dosah v jednom rodinném domku). Ale pořád je to dvakrát víc, než WiFi a mnohem víc než běžné bluetooth. Pokud bych si měl z těchto vybrat, tak ZigBee - větší dosah, rychlejší spárování, jednoduché spárování více zařízení. Stringy posílat nebývá problém.

Pavouk106

• 2 324
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #41 kdy: 12. 05. 2014, 12:34:27 »
Já osobně bych šel asi zastaralou, ale nejspíš také funkční cestou - ukládal bych to lokálně a přenesl až v depu.

Časy na kolo bych přenášel samozřejmě okamžitě po detekci cílové čáry přímo v cíli = stejnou anténou/hardwarem, který slouží pro přenos v depu. Tím by odpadla potřeba mít pokrytou signálem celou trať.

Konkrétní hardware neporadím, zkušenosti nemám (ale rád se tu něco dočtu ;-) ).

txt

« Odpověď #42 kdy: 12. 05. 2014, 13:04:24 »
První co vypadlo z googlu, víc času na to teď nemám:
http://store.arduino.cc/index.php?main_page=product_info&cPath=37_38&products_id=4
údajně 30m budova a 80m venku, pokud nejsou překážky; 39EUR/ks.

Někde jsem četl, že se zigbee experimentovali na senzorický síti v dole. Podle toho jaký bys dosáhl přenosový rychlosti, zvolit co za data to stihne protlačit při průjezdu více motokár pokrytou zónou a co přenášet až po zastavení.

publikk

« Odpověď #43 kdy: 12. 05. 2014, 13:07:11 »
XBee vyzera skvelo. Ok idem planovat :) dakujem velmi pekne za pomoc. Ked tak budem konzultovat dalej :) na teraz mam materialu a ideii azaz ... Momentalne zistujem rozpocet :))

Inak zauimave je ake drahe vychadzali niektore tie RFID citacky ... 900EUR a spol ... neuveritelne

txt

« Odpověď #44 kdy: 12. 05. 2014, 13:21:54 »
OT: čtečka za 900EUR, to aby se zaplatilo, bys tim musel kopírovat zákazníkům kreditky ;)

reklama