Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #345 kdy: 19. 02. 2014, 18:51:19 »
Rozepisujete se sice dlouze, ale o věci, která s tématem nesouvisí. Autor nezakazuje výměnu hardware, neřeší opravy nebo upgrade. Autor (Microsoft) vám pouze uděluje právo používat Windows 7 Home Basic na počítači, se kterým byla licence zakoupena.
Pokud se vám to nelíbí, pořiďte si třeba krabicovou verzi, tam takovéhle omezení není.
Prosím tedy Vás, aby jste tedy jasně definoval, jaká je minimální část PC která musí zbýt z PC, se kterým je OEM verze OS distribuován, aby to byl stále ten původní PC ?
Pokud mi nezakazuje Autor (Microsoft) jak vy píšete (a máte pravdu=souhlasím) výměnu HW, opravy a upgrade, zakazuje mi snad MS prodat můj vlastní PC (s tím tedy opravdu nemohu souhlasit aby mne nějaký autor zakazoval prodat co jsem koupil) ??
Protože v první části Vaši věty je uvedena informace, kterou mi chcete následně vyvrátit. A to je logický rozpor. A v podstatě pak z toho vyplývá prostě nesmysl.
Pokud mi tedy nezakazuje autor si můj PC opravit, upgradovat, či vyměnit HW, pak mne nemůže zakázat ani tento PC prodat.
Jak je ale tedy definován tento PC ? Když mohu vše vyměnit, pak z původního HW nemusí nic zůstat, a tedy logicky to již není ten samý PC se kterým jsem to koupil. Na základě čeho pak bych měl přijít o právo užívat SW který jsem si řádně od autora zakoupil ?

Nebo chcete snad napsat, že mi musí zbýt jakákoliv součástka abych měl ten původní HW ? a to i nefunkční ?

Uznáte že to je BLBOST. A nikde to takto není psáno. A ani nemůže, byl by to od autora nezákonný požadavek.



Citace: Licenční podmínky pro software společnosti Microsoft - Windows 7 Home Basic
Licence k softwaru je trvale přiřazena počítači, s nímž je software distribuován.
S jakým počítačem jste tedy ten software od vyhodny-software.cz získal?

Podle mého názoru tedy s poslední kusem původního HW = a to s Licenčním štítkem na kterém je napsán produkt key a s originální kopií rozmnoženiny daného SW=OS

Protože otázka je opravdu co a jak je definován PC, tedy se kterým je distribuován zmíněný OS.

Stále čekám na smysluplnou definici, co je ta poslední součást PC, kterou nemohu vyměnit, a ke které se váže tedy ta podmínka EULA pro OEM verzi OS. Podle mne to je opravdu původní licenční štítek s produkt key, protože ten byl s původním HW také distribuován, stejně tak původní instalační media, na které je uložena rozmnoženina daného SW/OS.

BTW: ano rozumím tomu, že používám příklady a píši dlouze. Může se Vám to nelíbit, nicméně pro pochopení daného není vždy rozumné používat jen krátké a holé věty. A ani vy nepíšete vždy krátce.



--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #346 kdy: 19. 02. 2014, 19:05:35 »
Prosím tedy Vás, aby jste tedy jasně definoval, jaká je minimální část PC která musí zbýt z PC, se kterým je OEM verze OS distribuován, aby to byl stále ten původní PC ?
Podle mne nejde o žádnou poslední část - pokud ten počítač budete obměňovat postupně (přidáte paměť, za půl roku vyměníte pevný disk), může to být stále tentýž počítač, i když už z toho původního nezbyde vůbec nic. I když u základní desky by asi mělo jít jen o její výměnu za stejný typ - pořídit novou základní desku s novým procesorem, a vydávat to za původní počítač už by podle mne bylo za hranou.

Podle mého názoru tedy s poslední kusem původního HW = a to s Licenčním štítkem na kterém je napsán produkt key a s originální kopií rozmnoženiny daného SW=OS
Opravdu chcete tvrdit, že licenční štítek je počítač?

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #347 kdy: 19. 02. 2014, 20:04:03 »
Podle mne nejde o žádnou poslední část - pokud ten počítač budete obměňovat postupně (přidáte paměť, za půl roku vyměníte pevný disk), může to být stále tentýž počítač, i když už z toho původního nezbyde vůbec nic. I když u základní desky by asi mělo jít jen o její výměnu za stejný typ - pořídit novou základní desku s novým procesorem, a vydávat to za původní počítač už by podle mne bylo za hranou.

No Filipe, ale jak by mohlo být výměna MB s CPU za hranou, když mi toto nikdo nemůže zakázat, a může to být z důvodu závady i nutnost ??
Navíc není tak dávno, kdy se prodávali OEM verze a to OFICIÁLNĚ s myší, nebo klávesnicí ? A ty jsou taky součást počítače, takže kdybych to vzal opravdu v ad-absurditě tak vlastně mohl jsem si před lety koupit OEM Windows XP s myší (legálně) a tak tedy když tu myš prodám, musím dát pryč i to OEM ??

Já se omlouvám ale fakt je to absurdní, ale i jen uvažovat o tom, že mám nějakou povinnost mít OS jen na tom PC se kterým jsem to koupil. Protože to prostě nejde dodržet, když vlastně mohu vyměnit všechny díly PC, neboť jak píšete správně mi to nikdo = MS nezakazuje, protože mi to zakázat nemůže.


Podle mého názoru tedy s poslední kusem původního HW = a to s Licenčním štítkem na kterém je napsán produkt key a s originální kopií rozmnoženiny daného SW=OS
Opravdu chcete tvrdit, že licenční štítek je počítač?
A budete opravdu tvrdit, že to není součást PC ? Když jsem to na tom PC měl nalepeno ?

Takže znovu, která součást původně koupeného počítače je ta ke které se OEM licence vlastně váže ??
Prosil bych jasnou a jednoduchou definici.

Tedy pokud takovou najdete, nenajdete. Neexistuje, je to jen absurdní požadavek autora, který je nesplnitelný. Nemůže se OEM verze vázat k PC jako k celku, protože byla-li by to pravda, nemohl bych bez svolení autora (MS) udělat žádnou opravu, výměnu či upgrade.
Stejně tak se neváže licence OEM k žádné jednotlivé součástce, protože mohu každou, jak jste sám psal, opravit, vyměnit, upgradovat.
Takže váže se k čemu ? k myšlence, že jsem si koupil HW ?? Ano, a ten mohu prodat. Takže kupuji si právo užívat nějaký SW, ale toto právo užívat, mám také prodat (rozhodl soud).

Rozumím, že to nazvete absurdistánem či nesmyslem. Ale v čem je to nesmysl ?
Ano já souhlasím, že jsem koupil OEM s HW, ale za 5 let používání jsem jednotlivé součástky HW kompletně vyměnit/upgradoval. Ztratil jsem tedy právo užívat OEM ?? A na základě čeho ? Výměny součástek ? Jak mi může autor zakázat měnit součástky ? Na základě jakého práva ? Atd...

Uvažujte prosím 
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #348 kdy: 19. 02. 2014, 20:59:46 »
Prosím tedy Vás, aby jste tedy jasně definoval, jaká je minimální část PC která musí zbýt z PC, se kterým je OEM verze OS distribuován, aby to byl stále ten původní PC ?

Nevím jak u sedmiček, ale u osmiček je to základní deska. Starší systém asi nemá cenu probírat.

Pavle, tak teď opravdu s tebou velmi rád bych souhlasil. Ale nemohu. JSME součástí EU, a v tomto z toho těžíme. Neboť nemůže rozhodnout EU v nějakém sporu aby se to netýkalo všech současných členů.

A k případnému rozhodnutí soudu u nás opačnému. Ano to se MŮŽE stát. Ale nemůže v takovém případě být to rozhodnutí se zpětnou platností. Kdo a jak a kdo by to zaplatil to scanování zda licenci jsem nabyl a jak ?

Ono by to bylo mnohem jednodušší, Microsoft by požadoval ušlý za uplynulá léta po státu. Takže by se nic takového provádět nemuselo. Výsledek by byl, že Microsoft by vyhrál nějakou částku, kterou zaplatí každý obyvatel republiky, bez toho, jaký OS používá. A jelikož je to situace, která se stát může, tak z těchto důvodů nákup licencí z druhé ruky nedoporučuji. Až někdo jasně řekne, že je možné používat OEM z druhé ruky, což ostatně neudělal ani dvorek EU, tak potom rád změním názor. Zatím to však za legálné nemohu považovat, je to půda, která je neoraná a nejistá. Kdybychom se řídili podle všech zákonů, které platí u jiných členů EU, tak budeme na úplně jiné úrovni, než se nacházíme.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #349 kdy: 19. 02. 2014, 21:46:18 »
Prosím tedy Vás, aby jste tedy jasně definoval, jaká je minimální část PC která musí zbýt z PC, se kterým je OEM verze OS distribuován, aby to byl stále ten původní PC ?

Nevím jak u sedmiček, ale u osmiček je to základní deska. Starší systém asi nemá cenu probírat.

Ehmm, ale pokud se nepletu, tak se tady celou dobu probírá starší systém. Nikdy nikdo nemluvil o Windows 8-8.1 dokonce tento systém ani na napočátku zmiňovaném vyhovny-software.cz nenabízí.

Takže opravdu je otázka jak to je u W7 a XP. A tam není nic o MB, či jiné součástce.

A opravdu se fakt těším na situaci, až nastane situace, kdy majiteli HW odejde deska a bude si muset koupit za plnou cenu NOVOU licenci W8 jen proto, že mu odešla deska...
Obávám se, že velmi rychle změní MS na toto názor. Protože by se to dalo opravdu chápat jako neoprávněné obohacení.

