Vzhůru na universitu, úvaha o OS

robert

Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« kdy: 08. 04. 2014, 21:59:33 »
Brzy nastupuji na fakultu informatiky v Brně a již nyní přemýšlím o koupi nového laptopu. První co mě ale zarazilo je, že popravdě ani nevím, jaký OS bych chtěl využívat. Nejvíce schopnej jsem nečekaně ve Windows. Linux jsem měl snad jenom 3/4 roku a vzhledem k tomu, že jsem neměl žádnou literaturu (hledal jsem si jenom to, co jsem akutně potřeboval), tak mě to přestalo bavit a vrátil jsem se k Windows. Momentálně 7 na desktopu a 8 na laptopu. Železo si vybírám v cenové relaci, do které se vleze i základní Macintosh, tudíš již asi tušíte, že se rozhoduji mezi všemi třemi platformami. Určitě se mezi vámi najde spoustu lidí, kteří již prošli vysokou a mohli by mi objektivně říct, co bude neideálnější. Navíc nemám vůbec tušení, jakej software budu během studia potřebovat. :o

Na podobné téma jsem měl diskuzi s jedním známým, který dělá pro IBM. Ten mi sdělil, že je hezký, že se zajímám i o Linux, ale že si zbytečně přidělávám starosti. V drtivé většině případů mi prý bude stačit Windows, na který jsem již tak dosti zvyklý.

Na druhou stranu si říkám, že je to škoda být po celou dobu zaměřen pouze na jednu platformu. Momentálně jsem v Linuxu opravdový začátečník. V druhé polovině tohoto roku však Standfordská universita vypouští do světa první MOOC o Linuxu. Z toho jsem docela na větvi a věřím, bych se hodně naučil. ::)

V neposlední řadě je tu Macintosh OS. S touto plaformou nemám vůbec žádné zkušenosti. To je možná také důvod, proč mě to tolik láká ji vyzkoušet. Navíc vlastním iphouna, tudíž jsem docela zvědav jak, by ty zařízení spolu fungovaly. Mno nevím.

Jaký máte názor na tuhle problematiku? Jsem jedno velké oko. ;)


tadeas

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #1 kdy: 08. 04. 2014, 22:08:35 »
Osobně poradim Mac - OS X je nejlepší linuxová distribuce :P a (reálná) výdrž 12 hodin má taky něco do sebe. Nicméně když si koupíš téměř cokoliv, tak můžeš třeba vyzkoušet nějaký Linux a když se ti nebude líbit tak ho prostě smazat a nainstalovat Windows (a naopak). Plus nezapomeň na dual boot.

učitel

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #2 kdy: 08. 04. 2014, 22:10:01 »
Podle dotazů jsi pěkně k ničemu, takže se budeš na univerzitu hodit. Tam svůj přístup rozvineš a srážka s realitou přijde až za pár let. Systém vůbec neřeš. Hodně mluv a všude říkej, že soft skills jsou nejdůležitější.

robert

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #3 kdy: 08. 04. 2014, 22:17:14 »
Podle dotazů jsi pěkně k ničemu, takže se budeš na univerzitu hodit. Tam svůj přístup rozvineš a srážka s realitou přijde až za pár let. Systém vůbec neřeš. Hodně mluv a všude říkej, že soft skills jsou nejdůležitější.
Teď je otázka co definuješ jako „pěkně k ničemu“.  ;D Místo parafrázování si se mohl normálně vyjádřit a třeba by to mělo pro fórum i nějaký přínos.

Jimm

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #4 kdy: 08. 04. 2014, 22:42:53 »
Já žádnou parafrázi nezpozoroval, víš co to je? Ale používání hodně cizích slov vypadá dobře, spousta lidí co jim také nerozumí si potom myslí, že jsi chytrej kluk.  ::)

Jinak jsem s učitelem nesouhlasil, ale projevil se jako tatar...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #5 kdy: 08. 04. 2014, 22:50:32 »
Znamy z IBM si mysli, ze pouzitim Linuxu si clovek pridelava starosti a mas si nechat Widle. Ja si myslim, ze clovek si pridela starosti tim, ze pouziva Widle, Linux mi radu starosti usetri. Staci si vhodne vybrat hardware a nainstalovat graficke prostredi, ktere mi vyhovuje. S OS X nemam zkusenosti, jen jsem si to trochu osahal a dospel k zaveru, ze se mi nelibi GUI a klavesnice. Navic si myslim, ze za ty prachy je to hezky nalestene, ale kvalita neni az tak uplne perfektni.

