Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #330 kdy: 18. 02. 2014, 22:20:16 »
Může je prodat sama sobě. Pokud je prodá s počítačem, tak je může používat jen na tom počítači, se kterým je koupila. Pokud bez počítače, nemůže je používat nikde, protože ta licence opravňuje k používání pouze se zařízením, se kterým byla zakoupena.

Možná by pomohlo, kdybyste si místo těch invektiv přečetl zákon a licenční smlouvu, o kterých tu píšete. Třeba byste pak nepsal komentáře, které jsou ve zjevném rozporu s licencí nebo zákonem. Navíc váš komentář vůbec nedokazuje vaše původní tvrzení, že Microsoft přímo prodává OEM licence koncovým uživatelům.

No a já se jen "blbě" zeptám, a on někdy MS prodával někdy OEM licence koncovým uživatelům ?? To bych opravdu ten obchod chtěl vidět.

Pochopil jste vy někdy v čem tkví vlastně to "kouzlo" nižší ceny OEM licence ???
Nikdy Vám to osobně nedocvaklo ???

JE to v podpoře a přenesení odpovědnosti za funkčnost OS ze sebe (rozumněj MS) na jiný subjekt = prodejce HW.
Jinými slovy, když Ty osobně poskládáš HW, a dáš tam OEM verzi OS tak po dobu záruky jsi POVINEN poskytovat kompletní support na OS pro tento HW, protože jsi mi ho prodal. A nemáš se jak "ztřepat" odpovědnosti. A proto to dostávají výrobci/buildeři HW "levněji" aby to tak bylo.
Jinak je to jen marketingový tah.

U krabicové verze (tzn. u produkt key který byl za plnou cenu) poskytuje support na OS Windows přímo zástupce MS.

Takže prosím už přestaňte pane jednou konečně fabulovat s nějakou nepřenositelností OEM licence odněkud někam.
Konečně si přečtěte to ujednání a pochopte ho.

Ale to asi nedokážete uznat, že se mýlíte. A trváte na něčem co není pravda.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #331 kdy: 18. 02. 2014, 22:26:10 »
Wau, tak už najednou jsme spiknutí prodejci krabicových verzí, co neprodávají.  ;D ;D ;D

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #332 kdy: 18. 02. 2014, 22:37:51 »
... přenesení odpovědnosti za funkčnost OS ze sebe (rozumněj MS) na jiný subjekt = prodejce HW.


A to se u uzavřeného systému dělá jak?  ;D ;D ;D Opravdu prodejce nenese odpovědnost za chyby způsobené výrobcem. Podporu ano, funkčnost ne!

... a o jaké té Licenci se bavíme? 2000, XP, Vista, 7, 8x? Já en, že každá má jiné znění, takže by bylo dobré to konkretizovat.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #333 kdy: 18. 02. 2014, 22:41:09 »
Ale jen pro tvoji informaci. Zajedeš-li do prahy a koupiš-li si celodenní jízdenku na MHD v automatu (rozumněj to je něco jako OEM) tak samozřejmě můžeš na ní jezdit celý den, a může Vás být střídavě klidně 10-20-50 ale jen jeden v daný okamžik. A tedy pokud najdeš někoho kdo si tu jízdenku koupí, tak je to LEGÁLNÍ stejně jako prodej nevyužité/dříve použité=již nepoužívané licence/aktivačního kódu/produkt key na OS Windows verzi OEM.

Bylo tu i přirovnání k jízdence v MHD, pochopitelně je zcestné. Celodenní jízdenka je nepřenosná, takže ji může užívat pouze jeden člověk. Pravda, dokazuje se to blbě. Nicméně jedná se o porušení cestovního řádu. Než začnete psát bláboly, zjistěte si skutečnosti. Ona neznalost vážně neomlouvá!

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #334 kdy: 18. 02. 2014, 22:46:14 »
Wau, tak už najednou jsme spiknutí prodejci krabicových verzí, co neprodávají.  ;D ;D ;D

Nemyslím to přímo na tebe osobně, ale opravdu mne tato diskuze místy připadá jako diskuze oficiálního distributora, který se obává o své příjmy.

Dle mé úvahy, pouze zákon může stanovit, že je něco nelegální, a nebo že je to legální jen pod nějakou podmínkou.
Uvedu příklad:
Je nelegální aby jsi ty použil násilí vůči svému sousedovi. Ale budeš-li policista, a budeš-li ve službě bude takové "přiměřené" násilí legální.
A v případě pochyb pouze soud rozhodne zda to bylo či nebylo legální.