Ono by to bylo mnohem jednodušší, Microsoft by požadoval ušlý za uplynulá léta po státu. Takže by se nic takového provádět nemuselo. Výsledek by byl, že Microsoft by vyhrál nějakou částku, kterou zaplatí každý obyvatel republiky, bez toho, jaký OS používá. A jelikož je to situace, která se stát může, tak z těchto důvodů nákup licencí z druhé ruky nedoporučuji. Až někdo jasně řekne, že je možné používat OEM z druhé ruky, což ostatně neudělal ani dvorek EU, tak potom rád změním názor. Zatím to však za legálné nemohu považovat, je to půda, která je neoraná a nejistá. Kdybychom se řídili podle všech zákonů, které platí u jiných členů EU, tak budeme na úplně jiné úrovni, než se nacházíme.

No to bych fakt chtěl vidět. To je takové sci-fi. A jak by to vypočítával ?? Paušálně ?? Ani MS není tak velká firma aby si to mohla dovolit. Neznám případ, kdyby MS šlo proti jakémukoliv státu. Vždyť prakticky každý stát je jeho zákazník. A nejde o nějakých pár tisíc korun... přišlo by o miliony ale v dolarech... Také i potencionální zákazníci by mohli změnit na MS názor, a to k negativu.

Kdo ti to má říci ? Když ti nestačí soud. MS to neudělá, raději neřekne nic. Když to tvrdí právník, nestačí to....
Zákon říká, že co není zakázáno zákonem je povoleno, dokud neřekne zákon či soud jinak. A každé zákonné rozhodnutí (mimo amnestii) se může vztahovat do času budoucího. Rozhodnout v roce 2015, že je od roku 2010 něco nelegální je nemožné.

Rozumím tomu, že nebudeš aktivně doporučovat. Ale v tom případě by jsi měl korektně se zdržet negativ. Tzn. názor, "já si myslím, že to ne..." je akceptovatelný. Ale tvrdit že "je to nelegální..." je už mimo korektnost. Protože k tomu, že by to bylo nelegální nemáš dostatečný důkaz. Viz předchozí odstavec.

Nicméně, na závěr bych dodal. Za celou diskuzi jsem nedostal jediný průkazný fakt/důkaz, že by bylo konání vyhodny-software.cz a jejich zákazníků nelegální.

Takže v klidu jsem. Fakt bych chtěl vědět jak bude někdo, někdy prokazovat původ mého OS na mých HW. Zvláště když ke každému OS, kterého jsem oprávněný držitel, nemám kompletní HW (vlastním více licencí než funkčních PC sestav/laptopů) . A fakt bych se hodně bavil při potencionálním výslechu u PČR (ale protože ví čím se živím, tak si mne nepozvou).
A také proto, tvrdím, že pokud někdo má pochyby (zbytečné) nechť si koupí předražený OS od jiného dodavatele (mimochodem Alza ti dodá OEM bez HW absolutně v klidu) nebo nechť používá jiný OS, který nemá takové nesmyslné licenční podmínky = linux.
Já pochyby nemám.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #350 kdy: 20. 02. 2014, 02:18:39 »
... A zase jsme u toho ... z čeho čerpáte zase vy, že ten software je předražen? Že jsou Windows 7 dražší, než 8.1 mi přijde naprosto logické. A když se podívám, kolik se platilo za windows 98, tak ten software je levný. Když si koupíte nový notebook, tak ten SW máte v ceně. Jsou i situace kdy bez OS, či alternativním OS vyjde ten samý model dráž. Takže bych byl s tou předražeností opatrnější.

Stejně jako nemám důkaz, že je to nelegální, nemám ani důkaz, že je to legální. A kdo to má rozhodnout? Naši zákonodárci. Měli by to jasně ukotvit do AZ! A jak píšete, že co není zakázáno, tak je povoleno ... no a jsme zase u té licence. Licence je sice podřadná zákonům, avšak jsou v ní zakotveny části, ve kterých je zmíněno, co se s produktem smí a co ne. A tady by měl zákon jasně říci, proč je licence neplatná a dotlačit firmu k platné licenci pro tento stát, nebo kontinent.

Nehledě na to, že prolamování ochran je u nás trestné a na tom by se celá kauza dala také postavit. A proč MS na to háže bobek? Právě proto, že cena OEM je natolik nízká a právě proto, že za OEM odpovídá prodejce. Navíc je pro ně mnohem důležitější co nejdříve pohřbít XP i za cenu nějakého procenta černých licencí. Nejraději by, kdyby se jim to povedlo i s Vistama, ale ty ještě mají čas.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #351 kdy: 20. 02. 2014, 07:09:15 »
ak by mohlo být výměna MB s CPU za hranou, když mi toto nikdo nemůže zakázat, a může to být z důvodu závady i nutnost ??
Nikdo vám to nezakazuje. Z důvodu závady vyměníte základní desku za stejný typ v rámci reklamace. Pokud to bude později, pak už vám holt nezbyde nic jiného, než si pořídit nový počítač - a na něj už vám ta licence neplatí.

Navíc není tak dávno, kdy se prodávali OEM verze a to OFICIÁLNĚ s myší, nebo klávesnicí ?
To byla speciální akce Microsoftu. Předpokládám, že k tomu měli upravené licenční podmínky.

Já se omlouvám ale fakt je to absurdní, ale i jen uvažovat o tom, že mám nějakou povinnost mít OS jen na tom PC se kterým jsem to koupil. Protože to prostě nejde dodržet, když vlastně mohu vyměnit všechny díly PC, neboť jak píšete správně mi to nikdo = MS nezakazuje, protože mi to zakázat nemůže.
Když vám to připadá absurdní, tak si takovou licenci nekupujte. Můžete si koupit normální krabicovou verzi a tu instalovat na nový počítač třeba každý týden. Dodržet tu licenci samozřejmě jde, je spousta lidí, která s tím žádný problém nemá.

Podle mého názoru tedy s poslední kusem původního HW = a to s Licenčním štítkem na kterém je napsán produkt key a s originální kopií rozmnoženiny daného SW=OS
Opravdu chcete tvrdit, že licenční štítek je počítač?
A budete opravdu tvrdit, že to není součást PC ? Když jsem to na tom PC měl nalepeno ?

Takže znovu, která součást původně koupeného počítače je ta ke které se OEM licence vlastně váže ??
Prosil bych jasnou a jednoduchou definici.
Jestli je nebo není to součást PC je irelevantní, protože v licenci se píše, že licence je přiřazena počítači. Nic o součásti počítače tam není.

Nemůže se OEM verze vázat k PC jako k celku, protože byla-li by to pravda, nemohl bych bez svolení autora (MS) udělat žádnou opravu, výměnu či upgrade.
Bez svolení autora si s počítačem můžete dělat cokoli. Tady se bavíme o oprávnění provozovat software, takže pokud pořídíte nový počítač, akorát nemáte právo na něm provozovat tu původní kopii Windows OEM - ale koupi nového počítače ta původní licence nijak nebrání.

Ta licence se vztahuje opravdu k PC jako celku. A je to úplně normální. Vaše pracovní smlouva se také vztahuje na vás, tedy na vás jako na celek. Také se neřeší, jaká je vaše poslední část, na kterou se ta smlouva vztahuje, také neřešíte, že by vám zaměstnavatel zakazoval odlupovat odumřelé kožní buňky a vyměšovat a jíst a dýchat, protože tím se obměňují součásti vašeho těla. Taky vás nenapadne nalepit si na čelo nálepku, s tím jeden den přijít do práce, a druhý den místo sebe poslat jenom tu nálepku, že je to přece taky vaše součást a v práci vás klidně může zastoupit.

Ale v čem je to nesmysl?
V tom, že pořád řešíte něco jiného, než co je v té licenční smlouvě. V licenční smlouvě je uvedeno: Licence k softwaru je trvale přiřazena počítači, s nímž je software distribuován.

A opravdu se fakt těším na situaci, až nastane situace, kdy majiteli HW odejde deska a bude si muset koupit za plnou cenu NOVOU licenci W8 jen proto, že mu odešla deska...
Obávám se, že velmi rychle změní MS na toto názor. Protože by se to dalo opravdu chápat jako neoprávněné obohacení.
Microsoft takhle postupuje už asi dvacet let. Od začátku jasně říká, že je to speciální zlevněná licence pro použití jen na tom konkrétním počítači, se kterým byla zakoupena. Takže když pořídíte nový počítač, ta stará licence na něj neplatí. Vedle toho Microsoft celou dobu prodává krabicové verze, které tohle omezení nemají. Vy si můžete vybrat. O neoprávněné obohacení by se mohlo jednat jedině z vaší strany, protože si koupíte speciální zlevněnou licenci, ale pak ji chcete používat jako plnou licenci.

mimochodem Alza ti dodá OEM bez HW absolutně v klidu
Proč by neprodala? To je váš problém, že si kupujete něco, co pak nebudete moci použít. Alza vám taky absolutně v klidu prodá SATA disk, i když v počítači máte jen IDE řadič. To je vaše starost, pořídit se něco, co můžete používat. Navíc zas tak úplně v klidu to s tou OEM verzí u Alzy není, přečtěte si upozornění v popisu produktu. A bacha, zase se tam píše o počítači.

j

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #352 kdy: 20. 02. 2014, 08:56:23 »
Aaaaa ... mamlas jirsak vubec netusi, ze zakladni deska v ramci reklamace muze byt klidne vymenena za uplne jinou desku. Mam tu trebas hromadku dellu ... vse je to JEDEN model, a v cca 100 kusech je cca 5 ruznych MB. Stejne tak jsou v nich disky ruznych vyrobcu i modelu ...

Takze znova, OEM licence se na uzivatele NEVZTAHUJE, nebot je v rozporu se zakony teto zeme a cele EU. Uzivatel ma primo ZE ZAKONA pravo SW preprodat, stejne tak neexistuje absolutne zadna moznost vazat prodej ci provoz cehokoli, na nejaky konkretni HW. Naopak, je to zakonem vyslovne zakazano (kuprikladu takovy vazany prodej). A takovou licenci si klidne muze kdokoli koupit, protoze proc by si ji nekoupil. Ziska tak zcela legalni SW, za odpovidajici cenu.