Cili si hlavne rozmysli, co na tom stroji hodlas delat. Abys nahodou nezjistil, ze potrebujes nejaky soft, ktery chrochta vyhradne na te platforme, kterou zrovna nemas.

robert

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #6 kdy: 08. 04. 2014, 23:09:10 »
Já žádnou parafrázi nezpozoroval, víš co to je? Ale používání hodně cizích slov vypadá dobře, spousta lidí co jim také nerozumí si potom myslí, že jsi chytrej kluk.  ::)

Jinak jsem s učitelem nesouhlasil, ale projevil se jako tatar...

Co třeba ˜„srážka s realitou přijde až za pár let“. Mně se to zdá jako taková parafráze. Místo toho, aby autor rozepsal životní událost, kterou má na mysli, tak napsal tuto krátkou abstraktní větu, pod kterou nevím co přesně si mám představit.

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #7 kdy: 08. 04. 2014, 23:24:32 »
Co třeba ˜„srážka s realitou přijde až za pár let“. Mně se to zdá jako taková parafráze.
Ne, to byla orthofráze.

Ale k otázce: určitě si nech ty Windowsy. Když někdo pracuje v IBM, tak těm počítačům musí rozumět, tam neberou žádný blbce. Nepodceňoval bych tu volbu, jakej máš OS na noťasu, to se tě zeptaj hnedka na první hodině a budou se tě na to ptát celý studium. Dost možná i u státnic, takže na to bacha. Radši si fakt nech ty Windowsy, když jim rozumíš, ať tě nevylejou.

tadeas

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2014, 23:39:11 »

Pupi1

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #9 kdy: 08. 04. 2014, 23:43:10 »
Odporucam ti urobit dualboot win+linux. Ak ides na fit vut, tak linux budes potrebovat kvoli programovaniu, pretoze niektore projekty vyzaduju kniznice linuxu, takze dualboot a ked nie to, tak windows a virtualnu masinu s linuxom :)

Randolf

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #10 kdy: 08. 04. 2014, 23:50:10 »
Vis, na co novy pocitac budes potrebovat? Pokud ne, proc ho sakra chces kupovat!?
K tomu se vaze i volba OS - porid si takovy, jaky budes potrebovat, az ho budes potrebovat, a dle toho zvol vhodny HW.

Upresneni: Ani nevim, jestli to bude FIT VUT nebo FI MUNI. V obou pripadech ale se muzes chtit v prubehu studia profilovat mnoha ruznymi smery, kdy nekdy bude vhodnejsi jedno, jindy druhe, pripadne treti.

Linux muzes bez problemu pouzivat i pod virtualboxem, pokud to nebude na nejake specificke ucely.

Promin, ale OS je nastroj. A jako u kazdeho jineho nastroje, i volba OS je potrebna dle prace, kterou s tim nastrojem chces vykonat. Taky by ses prece nezeptal: "prihlasil jsem se na ucnak na stavarinu, mam si radsi koupit bagr nebo vrtnou soupravu?"

Promin, ale takto to zni jako "Rodice mi dali 30000 na nakup noveho pocitace, poradte co bude nejlepsi hracka". Nezlob se, ze tady mozna takovym dotazem par lidi vytocis :)

Randolf

Ivorne

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #11 kdy: 09. 04. 2014, 00:18:32 »
No Linux ti uštří spoustu práce při náročnějších úkonech, které na škole asi budeš muset dělat. A taky tě to naučí přemýšlet o problémech jinak - nebudeš jen přemýšlet, v čem se dá nšco naklikat, ale půjdeš víc k jádru problému. Dal bych tomu šanci. Já jsem taky na Linux jednou přešel neúspěšně, ale když jsem na něj přešel podruhý, tak už mě to chytlo (zatím) na furt.

strepty

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #12 kdy: 09. 04. 2014, 08:24:47 »
Mne stacil na 1-4 rok pero a papier az v piataku som si zohnal pc na diplomku :-).
Ak ches pisat poznamky tak je macbok air idealny ale mozno by si zohnal aj nejaky nb dost tenky a vykonny pre windows.   

Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #13 kdy: 09. 04. 2014, 08:47:57 »
Na podobné téma jsem měl diskuzi s jedním známým, který dělá pro IBM. Ten mi sdělil, že je hezký, že se zajímám i o Linux, ale že si zbytečně přidělávám starosti. V drtivé většině případů mi prý bude stačit Windows, na který jsem již tak dosti zvyklý.
...
V neposlední řadě je tu Macintosh OS. S touto plaformou nemám vůbec žádné zkušenosti. To je možná také důvod, proč mě to tolik láká ji vyzkoušet. Navíc vlastním iphouna, tudíž jsem docela zvědav jak, by ty zařízení spolu fungovaly. Mno nevím.

I když je v IBM oddělení zabývající se Windows (mají zákazníky pracující s Windows), tak se domnívám, že tam bude hlavní "artikl" AIX. Ale to jen okrajově.

Co se týče MacOS, tak do toho bych asi nešel (pravděpodobě ti na Bc stačit bude, ale v Ing. to už může být jiné kafe). Vzhedem k tomu, že budeš potřebovat jak shell, tak i Windows, tak si dej jeden jako hlavní a druhý do virtuálu (teda mám kámoše na FITu a u něj sem vypozoroval, že na všechny úkoly, co dělá, by si vystačil s Linuxem, ale je zvyklý na Windows, a při práci s shellem se připojuje vzdáleně do školy, to je přitom už ve druháku).

Zkus se poptat na příslušných fórech dané školy (není poznat, zda se ptáš na FIT, nebo FI; taky asi bude záležet na příslušných předmětech).

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzhůru na universitu, úvaha o OS
« Odpověď #14 kdy: 09. 04. 2014, 09:22:43 »
V obou pripadech ale se muzes chtit v prubehu studia profilovat mnoha ruznymi smery, kdy nekdy bude vhodnejsi jedno, jindy druhe, pripadne treti.
Pokud je rec o bakalari na FIT VUT Brno, tak tam se profilovani nekona. V magisterskem je to o poznani lepsi, bohuzel i tak se nelze vyhnout teoretickym predmetum, ktere jdou uplne mimo jmeno a popis zvoleneho oboru (grafici jsou prece odvazani z teoreticke informatiky).

Mne stacil na 1-4 rok pero a papier az v piataku som si zohnal pc na diplomku :-).
Ak ches pisat poznamky tak je macbok air idealny ale mozno by si zohnal aj nejaky nb dost tenky a vykonny pre windows.
Na FITu moc nejde fungovat bez nejakeho PC (momentalne nemam notebook, vse resim z desktopu; poznamky si pisu do vytisklych slajdu). Napr. jen tento semestr mam dva velke projekty a dva mensi (ty mensi by asi sly resit ve skole na jejich pc, velke tezko).



VUT FIT: Nejaky PC je nutnost. Od zacatku se dela v C a ASM, pak C++ (volitelne Java). Nepamatuji si, ze bych mel jeden semestr bez projektu. Na poznamky bych ale PC nikdy nepouzival - po prejiti z notebooku k poznamkam do papirovych slajdu si neco z tech prednasek i odnasim (a tim myslim informace, ne "hotovy daily v mmorpg").

IMO je zbytecne jen kvuli skole jit do Linuxu. Mozna dual-boot, mozna Linux vubec. Ja vse, co bylo potreba resit v Linuxu resil na svem desktopu (win 7, mingw) anebo z desktopu na skolnim serveru, kde se to bude nakonec i hodnotit (putty, winscp). Protoze rad hraju hry, tak bohuzel pro me zatim Linux na "fulltime" neni :(. PS: Cast softu k ukolum/projektum (tusim nejaky hw predmet) je pouze na Winy. Vice OS se nevyhnes - je jen otazka, jak to budes resit - jestli virtualizovat, dualboot nebo vzdalene pouzivat jinde.

PS: Nemala cast projektu se nehodnoti na Linuxu ale na FreeBSD, slysim snad triple-boot? ;D