Co se dál naučit?

zzxzxzx

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #45 kdy: 01. 12. 2013, 00:51:17 »


Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #46 kdy: 01. 12. 2013, 01:01:09 »
ked sa naucis jeden, a teda uz budes mat zazite ako programovat a rozmyslat funkcionalne, prejst na druhy nebude tak boliet.
Jenom částečně. Erlang má funkcionální programování jako takovej základ, spíš v takové trochu jednodušší verzi. To, co je na něm opravdu zajímavý, je terpve to, co je nad tím - procesy a OTP. S (jenom) trochou fantazie se dá říct, že to nad tím je vlastně plnotučné, opravdové objektové programování. Teď si určitě někteří z vás pomysleli, že jsem se zbláznil :) Ne. Doporučuju ke zkouknutí rozhovor dvou mohykánů: http://www.infoq.com/interviews/johnson-armstrong-oop - 3. část.
Erlang, to jsou vlastně takový dva jazyky v jednom a ten druhej vůbec nemá syntaxi a nosí se jenom v hlavě :)

Oproti tomu Haskell (co jsem se s ním tak letmo seznamoval) je funkcionální fakt festovně.

Takže když člověk umí jedno, není z druhého tak paf, ale že by se mu přecházelo tak snadno jako mezi javou a c#, to ani moc ne.

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #47 kdy: 01. 12. 2013, 01:10:54 »
jo, aby som nezabudol :)))

http://hammerprinciple.com/therighttool/items/erlang/haskell
To je výborný, to jsem neznal :)) A je to docela i pravdivý, až na to, že právě spoustu opruzoidních vlastností Erlangu vychytal Elixir. S ním by to měl Haskell těžší :)

Martin

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #48 kdy: 01. 12. 2013, 10:22:19 »
Dokážete se tu někdo vyjádřit k Node.js?

JSH

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #49 kdy: 01. 12. 2013, 12:46:55 »
Haskell mi dal fakt hodně, i když stále píšu primárně v C++. Na to jak je brutálně funkcionální se v něm překvapivě dobře píše imperativně. Haskell má hodně zvláštní přístup k třídám objektů. Je to trochu podobné C++ konceptům.
Celkově se teď dostává hodně prvků z funkcionálních jazyků do mainstreamu (něco se najde v novém C++ a boost je toho plný), takže znalost funkcionálního programování určitě není na škodu.

K Node.js :
Osobně jsem s tím nedělal, ale kolega na to přešel od PHP a nevypadá, že by se chtěl vracet. Rozhodně to stojí za omrknutí.
Jen některé knihovny jsou prý trochu zabugované a blbě zdokumentované. Bude to chtít nějaký čas na ustálení.


Radek Miček

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #50 kdy: 01. 12. 2013, 12:57:43 »
Dokážete se tu někdo vyjádřit k Node.js?

JavaScript nemá žádnou speciální podporu pro psaní asynchronního kódu a podle toho to také vypadá. Už i jednoduché příklady z dokumentace Node.js jsou nepřehledné.

Juro

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #51 kdy: 07. 12. 2013, 01:24:48 »
Len tak nahodou som si dal vyhladat erlang a objavila sa mi tato diskusia. Neprecital som toto vlakno cele, len chcem napisat moje skusenosti s erlangom.

Po tom, ako som skoncil skolu (VUT FIT), nasiel som si pracu ako java programator vo velkej medzinarodnej firme v Brne. V skratke: nudna praca, nebol tam nikto, od koho by sa dalo aspon nieco naucit, pouzivali sme technologie niekolko rokov stare, nevedel som co mam vlastne robit, java ma zacala velmi srat a nemal som rad open space. Po par mesiacoch som zistil, ze to neni pre mna a vtedy som objavil erlang. Zacal som sa ucit erlang po veceroch a niekedy aj v praci (hlavne ked som dal vypoved a uz mi bolo vsetko jedno).

Asi po 6 mesiacoch som pisal nejake kratke programky v erlangu, naucil som sa zaklady OTP (to je ako keby nejaka kniznica nad zakladnym jazykom, ktora sa pouziva "vsade"). Vypovedna lehota skoncila a vedel som, ze chcem programovat v erlangu.  Nevedel som o ziadnej firme v CZ, ktora tento jazyk pouziva. Rozhodol som sa aspon, ze si spravim certifikat na erlang a isiel som do Londyna. Skusku som spravil a okrem certifikatu som dostal aj pracovnu ponuku. O 2 tyzdne som sa stahoval do Londyna.

Praca to bola dost odlisna od tej predoslej. Robil som na zaujimavych projektoch s ludmi, ktori sa mozu nazyvat programatori a od ktorych som sa dost naucil. V tejto firme som ale z roznych dovodov nezostal dlho (necely rok). Dal som vypoved, ale to mi uz chodili ponuky na ine pozicie (vacsinou erlang). Teraz je zo mna kontraktor a mam plat o akom som ani nikdy nesnival (tu musim podotknut, ze som sa erlang neucil kvoli platu, ale kvoli tomu, ze ma to fakt bavi, peniaze potom pridu aj same...)