Jop, mr Jirsak, zakon primo uvadi, ze pracovni smlouvu nelze prevest na jinou osobu, ale SW ano, vime? Nevime, ja vim ...

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #353 kdy: 20. 02. 2014, 09:25:21 »
zakladni deska v ramci reklamace muze byt klidne vymenena za uplne jinou desku
V rámci té reklamace taky bude vyřešena licence Windows. Zákazník koupil počítač s licencí Windows, takže pokud prodejce odstraňuje výrobní vadu, musí opravit vše, aby byl počítač opět v souladu s kupní smlouvou. Takže v čem je problém?

Takze znova, OEM licence se na uzivatele NEVZTAHUJE, nebot je v rozporu se zakony teto zeme a cele EU.
Můžete to opakovat kolikrát chcete, ale tím z toho pravdu neuděláte.

Uzivatel ma primo ZE ZAKONA pravo SW preprodat
V tom mu vůbec nikdo nebrání. Koukám, že vás to opakování baví. Pořád dokola tu opakujete lži, které byly dávno vyvráceny, a pořád dokola tu opakujete věci, se kterými všichni souhlasí.

stejne tak neexistuje absolutne zadna moznost vazat prodej ci provoz cehokoli, na nejaky konkretni HW.
Nic vám nebrání koupit si krabicovou verzi Windows. Je to jen vaše rozhodnutí koupit si zlevněnou verzi OEM, která má určitá omezení. Je to podobné, jako když si v obchodě koupíte větší balení sušenek se slevou nebo když si koupíte auto s menší výbavou. Klidně si můžete na internetu stěžovat, že ten větší balíček nestihnete sníst a že chcete za stejnou jednotkovou cenu ten menší balíček. Klidně si můžete na internetu stěžovat, že vaše auto nemá navigaci, ale dražší varianta ji má. Ale k ničemu vám to nebude, protože to všechno je legální. Očekává se, že zákazník je svéprávný a koupí si takovou variantu, která mu nejlépe vyhovuje.

Naopak, je to zakonem vyslovne zakazano (kuprikladu takovy vazany prodej).
Vázaný prodej znamená, že nákup jednoho zboží je podmíněn nákupem jiného zboží. Tedy že by např. nákup počítače byl podmíněn nákupem Windows, nebo že by nákup Windows byl podmíněn nákupem počítače. Ani jedno ovšem ve slušných obchodech není pravda. Můžete si koupit zvlášť počítač a zvlášť Windows.

zakon primo uvadi, ze pracovni smlouvu nelze prevest na jinou osobu
Což s touto diskusí souvisí jak? Nijak. Ale proč si nekopnout, že, i když u toho budete vypadat jako hlupák, který nechápe smysl jednoduchého textu.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #354 kdy: 20. 02. 2014, 09:41:36 »
... A zase jsme u toho ... z čeho čerpáte zase vy, že ten software je předražen? Že jsou Windows 7 dražší, než 8.1 mi přijde naprosto logické. A když se podívám, kolik se platilo za windows 98, tak ten software je levný. Když si koupíte nový notebook, tak ten SW máte v ceně. Jsou i situace kdy bez OS, či alternativním OS vyjde ten samý model dráž. Takže bych byl s tou předražeností opatrnější.
OEM verze je ve stejné funkčnosti jako krabicová. OEM je jen marketingový tah MS a výrobců HW. Nic víc.
A při koupi laptopu SW v ceně ?? Takže je zdarma ? Ano laptopy s jiným OS bývají dražší, ale ne vždy a jen u výrobců kteří si nechají diktovat od MS.
A pak by mělo být jasně dáno. Že jsem si tedy nekoupil OS ale jen HW s OS.
Nicméně konstatuji, že příchodem W8 jsou tyto diskuze již opravdu jen akademické. Protože k W8 na laptopech již není legalizační štítek (aspoň často tam není)


Stejně jako nemám důkaz, že je to nelegální, nemám ani důkaz, že je to legální. A kdo to má rozhodnout? Naši zákonodárci. Měli by to jasně ukotvit do AZ! A jak píšete, že co není zakázáno, tak je povoleno ... no a jsme zase u té licence. Licence je sice podřadná zákonům, avšak jsou v ní zakotveny části, ve kterých je zmíněno, co se s produktem smí a co ne. A tady by měl zákon jasně říci, proč je licence neplatná a dotlačit firmu k platné licenci pro tento stát, nebo kontinent.
Jen tak mimochodem, a neměla by tedy místo přizpůsobování zákonů jedné firmě se přizpůsobit tato firma zákonům ??
Proč by měli zákonodárci měnit AZ či jiné předpisy tak aby byly v souladu s nějakou EULA ?? AZ stanoví jednoznačná pravidla, stejně tak ObčZ a ObchZ, či předpisy EU. A z toho vycházejme.

Nehledě na to, že prolamování ochran je u nás trestné a na tom by se celá kauza dala také postavit. A proč MS na to háže bobek? Právě proto, že cena OEM je natolik nízká a právě proto, že za OEM odpovídá prodejce. Navíc je pro ně mnohem důležitější co nejdříve pohřbít XP i za cenu nějakého procenta černých licencí. Nejraději by, kdyby se jim to povedlo i s Vistama, ale ty ještě mají čas.
Ano pro MS je zabití XP daleko důležitější, stejně jako RIP následných OS jako je WVista a W7.
Ale nevím o jakém prolamování ochran tady hovoříš.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #355 kdy: 20. 02. 2014, 11:13:24 »
ak by mohlo být výměna MB s CPU za hranou, když mi toto nikdo nemůže zakázat, a může to být z důvodu závady i nutnost ??
Nikdo vám to nezakazuje. Z důvodu závady vyměníte základní desku za stejný typ v rámci reklamace. Pokud to bude později, pak už vám holt nezbyde nic jiného, než si pořídit nový počítač - a na něj už vám ta licence neplatí.
Prodejce HW má právo vyměnit v záruce MB za stejný či úplně jiný typ. A po skončení záruky to platí také. Takže vaše konstrukce, že si mám pořídit nový PC protože mi odešla deska je chybná.
Žádná licence/dohoda mne k tomuto nemůže zavázat. A navíc najděte mi prosím v EULA přímo formulaci, která váže OS zrovna k MB ??
Píšete nesmysl.


Navíc není tak dávno, kdy se prodávali OEM verze a to OFICIÁLNĚ s myší, nebo klávesnicí ?
To byla speciální akce Microsoftu. Předpokládám, že k tomu měli upravené licenční podmínky.
Proboha četl jste tu EULA ? Viděl jste ty licenční podmínky ?? Žádná úprava tam nebyla. Byly to stejné CD, stejná EULA jako u jakéhokoliv jiného PC, který v té době se dal koupit s OEM. A byly to OEM instalačky.
Nevíte, myslíte si, neznáte = fabulujete.
Ano byla to speciální legalizační akce MS, aby si koupili lidi co měli nelegální OS verzi legální. Takže jak rozpoznáte dnes který OEM byl prodán s PC a který s myší, či jinou komponentou ? Nijak. A pro jakékoliv "plnění" či soudní proces musíte mít jasné důkazy.
To že si něco myslíte nikdy neuspěje.


Já se omlouvám ale fakt je to absurdní, ale i jen uvažovat o tom, že mám nějakou povinnost mít OS jen na tom PC se kterým jsem to koupil. Protože to prostě nejde dodržet, když vlastně mohu vyměnit všechny díly PC, neboť jak píšete správně mi to nikdo = MS nezakazuje, protože mi to zakázat nemůže.
Když vám to připadá absurdní, tak si takovou licenci nekupujte. Můžete si koupit normální krabicovou verzi a tu instalovat na nový počítač třeba každý týden. Dodržet tu licenci samozřejmě jde, je spousta lidí, která s tím žádný problém nemá.
Ano dodržet lze i OEM verzi. V rámci zákonných podmínek státu ve kterém je užívána. A to dodržuji striktně.
Pouze vy chcete (marně) najít nějaký důkaz toho, že ti jenž odkoupí OEM licenci postupují následně nelegálně.

Prosil bych jasnou a jednoduchou definici.
Jestli je nebo není to součást PC je irelevantní, protože v licenci se píše, že licence je přiřazena počítači. Nic o součásti počítače tam není.
A tedy se znovu ptám. A odpovězte jednoduše.
A) mám právo prodat svůj počítač ?
B) mám právo svůj počítač opravit, vyměnit jeho součásti.
C) platí-li B) ano, kde - podle čeho - je stanoveno které součásti mohu vyměnit aby to byl ten původní PC
D) platí-li A) ano B) ano a C) je negativní - na základě čeho je mi tedy znemožněno prodat OEM OS ? když tedy technicky prodávám svůj počítač ? a to tedy i fyzicky neexistující, protože jeho existence není nikde definována.


Bez svolení autora si s počítačem můžete dělat cokoli. Tady se bavíme o oprávnění provozovat software, takže pokud pořídíte nový počítač, akorát nemáte právo na něm provozovat tu původní kopii Windows OEM - ale koupi nového počítače ta původní licence nijak nebrání.
Ale vy v jedné větě máte mnoho logických rozporů. Mohu-li si dělat se svým PC cokoliv, pak na základě čeho jsem zrovna omezen nakládat s mnou vlastněným SW ? Pokud vyměním na svém PC všechny součástky - a sám říkáte, že tím neporuším EULA, protože mi to autor nezakazuje, pak tedy technicky je to nový PC, a tedy technicky mi autor sám dovoluje přesunout tuto licenci na jiný HW.
Stále prostě nechcete si přiznat, že se prostě mýlíte. Je zajímavé, že v MS si to uvědomili už před x lety. A proto u MS pouze vypouštějí bububu, ale nic konkrétního neudělají.
Jedná se tu jen a jen o sociální inženýrství, kdy těží z právní nevědomosti uživatelů, kdy spoléhají na to, že když si něco napíší do EULA, tak byť to bude blbost, lidi to budou dodržovat.
A docela se jim to i díky lidem jako jste vy daří.

