BSD na desktopu pro začátečníka

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #15 kdy: 07. 08. 2010, 13:22:12 »
Ještě bych možná doplnil ten odstaveček o updatování, aby bylo jasný, o co jde.

Používáš třeba ten qdis, který má milion šest závislostí, mezi nima libfoo v aktuální verzi 1.2.3. Každý den se ti z cronu spouští utilitka "portaudit", která se dívá do databáze VuXML, jestli v těch balících, který máš nainstalovaný není nějaká chyba - a výsledek ti pošle mailem.

Takže jednoho dne ti přijde mail, že je díra v libfoo + je tam poměrně přesnej popis, jak se dá díra zneužít (např. jenom lokálním uživatelem) a jak ji odstranit (např. přejít na libfoo-1.2.4). Protože tohle riziko ti zas tak nevadí a nutně potřebuješ zůstat u verze 1.2.3, tak u ní prostě zůstaneš, dokud se neobjeví jiná díra, která by ti už vadila.

V tomhle seš na tom teda líp než u většiny Linuxů, který by ti libfoo-1.2.4 automaticky nainstalovaly a tobě by třeba přestal fungovat nějakej rozdělanej projekt, protože by se zvýšila verze nejenom libfoo, ale  třeba dalších balíků, který na něm závisí...


en

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #16 kdy: 07. 08. 2010, 18:40:35 »
V tomhle seš na tom teda líp než u většiny Linuxů, který by ti libfoo-1.2.4 automaticky nainstalovaly a tobě by třeba přestal fungovat nějakej rozdělanej projekt, protože by se zvýšila verze nejenom libfoo, ale  třeba dalších balíků, který na něm závisí...

Update v Ubuntu i Debianu můžeš odmítnout. Navíc ve stable větvích se jen tak verze zvedat nebudou (což může být zase někdy na škodu...).

Každý systém má svoje (mouchy). Ten z FreeBSD byl ve své době špička, ale po odchodu Hubbarda do Applu se nic nezměnilo. Přibyly jen externí nástroje na (polo)automatické updaty, které ale nejsou zcela integrované do vlastních ports, takže nastávají problémy při upgradech, spojenými s novými závislostmi.

Osobně se mi nejvíc líbí systém MacPorts, na kterém se podílel JKH.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #17 kdy: 07. 08. 2010, 21:32:14 »
Update v Ubuntu i Debianu můžeš odmítnout. Navíc ve stable větvích se jen tak verze zvedat nebudou (což může být zase někdy na škodu...).

Tak to asi určitě, já jsem chtěl spíš říct, že standardní (a očekávaný) postup je zapnout automatické aktualizace a nic neřešit (kromě toho, že se něco "zničehožnic" začalo chovat jinak...). Nakolik (a jak komfortně) lze v různých distrech prohlížet, proč vlastně k updatu došlo a v čem spočívá, popřípadě některé konkrétní updaty přeskočit (aniž bych tím rozbil nějaké závislosti apod.), to nevím. Pokud jsi myslel vypnout updaty úplně, tak to vůbec nepovažuju za alternativu...

Každý systém má svoje (mouchy). Ten z FreeBSD byl ve své době špička, ale po odchodu Hubbarda do Applu se nic nezměnilo. Přibyly jen externí nástroje na (polo)automatické updaty, které ale nejsou zcela integrované do vlastních ports, takže nastávají problémy při upgradech, spojenými s novými závislostmi.

Mám FBSD moc krátkou dobu na to, abych mohl posoudit dynamiku vývoje.
Pár věcí by se na portech určitě hodilo vylepšit, ale otázkou je, jestli tenhle celkem minimalistický ale funkční systém není prostě nejlepší... (lepší než kdyby se tam přidaly nějaké hodně zásadní featury, které by to zesložitily a způsobovaly různé problémy...

Osobně se mi nejvíc líbí systém MacPorts, na kterém se podílel JKH.

MacPorts používám taky a ze začátku mě pokročilé featury (oproti ports) fascinovaly, ale postupně nadšení opadlo...

* myslím, že jsou daleko hůř udržované, přestože je v nich daleko míň softu (dost často se mi stává, že překlad selže, ve FBSD je to výjimka), ale to není chyba systému, to je jasné

* když se něco rozbije, je pro mě daleko těžší to opravit, hlavně proto, že jsem se nějak nebyl schopnej zorientovat v tom, jak vlastně překlad přesně probíhá, jaké soubory jsou kde apod.

např. cesty typu /opt/local/var/macports/build/_opt_local_var_macports_sources_rsync.macports.org_release_ports_aqua_pgAdmin3/work/ jsou prostě zlo, ať se na mě nikdo nezlobí ;)

* dokumentace pokulhává - onehdy jsem cosi nutně potřeboval, v dokumentaci k tomu byla i kapitolka, ale bylo tam jenom napsáno něco ve stylu "ale urychleně někdo tuhle kapitolu napište!" :)

* přechod na Snow Leopard mi způsobil pěkný bolení hlavy - systémový knihovny 64bit, takže proti nim nic nejde přeložit jako i386, jiný porty zase nic jinýho než i386 neumí...

