Distribuce pro PIII s 256 MB RAM

TomBA

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #15 kdy: 16. 12. 2013, 00:51:57 »
CD, alebo DVD do takehoto starsieho NB ti hocikto daruje. Nenechaj sa odradiť prednou lištou, vnútorný konektor je často OK. Ja ich mam niekde tiež niekolko. Za 1 pivo....


Tom Liberec

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #16 kdy: 16. 12. 2013, 10:05:55 »
To jste mě navnadili zkusit Debian do starého Sempronu s 1 G RAM. Navíc HDD mám po suplatech dost. Spíš budu muset vymyslet nějakou úzkou stojatou case. Navíc se potřebuji učit konzoli a ne grafické prostředí.  V nejhorším se snad chytne Slax 7 ale to je o něčem jiném než se potřebuji účit.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #17 kdy: 16. 12. 2013, 10:35:29 »
256M RAM už bych se dneska bál - ono svých 200-400M si vezme jen prohlížeč při procházení obyčejných stránek s reklamama ve více tabech, natož na jedné dlouhé stránce na fb. a to se ještě nebavíme o flashi nebo o window manažeru. hodně by pomohl upgrade aspoň na 512M, lépe i více (má volný slot a utáhne i víc?), ideálně dát i systém na nějaké SSD. ale to už zase narůstá cena, tyhle historické RAM nejsou zrovna levné.
pak už vychází lépe pořídit si něco novějšího/silnějšího, co nějaké P4 s 1G RAM za +- 3000 Kč? to nejsou zase až tak velké peníze, viz např. http://www.eurotech.cz/kat/monitory/ :-)

taky, když už to jednou rozchodíš, mělo by to alespoň rok-dva-lépe tři vydržet v provozu bez dalších investic :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #18 kdy: 16. 12. 2013, 11:00:28 »
hodně by pomohl upgrade aspoň na 512M, lépe i více (má volný slot a utáhne i víc?),

Potiz s temito starymi pleckami je, ze chipset neumoznuje dat vice, nez 256 MB pameti. A ta, co mam ja, dokonce neskousne vic, jak 192 MB. 64 MB je na mobu a do slotu jde dat nejvyse 128 MB extra pameti. Kdyby tam sel vrazit 1 GB nebo aspon pul, byla by to jeste docela fajnova masina, ktera by na spoustu veci uplne stacila. Ale s tou pameti, ktera tam je, snad leda tak na datlovani v Abiwordu.

Re:Distribucia na notebook s PIII (800 mhz) a 256MB ram ?
« Odpověď #19 kdy: 16. 12. 2013, 11:24:37 »
Na tom ntb odisla dvd-romka... neustale sa rozbieha a zastavuje... a nakoniec nenabehne... z usbcka to nevie nabootovat... :I co s tym teraz ? Dostanem sa sice do povodneho systemu - je tam winXp so SP3, a kopou bordelu, dvoma antivirakmi, startuje cca 5 minut (od loginu) :D Da sa nejak nainstalovat z tohto ? (bez pouzitia dvd-romky) ? Pripadne vytiahnut z toho hdd nainstalovat na inom pc a vratit naspat ?

Co sa tyka distra, vyskusal som teraz ten Crunchbangu vo virtualke, prijde mi celkom v pohode... takze asi toto...
Pokud odesla mechanika myslim ze doma se mi flakaj 2 starsi CD ROMky do notebooku, rad jednu daruju za odvoz, predat mohu v praze :)
Nobody is perfect, but i'll try my best!


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribucia na notebook s PIII (800 mhz) a 256MB ram ?
« Odpověď #20 kdy: 16. 12. 2013, 11:51:42 »
Pokud odesla mechanika myslim ze doma se mi flakaj 2 starsi CD ROMky do notebooku, rad jednu daruju za odvoz, predat mohu v praze :)

Ony existuji i nejake standardni? Co jsem videl, tak je to kazdy pes jina ves. Vzajemne nezamenitelne, ruzne konektory, ruzne umistene konektory, ruzna vyska....

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #21 kdy: 16. 12. 2013, 11:58:15 »
Mechaniku sem menil u stareho Dell Latitude CPi, puvodni mechanika byla ulozena v ramecku ktery mel svuj konektor. Do ramecku pasovala bezna mechanika. Predpokladam ze stara mechanika do notebooku pude bud na primo a nebo prez ramecek pouze se vymeni predni kritka aby sedel  :)
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #22 kdy: 16. 12. 2013, 16:00:17 »
Podobně jako Jirka_V i já můžu nabídnout mechaniku. Já ale jen na zapůjčení (třeba týden) a v Plzni. Mám i USB mechaniku, kdyby bylo třeba (tu bych ale nerad dával z ruky...)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #23 kdy: 16. 12. 2013, 16:05:29 »
Co se HW nároků týče - Facebook je mr*ka nenažraná, JS jsou složitý, náročný a tím pádem pomalý jak prase. Flash se dá vyřešit jednoduše - nenainstaluje se. Tím pádem nebude zpomalovat (vlastní zkušenost s Intel Atom).

Gentoo s LXDE žerou po startu cca 120MB RAM.

Operu jsem na fluxboxu provozoval na 2x 366MHz (dva Celerony a dvouprocesrová deska) a 384 MB RAM. Byl to děs, nicméně to šlo používat. Musí se pak dávat fakt pozor na to, co všechno běží (a zvlášť najednou). Když je to jeden program a systém nemá zbytečnej overhead, dá se to. Pokud ale člověk chce víc najednou, e to špatný, moc špatný.