Ta licence se vztahuje opravdu k PC jako celku. A je to úplně normální. Vaše pracovní smlouva se také vztahuje na vás, tedy na vás jako na celek. Také se neřeší, jaká je vaše poslední část, na kterou se ta smlouva vztahuje, také neřešíte, že by vám zaměstnavatel zakazoval odlupovat odumřelé kožní buňky a vyměšovat a jíst a dýchat, protože tím se obměňují součásti vašeho těla. Taky vás nenapadne nalepit si na čelo nálepku, s tím jeden den přijít do práce, a druhý den místo sebe poslat jenom tu nálepku, že je to přece taky vaše součást a v práci vás klidně může zastoupit.
Pletete autorské práva s pracovním právem. A to ještě zmateně. A velmi se mýlíte.
Když to vezmeme z vámi uvedeného příkladu. Ano mohu uzavřít pracovní smlouvu. A následně nechat vykonat práci jinou osobu (nebude-li to v rozporu s jinými předpisy). A stejně tak majitel/zaměstnavatel může mou pracovní smlouvu převést na jiného majitele/zaměstnavatele. A dokonce vy s tím NIC nenaděláte. A dokonce ještě navíc Vám začne běžet u nového zaměstnavatele NOVÁ zkušební doba ve které vás může na hodinu vyhodit.
Neznáte zákony a to je pro Vás velká chyba. Jedná se o fúze, převzetí atd... Tvrďte klidně že to není pravda. Ale vím toto přesně, neboť proti tomu nezmůže nic ani ÚP, ani soudy. Může se Vám to nelíbit, ale to je tak vše.

A to samé je i s tady omílanými OEM verzemi. Je to produkt jako každý jiný. Navíc dle AZ je SW bráno jako LITERÁRNÍ DÍLO.
Zkuste napsat knihu tu vydat a napsat k tomu licenční ujednání, že dílo si může přečíst jen první kupující, ale ne ten co si tu knihu pak koupí v Antikvariátu, případně soused kterému ji půjčíte.
Je to stále ten samý zákon, ty samá pravidla.

Nechte si udělat právní rozbor a pak jej zde publikujte. Ale od právníka s licencí a znalostí práva. 


V tom, že pořád řešíte něco jiného, než co je v té licenční smlouvě. V licenční smlouvě je uvedeno: Licence k softwaru je trvale přiřazena počítači, s nímž je software distribuován.
ANO v licenční dohodě (nikoliv smlouvě) je psáno, že mohu já jednu licenci používat na jednom PC a že jsem ji koupil s tímto HW. Nic víc a nic méně.
Nikde není definice, že bych neměl právo tento HW změnit, opravit, či díly vyměnit a nebo zlikvidovat. Ale stále jsem vlastníkem tohoto PC (a to i v případě kdy jej zlikviduji) pokud mám jakoukoliv jeho část. A technicky dle práva mohu být vlastníkem i jen na papíře = tedy mám jej v majetku = a dokud jej z majetku nevyřadím stále jsem jeho vlastníkem = a tedy oprávněným držitelem platného užívacího práva k OEM verzi.
A mohu tedy se svým majetkem nakládat = tedy prodat. A mohu jej tedy prodat i jen na papíře = a tedy dle platného práva se kupující stává vlastníkem tohoto počítače = a stále je to ten samý i když technicky vlastně HW neexistuje.
A nevšimnul jsem si, že by jste Vy nebo někdo jiný tvrdil, že svůj PC nemohu prodat. Nebo tvrdíte, že jej prodat nemohu ??
A samozřejmě souhlasím, že jej tento PC musím prodat včetně OEM licence OS Windows. Tedy technicky mohu prodat nehmotný PC s licencí = mohu prodat licenci....

Jak jednoduché a prosté. Právně čisté. V MS to pochopili už dávno. Bohužel mnohým běžným uživatelům to nedochází. Omluvou jejich může být jen to, že nejsou právníci, ale neznalost zákona neomlouvá. Ani Vás.

Microsoft takhle postupuje už asi dvacet let. Od začátku jasně říká, že je to speciální zlevněná licence pro použití jen na tom konkrétním počítači, se kterým byla zakoupena. Takže když pořídíte nový počítač, ta stará licence na něj neplatí. Vedle toho Microsoft celou dobu prodává krabicové verze, které tohle omezení nemají. Vy si můžete vybrat. O neoprávněné obohacení by se mohlo jednat jedině z vaší strany, protože si koupíte speciální zlevněnou licenci, ale pak ji chcete používat jako plnou licenci.
MS takto postupuje daleko déle než jen 20 let. Už od doby prvního MS DOS, který sice nevymysleli, jen koupili, ale dokázali přesvědčit výrobce HW aby dodával svoje desktopy s jejich MS DOS za mírný poplatek.
A tehdy začal boom desktopů.

A jak jste sám teď napsal, jedná se pouze o marketingový tah MS a potažmo výrobců aby jejich HW byl kupován. Proto OEM verze kupujete technicky od výrobce HW, zatím co "krabicovou" verzi od MS. Proto taky měli instalační CD OEM verze odlišnosti v návaznosti na výrobce HW (drivery). Dnes však toto již neplatí. Instalační media jsou univerzální. I když u laptopů stále toto přetrvává. Z Instalačního media, které jste oprávněn si vytvořit = resp. jste dle EULA povinen, neboť instalační CD již nedostáváte s HW, od např Aceru nenainstalujete jednoduše tento OEM OS na HW od třeba Lenovo a pod. OS tam dostanete, avšak obtíže budete mít s drivery.

A k Vaší větě, že si kupuji speciální a chci použít plnou = o čem mluvíte ?? Ten SW je STEJNÝ a musí být stejný. Když si koupím verzi HOME/Proffesional jaký je v tom SW rozdíl mezi OEM a krabicovou verzí ??
V tom, že k OEM jsem musel koupit HW ?

Ale já vždy kupuji HW. A jak jsem psal výše. Jedná se jen o definici HW jako takového. Definujte mi HW, prosím. Zatím se to Vám nepodařilo mě vyvrátit co píši.

Jen bych podotkl směrem k Tigrovi, ano taky by se mi líbilo, kdyby MS dalo jasné vyjádření, neboť zákony a soudy jej dalo jasné a přesné. Ale MS to nikdy neudělá, neboť bude spoléhat na nejistotu, pochybnosti o pravdě. Jedná se MS jen a jen o zajištění dalšího přísunu peněz. A tak bude raději opakovat, že se to prodává jen s HW, ale již dále to komentovat nebude.

Až soud řekne JE TO NEZÁKONNÉ, nebo až se změní zákon a řekne že toto je nelegální, změním názor. Do té doby je to pro mne jasné.
Já jsem koupil HW s OS. A já HW prodávám. A protože nikde není v zákonu definován co je to HW, může být HW i jen na papíře a stále jej mohu prodat. Tedy technicky mohu prodat a koupit i OEM verzi OS.


Proč by neprodala? To je váš problém, že si kupujete něco, co pak nebudete moci použít. Alza vám taky absolutně v klidu prodá SATA disk, i když v počítači máte jen IDE řadič. To je vaše starost, pořídit se něco, co můžete používat. Navíc zas tak úplně v klidu to s tou OEM verzí u Alzy není, přečtěte si upozornění v popisu produktu. A bacha, zase se tam píše o počítači.
Ale ano upozornění tam mají. Ale měli-li být opravdu dodržující, pal by neměli Vám prodat OEM verzi pokud si u nich zároveň nekoupíte také nový HW. Avšak přesto, že to mají v popisu produktu (to tam být musí, jinak by byli v problému) sami (a i jiní) to nedodrží.
Navíc já osobně jsem builder, stavím nové PC ze součástek, takže výsledný produkt JE  nový HW a tedy je právo tam dát OEM verzi. A kde ji koupím už autor řešit nemůže. Stejně tak dělám upgrade a opravy PC, stejně tak fúze = ze dvou/tří PC dávám dohromady jeden.
A pak nastává docela zajímavý problém. Když následně mám tedy pro jeden a ten samý kus kompletního HW platné a legální i až tři licence OEM Windows.
Protože když ze dvou udělám jeden, nemohu přijít o licenci na žádném, neboť opět technicky stále je OEM, jak vy píšete, součástí PC.

Jiná otázka je, a co když udělám z jednoho PC dva jiné. tzn roztrhám součástky od sebe = doplním následně chybějící = tak ke které části HW je vlastně ta OEM licence vázaná ?? A teď tvrďte něco. Ale něco obhajitelného. 
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #356 kdy: 20. 02. 2014, 11:38:37 »
Aaaaa ... mamlas jirsak vubec netusi, ze zakladni deska v ramci reklamace muze byt klidne vymenena za uplne jinou desku. Mam tu trebas hromadku dellu ... vse je to JEDEN model, a v cca 100 kusech je cca 5 ruznych MB. Stejne tak jsou v nich disky ruznych vyrobcu i modelu ...
Pane J, bylo by vhodné se vyhnout nálepkování nějakého diskutujícího. Mohu mít jiný názor, mohu se vyjadřovat i "vášňivě", ale musím respektovat jiný (byť zcestný/nepodložený) názor diskutujícího.
Diskutující Jirsák zajisté ví, že v rámci reklamace, může dojít k výměně jakékoliv součástky z PC, a to i včetně celého PC. Dokonce má prodejce právo vyměnit i tu licenci za jinou, klidně Vám může prodat HOME a při reklamaci Vám vrátit PC s Proffesional verzí OS. Ale tohle v této diskuzi není předmětem.

