Šetření na IT v Čechách

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #120 kdy: 03. 12. 2013, 15:07:14 »
Takže když jsem investoval x let do studia a pochopení věcí, nad kterými ostaní kolem ani neuvažují, tak si zasloužím stejný plat jako průměrná prodavačka ?
Žádný plat si nezasloužíš. Plat si můžeš maximálně vyjednat.

Myslím, že tu nejsem sám, kdo má tak trochu vyšší ambice, než to smetí, co sem píše ;-).
Ambice můžeš mít jaké chceš, to je naopak chvályhodné. Jenom sem nechoď brečet, že se ti nenaplnily.


Kolemjdoucí

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #121 kdy: 03. 12. 2013, 15:23:38 »
Takže když jsem investoval x let do studia a pochopení věcí, nad kterými ostaní kolem ani neuvažují, tak si zasloužím stejný plat jako průměrná prodavačka ? Vy tu v něčem jedete :D.

Výše platů je tržní a řídí se v zásadě nabídkou a poptávkou na trhu, nikoliv počtem let na studiích.

Pokud vám nevadí, že budete dům splácet třicet let s tím, že si nic navíc nekoupíte, tak je to váš problém. Myslím, že tu nejsem sám, kdo má tak trochu vyšší ambice, než to smetí, co sem píše ;-).

Zedníky stavějící tvůj dům nezajímají tvoje ambice. Ti jsou přízemního ražení a chtějí peníze.

?

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #122 kdy: 03. 12. 2013, 15:40:36 »
Prýmek:
Já ale nechci někoho přesvědčovat, že si zasloužím víc. Chci, aby to zaměstnavatel ocenil sám. To přece neni tak těžké, ne ?
Já tu nebrečím. Jen se divím, že tu nikomu nepřijde současná situace divná ... naopak je tu spousta lidí, co je s ní spokojená.

Kolemjdoucí:
Mě zas nezajímají ti zedníci. Já nejsem zedník. Dělám vývoj softwaru ... vidíš ten rozdíl ? Zedník může být každý ... kvalitní programátor ne. Neni to zas až tak těžký ;-).

Tom Liberec

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #123 kdy: 03. 12. 2013, 15:50:02 »
Přesně. Můžete vystudovat co chcete a mít vize jaké chcete. Potřebujete však někoho kdo je koupi.  Sebevědomí znalosti pracovní výsledky v minulosti to je všechno moc pěkný,  ale co když budoucímu zaměstnavateli stači polovina toho co umíte a je ochoten se domluvit jen na 25  t. hrubého?  Je vůbec otázka zda někoho dalšího zajímá jak vy si představujete svět IT technologií a programování. Podle mne některé věci v podstatě nelze dosáhnout nebo prosadit s pozice zaměstnance. A jak tady bylo uvedeno připravují se roboty jenž zřejme odstavi lidi prace mnoho lidi. Prof. M. Zelený dokonce tvrdi a neni sám, že  se nejedna o cyklickou krizi ale spíše o posun typu transformace,  kdy není žádný další sektor, který by převzal pracovní mista ze sektorů kde razantně stoupla produktivita prace.

V roce 1992 mi PC 286 s DOS 3 a M602 přivezl,  přinesl a zprovoznil inženýr.  Dneska přes pult v některých obchodních domů prodávají notebooky a tablety uplne jini lidé. Třeba se někde v garáži rodi robot jenž západní civilizici na svém vylepšování vrátí jak pracovní IT pozice, tak i uživatelům volný čas.  Nebo bude něco s te hnusne řasy co roste z odpadu a bude nový zdroj energie.
Nebot pokud bych přijal domněnku, že je lidi v IT oboru a oborech příbuzných a nižších hodně,  pak mi sdělte kde tedy lidé chybi. Ano práce je dost stači se rozhlednout, ale chybi kdo by ji zaplatil.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #124 kdy: 03. 12. 2013, 15:55:29 »
Teoreticky při současné mechanizaci, robitizaci, automatizaci atd. by měla byt pracovní doba 4 hodiny denne. Někde je tedy poměrne zásadní chyba.