A tento názor aplikuji i na SW. Žádný zákon ČR nestanovuje, že je nelegální koupit či prodat OEM OS verzi. A ani nestanovuje, že by to bylo legální pouze za nějakých podmínek.
Na druhou stranu nějaká soudní instance již rozhodla, že JE LEGÁLNÍ již jednou použitý SW znovu prodat a koupit, a užívat. A že již prvním prodejem byla vyčerpána práva.
Takže pokud někdo v jiném soudním sporu nerozhodne jinak. Je to v tuto chvíli LEGÁLNÍ.

A musím uznat, že tento mnou výše uvedený fakt, jsi ty nikdy nerozporoval. A nebo snad chceš tuto realitu rozporovat ??

A nebo se domníváš, že kdyby to bylo nelegální, takže by takový moloch jako je MS nepodnikl kroky aby ochránil své příjmy ?? A nebo, že by už dávno nebyly nějaké ty "podezření" ze spáchání trestných činů dávno předány k soudu ??
Nejsou žádné soudy, proč ? Protože se neděje nic nelegálního. A sama firma MS to moc dobře ví.

Má jedinou obranu. Vytvořit tak dobrý OS aby nikdo ty staré XP/7 nechtěl. Bohužel se to firmě MS opět nepodařilo. A ani výrobci HW k tomu nejsou nijak nakloněni.

A osobně se divím, že dávno MS nezměnilo politiku, a nezpoplatnilo aktualizace (tak jak to mají AV společnosti), protože jedinou obranou proti prodeji "použitého" ale spíše správně nazývaného NEVYUŽITÉHO SW je mít takovou cenu nového SW aby nebyl prostor pro bazar.

Až toto MS pochopí, budou ukončeny všechny tyto debaty.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #335 kdy: 18. 02. 2014, 22:52:33 »
... přenesení odpovědnosti za funkčnost OS ze sebe (rozumněj MS) na jiný subjekt = prodejce HW.


A to se u uzavřeného systému dělá jak?  ;D ;D ;D Opravdu prodejce nenese odpovědnost za chyby způsobené výrobcem. Podporu ano, funkčnost ne!

... a o jaké té Licenci se bavíme? 2000, XP, Vista, 7, 8x? Já en, že každá má jiné znění, takže by bylo dobré to konkretizovat.

No tak prosím zkus řešit s MS problém s Windows OEM verze... odpověď vždy bude "obraťte se s problémem na výrobce HW" a co řekne tento ? hádej.

A ano každá licenční dohoda o užívání OS od MS pro každou verzi je jiná. Dokonce jsem našel rozdíly i mezi verzemi pro sice stejnou verzi OS ale v rámci jiného dodavatele HW... Dell má jinou než HP a než tuším Toshiba...

Ale bohužel všechny (nebo spíše bohudík) jsou v mírném či větším rozporu s směrnicemi EU. A především ono je to taky troch jedno.
Koupíš-li laptop s Windows tak je tam většinou používáš než to umře, a při koupi nového většinou koupíš ji nový OS
Ale znám i takové, kteří pak koupí nový HW v rámci opravy původního HW a proč by pak měli mít povinnost koupit další OS ?? Když již koupili, a pouze opravili/upgradovali svůj HW.
V žádné OEM není zakázáno opravovat/upgradovat HW
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #336 kdy: 18. 02. 2014, 23:07:23 »

Bylo tu i přirovnání k jízdence v MHD, pochopitelně je zcestné. Celodenní jízdenka je nepřenosná, takže ji může užívat pouze jeden člověk. Pravda, dokazuje se to blbě. Nicméně jedná se o porušení cestovního řádu. Než začnete psát bláboly, zjistěte si skutečnosti. Ona neznalost vážně neomlouvá!

A to jste vzal kde ? Na základě čeho je nepřenosná ? Který zákon to zakazuje ? Nějaký cestovní řád ?
Pokud by měla být nepřenosná musí být přímo označena na konkrétní osobu. Takže koupím-li si jízdenku na vlak LE mám na této jízdence svoje jméno = pak je nepřenosná, neboť je to napsáno, že je jen moje. Mohu ji vrátit (pokud je čas=storno mne nemine) ale nemohu ji prodat.
Pokud však koupím jízdenku v automatu (a ten příměr s OEM je rovnocenný) pak není identifikováno kdo to koupil. A tedy na základě čeho by mi bylo bráněno ji v polovině dne prodat jinému zájemci, za adekvátní cenu (tedy třeba za 30%) kdy ji já již nevyužiji.
Protože je proti dobrým mravům požadovat zákaz takového prodeje, neboť by za jednu a tu samou jízdu obdržel dopravní podnik další plnění.

