Šetření na IT v Čechách

ferren

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #45 kdy: 02. 12. 2013, 11:59:35 »
Navíc účetní je do značné miry závislosla právě na kvalitě SW ...

tohle zaujalo,ta sama veta se da myslim napsat i jako "Navíc programator je do značné miry závislosla právě na kvalitě SW..." protoze se obavam,ze vetsina spolusoudruhu si dnes bez obriho enviromentu,kam jen nekam doprostred vlozi tech svych 100 radku, vydavajic je jako "solution" ani neuprdne:-)



Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #46 kdy: 02. 12. 2013, 12:25:59 »
IT je přehlceno. Před pár lety všichni dostali do ruky počítače a zjistili, že je to "jednoduché" ... že si v IT může přijít k penězům lékaře. Proto se hodně lidí vzlédlo v tom, že se chce živit hrou... tedy pracovat jako ajťák.
Lidé věděli, že je třeba hodně vědomostí, protože IT je komplikované.
Ti co to nevěděli přešli na pozice IT také a zjistili, že je možné se tím živit (né studovat, ale živit).
Zatím se trh naplnil těmi co nevěděli, protože těch bylo k dispozici dost. Ti co věděli se připravovali na pozice, které už mezitím dávno zasedl někdo kdo nevěděl... co teď?
Slovy řemesla:  Když budeš hledat někoho kdo ti má vyměnit podlahu v bytě, budeš požadovat VŠ stavební? Nebo řemeslníka co má prax?


Nynější stav:
lidé co vstoupili do IT oboru "z donucení" jsou v pohodě, protože od začátku vědí že je to práce... ti co šli cesotu studia jsou nespokojeni, protože doufali, že NA NĚ SVĚT POČKÁ než budou připravení a ta lukrativní místa přeplacená z důvodu nedostatku odborníků jednoduše počkají na ně.


Padlo tady srovnání s uklízečkou... Upřímně... myslíte si, že IT je náročné jako lékařství?  Pokud by se tedy vyměřila výše platu náročností, měl by mít ajťák jako lékař? (za mě ne). Na druhou stranu... kolik IT by šlo dělat zametače chodníku a kolik zametačů by šlo dělat do tepla kanceláře ajťáka?

andy

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #47 kdy: 02. 12. 2013, 12:55:05 »
Citace
Padlo tady srovnání s uklízečkou... Upřímně...
1) myslíte si, že IT je náročné jako lékařství? 
2) Pokud by se tedy vyměřila výše platu náročností, měl by mít ajťák jako lékař? (za mě ne). Na druhou stranu...
3) kolik IT by šlo dělat zametače chodníku a kolik zametačů by šlo dělat do tepla kanceláře ajťáka?
1) Ano (míněno z hlediska znalostí, inteligence apod.)
2) Ano. (viz. 1)
3) Kdyby to bylo dobře placené, tak by mi asi nevadilo zametat chodníky. Ovšem ti, co dnes zametají chodníky, by asi mou práci nezvládli.

.

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #48 kdy: 02. 12. 2013, 13:05:39 »
Padlo tady srovnání s uklízečkou... Upřímně... myslíte si, že IT je náročné jako lékařství?
pokud jde o to napsat program na vypocet orezani rohovky laserem. obdobne pro ostatni "provozni obory". ze linka nekoho nezabije, ze nedojde k prekroceni bezpecnostnich parametru v jaderce, ze auto zastavi, ze letadlo nenavede do zeme, ze banka neni bezpecna jako bitcoin penezenka...

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #49 kdy: 02. 12. 2013, 13:07:26 »
IT je přehlceno. Před pár lety všichni dostali do ruky počítače a zjistili, že je to "jednoduché" ... že si v IT může přijít k penězům lékaře. Proto se hodně lidí vzlédlo v tom, že se chce živit hrou... tedy pracovat jako ajťák.
Lidé věděli, že je třeba hodně vědomostí, protože IT je komplikované.
Ti co to nevěděli přešli na pozice IT také a zjistili, že je možné se tím živit (né studovat, ale živit).
Zatím se trh naplnil těmi co nevěděli, protože těch bylo k dispozici dost. Ti co věděli se připravovali na pozice, které už mezitím dávno zasedl někdo kdo nevěděl... co teď?
Slovy řemesla:  Když budeš hledat někoho kdo ti má vyměnit podlahu v bytě, budeš požadovat VŠ stavební? Nebo řemeslníka co má prax?


Nynější stav:
lidé co vstoupili do IT oboru "z donucení" jsou v pohodě, protože od začátku vědí že je to práce... ti co šli cesotu studia jsou nespokojeni, protože doufali, že NA NĚ SVĚT POČKÁ než budou připravení a ta lukrativní místa přeplacená z důvodu nedostatku odborníků jednoduše počkají na ně.


Padlo tady srovnání s uklízečkou... Upřímně... myslíte si, že IT je náročné jako lékařství?  Pokud by se tedy vyměřila výše platu náročností, měl by mít ajťák jako lékař? (za mě ne). Na druhou stranu... kolik IT by šlo dělat zametače chodníku a kolik zametačů by šlo dělat do tepla kanceláře ajťáka?


Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #50 kdy: 02. 12. 2013, 13:08:01 »
Padlo tady srovnání s uklízečkou... Upřímně... myslíte si, že IT je náročné jako lékařství?  Pokud by se tedy vyměřila výše platu náročností, měl by mít ajťák jako lékař? (za mě ne). Na druhou stranu... kolik IT by šlo dělat zametače chodníku a kolik zametačů by šlo dělat do tepla kanceláře ajťáka?

Plat či obecně cenu práce má určovat trh. Pokud jsem průměrný ajťák (je jedno jestli programátor nebo administrátor apod.). -> Budu mít i průměrný plat. Takových jako já si firma může nalézt x. Nepředvádím kdo ví co a jsem lehce nahraditelný. Pokud jsem špičkový ajťák. -> Budu mít i špičkový plat. Firma si moc dobře uvědomuje, že takových jako já je málo a musí mi něco nabídnout, abych pro ně pracoval.

Úvahy o tom, jestli mají mít ajťáci stejné či menší platy než doktoři patří do minulého režimu. Plat určí trh. Když sem zítra přijde 10 milionů lidí, co bude umět to samé co já, tak budu brát životní minimum a je jedno, jestli jsem doktor nebo ajťák.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #51 kdy: 02. 12. 2013, 13:10:42 »
to Tom fi:
ad.
Citace
Pokud by se tedy vyměřila výše platu náročností, měl by mít ajťák jako lékař? (za mě ne). Na druhou stranu...
Tady bych si dovolil trochu upresnit srovnavane. Neni lekar jako lekar. Budes-li srovnavat bezneho ajtaka s kardiochirurgem tak to srovnani bude kulhat, ale vsichni lekari jsou skutecne "schopni" navic si dovolim rici, ze jejich znacna cast prave naopak..
Povolani podle jakehosi kriteria "narocnosti" dost dobre srovnavat nelze. Absolvovat medicinu asi neni jednoducha zalezitost, ale zrovna tak treba prava nebo MatFyz. Ohodnoceni by melo byt dle tveho prinosu ostatnim (statni sprava), pripadne dle toho, kolik vydelas zamestnavateli a ne podle subjektivniho pocitu obtiznosti slozeni nutneho vzdelani.
Sedet pul dne s razitkem v ruce v teple ordinaci, semtam nekomu zmerit tlak, odebrat krev a doporucovat horkej caj a odpocinek umim taky i bez vzdelani a to se pred par lety lekari houfne bourili ze maji malo, pritom se ukazalo, ze znacna cast z nich (obvodaci a zubari) neoddela ani polovinu z beznych 40 pracovnich hodin tydne a uprimne receno nevidim duvod, proc by meli mit v tomto vyjimku. Pujdu-li kopat diru bude to daleko namahavejsi nez vsechny zminovane pozice a stejne si vydelam zrejme nejmene.

To prirovnani k remeslu je trefne. Ukazuje se, znacna cast programatoriny je dnes uz skutecne 'jen' remeslo, nicmene porad jsou potreba architekti a stavbivedouci, kteri budou project drzet pohromade.
Navic mas velkou pravdu v tom, ze se v IT i na vysokych pozicich pohybuje velka spousta lidi, co na to znalostmi nemaji.

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #52 kdy: 02. 12. 2013, 13:25:42 »
1) Jaké IT a jaké lékařství. Vystudovat a pak prodávat léky nebo nějaký obor kde se moc neumírá ?
2) To je o nabídce a poptávce. Lékaři taky zdrhají do ciziny. A IT zejména "servis" a prodej některých věcí je módní věc. Nemá však s IT moc co dělat.
3) Nikdo s inteligencí potřebnou v vystudování IT prostě nezametá v ČR ulice. To by musel být opravdu pablb.
( Zato je spoustu živnostníků, nebo bývalo, pro které je problém složený zlomek a daňové přiznání. )


??  Průměrný plat ?? Průměr s koho s IT nebo celkový průměr nebo spíš medián, či dokonce modus ??  To jo hodně ošidné.

A největší problém mám s tímto od Smoofyho  : " Ohodnoceni by melo byt dle tveho prinosu ostatnim (statni sprava). "  Tam se to velmi špatně měří. Jaký je přínos lidí co vymysleli, či zavedli energetické štítky na domy, např. Jaký je přínos člověka jenž pro obhájení své židličky vytvoří další lejstro nebo jinou povinnost?   

To by jsme mohli rovnou označit odměny paní Nagyové za spravedlivé a opodstatněné. Dokonce se domnívám, že státní správy, političtí lídři a téměř samozvaní lídři EU jsou za velkou částí problémů celého západního světa.
 

v.sp

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #53 kdy: 02. 12. 2013, 13:28:18 »
A není to celé (=tato diskuse) od začátku jen projevem toho, že situace se z "inzeráty nejsou, je krize a nikoho skoro nesháníme" změnila na "krize pomalu končí, tak někoho vezmeme, ale po hubených letech je zájemců jako much"?