Chyba se nestala. Kdybys žil na úrovni roku 1913, tak by ti dneska skutečně stačilo pracovat v zaměstnání asi 4 hodiny denně a možná méně. Do práce chodíš 8 hodin hlavně proto, že vyžaduješ zásadně větší luxus života než před 100 lety. Pouhá elektřina a internet stojí pracanta s 25 kKč bruto asi 0,5 hodiny pracovní doby denně a tak je to se vším.

Chyba se stal, protože dnes není možné žít na úrovni roku 1913. Tak nějak zákony tomu nejsou nakloněni. Už narození Tě bude něco stát a to nemluvím o chlastu.


Kolemjdoucí

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #125 kdy: 03. 12. 2013, 15:56:21 »

Rozdíl je jasný. Mě zajímá odkud vezmeš prachy na barák, když nechceš 30 let platit hypotéku.

?

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #126 kdy: 03. 12. 2013, 15:57:24 »
Tom:
Vždy hledám pozici, která je schopna mě někam posunout. Takže domluvit na na tom, že vlastně zaměstnavatel neočekává nic velkého, je trochu mimo.

Roboti z garáží s profesorem Zeleným ? Jako opravdu ? Nepřipadáte si tak trochu mimo realitu ? ;-)

Zvedavej

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #127 kdy: 03. 12. 2013, 16:01:13 »

2) IT je cim dal vic hloupy obor. zere sam sebe, tim jak se vyviji tak neustale snizuje naroky na intelekt. vystudovat it je trivialni,zivit se tim je take. jeste furt zijeme v zlate ere, kdy jsou it platy vysoce nadprumerne, ....

Takže když jsem investoval x let do studia a pochopení věcí, nad kterými ostaní kolem ani neuvažují, tak si zasloužím stejný plat jako průměrná prodavačka ? Vy tu v něčem jedete :D.

No, o kvalitě VŠ, je tu docela pěkné vlákno. Vystudováním VŠ nemáš nárok na vůbec na nic. Osobně si myslím, že už jen za ten způsob uvažování by sis zasloužil, ale tak rok na pracáku.

Pokud se IT srovná se zbytkem populace, tak je i nejmenší výplata v IT větší než výplata jinde. Každý kdo si tu stěžuje na 35-50 tis výplaty by si měl zkusit dělat rok, dva učitele za učitelské peníze.

IT je poměrně od světa odtržené a tady to vlákno to docela potvrzuje. Je nutné všechno vidět v souvislostech celé ekonomiky. Někdo totiž ty požadované mzdy musí platit. A někde se na ně musí tedy vzít.

Kolemjdoucí:
Mě zas nezajímají ti zedníci. Já nejsem zedník. Dělám vývoj softwaru ... vidíš ten rozdíl ? Zedník může být každý ... kvalitní programátor ne. Neni to zas až tak těžký ;-).

Ono zas borce co dělá koupelny jako živnostník nezajímá, že máš míň než on.

Ten vývoj bude takový, že věci co jdou přenést jednoduše do zahraničí, půjdou do zahraničí a vývoj softu takový je. Tady zůstanou jen věci, co nepůjdou jednoduše převádět, nebo převážet. Opakovat to o těch platech v Indii nemá smysl, je to tu ve vlákně, ale do pár let (10-20) to bude plat programátora v ČR. To se prostě musí srovnat. Nebo zde programátoři nebudou. Bohužel.

Kolemjdoucí

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #128 kdy: 03. 12. 2013, 16:04:54 »
Chyba se stal, protože dnes není možné žít na úrovni roku 1913. Tak nějak zákony tomu nejsou nakloněni. Už narození Tě bude něco stát a to nemluvím o chlastu.

To je částečně pravda, ale stále se dá najít spousta věcí které zatím není povinné mít ze zákona doma, třeba elektřinu, internet, telefon, televizi, rádio, auto a tudíž by stále bylo možné chodit do práce na méně hodin.

?

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #129 kdy: 03. 12. 2013, 16:06:21 »

Rozdíl je jasný. Mě zajímá odkud vezmeš prachy na barák, když nechceš 30 let platit hypotéku.
A jak chceš platit hypotéku s platem prodavačky ? Nevadí mi platit hypotéku .. chci ale, abych měl peníze i na normální život a ne jen na dluhy. Pokud jsem ale investoval roky života do studia, tak také očekávám, že se mi to vrátí ... ale ne formou živoření.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #130 kdy: 03. 12. 2013, 16:08:20 »
Chyba se stal, protože dnes není možné žít na úrovni roku 1913. Tak nějak zákony tomu nejsou nakloněni. Už narození Tě bude něco stát a to nemluvím o chlastu.

