Mail server pro malou firmu

Saffer

Mail server pro malou firmu
« kdy: 16. 01. 2014, 12:36:45 »
Dobrý den, přemýšlím o řešení mailu v malé firmě. Momentálně jsme (5 e-mailových účtů) přešli na IMAP. Je to super, synchronizace, kdyby se něco stalo jsou maily zazálohované - to je velké +, prostě paráda. Akorát to jsme my, máme hosting u Czechia, kde je na maily 20GB.

Přemýšlím nad řešením pro druhou firmu, kde je 12 e-mailových účtů (největší datový soubor jednoho z nich je cca 12GB, ostatní nejsou tak horký ale taky to není málo), dohromady by se to vešlo na 100GB (s dostatečnou rezervou). Nevidím že bych řekl, ať si to promažou, navíc stejně by to za 1-3 roky došlo do bodu kdyby těch 20GB nestačilo.

Můj dotaz je co je nejlepší řešení aby to nestálo ročně víc než letenka do Austrálie. Všechny hostingy mají celkem rozumné ceny, ale co je nad rámec je pálka. Zkoušel jsem si včera instalaci iRedMail, ale i kdybych to byl schopný rozjet (jakože by mi přitom ruply nejedny nervy), bojím se, že až (ne kdyby, ale až) se tam něco pokazí a spadne to, udělám ahoj a odjedu daleko aby mě šéf nikdy nenašel. Existuje nějaký rozumný hosting na maily a nebo řešení které bych mohl jako Windowsák rozchodit a úspěšně v případě problému administrovat? (slušná linka, server se zrcadlením + veřejná IP adresa totiž v té firmě je)

Pro upřesnění, sítě mi nejsou cizí, považuji se za víc než pokročilého uživatele ale nechci se pouštět do něčeho v čem bez solidních zkušeností nemám šanci.
« Poslední změna: 16. 01. 2014, 14:22:01 od Roman Bořánek »


Re:Mail server
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2014, 13:12:19 »
Samotný mailserver v takhle malém objemu, pokud je dobře navržený a nastavený, je v podstatě úplně bezúdržbové a nerozbitelné řešení. Takže nějaké havárie a jejich důsledků bych se neobával, to už bych měl větší fedry z Exchange...

Problém je v tom, na čem to běží - OS, hw. To už nějakou údržbu a nezanedbatelné znalosti vyžaduje. Pokud se v tom nevyznáš a tvým cílem není dobrodružství a spousta studia, tak bych ti to nedoporučoval. Schůdný řešení to může být v případě, že to odborně zaštítí, bude dohlížet a udržovat někdo externě (živnostník nebo firma) a ty budeš fungovat jako přítel na telefonu. Problém může být nějakého takového důvěryhodného poskytovatele služeb najít.

Co se týče nabídek hostingů, s tím určitě někdo poradí líp než já.

Diwoczaak

Re:Mail server
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2014, 13:28:51 »
Ahoj,

mohu doporučit toto:

http://g-hosting.cz/cz/price-list/email/

V základním ceníku mají sice také limit 20GB, ale loni mi dokázali nabídnout prakticky jakýkoliv prostor (můj požadavek byl 120GB) a nevyjde to vůbec draho.

Saffer

Re:Mail server
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2014, 13:32:54 »
Mirek Prýmek
Aha, a mohl bys mi poradit konkrétní spojení OS + řešení, které by pro mě mohlo být nejvíc schůdné abych o tom popřemýšlel?

Co se týká údržby HW, napadá mě že by to mohlo běžet na virtuálce (Oracle VB) a kdyby odešla třeba základní deska a musel bych přeinstalovat systém, pouze bych překopíroval pár souborů a jelo by se dál, záloha dat by nebyl problém.

Diwoczaak
Díky, napíšu jim za kolik by mi to nabídli.

A muselo by se k nim přejít i s webem? Nebo to jde udělat mít webové stránky u jednoho hostingu a mail na druhém?

Lol Phirae

Re:Mail server
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2014, 13:36:01 »
A muselo by se k nim přejít i s webem? Nebo to jde udělat mít webové stránky u jednoho hostingu a mail na druhém?

Od té doby, co byly vymyšleny MX záznamy v DNS, je tenhle dotaz dost zbytečný. :-)


Diwoczaak

Re:Mail server
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2014, 13:38:53 »
A muselo by se k nim přejít i s webem? Nebo to jde udělat mít webové stránky u jednoho hostingu a mail na druhém?

Určitě ne.

Re:Mail server
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2014, 13:50:57 »
Mirek Prýmek
Aha, a mohl bys mi poradit konkrétní spojení OS + řešení, které by pro mě mohlo být nejvíc schůdné abych o tom popřemýšlel?
Nemůžu ti poradit pro tebe schůdné řešení, protože tě neznám ;)

Já osobně používám kombinaci FreeBSD, postfix, postgrey, spamassassin, dovecot a pokud je požadavek na webmail, tak roundcube. Ale to vůbec neznamená, že to je dobrá kombinace pro tebe. Taky to není kombinace triviální na konfiguraci, takže pokud to je tvůj primární požadavek, tak tímhle směrem určitě ne.