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #52 kdy: 07. 12. 2013, 07:57:12 »
Díky, Juro. Můžu dvě otázky?

Můžeš napsat, jakou certifikaci jsi dělal, jak to bylo těžký a kolik to stálo?

A co říkáš na Elixír? Myslíš, že jde správným směrem? Vidíš u něj budoucnost?

Juro

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #53 kdy: 07. 12. 2013, 12:04:21 »
Díky, Juro. Můžu dvě otázky?

Můžeš napsat, jakou certifikaci jsi dělal, jak to bylo těžký a kolik to stálo?

A co říkáš na Elixír? Myslíš, že jde správným směrem? Vidíš u něj budoucnost?

Link na certifikaciu: https://www.erlang-solutions.com/services/foundation
Nebolo to tazke (mozes si to vyskusat, je tam aj ukazkovy test), stalo to myslim £180.

V Elixire som este nic nerobil, ale myslim, ze to ma buducnost hlavne u webovych aplikacii. Podla mna to nie je az tak o syntaxi, ale hlavne o Erlang VM - vytvaranie processov, message passing, garbage collection per process. Syntax Erlangu nie je najlepsia, ale da sa na to zvyknut. Pre tych, ktori s tym maju problem, je tu Elixir. Popularita Elixiru celkom stupa, ked to bude pokracovat rovnakym tempom, myslim, ze moze predbehnut aj Erlang.

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #54 kdy: 07. 12. 2013, 12:13:21 »
Link na certifikaciu: https://www.erlang-solutions.com/services/foundation
Nebolo to tazke (mozes si to vyskusat, je tam aj ukazkovy test), stalo to myslim £180.
Jo, tak tu znám. Na testy jsem se ještě nedíval, díky za tip.

V Elixire som este nic nerobil, ale myslim, ze to ma buducnost hlavne u webovych aplikacii. Podla mna to nie je az tak o syntaxi, ale hlavne o Erlang VM - vytvaranie processov, message passing, garbage collection per process. Syntax Erlangu nie je najlepsia, ale da sa na to zvyknut. Pre tych, ktori s tym maju problem, je tu Elixir. Popularita Elixiru celkom stupa, ked to bude pokracovat rovnakym tempom, myslim, ze moze predbehnut aj Erlang.
V syntaxi je to dobrý podle mě hlavně proto, že to odstraňuje ty největší opruzy Erlangu (znovupoužití jmen "proměnných", nemusí být čárka mezi výrazy, může být čárka před závorkou na konci seznamu atd.) - což výrazně zjednodušuje refactoring, přeskládávání kódu apod. Jinak ze syntaxe nejsem moc nadšený, protože ruby nemusím... Kromě syntaxe pak přidávají některé fakt super věci, které jazyk hodně posunují - hlavně makra a protokoly. V některých věcech je prý Erlang VM trochu brzdí, jsem zvědavej, jestli jim vývojáři VM vyjdou vstříc.

Kdyby popularita dál stoupala, byl bych docela rád, je to pěkný jazyk. A držet striktně kompatibilitu s Erlangem bylo imho geniální rozhodnutí.

xavyer

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #55 kdy: 07. 12. 2013, 18:15:25 »
Já si myslím, že tvoji frustraci nezpůsobuje PHP, ale projekty a zaměstnavatelé. Čistoty kódu se nenajíš a pokud nečitelný kód po přidání nějaké změny přestane fungovat, tak je to chyba programátora. Nikoliv šéfa, který odmítá refaktorovat a tlačí do rychlých špagetových řešení. Nejlepší je podnikat sám a nenechat si do práce kecat.

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #56 kdy: 08. 12. 2013, 00:31:45 »
Nechci to tu zaplevelovat, ale ten článek od Hráčka je tedy síla. Už jen ten výběr startupů a technologií...
Si tak říkám, že kdybych se hned po škole, respetive po vojně, přeorientoval na IT, tak sem byl dneska za vodou. Jenže dneska už sem starej a línej.
To, že sme zaostávali v minulosti, jsem dával na vrub režimu. Ale myslel sem si, že schopný lidi tu máme. Už jen ta naše tradice kutilství a bastlení. A myslím si, že schopný lidi tu sou furt. Asi to souvisí s tou naší povahou táhnoucí se možná už někdy od Bílý hory.
Pohoda, klídek, tabáček, noviny číst a pak cigáro... Sice smrádek, ale teploučko. Zatim.

S těmi jazyky, mě syntaxí nevyhovuje snad žádnej z těch pár co sem zkoušel. Sympatickej je mi Python. Kdyby Java nebyla tak ukecaná, tak ji mám taky rád. Někdy mi připadá, že syntaxi Javy vymejšlel grafoman, nebo spisovatel co se minul povoláním a chtěl podvědomě psát romány, nebo co. Ještě pokukuju po Dčku. Možná si s nim budu hrát o vánocích. Uvidíme.