Vzhůru na universitu, úvaha o OS

neznam

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #30 kdy: 10. 04. 2014, 07:21:43 »
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna.
nastuduj si co to je investice.
Investice je obchod, na kterem predpokladas, ze vydelas - napriklad nebudes muset kupovat ntb kazdy 2 roky, udelas diky nemu studium atd, takze pouzil vyznam slova spravne, investice neni jen o penezich (i kdyz ve vysledku jde vzdy o penize). Inestujes treba i do kvalitnejsiho jidla, abys neumrel na rakovinu ;)


neznam

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #31 kdy: 10. 04. 2014, 07:28:46 »
Konečně jsem si tu početl i něco rozumného.  ;D

A s*r na zdejsi forum, tady ti poradi obvykle velky h***o, bo umi mluvit, ale skutek utek, sam to znam. Kdyz se zameris na urcity distro, tak vzdy maj vlastni fora, kde ti poradi mnohem vic nez tady.
Vzhledem k úrovni rootu jakožto webu jsem čekal, že jejich forum bude plné lidí, se kterýma se bude dát normálně pobavit. Nečekal jsem, že se tu objevují lidí typu host učitel.  ;D

Dual boot jsem jednu dobu provozoval. Teď se mi jako hodně rozumné řešení jeví Windows a virtualizovat nějakou distribuci Linuxu.

Neresil bych moc jestli linux nebo windows nebo mac. Na aira nainstalujes vsechny systemy. Kdyz ne macos, tak stejne si na 95% koupis s windows, nebotbez nej ntb nesezenes a kdyz jo, tak si budes rozmyslet, jestli stoji za to usetrenych 500kc. A co se tyce linuxu, tak osobne bych bral intel a grafiku bud integrovanou, nebo nvidia a to i kdyz radej podporuju amd :) a samozrejne vybrat svoje de -gnome, lxde, kde, xfce,... A predevsim se nebat dualbootu a klidne virtualizace, ta v dnesni dobe ma minimalni ztraty vykonu oproti nativnimu systemu.
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna. Před čtyřmi roky jsem si kupoval HP pavilion, kterej se v té době řadil mezi meadium end laptopy a i dnes slušně obstojí. Jediný v čem už fakt zaostává, je ta výdrž. Hodina je fakt málo. Navíc i bez SSD s Windows 8 je to relativně svižný dědula. Věřím, že když zvolím Haswell a SSD disk, tak budu mít vystaráno až do doby, kdy se mi ten lehoučkej ultrabook rozpadne.  ;D

Mozna kdybys napsal na abclinuxu, tak by ti poradili vic. I kdyz ma uzivatelskou zakladnu z 70% stejnou, tak tech 30% jsou tam kamaradsti typy a radi pomuzou.

Uprimne, ja jsem nazoru, ze linux neni ve stadiu pouzitelnosti pro desktop, procenta na nich mluvi za vse - ano, to 1% ti bude rikat, ze 99% lidi jsou idioti :-D ale realne jim jde o to, aby se odlisili a lidi rikali to je borec, on pouziva linux... Rozhodne v tom trhu ma prsty microsoft, ale z 90% je windows vzdy rychlejsi a userfriendly jak linux, navic tam rozjedes prakticky kazdy program a kdyz ne, tak od toho tu mame virtualizaci :)

TR

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #32 kdy: 10. 04. 2014, 07:49:16 »
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna.
nastuduj si co to je investice.
Investice je obchod, na kterem predpokladas, ze vydelas - napriklad nebudes muset kupovat ntb kazdy 2 roky, udelas diky nemu studium atd, takze pouzil vyznam slova spravne, investice neni jen o penezich (i kdyz ve vysledku jde vzdy o penize). Inestujes treba i do kvalitnejsiho jidla, abys neumrel na rakovinu ;)

Jak krásně si někteří pletou spotřebus investicí.

Jakub Galgonek

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #33 kdy: 10. 04. 2014, 08:05:39 »
Mozna kdybys napsal na abclinuxu, tak by ti poradili vic.