Resp. ať jsem přesný, dle mé úvahy, nelze přiřadit, resp. vázat, OEM verzi k jakékoliv součástce, neboť by došlo k vázání nehmotného produktu (SW) k hmotnému produktu (HW) a to by bylo nelegitimní a nezákonné, v případě pokud platím samostatně OEM verzi SW = OS. A tak se prodávaly desktopy (a i laptopy) posledních 20 let. Vždy byly OEM verze SW Windows vyznačeny na faktuře/prodejním dokladu na samostatném řádku. Bylo to tak vyžadováno naším právním řádem, a považovalo se to jako potvrzení legálnosti nabytí SW

A v tom je ta právní chyba.

Pokud si dnes koupíte např. laptop dostanete na faktuře jeden řádek, kde je napsáno laptop XY s Windows. Tam už bych o právu přesunu OEM verze SW na jiný HW mohl pochybovat. Pokud však koupíte desktop, tak stále budete mít vyznačený OS Windows samostatně. A je-li to samostatně prodáno = účtováno, je to samostatná položka se kterou můžete nakládat.



Takze znova, OEM licence se na uzivatele NEVZTAHUJE, nebot je v rozporu se zakony teto zeme a cele EU. Uzivatel ma primo ZE ZAKONA pravo SW preprodat, stejne tak neexistuje absolutne zadna moznost vazat prodej ci provoz cehokoli, na nejaky konkretni HW. Naopak, je to zakonem vyslovne zakazano (kuprikladu takovy vazany prodej). A takovou licenci si klidne muze kdokoli koupit, protoze proc by si ji nekoupil. Ziska tak zcela legalni SW, za odpovidajici cenu.

Nesouhlasím s Vámi, že by se na uživatele nevztahovaly licenční ujednání OEM verze. Protože je uživatel přijme před zahájením užívání, avšak jednak to neřeší vlastnické vztahy k danému SW, a především části EULA, které jsou v rozporu s platným právním řádem dané země v okamžiku kdy přijímáte toto licenční ujednání, jsou automaticky tyto části EULA neplatné.
Protože žádná smlouva, dohoda, či licence NEMŮŽE být v rozporu s platnými zákony, ústavou či jiným zákonným dokumentem, který je v dané zemi uznáván jako právně závazný.

Jop, mr Jirsak, zakon primo uvadi, ze pracovni smlouvu nelze prevest na jinou osobu, ale SW ano, vime? Nevime, ja vim ...
Nemáte pravdu. Pracovní smlouvu LZE převést na jinou osobu. A to ze zákona.
Každou smlouvu lze převést, pokud takový převod není zákonem upraven či znemožněn jinak.
A SW je dle AZ literární dílo.
Jeho uživatelná forma je produkt, byť nehmotný.
Produkt je zboží.
A zboží se prodává.

Ano zaměstnanec nemůže převést svou pracovní smlouvu na jinou osobu, avšak zaměstnavatel pracovní smlouvu dané osoby převést na jiného zaměstnavatele může. A to ze zákona.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #357 kdy: 20. 02. 2014, 12:17:14 »
V rámci té reklamace taky bude vyřešena licence Windows. Zákazník koupil počítač s licencí Windows, takže pokud prodejce odstraňuje výrobní vadu, musí opravit vše, aby byl počítač opět v souladu s kupní smlouvou. Takže v čem je problém?
Pane Jirsák, položím Vám otázku. Máte právo si koupit součástky a poskládat si kompletní nový HW ? Na základě čeho pak platíli ANO k předchozí větě, nemáte právo si k tomuto HW koupit OEM verzi Windows ??
A pokud platí k předchozmu, že máte právo si koupit jak součástky tak OEM verzi Windows, který zákon říká, že musíte koupit vše od jednoho dodavatele ?
A který zákon říká, že nemáte právo takový HW seskládat a oživit, nainstalovat a užívat vč. SW ?
A pokud já nakupuji součástky, stavím kompletní HW, jsem tedy na úrovni i té ALZA, resp. kteréhokoliv jiného výrobce HW, neboť i tento nakupuje součástky a SW u svých dodavatelů.

Nicméně. Celá diskuze vznikla k něčemu jinému. A to k tomu včem je problém s used licencí OEM Windows. A tedy bych se vrátil k definici. Jak mohu prodat PC který jsem koupil a tento byl dodán s OEM Windows. Jaké omezení mám ?? A pokud nemám omezení k prodeji tohoto PC, jak mohu, resp. jak může být omezen kupující v užívání OEM Windows ?? Na základě jakého zákona, předpisu.
Takové omezení nemůže licence ani myslet.


Takze znova, OEM licence se na uzivatele NEVZTAHUJE, nebot je v rozporu se zakony teto zeme a cele EU.
Můžete to opakovat kolikrát chcete, ale tím z toho pravdu neuděláte.
Netvrdím, že EULA k OEM verzi OS ne na uživatele nevztahuje. Naopak její platné části se plně vztahují. Neboť je přijme. Ale nemůžou se vztahovat na něj jakákoliv omezení, která by byla v rozporu s platnými zákony dané země.

Už si konečně uvědomte tento ROZDÍL.
Takže na uživatele se vztahuje například legitimní omezení, že může mít OEM verzi (jakoukoliv) jen na jednom PC nainstalovanou a užívanou. Neboť má jednu licenci. Chce-li používat více PC musí být oprávněným nabyvatelem více licencí k danému produktu.
Ale nemůže (a taky to nedělá a není to tam) žádná EULA omezi jakékoliv opravy, upgrade, výměny, prodeje daného HW jako celku, části.
Protože hlavně, a o tom celou dobu tady píši, žádná EULA, zákon, či předpis nedefinuje CO je to PC, či k jaké HW součástce se váže nějaká podmínka OEM. A že se to vázat ani nemůže, to je realita.

A upřímně MS řeší daleko závažnější problémy se svým OS a s jeho užíváním, než nějaké použité OEM licence. Horší pro něj je, že se z standardních HW sestav s OEM verzí Windows Proffesional (XP/7) dělají servery, že na tom jedou SQL databáze. A to je daleho závažnější porušení licenčních podmínek.
A to Vám nevadí ?? Tam přichází MS o daleko větší balík peněz. A tady čekám kdy do toho MS řízne. Tam by mělo MS zcela pravdu.

Uzivatel ma primo ZE ZAKONA pravo SW preprodat
V tom mu vůbec nikdo nebrání. Koukám, že vás to opakování baví. Pořád dokola tu opakujete lži, které byly dávno vyvráceny, a pořád dokola tu opakujete věci, se kterými všichni souhlasí.

:-) opakování matka moudrosti


stejne tak neexistuje absolutne zadna moznost vazat prodej ci provoz cehokoli, na nejaky konkretni HW.
Nic vám nebrání koupit si krabicovou verzi Windows. Je to jen vaše rozhodnutí koupit si zlevněnou verzi OEM, která má určitá omezení. Je to podobné, jako když si v obchodě koupíte větší balení sušenek se slevou nebo když si koupíte auto s menší výbavou. Klidně si můžete na internetu stěžovat, že ten větší balíček nestihnete sníst a že chcete za stejnou jednotkovou cenu ten menší balíček. Klidně si můžete na internetu stěžovat, že vaše auto nemá navigaci, ale dražší varianta ji má. Ale k ničemu vám to nebude, protože to všechno je legální. Očekává se, že zákazník je svéprávný a koupí si takovou variantu, která mu nejlépe vyhovuje.

S výše uvedeným příkladem souhlasím. Ale stejně jako při koupi většího balení sušenek Vám nikdo nemůže omezit je následně rozprodat na díly. Tak Vám nikdo nemůže legálne bránit dovybavit Vaše auto dalšími komponenty, či jej prodat a nebo přestavět.
Ve Vašem příkladu, a dle toho co presentujete, by totiž měl autor (nikoliv výrobce podotýkám) vám omezit Vaše právo třeba auto přestříkat na jiný lak, vyměnit motor a nebo prodat karoserii = kterou jiný kupující vybaví zbytkem a následně legálně bude provozovat toto auto s jinou výbavou.
Ale tady je podstatná jiná věc. Tady není otázka HW (což je to auto) ale SW. Takže by dle Vašeho bych neměl právo prodat mapy TOmTOm když jsem je koupil s navigací TomTom, když do této navigace nahraji jiný SW.
Omezuje Vás někdo v právu prodat SW TomTom a nahradit jej v HW jiným SW ?? NE nikdo Vám v tom bránit nebude. A ani nesmí.


Naopak, je to zakonem vyslovne zakazano (kuprikladu takovy vazany prodej).
Vázaný prodej znamená, že nákup jednoho zboží je podmíněn nákupem jiného zboží. Tedy že by např. nákup počítače byl podmíněn nákupem Windows, nebo že by nákup Windows byl podmíněn nákupem počítače. Ani jedno ovšem ve slušných obchodech není pravda. Můžete si koupit zvlášť počítač a zvlášť Windows.
No tady nemáte zcela pravdu.

Nákup OEM verze JE  podmíněn dle Vás nákupem nového HW. A to splňuje definici vázaného prodeje.

Proto mají všichni výrobci alespoň jeden model BEZ OS Windows, resp. bez jakéhokoliv OS, aby z tohoto se vymanili, a mohli ČOI a podobným orgánům, ukázat, že mají v nabídce i nevázaný produkt, a tedy jedná se jen o možnost, nikoliv závislost.

Nicméně stále to nedefinuje nelegálnost následného prodeje SW verze OEM. A ani MS si nedovoli trvat na neoddělitelnosti, neboť pak by naplnili definici vázaného prodeje, a to nemohou.


zakon primo uvadi, ze pracovni smlouvu nelze prevest na jinou osobu
Což s touto diskusí souvisí jak? Nijak. Ale proč si nekopnout, že, i když u toho budete vypadat jako hlupák, který nechápe smysl jednoduchého textu.

