BSD na desktopu pro začátečníka

Jelen

BSD na desktopu pro začátečníka
« kdy: 06. 08. 2010, 08:11:28 »
No, chci si to nejdřív vyzkoušet na virtualboxu (kde už mam debiana) než s tím začnu ztrácet čas, rád bych věděl, je to reálné?? Nebo je to pitomost a když nemám základ, nebudu schopnej to v rozumnym čase dostat do reálně použitelnýho stavu (nechci to mít na hraní, chci na tom dělat normální věci a nestarat se o to). Kterou distribuci byste mě doporučili (Net/free/open).
P.S.: Není to flame/trolování/provokace. Rád bych slyšel odpověď, nejlépe ve formátu:
ano-ne / proč / který

díky Jelen


pepazdepa

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #1 kdy: 06. 08. 2010, 09:03:42 »
cele spatne...

- chci v bsd bezet widle
*odpoved: freebsd

- potrebuji wine a flash
* odpoved: freebsd

- wine a flash je mi ukradenej
* odpoved: openbsd & netbsd

- nemam rad dementni instalatory
* odpoved: openbsd

- nehledam dementni tutorialy, ale chci cist manual stranky
* odpoved: openbsd

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #2 kdy: 06. 08. 2010, 09:26:21 »
Existuje v situaci "chci to používat na desktopu a nechci se o to starat" nějaký konkrétní důvod pro BSD? Proč v takovém případě nepoužít Ubuntu, které tenhle požadavek splňuje, má širší základnu podobně zaměřených uživatelů, rozsáhlou komunitu a lepší podporu hardware?

Jelen

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #3 kdy: 06. 08. 2010, 09:37:50 »
díky
pepazdepa: grass, python, postgre, qgis, vim a prohlížeč internetu

Petr krčmář:
No, mam to ubuntu spojený s takovou tou fůrou mrkacích grafickej blbinek typu cairodock apod. Skoušel sem debiana, ten se mě líbil. Chci něco trochu víc spartánskýho.

pepazdepa

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #4 kdy: 06. 08. 2010, 09:43:53 »
udelej 'your homework' chlape! www.openports.se - ale s tvym pristupem tipuji, ze nejsi schopen ani jit na www.openbsd.org takze si hod ubuntu :P


Jelen

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #5 kdy: 06. 08. 2010, 09:55:01 »
udelej 'your homework' chlape! www.openports.se - ale s tvym pristupem tipuji, ze nejsi schopen ani jit na www.openbsd.org takze si hod ubuntu :P
Na to sem koukal (na openbsd), ten seznam ma ukazat co zhruba bysem chtel mit. Na open neni grass, na free, co si ted instaluju jo. Me nejde o to resit konkretni programy, python, postgre a vim, si myslim bude behat vsude, spis mi de o to, esli je v mejch silach dostat do stavu, kdy mi to bude fungovat.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #6 kdy: 06. 08. 2010, 10:00:41 »
Pokud Ti v Ubuntu vadí mrkající blbinky, tak máš dvě možnosti:

1. jednoduše si je vypnout - to je možné vždycky
2. vybrat si třeba XUbuntu - tam je XFce a mrkající blbinky tam nejsou

Ubuntu je taky Debian, takže dej šanci Ubuntu a uvidíš. Budeš mít méně problémů. Proč chtít něco spartánského, když se tím stejně nechci zabývat?

pepazdepa

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #7 kdy: 06. 08. 2010, 10:08:21 »
no tak jestli ses rozhodl instalovat freebsd a predtim spekulovat nad openbsd tak to je jako by sis rozhodoval mezi instalaci widli ci macos; *bsd jsou sice bsd, ale totalne jine... mozna by sis mel udelat porad v hlave, co vlastne chces, pac project goals openbsd jsou v prikrem rozporu s freebsd, napr. blobs, nda a dalsi srance... jak rikal petr, staci ti ubuntu, nikdo ti nenuti  ty kretensky klikatka v GNOME, muzes si tam hodit dwm|evilwm|xmonad a muzes ohromovat BFUcka, jaky jsi h4x0r.

pepazdepa

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #8 kdy: 06. 08. 2010, 10:10:58 »
Ubuntu je taky Debian, takže dej šanci Ubuntu a uvidíš. Budeš mít méně problémů. Proč chtít něco spartánského, když se tím stejně nechci zabývat?

trochu me zklamalo ze debian prechazi na ubuntu upstart :) jeden uz nema na vybec, kterej linux v praci pouzivat, fedora ma malo balicku a v praci nam na tom musi bezet Symantec Antivir (ano, neni to vtip), ubuntu (hruza des, ale zas to vsichni pouzivaji, ze...).

Jelen

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #9 kdy: 06. 08. 2010, 10:16:50 »
Tak já používal ten debian (poměrně extenzivně) hlavně kvůli tomu, že tam šlo jednoduše dát nejvíc věcí z gisů, který mě zrovna zajímaly. Mam to s xfce. Mě není ten rozdíl open/free BSD, pochopil sem z viki, že se to nějak odštíplo, ale měl sem za to, že je to prakticky to samý.

gdfgdf

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #10 kdy: 06. 08. 2010, 10:18:44 »
Pro zacatecnika je idealni asi FreeBSD a to predevsim kvuli instalacni prirucce (http://www.freebsd.cz/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/index.html). Pokud chces jeste neco jednoduzsiho, tak PC-BSD (http://www.pcbsd.org/) je v podstate nastavene FreeBSD primo na desktop - dle meho nazoru pro tebe idelani. Pokud te neuspokoji ani to, pak muzes zkusit Mac OS X, ktere je odvozene z FreeBSD s peknym GUI.

