Vzhůru na universitu, úvaha o OS

fdvgdsfsda

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #15 kdy: 09. 04. 2014, 10:18:20 »
nemel by clovek co jde studovat pocitace/programovani uz mit nekolik let za sebou zkouseni vsech (ne)moznych operacnich systemu?


Komo

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #16 kdy: 09. 04. 2014, 10:27:59 »
Nechapem otazke, to sa rovno mozme zacat pytat ze ci sa maju na univerzite menit ponozky kazdy den alebo len ob-den pripadne ze ci chodit vlakom alebo busom.

Vyber si to co ti sedi, ak budes kodit, na vsetky 3 platformy su nastroje, detto pri editoroch atd.

strepty

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #17 kdy: 09. 04. 2014, 11:12:38 »
Prepacte nepostrehol som ze fakulta je inforamacna :-), tam sa teraz asi bez pc nezaobide. Aj ked treba povedat ze moja fakulta mala v mene tiez informacna a prezil som :-). Tiez by sa to dalo brat ako anketa aky os bude dominantny po 5 rokoch, lebo naco sa ucit nieco co skonceni skoly bude historia. Takze otazka do plena bude este existovat windows v roku 2020? Alebo tu bude este mac os? A co linux prezije prechod na tablety?

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #18 kdy: 09. 04. 2014, 11:59:55 »
nemel by clovek co jde studovat pocitace/programovani uz mit nekolik let za sebou zkouseni vsech (ne)moznych operacnich systemu?
Ne, protože mu to ke studiu lineární algebry a formálních jazyků nijak nepomůže.

___I___

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #19 kdy: 09. 04. 2014, 15:06:08 »
Linuxu (a UNIXom) sa na FIT VUT nevyhneš.

Ale či ho budeš mať v dual-boote, alebo ako virtuálny stroj, alebo sa budeš pripájať na merlina, evu, bertu, .... to je už na tebe.


blizz

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #20 kdy: 09. 04. 2014, 15:27:50 »
Brzy nastupuji na fakultu informatiky v Brně a již nyní přemýšlím o koupi nového laptopu. První co mě ale zarazilo je, že popravdě ani nevím, jaký OS bych chtěl využívat. Nejvíce schopnej jsem nečekaně ve Windows. Linux jsem měl snad jenom 3/4 roku a vzhledem k tomu, že jsem neměl žádnou literaturu (hledal jsem si jenom to, co jsem akutně potřeboval), tak mě to přestalo bavit a vrátil jsem se k Windows. Momentálně 7 na desktopu a 8 na laptopu. Železo si vybírám v cenové relaci, do které se vleze i základní Macintosh, tudíš již asi tušíte, že se rozhoduji mezi všemi třemi platformami. Určitě se mezi vámi najde spoustu lidí, kteří již prošli vysokou a mohli by mi objektivně říct, co bude neideálnější. Navíc nemám vůbec tušení, jakej software budu během studia potřebovat. :o

Na podobné téma jsem měl diskuzi s jedním známým, který dělá pro IBM. Ten mi sdělil, že je hezký, že se zajímám i o Linux, ale že si zbytečně přidělávám starosti. V drtivé většině případů mi prý bude stačit Windows, na který jsem již tak dosti zvyklý.

Na druhou stranu si říkám, že je to škoda být po celou dobu zaměřen pouze na jednu platformu. Momentálně jsem v Linuxu opravdový začátečník. V druhé polovině tohoto roku však Standfordská universita vypouští do světa první MOOC o Linuxu. Z toho jsem docela na větvi a věřím, bych se hodně naučil. ::)

V neposlední řadě je tu Macintosh OS. S touto plaformou nemám vůbec žádné zkušenosti. To je možná také důvod, proč mě to tolik láká ji vyzkoušet. Navíc vlastním iphouna, tudíž jsem docela zvědav jak, by ty zařízení spolu fungovaly. Mno nevím.