Výše uvedený text J i Váš je OT, avšak protože už dlouho používáme synonyma, a příklady zas až tak OT to není.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #358 kdy: 20. 02. 2014, 12:35:30 »
Prodejce HW má právo vyměnit v záruce MB za stejný či úplně jiný typ. A po skončení záruky to platí také. Takže vaše konstrukce, že si mám pořídit nový PC protože mi odešla deska je chybná.
Žádná licence/dohoda mne k tomuto nemůže zavázat. A navíc najděte mi prosím v EULA přímo formulaci, která váže OS zrovna k MB
Diskutujete se mnou, nebo sám se sebou? Pořídíte si počítač s OEM licencí – pak máte právo tu licenci používat jenom na tom počítači. Když si pořídíte nový počítač, ta předchozí licence pro něj neplatí. CO je na tom složitého?


Navíc není tak dávno, kdy se prodávali OEM verze a to OFICIÁLNĚ s myší, nebo klávesnicí ?
To byla speciální akce Microsoftu. Předpokládám, že k tomu měli upravené licenční podmínky.
Proboha četl jste tu EULA ? Viděl jste ty licenční podmínky ?? Žádná úprava tam nebyla. Byly to stejné CD, stejná EULA jako u jakéhokoliv jiného PC, který v té době se dal koupit s OEM. A byly to OEM instalačky.
Až na to, že ve skutečnosti je to Get Genuine Kit (GGK) licence, která obsahuje dodatkovou smlouvu.


Ano dodržet lze i OEM verzi. V rámci zákonných podmínek státu ve kterém je užívána. A to dodržuji striktně.
Takže OEM verzi používáte pouze na počítači, se kterým byla zakoupena. Fajn, pak nevím, co tu řešíte.


Pouze vy chcete (marně) najít nějaký důkaz toho, že ti jenž odkoupí OEM licenci postupují následně nelegálně.
Opět, diskutujete sám se sebou? Já jsem nic takového nikdy nenapsal.


A) mám právo prodat svůj počítač ?
Ano.


B) mám právo svůj počítač opravit, vyměnit jeho součásti.


C) platí-li B) ano, kde - podle čeho - je stanoveno které součásti mohu vyměnit aby to byl ten původní PC
Tady.

D) platí-li A) ano B) ano a C) je negativní - na základě čeho je mi tedy znemožněno prodat OEM OS ?
Na základě ničeho. OEM Windows můžete prodat. Kolikrát je potřeba to zopakovat, abyste to vzal na vědomí? OEM Windows můžete prodat, ale podmínky licence se tím nezmění. Pořád tedy opravňují k používání na počítači, se kterým byla ta licence (poprvé) prodána. Úplně normálně se tedy v bazaru prodávají počítače s OEM Windows, které byly zakoupeny s počítačem prvním majitelem. Původnímu majiteli by ta licence byla k ničemu, nový majitel by si naopak musel pořizovat novou licenci (pokud by neměl nějakou svou FPP nebo multilicenci, a pokud chce Windows), takže se prodá ta původní OEM licence spolu s počítačem a všichni jsou spokojeni.

a to tedy i fyzicky neexistující, protože jeho existence není nikde definována.
Právo se naštěstí zabývá tím, jak věci jsou přirozeně pro člověka. Mánie špatných „exaktních“ vědců všechno rozložit na prvočinitele a věřit, že se tak lépe pochopí podstata věci, do práva nepronikla – a dokud bude právo aspoň trochu fungovat, ani tam nepronikne. Počítač je zkrátka to, co většina lidí považuje za počítač, a fyzicky neexistující počítač prostě neexistuje a není možné jej prodávat.

Mohu-li si dělat se svým PC cokoliv, pak na základě čeho jsem zrovna omezen nakládat s mnou vlastněným SW ?
Na základě poskytnutých oprávnění. Protože vy software nevlastníte ani vlastnit nemůžete. Pouze máte od autora určitá oprávnění. A ta vás v případě OEM verze opravňují k používání software na daném počítači. Když si pronajmete byt na 6 měsíců, také tím získáte určitá oprávnění k bytu, ale nejste jeho vlastníkem. Můžete ten byt obývat, ale nemůžete jej prodat, protože k tomu oprávnění nemáte.

Pokud vyměním na svém PC všechny součástky - a sám říkáte, že tím neporuším EULA, protože mi to autor nezakazuje, pak tedy technicky je to nový PC, a tedy technicky mi autor sám dovoluje přesunout tuto licenci na jiný HW.
Pokud vyměníte na svém PC všechny součástky, je to jiné PC, a autor vám nepovoluje používat OEM software na jiném PC. Ve výměně součástek vám autor nijak nebrání.

Je zajímavé, že v MS si to uvědomili už před x lety. A proto u MS pouze vypouštějí bububu, ale nic konkrétního neudělají.
Pokud by si v Microsoftu mysleli, že OEM licence jsou neplatné, prostě je přestanou prodávat. Místo zlevněné OEM licence byste si pak mohl koupit jen FPP licenci za plnou cenu. Microsoftu by to vůbec nevadilo, právě naopak.

Pletete autorské práva s pracovním právem. A to ještě zmateně. A velmi se mýlíte.
Zmatený jste vy a kolega J. Nemůžete si jen přečíst „pracovní smlouva“ a na základě toho si vymyslet vlastní text, na který pak reagujete. Já jsem napsal něco úplně jiného, než na co vy reagujete.

A k Vaší větě, že si kupuji speciální a chci použít plnou = o čem mluvíte ?? Ten SW je STEJNÝ a musí být stejný. Když si koupím verzi HOME/Proffesional jaký je v tom SW rozdíl mezi OEM a krabicovou verzí ??
Ten software nemusí být stejný, autor si může v mezích zákona dělat, co chce. Když si koupíte OEM licenci, kupujete si jiná práva, než když si koupíte FPP licenci. Když si pronajmete byt, také si tím kupujete jiná práva, než když si byt koupíte – a je to stále tentýž byt.

Jedná se jen o definici HW jako takového.
Ne, nejedná. Jedná se o počítač. Jak se Microsoft dívá na výměnu komponent počítače jsme odkazoval dřív v tomto komentáři.

Ale ano upozornění tam mají. Ale měli-li být opravdu dodržující, pal by neměli Vám prodat OEM verzi pokud si u nich zároveň nekoupíte také nový HW. Avšak přesto, že to mají v popisu produktu (to tam být musí, jinak by byli v problému) sami (a i jiní) to nedodrží.
Navíc já osobně jsem builder, stavím nové PC ze součástek, takže výsledný produkt JE  nový HW a tedy je právo tam dát OEM verzi.
Takže jste si hezky napsal, že by Alza neměla samostatně prodávat OEM licence, a pak jste si to sám hezky vyvrátil, proč prodávat samostatně OEM licence má smysl. On totiž Microsoft umožňuje dva způsoby použití OEM licence – buď ji koupíte s počítačem, pak se váže k tomu počítači. Nebo ji koupíte samostatně jako System Builder, přidáte ji k nějakému počítači a pak je ta licence opět svázána s tím počítačem, ke kterému jste ji přidal.

Protože hlavně, a o tom celou dobu tady píši, žádná EULA, zákon, či předpis nedefinuje CO je to PC, či k jaké HW součástce se váže nějaká podmínka OEM. A že se to vázat ani nemůže, to je realita.
Zákon nemusí definovat, co je PC, protože je to zatím zřejmé. Podmínka OEM se nevztahuje k žádné HW součástce, vztahuje se k PC. Jak se Microsoft staví k výměnám komponent PC jsem už odkazoval.

A upřímně MS řeší daleko závažnější problémy se svým OS a s jeho užíváním, než nějaké použité OEM licence. Horší pro něj je, že se z standardních HW sestav s OEM verzí Windows Proffesional (XP/7) dělají servery, že na tom jedou SQL databáze. A to je daleho závažnější porušení licenčních podmínek.
A to Vám nevadí ??
Mně je to úplně jedno. Mne zajímá akorát to, jestli se někdo řídí zákonem a tím, co je napsané v licenčních podmínkách. Mimochodem, které ustanovení licenčních podmínek OEM Windows XP/7 Proffesional porušuje provoz třeba MySQL databáze na takovém počítači?

Tak Vám nikdo nemůže legálne bránit dovybavit Vaše auto dalšími komponenty, či jej prodat a nebo přestavět.
Ve Vašem příkladu, a dle toho co presentujete, by totiž měl autor (nikoliv výrobce podotýkám) vám omezit Vaše právo třeba auto přestříkat na jiný lak, vyměnit motor a nebo prodat karoserii = kterou jiný kupující vybaví zbytkem a následně legálně bude provozovat toto auto s jinou výbavou.
Ne, to není dle toho, co tady píšu. To je dle toho, co jste si vy vymyslel a co vám opakovaně vyvracím.

Takže by dle Vašeho bych neměl právo prodat mapy TOmTOm když jsem je koupil s navigací TomTom, když do této navigace nahraji jiný SW. Omezuje Vás někdo v právu prodat SW TomTom a nahradit jej v HW jiným SW ?? NE nikdo Vám v tom bránit nebude. A ani nesmí.
Právo prodat mapy máte. Ještě stále, za těch pár hodin od doby, kdy jsme to psal naposledy, se na tom nic nezměnilo. Nový uživatel se ale pořád bude muset řídit stejnými licenčními podmínkami, jaké platily pro vás. Takže pokud v licenci bylo, že jsou mapy použitelné jen s konkrétním kusem HW, má smůlu a neměl je od vás kupovat. Pokud v licenci bylo, že je smí používat jen PetrTv, je na tom stejně.

Nákup OEM verze JE  podmíněn dle Vás nákupem nového HW.
Já jsem nic takového nikdy nenapsal.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #359 kdy: 20. 02. 2014, 15:31:23 »
Diskutujete se mnou, nebo sám se sebou? Pořídíte si počítač s OEM licencí – pak máte právo tu licenci používat jenom na tom počítači. Když si pořídíte nový počítač, ta předchozí licence pro něj neplatí. CO je na tom složitého?
Mimo jiné osoby i s Vámi. Ale my se nebavíme o pořizování nového PC = ale stále definice co je to PC není sdělena.