Jelen

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #11 kdy: 06. 08. 2010, 10:19:27 »
a na to abych si masiroval ego ohromovanim BFU sem starej a vedomej si svejch mezer prilis. No, kdybych mel tu potrebu, tak mi na to bohate staci klavesovy shortcuty ve wordu.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #12 kdy: 06. 08. 2010, 13:38:38 »
Pokud chceš mít nějaký spartánskou distribuci BSD, tak tam hoď svoji vlastní... Ne, dělám si srandu.
Jak vidím, tak už nějaké základy Linuxu máš, pokud už na Debianu dlouho spokojeně jedeš. Já sem třeba jel takhle : (x)Ubuntu -> Debian -> Fedora -> OpenSuse -> Debian (znovu) -> ArchLinux. A tady jsem (zatím??? :-P) skončil. Možná časem vyzkouším Slackware nebo Gentoo. Jo a málem bych zapoměl k tomu BSD. Podle mě, první začni na nějaké textové distribuci Linuxu, např. taky na Archu či Gentoo, uděláš si dobré základy a budeš mít hromadu balíčků, naučíš se kompilovat, psát skriptíky v Bashi atd... A potom přechod na */BSD bude jen otázkou chvilky a alespoň tě příkazová řádka neodradí. Jinak pokud chceš jít do toho, tak jedině FreeBSD, má totiž dobrou uživatelskou podporu a komunitu, takže ti kdykoliv můžou pomoct ;-). Have a fun!
Registred Linux user: #511532 :) Arch Linux + XFCE
stopsoftwarepatents.eu

jelen

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #13 kdy: 06. 08. 2010, 13:49:15 »
Ba ne, tos blbě pochopil, ne dlouho a spokojeně jedu, to zdaleka ne. Mam debiana na virtualboxu a pouštim tam věci, které na woknech běhají blbě (třeba proto, že potřebujou x window etc.) Jinak sem uplnej zelenáč.

Re: BSD na desktopu pro začátečníka
« Odpověď #14 kdy: 07. 08. 2010, 13:01:51 »
Myslím, že celý OS se dá rozdělit na:

1. kernel
2. userspace (CLI utility)
3. konfigurační, startovací atd. skripty a soubory
4. GUI
5. různé politiky kolem OS

Co se týče FreeBSD, tak:

1) kernel je úplně jiný, ale umí ten Linuxový (v jakési verzi) emulovat. Je tedy možný v nouzi rozjet i některý věci určený jenom pro linux, ale bude to chtít nějakou tu práci a výsledek není zaručený. Může se ti tak stát, že budeš mít problém s podporou nějakého HW - já jsem třeba hodně dlouho hledal bezpečnostní token bez proprietárních ovladačů (pokud byly, byly pro Linux)

2) userland má FBSD hodně odlišný od Linuxu, což je ti ale asi jedno, když seš - jak píšeš -  "zelenáč".

3) skripty jsou neuvěřitelně dobře udělaný - jednoduchý, snadno pochopitelný, slušně zdokumentovaný, ale zároveň hodně mocný. Neznám žádnej Linux, kterej by měl tak dobře udělanou tuhle část OS. Výslednou výhodou je, že jestli má služba běžet nebo ne, nastavíš jedním řádkem v jednom konfiguráku a nemusíš se bát, že ti to přepíše nějaký klikací konfigurátor... Stejně tak lehce třeba upravíš optiony, se kterými se má služba spouštět, nebo i optiony pro překlad nějakého sw (kdo se někdy snažil upravovat debianní nebo redhat balíky, ten by asi čučel, že to jde i bez migrény...)

4) GUI řeší programy třetích stran, které jsou stejné jako na Linuxu

5) tady by tě mohl docela mile-nemile (to záleží...) překvapit způsob updatování - FreeBSD má systém varování před balíčky, které obsahují bezpečnostní díry (VuXML), takže celkem pěkně zjistíš, že máš systém v takovém stavu, že žádná známá díra v něm není. Pokud ti vyhovuje stabilita prostředí, nemusíš updatovat dokud se neobjeví díra. Když se ale díra objeví, musíš balíčky zupdatovat víceméně ručně a to ještě většinou na (upstream) aktuální verzi. Zveřejňování oprav bez změny upstream verze balíku FreeBSD nevede.
Ad ručně: Nějak to zautomatizovat jde, ale všeobecně se to nedoporučuje, protože může vznikat spousta nestandardních situací, který je lepší mít pod ruční kontrolou...

Takže v tomhle ohledu se FreeBSD hodně liší od ostatních OS (Win, většina Linuxů, MacOS), které fungují způsobem "spustíš službu a ta bude sama instalovat nové verze balíků - takže v principu kdykoli se ti OS může změnit pod rukama - a to i způsobem tobě nemilým..." Nemáš v podstatě vůbec na výběr, co chceš instalovat a co ne a v jaké verzi...

Mně se třeba v tomhle FreeBSD (teď už) hodně líbí, ale když jsem tohle slyšel poprvé, myslel jsem si, že si ze mě dělají srandu a přišlo mi strašně předpotopní ručně řešit updaty - dneska už se na to dívám trochu jinak :) Ale FBSD provozuju jenom na serverch, kde tenhle přístup vyhovuje. Na desktopu by to mohl být trochu opruz...

Co se týče toho softwaru, který bys potřeboval, všechno na FreeBSD je.

Zvaž si sám, kvůli čemu bys vlastně *BSD chtěl - přece jenom 4) je prostě fakt a jestli chceš získat nějaké desktopové prostředí, tak kvůli tomu rozhodně do BSD nechoď...

Pokud něco považuju za opravdu dobrej důvod k přechodu na FreeBSD, tak je to 3) (pro vývojáře, rejpaly a obecně lidi, kteří mají rádi vše pod kontrolou) a 5) (pro servery).