Trochu jste tentokráte mimo. Ano rozumím tomu, že si provozovatel MHD dá do svých provozních řádů že se nemají prodávat. Ale na druhou stranu, prodejem provozovatel stanovil, že bude, za ty uhrazené peníze, jednu osobu celý den vozit v MHD.
Nikde není stanoveno KTEROU osobu bude vozit. Takže pokud si já koupím tuto jízdenku ráno. A v poledne ji předám svému synovi aby jezdil odpoledne, není to nelegální. Naopak by bylo nelegální od provozovatele MHD požadovat další úhradu.
Jiná věc by byla, kdybych při koupi jízdenky MHD se musel identifikovat jako konkrétní osoba se kterou provozovatel uzavírá dohodu o tom, že mne bude vozit.
Mimochodem všiml jste si někdy nějakého soudního sporu provozovatele MHD ohledně těchto jízdenek ?? Nevyhrál by. Že někde někdo něco napíše, je-li to v rozporu, nebo nekryto zákonem, je to NEPLATNÉ.

Je zbytečné o tom polemizovat. Nestanoví-li ZÁKON dané země že je něco nelegální a to konkrétně, a nebo není-li, v případě nejasného textu zákona, k tomu příslušná zákonná vyhláška a nebo soudní rozhodnutí, nemůže být konkrétní činnost nelegální.

Ale tady JE rozhodnutí nějaké soudní instance, že je možno SW který již nehodlám používat prodat, a to legálně.

Tak o čem vlastně diskutujeme ?? o tom, jestli soud rozhodl správně ? Podle mne ANO.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #337 kdy: 18. 02. 2014, 23:11:06 »
Wau, tak už najednou jsme spiknutí prodejci krabicových verzí, co neprodávají.  ;D ;D ;D

A tento názor aplikuji i na SW. Žádný zákon ČR nestanovuje, že je nelegální koupit či prodat OEM OS verzi. A ani nestanovuje, že by to bylo legální pouze za nějakých podmínek.
Na druhou stranu nějaká soudní instance již rozhodla, že JE LEGÁLNÍ již jednou použitý SW znovu prodat a koupit, a užívat. A že již prvním prodejem byla vyčerpána práva.
Takže pokud někdo v jiném soudním sporu nerozhodne jinak. Je to v tuto chvíli LEGÁLNÍ.


Tohle si právě nemyslím, sice šlo o soudní dvůr EU, ale nešlo o spor na území naší republiky. Proto to rozhodnutí nepovažuji za podstatné a podle Tvé aplikace je to přád buď a nebo. Představme si však, co by nastalo za situaci, když by u nás bylo rozhodnuto opačně? Kolik licencí za tu dobu může být prodáno? A opačním rozhodnutí by se ihned stali nelegální. Proto před takovou koupí varuji, jelikož těch pár stovek rozdílu mezi novou a použitou OEM licencí za to nestojí.

Jak už jsem psal, podle mne je to neustálá hra EU s Microsoftem o tom koli Microsoft je ochoten dát za nějaká svá privilegia a když nedá, tak ho budou pokutovat. Ale obyčejnému zákazníkovi nejsou schopni za ty léta dát jasná pravidla, co se smí a co ne. Možná právě proto se jejich licence dá vykládat miliony způsoby. No a když se postaví Microsoft na zadní a řekne "NEDÁM!", tak pak se to vybere na lidech za porušování licence.

O Microsoftu se nemá cenu bavit, ten si od windows 2000 hraje jen s obrázky. Jeho pružnost na vývoj technologií a postupů je více, než tristní. Kdyby nekupoval firmy, nevidělával na patentech, a neobměňoval obrázky v systému, tak už by zřejmě neexistoval. Je neuvěřitelné v jaké smetiště dokázal nechat dojít svůj systém. Za to by měl být pokutován, že jeho systém nahrává zodějům, podvodníkům, a on s tím naprosto nic nedělá. Ale to už jsme dost OT.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #338 kdy: 18. 02. 2014, 23:28:04 »


A jinak já opravdu nechci nijaké flame s Vaší osobou. Mnoho toho co píšete, má hlavu i patu, v mnohém se však mýlíte.

Kdybych neměl v této oblasti skoro 22 let osobních zkušeností, a nebyl pedant na legálnost užívaného SW, možná bych byl nejistý. Ale mnoho lidí si vykládá předpisy striktněji než jsou psané, jsme EUovitější než samo EU požaduje (viz mnoho našich zákonů, a předpisů, které jsou přísnější, než je požadováno směrnicemi EU, a selským rozumem), ale hlavně lidi neuvažují mozkem.

Postavím to trochu jinak. Co je lepší. Když si Franta od vedle, místo toho, aby používal i nadále nějaký ten OS od Aloise co je velký IT, protože už má i internet a umí napsat google.cz, který pochopitelně (ten Alois) tvrdí, že se na to nepřijde, a že je to jedno, tak místo tohoto čirého nelegálního užití SW, ten Franta konečně koupí svůj vlastní OS, který měl mít na svém HW odpočátku, a tedy koupí si sice bazarový (neb za nový krabicový těch 4,5 fakt nedá) ale přesto legální, který nějaká firma po krachu, či proto aby zachránila nějaká pracovní místa prostě rozprodá. A protože s HW to nikdo nekoupí, neboť HW je třeba nepoužitelný (a nebo výhodně byl prodán jinde) tak vlastně nikdo o nic nepřichází. Pouze se mění nelegální na legální.