Až na to, že ve skutečnosti je to Get Genuine Kit (GGK) licence, která obsahuje dodatkovou smlouvu.
Mýlíte se. Já se nebavím o legalizačních balíčcích, což byly GGK licence. Ale o období, kdy jste z každého obchodu v ČR mohl zakoupit OEM licenci, třeba s mouse a OBDRŽEL JSTE standardní OEM verzi, vč. instalačních medií na kterých byla klasická EULA pro OEM verzi. Možná bych ještě z některého starého uloženého PC takovou EULA vyhrabal.

GGK se dodávali BEZ instalačních medií. Tam byl POUZE produkt key.

Takže OEM verzi používáte pouze na počítači, se kterým byla zakoupena. Fajn, pak nevím, co tu řešíte.
Asi stárnete, a nebo už si nepamatujete o čem diskutujeme. Já tvrdím, že stále používám OEM verzi na původním PC, pouze tento PC neobsahuje již žádnou HW součástku se kterou byl zakoupen = protože mi autor toto nezakázal a já při výměně nepřišel o platnost licence = sám jste to uznal, že to je legální = a tedy je to stále ten PC se kterým jsem OEM původně zakoupil.
A tedy jej mám právo i prodat.

Pokud by jste tvrdil, že autor má v tomto MEZERU v EULA a vůbec nemyslel na tuto skutečnost/proces a tedy ji neošetřil ať kladně či záporně. Pak s Vámi budu souhlasit. Ale to jednak není pak problém uživatele nýbrž autora, a toto neošetření procesu pak musí být vykládán ve prospěch uživatele jako zákazníka.


C) platí-li B) ano, kde - podle čeho - je stanoveno které součásti mohu vyměnit aby to byl ten původní PC
Tady.
cituji z Vašeho odkazu
A. Licenční vlastnosti OEM softwaru:
1. Dokladem legálnosti OEM softwaru je nalepený COA štítek. Pro potřeby auditu je doporučeno uchovat i nabývací doklad.

Štítek mám :-) lepit jej nebudu, neboť obal PC mám právo měnit, a pak bych to nemohl udělat.

B. Jak zjistíte, že produkt je originální?
1.veškerý software a jeho součásti (včetně příručky a médií – pokud byly dodány),
2.certifikát pravosti (COA štítek),
3.smlouvu MSLT,
4.doklad o nákupu.

I tyto doklady mám, a protože bod 4. není zákonné požadovat po uplynutí 2 let (záruka) a bod 3. je co ? první dva body splňuji plně.

C. Převod licence
Licence pořízená formou OEM zůstává po celou dobu užívání produktu vázána na počítač, na který byla poprvé nainstalována. S tímto kompletním počítačem může být dále prodána nebo převedena na dalšího uživatele. Licenci k softwaru pořízenou formou nákupu softwaru OEM nelze podle licenčních práv přeinstalovat na jiný počítač – v případě likvidace počítače nebo jeho vyřazení dochází zároveň k zániku licence.

Zde je řečno že mohu PC prodat a tedy převést na dalšího uživatele Tedy první dvě věty jsou platné, zbytek odstavce je diskutabilní a na hraně zákonného požadavku od autora. Protože :

D. Upgrade počítače a re-aktivace produktu
OEM licence je vázána na počítač jako celek. V případě, že dojde v počítači ke změně některých komponent, například přidání operační paměti, výměně pevného disku, přidání rozšiřujících karet, je možné provést reaktivaci OEM licence Windows prostřednictvím aktivační linky. V případě, že dojde k výměně základní desky, není možné provést reaktivaci OEM licence Windows a je potřeba zakoupit novou licenci Windows.

TOTO je zcela neplatný odstavec. Proč ? Protože tímto by došlo k vázáná nákupu nějakého produktu s jiným produktem. TEČKA.

A navíc viz "podmínka" vylepení štítku v závislosti na via D. je nepoužitelná, neboť zde není omezeno měnit bednu a nebo vůbec muset mít PC v nějaké bedně (mohu si to vylepit kam chci tedy)

Takže je OEM licence vázaný produkt ?? Mám tedy právo prodat, vyměnit, upgradovat MB ?? Musím tedy s MB koupit vázaně i novou OEM licenci Windows ? Pokud ANO pak dochází ke splnění nezákonné podmínky vázaného prodeje. Pokud tedy prodej není vázaný = a že nesmí být není sporu, že = jak tedy splnit nesplnitelnou podmínku ?

Je-li v nějakém dokumentu nesplnitelná či zákonu odporující podmínka, je tato podmínka NEPLATNÁ.

Jinak by si nikdo nemohl koupit nový MB bez OEM licence, ale protože lze, a musí být možno, není tedy jak splnit podmínku, a proto ta podmínka JE NEPLATNÁ.



Na základě ničeho. OEM Windows můžete prodat. Kolikrát je potřeba to zopakovat, abyste to vzal na vědomí? OEM Windows můžete prodat, ale podmínky licence se tím nezmění. Pořád tedy opravňují k používání na počítači, se kterým byla ta licence (poprvé) prodána. Úplně normálně se tedy v bazaru prodávají počítače s OEM Windows, které byly zakoupeny s počítačem prvním majitelem. Původnímu majiteli by ta licence byla k ničemu, nový majitel by si naopak musel pořizovat novou licenci (pokud by neměl nějakou svou FPP nebo multilicenci, a pokud chce Windows), takže se prodá ta původní OEM licence spolu s počítačem a všichni jsou spokojeni.

Takže tedy souhlasíte. Fajn. Pak se dostáváme zpět v kruhu jaká je že to minimální součást PC na který je vázána OEM licence ?? Navrhnl jste MB ale to není možné, neboť nejlze vázat takto licenci, je to nezákonné. Takže se vrátím, k A) a B) co musím vlastnit abych dokázal, že jsem oprávněným nabyvatelem OEM licence. Licenční štítek (produkt key), instalační media (pokud jsem byl povinen si je vytvořit sám = viz poslední doba s laptopy = tak vlastní výroby), a doklad o zakoupení.
U dokladu zakoupení čeho ?? PC ? To by byl vázaný prodej, MB ? Takový doklad v 99% nemáte, protože jste koupil sestavu, SW OS Windows OEM verze ?? ale ten přeci nesmím samostatně koupit. A jsme v kruhu.

Z toho vyplývá, že tato podmínka z EULA je nesmysl, a nezákonný požadavek. Protože ani firmy nemají povinnost ukládat své doklady věčně, ale jen po omezenou dobu, běžní občané nemají tuto povinnost (max kvůli záruce 2 roky) vůbec. Takže na základě čeho se MS povyšuje nad zákon ?? ukládá mi větší povinnosti než zákon ?

A že jsem s tím souhlasil nic neznamená. Mohu souhlasit s čím chci, ale stále platí zákony.


Počítač je zkrátka to, co většina lidí považuje za počítač, a fyzicky neexistující počítač prostě neexistuje a není možné jej prodávat.
Zajímavé, takže bude-li "exaktně" dostatečné množství lidí (tedy kvalifikovaná většina) si myslet, že licence je štítek tak licence je co si myslí dostatečný počet lidí ?
Takže když si větši na lidí myslí, že počítač je ten monitor na který koukají, tak ta bedna je co ? Když si většina lidí myslí že si koupili operační systém MS Office, stává se MS Office operačním systémem ? To asi ne...

Já rozumím tomu, že nechcete připustit v tomto ani hypotetickou diskuzi. A že se oháníte právem a dokumentem, který vytvořil někdo v 90 letech a kromě názvu produktu jej nijak neupravil. Stejně tak bych mohl já tvrdit, že dokud někdo nestanoví zákonem co je to PC, tak mohu nazývat označením PC vlastně COKOLIV.

Jenže Vámi definovany fyzicky neexistující PC, je taky PC. Protože i ten SW neexistuje v hmatatelné podobě, ale pouze v podobě nějakého digitálního zápisu na něčem.


A ta vás v případě OEM verze opravňují k používání software na daném počítači. Když si pronajmete byt na 6 měsíců, také tím získáte určitá oprávnění k bytu, ale nejste jeho vlastníkem. Můžete ten byt obývat, ale nemůžete jej prodat, protože k tomu oprávnění nemáte.

Dobře, byť ještě nedávno jste příměry nepodporoval. Použiji jej. Abych vám ukázal omyl.
Tedy chcete mi říci, že OEM jsem si pronajal na určitou dobu ? NE jednak to nelze, a jednak jsem si to nepronajal. OEM nemá časové omezení.

Takže s jedná o trvalou licenci. S tím souhlasíte, že.

A já si ji koupil, tedy jsem majitel tohoto oprávnění. A pokud jsem majitel viz váš příměr s bytem mohu si dělat co chci i prodat. A nebo zničit.

Takže podstatná otázka/definice je, co vlastně JSEM dle EULA a AZ ?? Jsem nabyvatel/majitel/vlastník něčeho = užívacích práv, nebo jsem jen nájemce ?

Dle AZ a EULA jsem nabyvatel=majitel=vlastník užívacích práv. Nebo NE ? A pokud ne tak proč ne ?

Chápete ty rozpory ? Souhlasíte, že se nesmí vázat prodej něčeho na koupi něčeho jiného není-li (a to je ta vyjímka) neoddělitelnou součástí daného produktu. A to nějaká licence, SW, není neoddělitelná součást.

Tedy abych byl přesný, příchodem UEFI a Windows 8 toto již není platné. Ano tam je to tak jak píšeš, ano licence Windows 8-8.1 JE NEODDĚLITELNOU součástí specifickéhu kusu HW, který pokud bude poškozen/zničen již nemáte k dispozici licenci Windows. A tedy budete si muset v případě opravy/výměny MB zakoupit novou licenci Windows.

