Linuxová podpora AMD HD Radeon

pet

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #15 kdy: 10. 12. 2013, 08:48:55 »
Od té doby co jsem zacal používat opensource drivery nemám s AMD/ATI nejmenší problémy. Jen je nutné zpřístupnit kernelu všechny binární bloby co ta která karta potřebuje.


Palo M.

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #16 kdy: 10. 12. 2013, 10:32:55 »
Mam HD7970, Debian Wheezy, driver fglrx priamo z distribucie, bez problemov. Predtym HD4780, Ubuntu 10.04, tiez fglrx driver (ale tam som sam kompiloval .deb baliky zo zdrojakov od AMD, pretoze som vtedy potreboval novsiu verziu ovladacov, nez bola v distribucii).
Vsetko mi bezi v poriadku. Najprv som nechapal, preco vsetci na to tolko nadavaju, ked ja som s tym problemy nemal. IMHO sa to vacsina tych ludi, co sa na AMD stazuju, snazi nainstalovat bez pochopenia potrebnych detailov a akurat si rozhasia system (casto napriklad pouziju make install na proprietarne drivery stiahnute zo stranky AMD - co im vo vacsine pripadov koliduje s nejakymi balikmi, ktore instalovali predtym). To je ale problem inde, nie v hardveri ani v ovladacoch.
Ja skratka uz dlhe roky nemam problem s AMD grafikami. Rozdielne hodnoty FPS neviem posudit, hry nehravam... grafiky hlavne pocitaju BOINC, tam som s ich vykonom spokojny.

Láďa

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #17 kdy: 10. 12. 2013, 11:28:51 »
Open drivery sly za posledni rok dost nahoru - zejmena rodina r600.

Celkem se vedou tusim 3 rodiny - r300 (vsechny HD radeony do chipsetu r3##), r600 (HD4### az HD 6###, myslim), radeon-si (HD7### a ty novy karty).

V soucasnosti je nejdal, co se tyce podporovanych moznosti a optimalizace r600. Ale radeon-si ziskava taky na sile. Do AMD letos nastoupil rovnou z komunitniho vyvoje Cech Marek Olsak, takze open tym ziskal slusnou posilu.

Soudim podle desktopu s HD4870 - v podstate mi ted chybi jen podpora pokrocilejsich metod vyhlazovani v 3D grafice, jak je k nalezeni v uzavrenych driverech. Pridani dynamic power-managementu pro kernely > 3.11 vylo fakt pecka. Mimojiny se ted u pocitace da i premyslet, kdyz uz permanentne nehuci vetrak.

Urcite se podivej na phoronix.com, autor karty dost testuje a minuly tyden se snad podival i na novejsi AMD APU a jeho vykon v linuxu.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #18 kdy: 10. 12. 2013, 12:14:32 »
S Intel grafikou bych osobně vůbec neočekával problémy. Mám GMA3150 u Intel Atom v netbooku a v pohodě. Integrovaná grafika na Ivy Bridge Celeronu taktéž bez problémů. Kamarád na Windows na mobilním i3 s jeho grafikou hrál i nový hry, často děsný, ale třeba rok dva starý hry už šlapaly celkem obstojně... Nějakej výkon v těch Intel grafikách je.

bubo

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #19 kdy: 10. 12. 2013, 12:25:37 »
Ja som jeden cas hraval World of tanks na windowse s integrovanou HD4000 v i7 je to pouzitelne ale v linuxe to samozrejma bude bieda. Kazdopadne je to mimo temy o ATi kartach viem len to ze som snimi na linuxe maval problemy, ak ma pamat neklame mal som ati 9250se existovali 3 druhy ovladacov a debian, ubuntu, suse mi v tej dobe po instalacii nechcel nabehnut xserver. Boli to moje prvotiny z linuxom, ale aj tak to proste neslo. Po vymene za nejaku nvidiu som sa konecne dockal normalneho rozlisenia a bolavych oci pretoze stou ati kartou som mal problem nastavit rozlisenie 1024x768 pri 85Hz na CRT monitore. Vzdy sa nieco posralo a spadlo to na 50Hz= hlava ma bolela z toho.


Dormon

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #20 kdy: 10. 12. 2013, 18:22:34 »
HD 7970M
Ubuntu 12.04
Drivery: http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux%20x86_64
Nainstalováno podle: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide
Nexuiz na plne detaily, všechno ponastavované na max, kolem 90 FPS
OpenGL 4.3
Přepínání mezi grafikami funguje, jen je potřeba restartnout X
V Driveru je několik chyb, které se ale projevují jen při vývoji...
Běžel jsem 5 let na NVIDIA a teď půl roku na AMD a nevidím příliš rozdíl v obsluze, instalaci.
Linux vs Windows výkonnost jsem netestoval, nepodařilo se mi rozchodit mingw s některými knihovnami...
Za mě klidně AMD...

Jimm

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #21 kdy: 10. 12. 2013, 19:31:36 »
Máš kliku, tak si toho važ. Mám velice podobnou konfiguraci, ale nejásám. Navíc, nemáš srovnání s win. :)

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #22 kdy: 10. 12. 2013, 19:38:51 »
Mě se na Nvidii GT545 v Kubuntu (efekty zapnuty) lehce trhá slender (tipuju tak 25 až 20 fps), na Woknech jede plynule jak fík. Procesor nějaká i5 Sandy Bridge

Karel

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #23 kdy: 10. 12. 2013, 20:31:45 »
Ze zvědavosti jsem porovnal benchmark Unigine Walley na mojí HD7850 pod Linuxem a Win7:
Linux 43.3 fps, 1812 bodů
Windows 75.0 fps, 3138 bodů

Pod Linuxem tedy asi 60% výkonu oproti Win, nicméně to jelo absolutně bez potíží, což je asi to nejdůležitější. Teplota karty přitom byla podstatně nižší (ale to je logické, když nebyla využita naplno).
Kromě nativní linuxové verze jsem zkoušel rozjet i tu windowsí přes Wine a překvapivě opět bez problému. Jen ten propad výkonu byl asi na třetinu oproti Win7.

Ale berte to jen jako orientační test, jiné hry nebo aplikace na tom můžou být úplně jinak.

Jimm

Re:Linuxová podpora AMD HD Radeon
« Odpověď #24 kdy: 10. 12. 2013, 20:37:42 »
Zásadní problém je u mě s Dotou. A přitom je to to jediné co mě nutí neustále rebootovat. :) A ve Win 120 FPS, ani se nehne.