Fakt bych ti doporučil se do toho s tvými znalostmi nepouštět sám, asi jsem to málo zdůraznil :) Není v tom nic osobního, já třeba zas neumím spravovat auto a ani se to nehodlám učit :)

Co se týká údržby HW, napadá mě že by to mohlo běžet na virtuálce (Oracle VB) a kdyby odešla třeba základní deska a musel bych přeinstalovat systém, pouze bych překopíroval pár souborů a jelo by se dál, záloha dat by nebyl problém.
Jo, to může být dobré řešení. Ale asi řešíš primárně něco, co v unix světě problém není - systém není potřeba instalovat. Prostě se jenom obnoví ze zálohy, to je triviální. S tím hw a OS jsem to myslel tak, že se mu prostě někdo musí věnovat, což u hostovaného řešení odpadá.

Abych to nějak shrnul: pro mně osobně (!) je jednodušší si mailserver rozjet ve své režii, protože tomu jakžtakž rozumím a konfiguraci mám už vyřešenou. Pro tebe je to cesta, po které by ses spíš vydávat neměl. Rozhodně ne bez někoho zkušeného v zádech.

Saffer

Re:Mail server
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2014, 14:17:50 »
V pohodě, už to chápu, nebudu se pouštět do něčeho čemu nerozumím. Každopádně kdyby existovalo jednotné řešení, s ne příliš složitou instalací pro malé firmy myslím že spousta lidí by jim utrhali ruce.

Poptal jsem dvě firmy s hostingem, díky všem za rady.

jonko

Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #8 kdy: 16. 01. 2014, 14:27:25 »
Mail server za lacny peniaz , s jednoduchou instalaciou existuje - Icewarp alebo Kerio, obe riesenia si vies prevadzkovat aj v cloude.

Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #9 kdy: 16. 01. 2014, 14:36:36 »
Mail server za lacny peniaz , s jednoduchou instalaciou existuje - Icewarp alebo Kerio, obe riesenia si vies prevadzkovat aj v cloude.
To jsem chtel taky napsat. Tak aspon link: http://www.kerio.cz/cz/connect

Jaky to je, to netusim, nikdy jsem neprovozoval.

Tonda

  • *****
  • 631
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #10 kdy: 16. 01. 2014, 14:46:44 »
Provozovat a spravovat vlastní server s nějakým software se rozhodně nemůže při tak malém počtu uživatelů vyplatit, koupil bych to jako službu a to od někoho, kdo se na to specializuje, webhosteři typicky mají mail jen jako přívažek a podle toho to bude vypadat.

http://office.microsoft.com/en-001/business/compare-office-365-for-business-plans-FX102918419.aspx
http://www.google.com/enterprise/apps/business/pricing.html

Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #11 kdy: 16. 01. 2014, 14:51:55 »
Dobrý den,

klidně mně kontaktujte na brano@mxhosting.eu pro nabídku emailových služeb. Provozujeme email hosting na adrese http://mxhosting.eu

yos3f

Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #12 kdy: 16. 01. 2014, 14:58:38 »
Mail server za lacny peniaz , s jednoduchou instalaciou existuje - Icewarp alebo Kerio, obe riesenia si vies prevadzkovat aj v cloude.

@jonko:
Ak mu radis IceWarp, radsej mu porad Exchange .. pri tom druhom sice zaplati ale ma istotu ze mu to pojde aj o polnoci ak to sparuje s Outlookom kdezto Icewarp mu neraz spravi kadejake psie kusy.

A to ani nehovorim o ich otrasnom supporte a pristupe k zákazníkom.

Lol Phirae

Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #13 kdy: 16. 01. 2014, 14:59:03 »
http://office.microsoft.com/en-001/business/compare-office-365-for-business-plans-FX102918419.aspx

Ano. Pokud si chcete pravidelně dopisovat s MS na téma, proč vám od někoho nechodí emaily, protože dotyčný je bez jakéhokoliv důvodu na úžasném neveřejném blocklistu 88.blocklist.zap v jejich ještě úžasnějším integrovaném produktu Forefront Online Protection for Exchange, tak vřele doporučuji.  ::) ;D

Re:Mail server pro malou firmu
« Odpověď #14 kdy: 16. 01. 2014, 18:08:57 »
Proboha Czechia nebrat, to jsou strasni retardi a nejdrazsi hosting vsecho snad v Evrope - mimochodem sem tam kdysi davno pracoval - vrele doporucuju :D

Na postu by melo stacit nejaky VPS, s prihlednutim na velikost HDD a moznost rozsireni, nechat si to od nekoho nainstalit a nastavit s libovolnym grafickym udelatkem na spravu emailu, klidne i webu atd. a pak hotovo.
Od te chvile je to prakticky bezudrzbove reseni, vetsina provideru automaticky nabizi zalohovani dat na disku.
iRedMail je trochu divoke reseni urcene spis pro hostingove firmy protoze to umi blbosti typu individualni omezeni schranek, odchozich, prichozich emailu, limit na prenos dat apod. blbosti - uz si nepamatuji. Spravovat to nebylo moc zabavne.