Tipuji, že takový dotaz by na abclinuxu smazali.

strepty

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #34 kdy: 10. 04. 2014, 08:11:40 »
Na windowse pojdu hlavne bez problemov sietove hry ktore si asi na internate uzijes.  A keby si nb nekupoval hned, ale az pred zaciatkom semestra tak mozno bude aj lacnejsi. Osobne by som sa zameral na to aby tam bol x64 system a 8GB RAM a aspon 4 jadra  aby si mohol potom spustat virtualne masiny a dat im 2 jadra a 4GB RAM. Dualboot by som neriesil, oproti vmware palyeru sa zle prepina medzi os a to budes potrebovat. SSD ide rychlo ale su male,  na virtualnu masinu mam tak 50-70GB ak na nej aj chcem aj nieco robit (programy + databaza), to mas 3-4 virtualne masiny na jeden 256GB SSD cize bieda. Mozno potom este dokupit usb3 externy disk a na nom si mozes spustat virtualne masiny linuxu, solarisu macos ... .
Radsej setri ako investuj, nb straca  cenu. Kupis ho za 12000 po 2 rokoch ho predas za 2000,  na rok potom platis 5000. Za mesiac davas teda 416. Ak kupis nb za 80000 a vydrzi 5 rokov tak platis za mesiac 1333.


radek

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #35 kdy: 10. 04. 2014, 08:29:13 »
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna.
nastuduj si co to je investice.
Investice je obchod, na kterem predpokladas, ze vydelas - napriklad nebudes muset kupovat ntb kazdy 2 roky, udelas diky nemu studium atd, takze pouzil vyznam slova spravne, investice neni jen o penezich (i kdyz ve vysledku jde vzdy o penize). Inestujes treba i do kvalitnejsiho jidla, abys neumrel na rakovinu ;)

Jak krásně si někteří pletou spotřebus investicí.

Pořádně prostuduj, co znamená investice a pak něco říkej ;) už i blbá wikina tě nakopne.

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #36 kdy: 10. 04. 2014, 09:17:29 »
Na windowse pojdu hlavne bez problemov sietove hry ...

A vovovovotom tototo je ....

PS: a pro widle je doopravdy víc programů, a lepších (jen je většinou třeba dohledat si cracky k nim) ...

TR

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #37 kdy: 10. 04. 2014, 09:42:30 »
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna.
nastuduj si co to je investice.
Investice je obchod, na kterem predpokladas, ze vydelas - napriklad nebudes muset kupovat ntb kazdy 2 roky, udelas diky nemu studium atd, takze pouzil vyznam slova spravne, investice neni jen o penezich (i kdyz ve vysledku jde vzdy o penize). Inestujes treba i do kvalitnejsiho jidla, abys neumrel na rakovinu ;)

Jak krásně si někteří pletou spotřebus investicí.

Pořádně prostuduj, co znamená investice a pak něco říkej ;) už i blbá wikina tě nakopne.
Na citovaném příkladu: koupím si notebook za 40 000, nebudu muset každé 2 roky kupovat nový a ještě kvoli němu udělám školu. "Lol". A kdepak návratnost? Máte aspoň základní školu? Aspoň že máte wiki, hehehe.

radek

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #38 kdy: 10. 04. 2014, 10:17:01 »
Na citovaném příkladu: koupím si notebook za 40 000, nebudu muset každé 2 roky kupovat nový a ještě kvoli němu udělám školu. "Lol". A kdepak návratnost? Máte aspoň základní školu? Aspoň že máte wiki, hehehe.

Ne, koupím si notebook za 25 000 a oproti tomu za 12 000 vydrží 3x delší dobu = tudíž návratnost investice je 30% ;) o 40k se tady nikdo nebaví, napsal ZÁKLADNÍ a ten stojí nějakých 22 000 ;)

strepty

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #39 kdy: 10. 04. 2014, 10:28:53 »
Na citovaném příkladu: koupím si notebook za 40 000, nebudu muset každé 2 roky kupovat nový a ještě kvoli němu udělám školu. "Lol". A kdepak návratnost? Máte aspoň základní školu? Aspoň že máte wiki, hehehe.

Ne, koupím si notebook za 25 000 a oproti tomu za 12 000 vydrží 3x delší dobu = tudíž návratnost investice je 30% ;) o 40k se tady nikdo nebaví, napsal ZÁKLADNÍ a ten stojí nějakých 22 000 ;)
To je hypoteza :-) prax bude taka ze nb za 12 aj za 25 bude mat rovnaku klavesnicu a klavesa x na nich odpadne po rovnakom case. Tych 80 000 som si nevycucal z prsta, pred siestimi rokmi som dostal firemny nb co stal vtedy 80000 sk (thinkpad t61p) a ten mi vydrzal az doteraz.