To je částečně pravda, ale stále se dá najít spousta věcí které zatím není povinné mít ze zákona doma, třeba elektřinu, internet, telefon, televizi, rádio, auto a tudíž by stále bylo možné chodit do práce na méně hodin.

Ze zákona nemusíš mít ani ten domov a pak nemusíš chodit do práce vůbec ... Ale řekni zaměstnavateli, že nechceš pracovní dobu osm hodin, ale jenom dvě? Nikdo Tě nezaměstná, protože investice do Tebe se mu nikdy nevrátí!

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #131 kdy: 03. 12. 2013, 16:09:03 »
Prýmek:
Já ale nechci někoho přesvědčovat, že si zasloužím víc. Chci, aby to zaměstnavatel ocenil sám. To přece neni tak těžké, ne ?
Já tu nebrečím. Jen se divím, že tu nikomu nepřijde současná situace divná ... naopak je tu spousta lidí, co je s ní spokojená.

Kolemjdoucí:
Mě zas nezajímají ti zedníci. Já nejsem zedník. Dělám vývoj softwaru ... vidíš ten rozdíl ? Zedník může být každý ... kvalitní programátor ne. Neni to zas až tak těžký ;-).

Zedník má jednu obrovskou výhodu, za ním je ta práce vidět, může si na tu stěnu sáhnout, může říct, to jemoj stavba ... SW je jen chvilkovou záležitostí, zestárne a neštěkne po něm ani pes. Takže zedním může říci: " Já jsem zedník a ne nějaký sw vývojář, vidíš ten rozdíl?!"

Zaměstnavatel Tě sám od sebe nebude ohodnocovat, proč by to měl dělat? Ty máš znát svojí hodnotu a nejít pod ní a najít si podle ní místo. Zaměstnavatel na Tobě musí akorát vidělat, nic víc.  To kolik mu dovolíš je jen na Tobě. Jsou ale hranice, pod které nesmí klesnout ani jeho výdělek. To si potom najme raději někoho jiného.

Můžeš studovat, jak dlouho chceš, ale víš, co se říká: "Titul od blbosti nechrání!"

Kolemjdoucí

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #132 kdy: 03. 12. 2013, 16:12:00 »
A jak chceš platit hypotéku s platem prodavačky ? Nevadí mi platit hypotéku .. chci ale, abych měl peníze i na normální život a ne jen na dluhy. Pokud jsem ale investoval roky života do studia, tak také očekávám, že se mi to vrátí ... ale ne formou živoření.

Tedy to můžeme uzavřít s tím že tvoje očekávání jsou mylná a neodpovídají reálnému světu.

mame

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #133 kdy: 03. 12. 2013, 16:12:42 »
No, o kvalitě VŠ, je tu docela pěkné vlákno. Vystudováním VŠ nemáš nárok na vůbec na nic. Osobně si myslím, že už jen za ten způsob uvažování by sis zasloužil, ale tak rok na pracáku.

Pokud se IT srovná se zbytkem populace, tak je i nejmenší výplata v IT větší než výplata jinde. Každý kdo si tu stěžuje na 35-50 tis výplaty by si měl zkusit dělat rok, dva učitele za učitelské peníze.

O jaké VŠ píše? Neschází ti spíše základka, kde se bere čtení? Jaký způsob uvažování se ti nelíbí?

Proč by měl dělat někdo učitele? Na to dnes nepotřebuješ nic umět a podle toho ty peníze jsou. Jenže pořád se tu bavíme o tom, že kvalita se sice na trhu cení, ale ten trh k nám evidentně ještě nedorazil.

Tom Liberec

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #134 kdy: 03. 12. 2013, 16:13:46 »
Profesora Zeleného,  ekonoma, jsem myslel na objasnění toho, že tohle není krize. Proto možná ty problémy IT  s platy a to, že je méně prace obecně. Nikomu nechci brát jeho svobodu volby a bez elektřiny,  TV, pračky nechci dík.  A IT ? Notes si dobijete vždycky az ráno v autě?