Jistě, že se používají tyto "bazarové" nevyužité licence pro nové HW jednotky. A proč ne ? ČR o nic nepřichází, neboť se odvádí DPH a daň z příjmu, a točí se peníze, a to stát potřebuje. A kdyby nebyly tyto licence, tak stejně si ti koncoví NEKOUPÍ žádný OS, prostě budou zase stále někde něco načerno....

A mimochodem, taky je to varianta jak "vymítit" XP. A taky docela rozumím MS v tom, že je pro ně lepší když sice "nic" nevydělají protože se nenalijí další licence do oběhu, ale alespoň lidi jsou stále v područí MS.

Varianta jiná je linux a toho se MS bojí velmi. Protože kdo jednou k linuxu přijde, málo kdy se vrací k MS, většinou nemá proč.

Prostě problém je trochu složitější, a není ohraničitelný jen §66 AZ ani jinou jednoduchou definicí.
Možná jsem to teď vzal trochu ze široka, ale ber to i z tohoto kontextu. Prostě je legální (zákon to nezakazuje) koupit a prodat. Je legální nabýt užívací práva od jiného nabyvatele, který již pak není definovaný jako nabyvatel, neboť se těchto práv vzdá. Takže je legální instalovat na HW i OEM verzi, neboť tato není v témže okamžiku nainstalovaná na jiném HW, a jedná se tedy de-fakto i de-jure o upgrade či opravu HW, a je to tedy zcela LEGÁLNÍ.

A až nějaký soud rozhodne jinak a nebo až zákonotvorné jednotky státu vyhlásí zákon který tento stav změní, změním i já svůj názor. Do té doby. Klidně budu kupovat, prodávat a instalovat OS Windows od vyhodny-software.cz neboť dokud nerozhodne soud, či nestanoví zákon, že to je od nějakého okamžiku (ale jistě že né zpětně) nelegální pak do té doby to není nelegální, nýbrž toto jednání mé je čistě legální.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #339 kdy: 18. 02. 2014, 23:51:16 »
Tohle si právě nemyslím, sice šlo o soudní dvůr EU, ale nešlo o spor na území naší republiky. Proto to rozhodnutí nepovažuji za podstatné a podle Tvé aplikace je to přád buď a nebo. Představme si však, co by nastalo za situaci, když by u nás bylo rozhodnuto opačně? Kolik licencí za tu dobu může být prodáno? A opačním rozhodnutí by se ihned stali nelegální. Proto před takovou koupí varuji, jelikož těch pár stovek rozdílu mezi novou a použitou OEM licencí za to nestojí.

Pavle, tak teď opravdu s tebou velmi rád bych souhlasil. Ale nemohu. JSME součástí EU, a v tomto z toho těžíme. Neboť nemůže rozhodnout EU v nějakém sporu aby se to netýkalo všech současných členů.

A k případnému rozhodnutí soudu u nás opačnému. Ano to se MŮŽE stát. Ale nemůže v takovém případě být to rozhodnutí se zpětnou platností. Kdo a jak a kdo by to zaplatil to scanování zda licenci jsem nabyl a jak ? Mám-li produkt key mám legální verzi. MS by mohla tyto zakázat --- ale protože sama MS neví a protože toho není 10-20 ks ale desetitisíce licencí MS není žádná možnost jak prokázat, že tato licence je platná či nikoliv.
A to přesně ze stejného důvodu jak u toho MHD. Protože si OEM kupují lidi (a i firmy) jak rohlíky a neexistuje ŽÁDNÁ evidence, komu co patří. Takže jak by to někdo chtěl a podle jakého klíče kontrolovat ??
A zrovna třeba u mne, ty licence DELL, zrovna ale já mám HDD z PC DELL, jsou to poslední zbytky těchto HW jednotek, zbytek zhořel, takže mám legálně OEM verze XP, a i nyní W7, a že bedny jsou jiné ?? Ale to nemůže nikdo legálně chtít abych měl bednu DELL když se mi nelíbí.

Jak už jsem psal, podle mne je to neustálá hra EU s Microsoftem o tom koli Microsoft je ochoten dát za nějaká svá privilegia a když nedá, tak ho budou pokutovat. Ale obyčejnému zákazníkovi nejsou schopni za ty léta dát jasná pravidla, co se smí a co ne. Možná právě proto se jejich licence dá vykládat miliony způsoby. No a když se postaví Microsoft na zadní a řekne "NEDÁM!", tak pak se to vybere na lidech za porušování licence.