Franta <xkucf03/>

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #40 kdy: 10. 04. 2014, 11:26:50 »
Já jsem ve škole měl zpočátku dualboot, pak jsem chvíli experimentoval s *BSDčky a nakonec se usadil na GNU/Linuxu, se kterým jsem spokojený dodnes.

Dneska pokročil hardware a virtualizace, takže dualboot je zbytečný. Na počítač si dej GNU/Linux a případně Windows do virtuálu (KVM, VirtualBox), kam patří. Asi budeš potřebovat občas pustit nějakou widlí aplikaci, tak tohle je dobré řešení. Ale jako základ budeš mít solidní operační systém, otevřený, svobodný.

Na Mac OS bych se vykašlal – z hlediska profesního a vzdělávání to nemá žádný smysl, je to sice unix, ale uzavřený, v GNU/Linuxu se toho naučíš mnohem víc. V praxi to má větší uplatnění, většina důležitých služeb a infrastruktury běží na něm (takže i kdybys šel po VŠ hned dělat nějakého manažera, je dobré vědět, o čem je řeč), ne na Mac OSu (to, že sis koupil předražený módní doplněk je ti v životopisu na nic).

robert

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #41 kdy: 10. 04. 2014, 11:33:16 »
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna.
nastuduj si co to je investice.
Ne, ty si nastuduj, co to je investice. Investice je úkon za účelem získání budoucího užitku. Budoucí užitek či výnos může být peněžního nebo nepeněžního charakteru. Tudíž co je podle tebe asi vzdělání, které získám při užívání právě onoho ultrabooku?
Sice máš status guru, ale podle úrovně tohoto komentáře bych o tom dosti pochyboval.

BTW Haswell sem si vybral z toho důvodu, že se jedná o komerčně nejvyspělejší procesor, který nabídne velmi slušný výkon a malou spotřebu. Navíc v případě hybridního uložiště mohu využívat rychlosti SSD disku a nebudu nucen za 5 let kvůli rychlosti a výkonu kupovat nový železo.

Ultrabook s dlouhou výdrží, Haswellem a hybridním uložištěm je dobrá investice. Dovolí člověku pracovat nezávisle na zdroji po dlouhou dobu a nebude omezován rychlostí počítače. Dovolím si i podotknout, že dnešní trochu lepší ultrabook vystačí člověku do té doby, než se mu opravdu začne rozpadat. Výkon který moderní součástky nabízejí (pokud uživatel nepoužívá náročné programy pro složité výpočty či vykreslování) je mnohem vyšší, než většina spotřebitelů vůbec kdy využije. Bavím se o pracovní sféře, nikoliv o hraní her. K tomu mi vždy sloužil a bude sloužit desktop. Jediné k čemu bude potřeba trochu toho výkonu je virtualizace a samozřejmě plynulý chod OS, na kterém mi záleží.

Jimm

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #42 kdy: 10. 04. 2014, 11:40:34 »
Jo, zrovna ssd ti bude slouzit do smrti a je to tak.idealni investice, sasku...

Makovec

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #43 kdy: 10. 04. 2014, 11:52:37 »
Mac OSu (to, že sis koupil předražený módní doplněk je ti v životopisu na nic).

... který dostaneš zadarmo s upgrady na vyšší verze v ceně velmi kvalitního hadware. A upřímně řečeno, lepší BSD/*nix based systém pro práci na klientu dneska těžko seženeš.

robert

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #44 kdy: 10. 04. 2014, 11:58:32 »
Jo, zrovna ssd ti bude slouzit do smrti a je to tak.idealni investice, sasku...
Ty seš sašek. Zaprvé si vůbec nepochopil co jsem výše napsal a za další toho o SSD asi fakt moct nevíš. Nikdo se nebavil o doživotní službě, ale pouze do doby, kdy začne docházet k mechanickému selhávání pohyblivých součástek. Tzn. panty, klávesnice, kontakty monitoru atd. Místo toho, že si tu hraješ na rádoby chytrolína si raději přečti nějaký rozumný článek, který nenajdeš na novinkách. Tam by ses dozvěděl, že při správném zacházení ti SSD disk může vydržet bez problému i 10 let. Samozřejmě to ale záleží na spoustě faktorů.
Běž tedy chytračit někam jinam. Tady na tebe není nikdo zvědavej.