Když jsem se snažil rozchodit monodevelop, tak jsem s tím strávil snad tři dny, překládal různě všechno možný pod různou architekturou (i386, x86_64, universal) s nejrůznějšíma optionama a výsledku se stejně nedobral. Respektive teda dobral - nakonec jsem (rudý oči a vůbec už celej rudej vzteky) získal přeloženej monodevelop, ale když jsem ho teda s velkou pompou spustil, tak to vypsalo jakousi hlášku o tom, že vykreslování fontu jaksi selhalo - a místo písmenek byly čtverečky... Tak už jsem se na to definitivně vykašlal a zůstal u vimu ;)

Oproti tomu na FBSD jsem onehdy chtěl boo (taky pod mono), který mělo (nepřeoptionovatelný) závislosti na Xkách, což jsem nechtěl, tak jsem si během asi dvou minut vytvořil vlastní port boo-lite, přeložil, spustil. No problem.

Přece jenom napsat cd work; ./configure --help a poté vim Makefile mi šlo nějak líp od ruky než cd /opt/local/var/macports/build/_opt_local_var_macports_sources_rsync.macports.org_release_ports_aqua_pgAdmin3/work/; ./configure --help a poté vim /opt/local/var/macports/sources/rsync.macports.org/release/ports/aqua/pgAdmin3/Portfile -- nehledě na to, že u ports vím, jak si vyvořit vlastní port a poté ho bez problémů zapojit do celé infrastruktury, zatímco u MacPorts bych o takovém dobrodružství měl strach i jen přemýšlet :)

Překlad mono sice zlobil, ale v pkg-message bylo jasně napsaný, že se musí zapnout nějaký IPC pro jaily nebo co... Kde bych takovou informaci našel v MacPorts? Hodinu googloval?

Jediný, co mi na MacPorts přijde fakt docela zajímavý a zároveň celkem bezpečný (že se to nerozbije), je deactivate/activate. To je hezká věc, která se může (zvlášť na desktopu) i docela hodit...

(Uznávám, že spousta mých problémů s MacPorts může být mezi klávesnicí a židlí, ale u ports tohle prostě nemám - možná i proto, že jsou jednodušší, intuitivní a slušně zdokumentované...)

en

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #18 kdy: 09. 08. 2010, 15:36:57 »
Možná pomůže http://bit.ly/9VS37U

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #19 kdy: 10. 08. 2010, 08:46:54 »
Možná pomůže http://bit.ly/9VS37U
OT: Srovnejme:
http://bit.ly/9VS37U
http://bsdmag.org

Opravdu se v tomto případě vyplatilo použití zkracovadla? (Za předpokladu, že účelem nebylo donutit lidi na odkaz kliknout)


Jakub L.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #20 kdy: 10. 08. 2010, 17:52:39 »
Update v Ubuntu i Debianu můžeš odmítnout. Navíc ve stable větvích se jen tak verze zvedat nebudou (což může být zase někdy na škodu...).

Tak to asi určitě, já jsem chtěl spíš říct, že standardní (a očekávaný) postup je zapnout automatické aktualizace a nic neřešit (kromě toho, že se něco "zničehožnic" začalo chovat jinak...). Nakolik (a jak komfortně) lze v různých distrech prohlížet, proč vlastně k updatu došlo a v čem spočívá, popřípadě některé konkrétní updaty přeskočit (aniž bych tím rozbil nějaké závislosti apod.), to nevím. Pokud jsi myslel vypnout updaty úplně, tak to vůbec nepovažuju za alternativu...

To máte o Debianu a jiných stable distrech dost zlé mínění... Ano, jde zapnout unattended-upgrades, které vám instalují security věci automaticky, ale:

1) Běžný admin toto nedělá

2) Slušný admin sleduje bezpečnostní informace své distribuce (např. Debian-security) a upgrade dělá sám, buď na základě popudu z debian-security nebo v pravidelném intervalu

3) Ve stable distrech (rozhodně Debian Stable a RHEL) se s opravou chyby nemění verze, pouze se backportuje bezpečnostní patch, takže vaši milovanou verzi vám nikdo nevezme

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #21 kdy: 10. 08. 2010, 18:00:20 »
To máte o Debianu a jiných stable distrech dost zlé mínění...

Asi jo, díky za vyvedení z omylu :)

A jak to teda přesně funguje, řekněme na tom Debianu a RedHatu?