Teď Pavle s tebou souhlasím absolutně. V tomto máš pravdu. Ale MS se nepostaví na zadní, protože kdyby to udělal. Zkrachoval by. Protože by neměl ani tu teoretickou šanci dostávat ty mraky peněz za patenty (viz pár miliard z Androidu co mu jde ročně...a z dalších), A taky by se mu mohlo stát, že by mu dali k úhradě všechno aj s úrokama.
A že licence obecně jsou chaos, tak za to může jen a jen MS. Že překlady neodpovídají. Že nejsou soudně ověřené, a tedy neplatné, že nejsou v souladu se zákony jednotlivých zemí. Ale to pak taky znamená, že není-li v souladu nějaké ustanovení se zákonem daného státu, musí být toto ustanovení neplatné. A může to ale zneplatnit i celé licenční ujednání.
Ono by se taky mohlo stát MS to, že by pak od všech uživatelů bylo požadováno vrácení peněz...
Bylo by docela zajímavé porovnat EULA které jsou pro EU, či pro česko a EULA která je platná v USA.
Přiznám se, že jsem tu EULA pro USA nestudoval důkladně a nemám soudní její překlad. Ale rozdíly tam byly i v anglickém jazyce.


O Microsoftu se nemá cenu bavit, ten si od windows 2000 hraje jen s obrázky. Jeho pružnost na vývoj technologií a postupů je více, než tristní. Kdyby nekupoval firmy, nevidělával na patentech, a neobměňoval obrázky v systému, tak už by zřejmě neexistoval. Je neuvěřitelné v jaké smetiště dokázal nechat dojít svůj systém. Za to by měl být pokutován, že jeho systém nahrává zodějům, podvodníkům, a on s tím naprosto nic nedělá. Ale to už jsme dost OT.

Ano Pavle souhlasím s tebou s výše uvedeným absolutně. Taky proto považuji MS Windows už více jak 4 roky pouze jako dobrý herní systém pro herní počítače. A případně jako podkladový systém pro použítí SW který ještě nebyl portován na jiné OS.
Sám osobně mám na všech svých desktopech a laptopech linux (a nemám jen jeden HW), Windows mám jen ke studijním účelům, testování a spouštění her. A mám licencí více než provozuschopných HDD .... takže v podstatě mohu ti nějaké "odprodat" ale bohužel by jsi to musel vzít i s krabicemi s jinak nefunkčním HW vyjma HDD. Mám tu XP/Visty i 7 ...

Bohužel MS zaspal vývoj, už dávno jen kopíruje, krade nápady a těží z patentů. Ale ještě "pár" let a jeho patenty padnou dle AZ a pak to bude šrumec.
Pokud nepřijde s nějakým převratným nápadem, který budou chtít všichni uživatelé, zanikne MS a Windows samovolně... Už teď mám problém přesvědčit lidi aby si upgradovali alespoň na W7. O jiným systému nechtějí ani uvažovat. Nějaké kostičky z W8 je vůbec neoslovily. Mnoho lidí ani ty Windows nechce. Zvláště když vidí jak rychle na jejich HW jede linux (Ubuntu např.)
Už začínají uživatelé i myslet k čemu ten HW vlastně potřebují. A doba hraní si s PC už je pryč. Letí tablety, smartfouny, MacBooky ale u desktopů/laptopů už to není taková móda.
Lidi kupují jen to co musí.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #340 kdy: 19. 02. 2014, 07:25:25 »
No a já se jen "blbě" zeptám, a on někdy MS prodával někdy OEM licence koncovým uživatelům ?? To bych opravdu ten obchod chtěl vidět.
Děkuji za podporu. Akorát nevím, proč to píšete jako odpověď na můj komentář, když já se ptám na to samé.

Citace: PetrTv.
Dle mé úvahy, pouze zákon může stanovit, že je něco nelegální, a nebo že je to legální jen pod nějakou podmínkou.
Autorský zákon stanovuje, že veškerá práva k užívání autorského díla má jeho autor. A pak zákon stanovuje, že v některých případech se nejedná o užívání díla podle zákona, v některých případech dává licenci k užití přímo ze zákona a umožňuje autorovi poskytnout někomu licenci. Takže abyste software mohl používat, musíte splnit jednu z těch tří podmínek. Pokud vám autor dá svolení používat software na počítači, se kterým jste software zakoupil, co vás opravňuje používat ho na jiném?

Citace: PetrTv.
Na druhou stranu nějaká soudní instance již rozhodla, že JE LEGÁLNÍ již jednou použitý SW znovu prodat a koupit, a užívat. A že již prvním prodejem byla vyčerpána práva. Takže pokud někdo v jiném soudním sporu nerozhodne jinak. Je to v tuto chvíli LEGÁLNÍ.
Dobrý způsob o manipulaci, ale nejste první, kdo to tady zkouší. Ten soud nerozhodl, že je legální ten software používat libovolným způsobem. Ani nijak nezpochybnil to, že pro druhého uživatele platí stejná pravidla, jako pro prvního. Naopak výslovně jmenoval některá omezení z licence s tím, že jsou platná.