Takže pro budoucnost to MS již vyřešil. Nicméně, očekávám velmi brzo, že dojde k úpravám tohoto, protože až lidi zjistí, že opravdu si při výměně MB budou muset koupit znovu Windows, tak buď jej nezakoupí, nebo budou používat warez a nebo a to bych se pak hodně smál, zažalují MS za prodej vázaného produktu...
A nebo budou žádat po prodejcích aby jim dodávali MS Windows s MB, to pak prodraží MB, a začne problém...


Pokud vyměníte na svém PC všechny součástky, je to jiné PC, a autor vám nepovoluje používat OEM software na jiném PC. Ve výměně součástek vám autor nijak nebrání.

Omlouvám se pane Jirsák ale nemáte ve vaší větě ROZPOR ??? Tak autor mne nebrání vyměnit součástky a zároveň mi v tom brání ?? Protože když to udělám, tak podle Vás už to není ten PC ale jiný, a já přijdu o licenci = to by mne ale autor bránil v něčem, ale vy tvrdíte, že nebrání ??

Tomu se v u právníků říká "jednání proti dobrým mravům"



Pokud by si v Microsoftu mysleli, že OEM licence jsou neplatné, prostě je přestanou prodávat. Místo zlevněné OEM licence byste si pak mohl koupit jen FPP licenci za plnou cenu. Microsoftu by to vůbec nevadilo, právě naopak.

Zmatený jste vy a kolega J. Nemůžete si jen přečíst „pracovní smlouva“ a na základě toho si vymyslet vlastní text, na který pak reagujete. Já jsem napsal něco úplně jiného, než na co vy reagujete.

Nevymýšlím si vlastní slova. Bohužel, když budu psát přesnou terminologii, přestane mi rozumnět 80% čitatelů. Protože nebudou vědět o čem mluvím.

Ale MS nepřestane OEM verze prodávat, v podstatě vůbec nijak se nezasazují proti přeprodeji licencí, a nebavím se o nějakých pár kusech. Přeprodávají se multilicence, tisíce kusu jednotlivých OEM. A sám jistě uznáte, že kdyby se v MS domnívali, že mají šanci spor vyhrát a získat náhrady tak by podali žalobu. Ale nepodali, a nepodají.

Zkuste se bavit s někým od MS aby Vám to vysvětlil. Ale ne s tiskovým mluvčím, ale s někým přímo. Asi by jste se divil, co by Vám řekli.


Ten software nemusí být stejný, autor si může v mezích zákona dělat, co chce. Když si koupíte OEM licenci, kupujete si jiná práva, než když si koupíte FPP licenci. Když si pronajmete byt, také si tím kupujete jiná práva, než když si byt koupíte – a je to stále tentýž byt.

Ano souhlasím, SW nemusí být stejný, ale JE. Není rozdíl mezi OEM HOME a FPP HOME. Vyjma jediného, licenčního ujednání. Ale to by pak znamenalo že za "volnost" zaplatím dvojnásobek ?? To by bylo nemravné, a odporující dobrým mravům = jak by to definovali soudci.

Ale jak jste teď sám napsal autor si může dělat V MEZÍCH ZÁKONA co chce. Ale EULA jde nad rámec zákona.

Je to to samé, jako kdyby Vám prodejce auta BMW nařídil, že můžete užívat jeho auto, ale musíte v obci jezdit pouze rychlostí 30km/h a to i v úseku kde je povoleno 70-100km/h, a nebo že smíte jeho auto užívat, ale parkovat musíte jen vpravo a to i v případě, že je tam parkování zakázáno.

Podstatné je, že autor se musí držet litery zákona. Cokoliv Vás nechá odsouhlasit jiného tak i kdyby jste s tím souhlasil je takové ustanovení NEPLATNÉ a to buď zčásti, nebo celé.

Ne, nejedná. Jedná se o počítač. Jak se Microsoft dívá na výměnu komponent počítače jsme odkazoval dřív v tomto komentáři.

Pak tedy je platná jedna ze dvou definic:

A) OEM je dle EULA vázaná k základní desce a to neoddělitelně = jedná se o vázaný prodej = nezákoný prodej
B) OEM je vázaná na počítač = ale co je to ten počítač tedy ??

To jak se dívá MS na výměnu komponent je sice zajímavé, ale byla by to tedy definice mimo zákonný rámec povolený pro danou zemi.

Ale jak už jsem zmínil. S W8 tyto spory v podstatě končí.

Takže jste si hezky napsal, že by Alza neměla samostatně prodávat OEM licence, a pak jste si to sám hezky vyvrátil, proč prodávat samostatně OEM licence má smysl. On totiž Microsoft umožňuje dva způsoby použití OEM licence – buď ji koupíte s počítačem, pak se váže k tomu počítači. Nebo ji koupíte samostatně jako System Builder, přidáte ji k nějakému počítači a pak je ta licence opět svázána s tím počítačem, ke kterému jste ji přidal.

Ale v čem bych si to měl vyvrátit ?? Že tedy KAŽDÝ občas se může stát builderem ? A tedy si postavit komplet PC a vybavit ho OEM verzí ? V tom nemáme asi rozpor.

Ale diskuze vznikla k jinému problému, a to zda mohu či nemohu pak takový počítač prodat, a jak je takový počítač definován.
Proto jsem na počátku vstupu do diskuze pokládal zásadní otázku, čím je definován PC, a co je minimální součást se kterou musím OEM licenci prodat.
A zda prvním prodejem a přijetím EULA byly či nebyly vyčerpány práva autora (MS) atd.

Zákon nemusí definovat, co je PC, protože je to zatím zřejmé. Podmínka OEM se nevztahuje k žádné HW součástce, vztahuje se k PC. Jak se Microsoft staví k výměnám komponent PC jsem už odkazoval.

Chcete-li jakoukoliv dohodou/smlouvou/licenčním ujednáním určovat, že něco je možno používat jen nějakém "počítači" pak musíte mít v nadřazeném předpisu/zákonu/ústavě tento pojem DEFINOVÁN. Protože pokud není pojem počítač, který je v EULA zmiňován, definován jasně a nerozporovatelně, pak je legální výklad až do hypotetických absolutních virtuálních konstrukcí.

Má-li nahrazovat EULA zákon, pak musí být mu rovna, a zákon musí takovou rovnost připouštět, ale minimálně jedne zákon o kterém vím (AZ) toto nepřipouší, naopak jeho výklad obsahu a práv je minimálně v jisté odlišnosti s EULA.

Fakt bych chtěl tu právní bitvu vidět...

A mimochodem z Vašeho odkazu vypíchnu tento odstavec:

OEM (Original Equipment Manufacturer) představuje software, který je dodáván společně s počítačem (ať už nainstalovaný nebo předinstalovaný). V případě OEM neuzavírá koncový uživatel smlouvu se společností Microsoft, ale s instalátorem (nebo prodejcem) zařízení. Na něj se pak také obrací s žádostí např. o technickou podporu apod.

Je hodně zajímavý. Protože tedy já jako držitel nemám žádnou dohodu s MS, ale s instalátorem/prodejcem.
Ale nikde není řečeno, že to nemůže být jedna a ta samá osoba...

Mně je to úplně jedno. Mne zajímá akorát to, jestli se někdo řídí zákonem a tím, co je napsané v licenčních podmínkách. Mimochodem, které ustanovení licenčních podmínek OEM Windows XP/7 Proffesional porušuje provoz třeba MySQL databáze na takovém počítači?

Přímo ustanovení pro užití jednotlivé verze. Start/Home/Proffesional/Ultimace/Server. Provozovat databázi MySQL na jednom PC pochopitelně můžete, ale nemáte takový počítač s MS Windows HOME/Proffesional používat místo pracovní stanice jako serverovou stanici...
Opět zkuste si to přečíst celé.

V podstatě HOME verze se nemají prodávat firemním zákazníkům, a proffesional verze naopak by neměly být dodávany do domácností. A děje se tak běžně. A rozdíl je ve funkčnosti.


Ne, to není dle toho, co tady píšu. To je dle toho, co jste si vy vymyslel a co vám opakovaně vyvracím.
Ne nic jsem si nevymyslel. Pouze používám ty samé podklady jako vy. Ale nedívám se jen na písmenka. Beru věty jako celek.
Ne nebudu tvrdit, že nevyvracíte, a stejně tak hodně věcí, které zde píšete, jsou pravda, ale mnohdy je to pouze pravda chtěná, nikoliv zákonná.

Znovu, kdyby byl převod OEM verze nezákonný musel by takovou nezákonnost definovat zákon.

Právo prodat mapy máte. Ještě stále, za těch pár hodin od doby, kdy jsme to psal naposledy, se na tom nic nezměnilo. Nový uživatel se ale pořád bude muset řídit stejnými licenčními podmínkami, jaké platily pro vás. Takže pokud v licenci bylo, že jsou mapy použitelné jen s konkrétním kusem HW, má smůlu a neměl je od vás kupovat. Pokud v licenci bylo, že je smí používat jen PetrTv, je na tom stejně.

Ano toto má v podmínkách firma APPLE. Jejich OS nelze legálně (a fakticky to nejde bez zásadních úprav HW) provozovat na jiném HW než na jejich, to je legální. Proto taky nemůžete koupit OSX pokud nevlastníte HW od APPLE, na druhou stranu nikde není omezení pak takový OS provozovat na libovolném HW od APPLE, ale HW od APPLE bez OS nekoupíte a jiný OS tam nedáte.

MS toto omezení nemá. Není to v EULA nikde uvedeno.

A já nerozporuji, že EULA je platná i pro dalšího nabyvatele daného PC, ať tento PC je v jakémkoliv stavu.

Nákup OEM verze JE  podmíněn dle Vás nákupem nového HW.
Já jsem nic takového nikdy nenapsal.

Fakt ne, jste si tím jist ? a jak bych se tedy k OEM verzi dostal ? Když sám tvrdíte s odkazem na EULA který jste tu dal, že jinak se k legální verzi práva užívat OEM nedostatnu.

Trochu rozpor v tomto ne ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---