Ale co mi chodí nabídky na projekty jako pro subkontraktora (Coolpeople, abych byl přesný), tak mi to přijde několik let pořád tak nějak stejné. Jenže já už několik let nic pro českého klienta nedělal, tak situaci na trhu nevnímám z první ruky.
(Jen vidím, že lidi jsou pořád pohodlní, sedí na teplém místečku v bance a odmítají jít i do malého rizika... a já tak jsem ve shánění nových kolegů neúspěšný :( )

hm

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #54 kdy: 02. 12. 2013, 13:32:33 »
Jéé, to je krásná debata.  :)
50 k měsíčně se někomu zdá málo? Tak běžte do zahraničí. Hned. Myslím to vážně a v dobrém. Když vás bude hodně, aspoň třeba dostanu víc, než těch mých hrubých ... darmo mluvit, ani se neblížících 30 k.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #55 kdy: 02. 12. 2013, 13:54:26 »
Trochu mi tato diskuze pripomnela:

Citace
Personally, I liked the university. They gave us money and facilities, we didn't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.

;D

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #56 kdy: 02. 12. 2013, 13:54:57 »
Tady to ještě jde. Jednou jsem se dostal k nějakým borcům, který lákal nějakej dobrák na koučování aby byli nároční atd. a to už jela krize. No a tam se ukázalo, že dobře polovina těch hochů má hypotéku na 30 000,- měsíčně. Časem mě vykopli z diskuze a smazali, zřejmě dílo "pana trenéra", moje příspěvky. Podotýkám, že nešlo o IT.

Zase ale chápu stěžovatele, pokud by si měl na krk pověsit hypotéku a do toho mu nějaký dobrák, třeba pan Kalousek, vypráví že už zítra by si měl šetřit na důchod.
Zejména pokud budou směrem k OZP v zákonech takováto zvěrstva :   zákon č. 329/2011 Sb.  § 10 odst. 6   kdy je možné na zvláštní pomůcku poskytnou až 800 000 za 5 let. No a teď si to vynásobte 40 nebo 50 lety.

I když chápu, že každému bude spíše vadit odměna paní Nagyové a její úkolování tajné služby i to, že ta se úkolovat nechala.



ferren

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #57 kdy: 02. 12. 2013, 13:59:03 »
IT ani nahodou neni narocne. narocne je jen tam,kde se potkava s okolnim svetem. kdyz nekdo pracuje na matematicke aplikaci, kupodivu potrebuje dohnat matiku (jen si to priznejme ze it pozadavky na matematiku jsou podstatne uvolnenejsi), ten kdo pracuje na fyzikalnich simulacich musi bojovat s fyzikou atd atd atd...

IT uvnitr je jinak docela primitivni, evidentne si to dost lidi nechce priznat. to srovnani s lekarem je naprosto neprimerene, ani nahodou kdyby jeste furt nejela IT vlna tak bychom nemohli mit ani 1/3 lekarskych platu (mozna to fakt snese srovnani jen s lekarnikem).

Jimm

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #58 kdy: 02. 12. 2013, 14:17:44 »
Co je to za šašci, tohleto? Máš pravdu, zapojovat pc do domény, na tom nic není. Ovšem pravděpodobně se zde většina nebaví o 1st level supportu, že?

IT ani nahodou neni narocne. narocne je jen tam,kde se potkava s okolnim svetem. kdyz nekdo pracuje na matematicke aplikaci, kupodivu potrebuje dohnat matiku (jen si to priznejme ze it pozadavky na matematiku jsou podstatne uvolnenejsi), ten kdo pracuje na fyzikalnich simulacich musi bojovat s fyzikou atd atd atd...

IT uvnitr je jinak docela primitivni, evidentne si to dost lidi nechce priznat. to srovnani s lekarem je naprosto neprimerene, ani nahodou kdyby jeste furt nejela IT vlna tak bychom nemohli mit ani 1/3 lekarskych platu (mozna to fakt snese srovnani jen s lekarnikem).

ferren

Re:Šetření na IT v Čechách
« Odpověď #59 kdy: 02. 12. 2013, 14:28:49 »
jimm :-) potrefena husa? myslim to vseobecne, ale pokud chces byt konkretnejsi, cela enterprise sfera je krasny pripad o tom jak varit z niceho s minimalnimi naroku na intelekt. vsichni ti j2ee lepici kodu, podnikove systemy atd atd.

je to celkove o nicem, jen ale tito medvidci maji to stesti ze jsou momentalne nejbliz vceliho ulu a tak si muzou rict prakticky o libovolnou porci medu aniz by jim to bylo blbe :-)
to nerikam z pozice zhrzeleho neuspesneho, jen myslim jsem aspon trosku soudny a tak uz nekoli let muzu kroutit hlavou jak je mozne ze se mam relativne tak dobre s minimem namahy....ve srovnani se spoluzaky z gymplu, co meli po urcite narocnejsim studiu mediciny uplne peklo za minimum penez. teprv az ted kdyz uz jsou o mnoho atestaci a prescasu dal jsou financne tam kde by clovek i ocekaval...