O tom, že je legální software prodat, tady nikdo nepochybuje. Celou dobu se vede spor jenom o to, zda je platná "OEM" podmínka "používání na počítači, se kterým byl software zakoupen", případně zda je platná i pro druhého a dalšího uživatele. Pokud vím, tu OEM podmínku nikdo mimo tuto diskusi nezpochybňuje. Naopak např. vyhodny-software.cz s ní také počítá. Když to přirovnám k těm vašim jízdenkám -- pokud je legální jízdenku prodat (v případě software to legální je), i druhý majitel se musí řídit podmínkami té jízdenky. Takže pokud prodáte označenou 24hodinovou jízdenku, druhý majitel na ní může jezdit jen do konce období 24 hodin od doby, kdy jste ji vy označil. Kdyby se vám podařilo prodat vaši měsíční jízdenku na vaše jméno, pořád nového držitele bude opravňovat pouze k tomu, že vy můžete s touhle jízdenkou jezdit v daném měsíci MHD -- takže novému majiteli by moc užitečná nebyla.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #341 kdy: 19. 02. 2014, 16:58:04 »
No a já se jen "blbě" zeptám, a on někdy MS prodával někdy OEM licence koncovým uživatelům ?? To bych opravdu ten obchod chtěl vidět.
Děkuji za podporu. Akorát nevím, proč to píšete jako odpověď na můj komentář, když já se ptám na to samé.

Citace: PetrTv.
Dle mé úvahy, pouze zákon může stanovit, že je něco nelegální, a nebo že je to legální jen pod nějakou podmínkou.
Autorský zákon stanovuje, že veškerá práva k užívání autorského díla má jeho autor. A pak zákon stanovuje, že v některých případech se nejedná o užívání díla podle zákona, v některých případech dává licenci k užití přímo ze zákona a umožňuje autorovi poskytnout někomu licenci. Takže abyste software mohl používat, musíte splnit jednu z těch tří podmínek. Pokud vám autor dá svolení používat software na počítači, se kterým jste software zakoupil, co vás opravňuje používat ho na jiném?

Citace: PetrTv.
Na druhou stranu nějaká soudní instance již rozhodla, že JE LEGÁLNÍ již jednou použitý SW znovu prodat a koupit, a užívat. A že již prvním prodejem byla vyčerpána práva. Takže pokud někdo v jiném soudním sporu nerozhodne jinak. Je to v tuto chvíli LEGÁLNÍ.
Dobrý způsob o manipulaci, ale nejste první, kdo to tady zkouší. Ten soud nerozhodl, že je legální ten software používat libovolným způsobem. Ani nijak nezpochybnil to, že pro druhého uživatele platí stejná pravidla, jako pro prvního. Naopak výslovně jmenoval některá omezení z licence s tím, že jsou platná.

O tom, že je legální software prodat, tady nikdo nepochybuje. Celou dobu se vede spor jenom o to, zda je platná "OEM" podmínka "používání na počítači, se kterým byl software zakoupen", případně zda je platná i pro druhého a dalšího uživatele. Pokud vím, tu OEM podmínku nikdo mimo tuto diskusi nezpochybňuje. Naopak např. vyhodny-software.cz s ní také počítá. Když to přirovnám k těm vašim jízdenkám -- pokud je legální jízdenku prodat (v případě software to legální je), i druhý majitel se musí řídit podmínkami té jízdenky. Takže pokud prodáte označenou 24hodinovou jízdenku, druhý majitel na ní může jezdit jen do konce období 24 hodin od doby, kdy jste ji vy označil. Kdyby se vám podařilo prodat vaši měsíční jízdenku na vaše jméno, pořád nového držitele bude opravňovat pouze k tomu, že vy můžete s touhle jízdenkou jezdit v daném měsíci MHD -- takže novému majiteli by moc užitečná nebyla.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #342 kdy: 19. 02. 2014, 16:59:34 »
No a já se jen "blbě" zeptám, a on někdy MS prodával někdy OEM licence koncovým uživatelům ?? To bych opravdu ten obchod chtěl vidět.
Děkuji za podporu. Akorát nevím, proč to píšete jako odpověď na můj komentář, když já se ptám na to samé.

Chybička ve formátování odpovědí. No nikdo nejsme dokonalí.