Jaký máte názor na tuhle problematiku? Jsem jedno velké oko. ;)

na linux sa vyser tam nie sú peniaze.

neznam

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #21 kdy: 09. 04. 2014, 18:42:39 »
Neresil bych moc jestli linux nebo windows nebo mac. Na aira nainstalujes vsechny systemy. Kdyz ne macos, tak stejne si na 95% koupis s windows, nebotbez nej ntb nesezenes a kdyz jo, tak si budes rozmyslet, jestli stoji za to usetrenych 500kc. A co se tyce linuxu, tak osobne bych bral intel a grafiku bud integrovanou, nebo nvidia a to i kdyz radej podporuju amd :) a samozrejne vybrat svoje de -gnome, lxde, kde, xfce,... A predevsim se nebat dualbootu a klidne virtualizace, ta v dnesni dobe ma minimalni ztraty vykonu oproti nativnimu systemu.

neznam

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #22 kdy: 09. 04. 2014, 18:45:03 »
A s*r na zdejsi forum, tady ti poradi obvykle velky h***o, bo umi mluvit, ale skutek utek, sam to znam. Kdyz se zameris na urcity distro, tak vzdy maj vlastni fora, kde ti poradi mnohem vic nez tady.

Daniel Kozak

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #23 kdy: 09. 04. 2014, 22:31:21 »
Neresil bych moc jestli linux nebo windows nebo mac. Na aira nainstalujes vsechny systemy. Kdyz ne macos, tak stejne si na 95% koupis s windows, nebotbez nej ntb nesezenes a kdyz jo, tak si budes rozmyslet, jestli stoji za to usetrenych 500kc. A co se tyce linuxu, tak osobne bych bral intel a grafiku bud integrovanou, nebo nvidia a to i kdyz radej podporuju amd :) a samozrejne vybrat svoje de -gnome, lxde, kde, xfce,... A predevsim se nebat dualbootu a klidne virtualizace, ta v dnesni dobe ma minimalni ztraty vykonu oproti nativnimu systemu.

Tak prave dneska se uz da sehnat nb bez OS, a 500kc to neni casto je to rozdil i skoro 2000kc, takze se to vyplati.
Pokud jse o nb bez os tak bych doporucil http://www.anacomp.cz/lenovo-ideapad-b590-59362012-_d70332.html

Jinak pro srovnani vice mene to same ale s windows http://www.mall.cz/notebooky-znacky/lenovo-ideapad-b590-59389046?v=622200

Croul

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #24 kdy: 09. 04. 2014, 22:31:46 »
Za 2 měsíce končím se školou a na základě 5 let pozorování ti můžu s klidným svědomím poradit, abys školu vůbec nebral jako argument. Jestli se ti líbí Mac, kup si Mac. Na VŠB (FEI) používá 90% studentů nějakou verzi Windows (XP až 8). Mac a Linux po 5%. Měřeno baj vočko. Mezi vyučujícíma je to tak 80%, 10% a 10%.

Jsou lidi, kteří celou výškou prošli s nějakým low-endem s Windows XP a Atomem. A nemusí to být flákači, jen je třeba zajímá matematika, teoretická informatika nebo nějaké takové pro mě obskurní vědy.

Ono, co si vybereš, je jedno i z toho důvodu, že ti stejně jeden systém stejně nepokryje všechny předměty, takže budeš virtualizovat.

Akorát Linux na desktopu je podle mě pro lidi, co nemají nic na práci. No offense, jen můj názor (podložený pozorováním).

neznam

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #25 kdy: 09. 04. 2014, 23:18:12 »
Neresil bych moc jestli linux nebo windows nebo mac. Na aira nainstalujes vsechny systemy. Kdyz ne macos, tak stejne si na 95% koupis s windows, nebotbez nej ntb nesezenes a kdyz jo, tak si budes rozmyslet, jestli stoji za to usetrenych 500kc. A co se tyce linuxu, tak osobne bych bral intel a grafiku bud integrovanou, nebo nvidia a to i kdyz radej podporuju amd :) a samozrejne vybrat svoje de -gnome, lxde, kde, xfce,... A predevsim se nebat dualbootu a klidne virtualizace, ta v dnesni dobe ma minimalni ztraty vykonu oproti nativnimu systemu.