Řekněme, že se v libfoo-1.2.3-1 (<upstream_verze>-<revize_v_distru>) najde nějaká bezpečnostní chyba. Vydá se tedy libfoo-1.2.3-2 s backportovaným patchem

1. jakým kanálem mám možnost se to dozvědět (email konference, email oznámení, rss, ...)?
2. jak zajistím, aby mi tímto kanálem chodily jen zprávy o balíčcích, které mě zajímají?
3. můžu si prohlídnout patch? Jak přesně?
4. co když patch nechci? Co budu dělat, až přijde libfoo-1.2.3-3?

Díky.

Jakub L.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #22 kdy: 11. 08. 2010, 00:43:53 »
To máte o Debianu a jiných stable distrech dost zlé mínění...

Asi jo, díky za vyvedení z omylu :)

A jak to teda přesně funguje, řekněme na tom Debianu a RedHatu?

Řekněme, že se v libfoo-1.2.3-1 (<upstream_verze>-<revize_v_distru>) najde nějaká bezpečnostní chyba. Vydá se tedy libfoo-1.2.3-2 s backportovaným patchem

1. jakým kanálem mám možnost se to dozvědět (email konference, email oznámení, rss, ...)?
2. jak zajistím, aby mi tímto kanálem chodily jen zprávy o balíčcích, které mě zajímají?
3. můžu si prohlídnout patch? Jak přesně?
4. co když patch nechci? Co budu dělat, až přijde libfoo-1.2.3-3?

Díky.

Budu jmenovat, jak to funguje v Debianu, s RHEL moc ve styku nejsem a nerad bych křivdil:

1) Existuje na to emailová konference debian-security, nebo se stejné informace dají najít na webu: http://www.debian.org/security/ či informace o zatím nevyřešených problémech: http://security-tracker.debian.org/tracker/

2) Automatizovaný systém existuje, jmenuje se apticron, ale s tím zkušenost nemám...

3) Ruční prohlídka patche není vzhledem k binárním balíkům běžná, nicméně patche proti upstreamu buď jdou vydolovat ze zdrojového balíčku, nebo jsou k prohlédnutí na adrese http://patch-tracker.debian.org

4) Když patch nechci, neupgraduju... Nechám balík ve verzi, v jaké je... Tím se dopouštím vědomě bezpečnostní chyby... Pokud se v další verzi (-3) objevuje patch, který zase chci, ale přitom nechci patch, který udělal verzi -2, pak už jsem prostě s prominutím kurva vybíravá a mám smůlu (resp: mohu se o balíček starat sám ručně, což pomocí dpkg není tak tragické)

Jinak ještě jednou zdůrazňuji, že pro stable verzi platí, že se nemění verze (a tudíž ani chování pakáže), pouze se zavádí (a backportují) opravy

Jelen

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #23 kdy: 16. 08. 2010, 08:19:29 »
Díky všem

en

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #24 kdy: 16. 08. 2010, 09:10:39 »
Díky všem

A jaký je výsledek?

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #25 kdy: 16. 08. 2010, 11:09:29 »
Jakube, díky za info.

System zarucene stability verzi baliku je docela hezkej. Ze to funguje v RHEL jsem vedel, o Debianu ne (tam jsem popravdě řečeno na vážkách, jestli je to rozumný - vzhledem k času mezi releasy...).

Ještě jedna otázka: Vzhledem k tomu, že se patche downportují, a tomu, že Debian je známej tím, že balíky jsou docela starých verzí, nebývá vydání patche časově moc posunutý oproti upstreamu? Přece jenom, downportování je práce navíc a když je kód hodně rozdílnej, tak asi ani není moc triviální...

pepazdepa

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #26 kdy: 16. 08. 2010, 14:07:45 »
jste offtopic, nechcete si povidat o linux v jinem threadu?

asd

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #27 kdy: 01. 09. 2010, 23:24:26 »
DragonFly BSD? To je vtip, ale aspon kvoli ich FS by som to rad skusil. FreeBSD je fayn, ale ma jeden zasadny problem = porty. Porty su tvoji kamarati pokial nemusis rebuildovat cely system. Navyse zaobchadzanie so softverovymi balickami je pomerne obtiazne, a preto niektori uzivatelia pouzivaju kadejake 3rd party Ruby pic*viny. Balickovy system v NetBSD napriklad trackuje, ktore baliky boli stiahnute ako zavislosti, a ktore nainstalovane uzivatelom explicitne. Zakladny balikovy manager vo FreeBSD nic take nepodporuje.

Btw:

martin

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #28 kdy: 02. 09. 2010, 08:30:42 »
Ve FreeBSD můžeš pkgsrc používat také.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #29 kdy: 02. 09. 2010, 10:13:31 »
Ve FreeBSD můžeš pkgsrc používat také.

FreeBSD 4.7 and 5.0 have been tested and are supported, other versions may work.
http://www.netbsd.org/docs/pkgsrc/platforms.html#freebsd

Já bych do toho teda nešel :)