Autorský zákon stanovuje, že veškerá práva k užívání autorského díla má jeho autor. A pak zákon stanovuje, že v některých případech se nejedná o užívání díla podle zákona, v některých případech dává licenci k užití přímo ze zákona a umožňuje autorovi poskytnout někomu licenci. Takže abyste software mohl používat, musíte splnit jednu z těch tří podmínek. Pokud vám autor dá svolení používat software na počítači, se kterým jste software zakoupil, co vás opravňuje používat ho na jiném?
Jednoduchý fakt. Žádný autor nikdy nezakázal jakékoliv upgrade daného HW. A upgrade lze myslet i kompletní výměnu tohoto HW. A vztáhneme-li to k OEM Windows, nikde není v žádné EULA psáno, že na PC na kterém poprvé bylo aktivováno (nebo se kterým to bylo koupeno) to musí být pouze využíváno. Takže mám-li právo opravit, upgradnout mohu ve výsledku tuto licenci i přemístit. Neboť mám právo vyměnit HDD na kterém je umístěna, mám právo vyměnit MB a CPU atd... Žádný autor toto mé právo jako oprávněného nabyvatele nijak nemůže omezit a ani neomezuje. Dokonce před lety sám MS doporučoval kompletní reinstalaci celého Windows 1x za 2 roky (doba použitelnosti byla max 3roky a 4 měsíce pak se to stejně muselo reinstalovat) a sám MS na autorizačních serverech toto běžně umožňoval. Stejně tak pouze při kompletním upgrade a nutnosti využít telefonický systém se ověřovalo pouze zda je použit jen jednou. Resp. v praktickém faktu, pokud Vám nezdechnul HDD a nemusel jste reinstalovat dříve jak za 4-5 měsíců od poslední aktivace nikdy s aktivací nebyl problém. A nejednalo se jen o nějakou toleranci. Jiné to bylo v případě aktivace jednoho a toho samého klíče na 10ti HW během tří dnů. To bylo o blokaci klíče.

Dobrý způsob o manipulaci, ale nejste první, kdo to tady zkouší. Ten soud nerozhodl, že je legální ten software používat libovolným způsobem. Ani nijak nezpochybnil to, že pro druhého uživatele platí stejná pravidla, jako pro prvního. Naopak výslovně jmenoval některá omezení z licence s tím, že jsou platná.
A taky jsem nikde v této diskuzi ani jinde že pro dalšího nabyvatele platí licence jinak. Naopak mnohokrát jsem sdělil, že jeden z parametrů OEM verze je, že se má instalovat na NOVÝ HW. Že neslouží k upgrade a nemělo by sloužit ani k legalizaci OS.
Takže shrnuli to:

Shodli jsme se, že je legální licenci SW prodat a koupit... v tom není spor.

Také jsme se shodli, že i pro dalšího oprávněného nabyvatele platí stejné licenční ujednání jako pro prvního nabyvatele..... v tom taky není spor.

Takže sečteno podtrženo. Když na vyhodny-software.cz koupím OEM verzi, a nainstaluji tuto OEM verzi na NOVÝ HW tak jsem splnil všechny podmínky OEM verze. A to protože původní nabyvatel se svých práv k dané rozmnoženině/licenci vzdal a z svého HW ji odstranil, tím se dostala fakticky do stavu před instalací na nový HW, dle zákona (a soudního rozhodnutí) je legální prodat a koupit nevyužitý SW/OS, a tedy podle verze a licenčního ujednání pak tedy já jako nový oprávněný nabyvatel legálně mohu tuto OEM použít a přijmout licenční ujednání v plném rozsahu.

Nebo vidí někdo ve výše uvedeném konstatování faktů rozpor ??


O tom, že je legální software prodat, tady nikdo nepochybuje. Celou dobu se vede spor jenom o to, zda je platná "OEM" podmínka "používání na počítači, se kterým byl software zakoupen", případně zda je platná i pro druhého a dalšího uživatele. Pokud vím, tu OEM podmínku nikdo mimo tuto diskusi nezpochybňuje. Naopak např. vyhodny-software.cz s ní také počítá. Když to přirovnám k těm vašim jízdenkám -- pokud je legální jízdenku prodat (v případě software to legální je), i druhý majitel se musí řídit podmínkami té jízdenky. Takže pokud prodáte označenou 24hodinovou jízdenku, druhý majitel na ní může jezdit jen do konce období 24 hodin od doby, kdy jste ji vy označil. Kdyby se vám podařilo prodat vaši měsíční jízdenku na vaše jméno, pořád nového držitele bude opravňovat pouze k tomu, že vy můžete s touhle jízdenkou jezdit v daném měsíci MHD -- takže novému majiteli by moc užitečná nebyla.
Jak jsem napsal výše. Ano i druhý majitel jízdenky MUSÍ dodržovat přepravní řád, a pochopitelně včetně toho, že jízdenku může využít pouze do doby platnosti. Zajisté ji koupí pouze za adekvátní finance (asi za zbývající hodinu času mi nedá více než 1/24 ceny max)
Pokud bych však prodal svou jízdenku, která je označená mým jménem konkrétním, tak nový držitel není nijak oprávněn ji použít, neboť k funkčnosti jízdenky musí mít i můj průkaz totožnosti a také můj kxich.
K tomu bych vzal ekvivalent HW klíče. Tzn. když prodám SW ke kterému je nutný HW klíč a nebo certifikát na jméno, pak nový nabyvatel bez obdržení (legálního) toho HW klíče a nebo u autora zavedení jeho certifikátu není oprávněn užívat SW. Může jej vlastnit.... nikoliv používat.