LXDE bych se obecně nebál, otázka je, jak jsou na tom celkově distribuce, které ho používají (třeba Lubuntu)...

lamka

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #24 kdy: 16. 12. 2013, 17:28:10 »
Co sa tyka mechanik dik za ponuky, ale jednak bol by problem s dovozom a v podstate nieje potreba uz... :D nakoniec po par nezdaroch som tam dostal instalacku na usb kluci cez PLOP boot manager (dakujem za tip) fakt vymakany program :D

- takze som skusil na notebooku xubuntu,lubuntu (s OpenBoxom nepouzitelne, defaultne DE beznadejne nepouzitelne :D), puppy nesiel nabootovat, tak som nakoniec skusil povodne zamyslany crunchbang... najnovsi nesiel nainstalovat (vyhadzovalo nejaky problem s X-kami pri instalacii) tak som stiahol starsi (desiatku) a ten fakt kupodivu slape celkom obstojne vzhladom na podmienky. Skoro sa to da pouzivat :D...

- zaujimave je, ze cely system zabera v pamati cca 84MiB, fakt sila :D. Co sa tyka internetu, defaultny IceWeasel je takmer na hranici pouzitelnosti - po spusteni je obsadene 180MiB(google stranka), a po vypnuti este asi pol minuty je zabranych cca 160MiB kym to klesne naspat... s nacitanym facebookom uz atakuje max.(220MiB) a zacina swapovat, a odozva je tak 10 sekund :D Takze som to poriesil instalovanim Midori - po spusteni je obsadene 100MiB, vypina sa instatne, a s nacitanym facebookm ma 153 MiB !!! a v ramci moznosti sa da normalne pouzivat... fakt kukam jak puk na to :D otazka ale je ako to pojde v beznej zatazi...

- velky problem ale je to, ze mi tam nechce nahodit nativne rozlisenie (1024x768) a dostupne mody hlasi iba 800x600 a 640x480... s tym si neviem rady (lubuntu aj xubuntu nahodilo nativne), ja patrim medzi tych stastkarov co nainstaluju distro a ide im grafika od "prirody" :D takze nemam sajnu kde zacat riesit...Podla vsetkeho je tam nejaka integrovana intel grafika, xserver-xorg-video-intel je nainstalovany vo vezii 2:2.13.0-6 a je dostupna nejaka beta verzia 2:2.15.0-3 ktora to samozrejme po nainstalovani cele zhodila a neslo ani nabootovat (momentalne uz preinstalovane) :D tipujem, ze skratka ntb ide na vesa a nie na intel drivery... Otazka je samozrejme co s tym teda robit ? (Inak cely nazov notebooku je SONY Vaio PCG-983M)

- ohladom upgradu, tak pravdepodovne sa da rozsirit pamat az na 512 MB ale popravde asi to neprichadza v uvahu - takisto ani iny ntb hoc za tie 3000... bolo mi povedane, ze pokial sa tento nebude dat aspon ciastocne pouzivat tak pojde do srotu... (majitelka ma samozrejme aj stolne pc)

Tom Liberec

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #25 kdy: 16. 12. 2013, 17:48:16 »
Mě jede starej Acer se 128 MBa  Widlema XP včetně usb ( usb1) wifi. Ted už raději jen LAN proto, nebot nezvládá kódování nejde ve Widlich nastavit. Tedy jednoduše, spíše ton neumím. DVD vypalovačka je měněna byla uvnitř nejaka redukce. A Slax live s CD na tom běhá skvěle.  Mandrake mi v tom k srdci nepřirostl.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #26 kdy: 16. 12. 2013, 18:05:16 »
Dejte sem presnou specifikaci pripustnych pametovych modulu a napiste, co tam uz mate a kolik je tam slotu (viz doc, pozor, sloty nemusi byt vsechny od spodu videt, jeden muze klidne byt pod klabosnici). Je mozne, ze se to nekomu vali neuzitecne v supliku a treba vam to posle.

Jinak pozor na Ubuntu, radsi to ani nezkousejte. Tahle masina mozna asi nepodporuje PAE. Nevim, co jste zkousel za verzi, ale jestli to bylo posledni LTS, tak to mohla byt ta posledni verze, ktera na tom bootuje a nasledne nebudete schopen bezbolestne updatovat, protoze vyssi verze jsou chytre uz jen s jadry bez pae.

Tom Liberec

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #27 kdy: 16. 12. 2013, 22:43:09 »
Dobrý napad. Mám ve stole taky jednu 512 MBa z notebooku , ktera mi do ničeho nejde ani do notebooku Fujitsu kde je jen 256.
Ovšem s tím posouzením jestli vám to tam půjde budu potřebovat pomoc. Takže ji spíše ofotim.

Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #28 kdy: 17. 12. 2013, 15:09:49 »
Takže tady je ta 521. Pokud by tam šla je to Liberec, takže poštou.

Já chci zkusit LED Debian do netbooku. Něco co by bylo blízko tomu co potřebuji zvládat a šlo mi to u televize tedy v leže.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Distribuce pro PIII s 256 MB RAM
« Odpověď #29 kdy: 17. 12. 2013, 15:41:09 »
Tom Liberec: Ty Tvoje jsou DDR2, to bylo v éře "po mobilní P4" (já je tuším měl u Centrina v roce 2005). Já osobně si myslím, že k tý P3 budou dost možná ještě SDR. Já mam doma dva kousky, ale jen 32MB, takže asi nic... :-D Kromě toho, jsou to víceméně muzejní kusy, takže na experimenty bych je nedal.