Tak prave dneska se uz da sehnat nb bez OS, a 500kc to neni casto je to rozdil i skoro 2000kc, takze se to vyplati.
Pokud jse o nb bez os tak bych doporucil http://www.anacomp.cz/lenovo-ideapad-b590-59362012-_d70332.html

Jinak pro srovnani vice mene to same ale s windows http://www.mall.cz/notebooky-znacky/lenovo-ideapad-b590-59389046?v=622200

Vyborna argumentace, vybrat ze 2 ruznych eshopu 2 rozdilne notebooky a pak rikat ze je velky cenovy rozdil :-) uz jen kvuli tomu, ze rozdily mezi eshopy jsou v radu tisickorun ;)

Radek

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #26 kdy: 09. 04. 2014, 23:36:31 »
porovnej porovnatelne
http://www.anacomp.cz/lenovo-ideapad-b590-59388933-windows-8_d77880.html
http://www.anacomp.cz/lenovo-ideapad-b590-59388935-_d77879.html

nebo treba
http://www.czc.cz/lenovo-ideapad-b590-cerna-noviny-na-1-rok-zdarma_3/122902b/produkt
http://www.czc.cz/lenovo-ideapad-b590-cerna-noviny-na-1-rok-zdarma_3/122902/produkt?q-c-4-f_135417054

samozřejmě najdou se i rozdíly 2000Kč,

Ale to jen tak okrajově. Buď mají výrobci tak levný licence a nebo chcou zvýhodňovat ntb s windows (bo pak mají od MS výhodnější ceny) a nebo chcou na noteboocích bez winodws víc vydělat a nebo prostě se jim to nevyplatí slevnit o celou cenu licence (i když cena pro výrobce bude třeba jen 30 dolarů).

robert

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #27 kdy: 10. 04. 2014, 00:25:56 »
Konečně jsem si tu početl i něco rozumného.  ;D

A s*r na zdejsi forum, tady ti poradi obvykle velky h***o, bo umi mluvit, ale skutek utek, sam to znam. Kdyz se zameris na urcity distro, tak vzdy maj vlastni fora, kde ti poradi mnohem vic nez tady.
Vzhledem k úrovni rootu jakožto webu jsem čekal, že jejich forum bude plné lidí, se kterýma se bude dát normálně pobavit. Nečekal jsem, že se tu objevují lidí typu host učitel.  ;D

Dual boot jsem jednu dobu provozoval. Teď se mi jako hodně rozumné řešení jeví Windows a virtualizovat nějakou distribuci Linuxu.

Neresil bych moc jestli linux nebo windows nebo mac. Na aira nainstalujes vsechny systemy. Kdyz ne macos, tak stejne si na 95% koupis s windows, nebotbez nej ntb nesezenes a kdyz jo, tak si budes rozmyslet, jestli stoji za to usetrenych 500kc. A co se tyce linuxu, tak osobne bych bral intel a grafiku bud integrovanou, nebo nvidia a to i kdyz radej podporuju amd :) a samozrejne vybrat svoje de -gnome, lxde, kde, xfce,... A predevsim se nebat dualbootu a klidne virtualizace, ta v dnesni dobe ma minimalni ztraty vykonu oproti nativnimu systemu.
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna. Před čtyřmi roky jsem si kupoval HP pavilion, kterej se v té době řadil mezi meadium end laptopy a i dnes slušně obstojí. Jediný v čem už fakt zaostává, je ta výdrž. Hodina je fakt málo. Navíc i bez SSD s Windows 8 je to relativně svižný dědula. Věřím, že když zvolím Haswell a SSD disk, tak budu mít vystaráno až do doby, kdy se mi ten lehoučkej ultrabook rozpadne.  ;D

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #28 kdy: 10. 04. 2014, 02:16:24 »
Naburácej tam mac os, windowsy, ubuntu, red star, android, bieber os, chrome os a vůbec všechny os co ti přidou pod ruku a červenej diplom bude doma
Bible Kralická, přísloví 26

3 Bič na koně, uzda na osla, a kyj na hřbet blázna.
7 Jakož nejednostejní jsou hnátové kulhavého, tak řeč v ústech bláznů.
14 Dvéře se obracejí na stežejích svých, a lenoch na lůži svém.
27 Kdo jámu kopá, do ní upadá, a kdo valí kámen, na něj se obrací.

Krleš!

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #29 kdy: 10. 04. 2014, 02:53:12 »
Plánuji jít do ultrabooku s Haswellem. To si myslím, že je dobrá investice do budoucna.
nastuduj si co to je investice.
Děkuji za možnost editace příspěvku.