Takže opět shrnuto - podtrženo... vlastně nikdo tady zásadní rozpor nemá. Pouze používáme jiné vyjádření toho co je fakt.

Může se nám to nelíbit a nebo i vyhovovat. Avšak je to dle zákona. O užívání díla nějakou kličkou v AZ viz §66 se v případě vyhodny-software.cz nejedná a nikdy nejednalo. Ty OS nejsou využívány bez přijmutí licenčních ujednání novým nabyvatelem (tedy autor tím dává souhlas k užívání - neboť ten souhlas dává bianco) neboť původní nabyvatel tento souhlas k užívání zneplatnil. Neboť deinstalací OS a jeho prodejem jeho souhlas s licenčním ujednáním byl ukončen.
V podstatě dalo by se to nazvat vrácením práv k autorovi a znovu poskytnutí. A protože autor dal toto poskytnutí systémem, že stačí přijmout ujednání při instalaci a deinstalací lze se vrátit zpět, je i toto legální a dle zákona (a dokonce i dle EULA)

Kdyby MS jednoduše umožnil na svých stránkách bazarový prodej, tzn. deaktivaci a novou aktivaci. Bylo by to jednodušší...

Zase napíšu příklad. Viz SW Pohoda od Stormware. Když si koupíte 4 licence a nainstalujete je, následně je aktivujete. Pokud budete chtít licenci prodat (a to i část licence - lze to) pak prvně musíte deaktivovat a teprve lze přesunout daný SW na jiný HW.
V podstatě v Windows je tlačítko aktivace a chybí tam tlačítko deaktivace licence. A to je chyba MS, nikoliv uživatele.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #343 kdy: 19. 02. 2014, 17:00:54 »
dopr s wifi... škoda, že se nedá chybně odeslaný příspěvek smazat...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #344 kdy: 19. 02. 2014, 18:21:21 »
Jednoduchý fakt. Žádný autor nikdy nezakázal jakékoliv upgrade daného HW. A upgrade lze myslet i kompletní výměnu tohoto HW. A vztáhneme-li to k OEM Windows, nikde není v žádné EULA psáno, že na PC na kterém poprvé bylo aktivováno (nebo se kterým to bylo koupeno) to musí být pouze využíváno. Takže mám-li právo opravit, upgradnout mohu ve výsledku tuto licenci i přemístit. Neboť mám právo vyměnit HDD na kterém je umístěna, mám právo vyměnit MB a CPU atd... Žádný autor toto mé právo jako oprávněného nabyvatele nijak nemůže omezit a ani neomezuje. Dokonce před lety sám MS doporučoval kompletní reinstalaci celého Windows 1x za 2 roky (doba použitelnosti byla max 3roky a 4 měsíce pak se to stejně muselo reinstalovat) a sám MS na autorizačních serverech toto běžně umožňoval. Stejně tak pouze při kompletním upgrade a nutnosti využít telefonický systém se ověřovalo pouze zda je použit jen jednou. Resp. v praktickém faktu, pokud Vám nezdechnul HDD a nemusel jste reinstalovat dříve jak za 4-5 měsíců od poslední aktivace nikdy s aktivací nebyl problém. A nejednalo se jen o nějakou toleranci. Jiné to bylo v případě aktivace jednoho a toho samého klíče na 10ti HW během tří dnů. To bylo o blokaci klíče.
Rozepisujete se sice dlouze, ale o věci, která s tématem nesouvisí. Autor nezakazuje výměnu hardware, neřeší opravy nebo upgrade. Autor (Microsoft) vám pouze uděluje právo používat Windows 7 Home Basic na počítači, se kterým byla licence zakoupena.
Pokud se vám to nelíbí, pořiďte si třeba krabicovou verzi, tam takovéhle omezení není.

Takže sečteno podtrženo. Když na vyhodny-software.cz koupím OEM verzi, a nainstaluji tuto OEM verzi na NOVÝ HW tak jsem splnil všechny podmínky OEM verze.

Citace: Licenční podmínky pro software společnosti Microsoft - Windows 7 Home Basic
Licence k softwaru je trvale přiřazena počítači, s nímž je software distribuován.
S jakým počítačem jste tedy ten software od vyhodny-software.cz získal?