Školství v ČR

Karel

Re:Školství v ČR
« Odpověď #90 kdy: 11. 10. 2013, 22:03:43 »
Poslední materiály, které jsem o předminulém času viděl, byly v jazykovědných článcích ze 30. a 40. let.  O tom, že se o něm dá mluvit ještě v kontextu dnešní češtiny, mě tedy přesvědčilo až tohle: http://obcanskyzakonik.justice.cz/fileadmin/Jazykovy_posudek__Ustavu__pro_jazyk_cesky__Akademie_ved__Ceske_republiky.pdf, kde se právě jeho používání v novém občanském zákoníku vytýká. Tak v tomto se panu Prýmkovi omlouvám. :)


txt

Re:Školství v ČR
« Odpověď #91 kdy: 11. 10. 2013, 22:31:00 »
MFF nebo FJFI, je pro spoustu firem už dostatečnou zárukou kvality člověka - svědčí to minimálně o tom, že takový člověk je schopen velice rychle pochopit složité problémy. Stačí se podívat, jak velká část absolventů obou škol míří hned po absolvování do vrcholového managementu.

Časopis Ekonom dělal průzkum (zveřejněno před týdnem). Top mngmt:

13% ČVUT (převážně FEL, stavební, strojní, FIT je zatim přiliš krátce), 12% VŠE, VUT 8%, VŠB 4%(?), pak nějaká ta medicína atp.
Zbytek vzorku tuto informaci neposkytl. Jedná se o generaci co studovala na přelomu 80 a 90 let.

Takže si sežeňte přesnější data. FJFI i MFF produkují převážně vědce.

Karel

Re:Školství v ČR
« Odpověď #92 kdy: 11. 10. 2013, 22:53:30 »
Ano, v součtu. A teď si vydělte ta procenta množstvím absolventů za rok. FEL, FSv, FS a FIT jsou největší fakulty ČVUT. Na FJFI jsou desítky absolventů za rok, na MFF (která je pod UK) o něco více. A z nich většina lidí zůstává ve výzkumu. A ta část, co jde do soukromé sféry, bývá obvykle velice úspěšná. Poslední číslo Ekonomu nemám, ale také bych to rád rozepsané podle fakult viděl. Na otázku ohledně typického konkr. uplatnění (alespoň podle lidí v mém okolí - spolužáků, kteří nezůstali ve výzkumu), tak typicky bankovní sektor - společnosti jako ČSOB, Delloite, atd.

txt

Re:Školství v ČR
« Odpověď #93 kdy: 11. 10. 2013, 23:10:32 »
Jedná se o předposlední číslo a budou ho mít v každé slušné knihovně.
http://ekonom.ihned.cz/c1-60942970-skola-zaklad-zivota

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Školství v ČR
« Odpověď #94 kdy: 12. 10. 2013, 09:19:58 »
to Karel:
Citace
Ano, v součtu. A teď si vydělte ta procenta množstvím absolventů za rok.
Zavadejici. O studium na FJFI je velmi maly zajem a co si pamatuju tak uz cca pres 6 let nemaji prijimacky a vypisuji i druhe kolo prijimaciho rizeni. Pokud tedy na FJFI nebo MFF nekdo pujde, da se statisticky predpokladat, ze jeo zajem o vedeckou cinnost bude IMHO trochu nekde jinde.
Podobne je to i s FS ktera jeden rok snad ani neotevrela magistra jak se tam nekdo nezene a pritom absolventi teto fakulty jsou jedni z nejzadanejsich a nejvyhledavanejsich.

Podle lidi v mem okoli to je zase tak, ze lidi s MFF delaj zamestnance a ovce a lidi s CZU jim sefujou. Ono to bude asi u kazdeho jinak.


Re:Školství v ČR
« Odpověď #95 kdy: 12. 10. 2013, 10:53:29 »
Poslední materiály, které jsem o předminulém času viděl, byly v jazykovědných článcích ze 30. a 40. let.  O tom, že se o něm dá mluvit ještě v kontextu dnešní češtiny, mě tedy přesvědčilo až tohle: http://obcanskyzakonik.justice.cz/fileadmin/Jazykovy_posudek__Ustavu__pro_jazyk_cesky__Akademie_ved__Ceske_republiky.pdf, kde se právě jeho používání v novém občanském zákoníku vytýká. Tak v tomto se panu Prýmkovi omlouvám. :)
Předminulý čas se sice používá málo a zní archaicky, ale pro ozvláštnění/oživení projevu (popř. jako vtípek) ho lze použít, protože je ještě dnešním mluvčím srozumitelný (i když třeba jeho přesný význam nechápou). Tím se liší např. od aoristu, který už v češtině vymřel. Sám jsem tady předminulý čas byl použil mnohokrát a nikdo se nikdy neozval, co že to píšu nebo že neumím česky.

Citace
Přesto se anterpréteritum relativně často uplatňuje v poezii a písních. Aktivním užíváním anterpréterita byl známý například Karel Kryl.
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edminul%C3%BD_%C4%8Das

Čeština se samozřejmě píše s malým č, to byl překlep.

Na zbytek příspěvku s dovolením reagovat nebudu, už jsem tady na podobné věci odpovídal hodněkrát a už mě to fakt nebaví.

Re:Školství v ČR
« Odpověď #96 kdy: 12. 10. 2013, 11:25:57 »
A ještě jsem zapomněl: předpřítomný čas (perfektum) máme taky, akorát nehraje gramaticky tak podstatnou roli jako v angličtině (asi proto, že nemáme časovou souslednost, takže ho tolik nepotřebujeme).

Viz např. kniha http://www.maven.cz/blog/2011/05/19/udelano/

.

Re:Školství v ČR
« Odpověď #97 kdy: 12. 10. 2013, 13:26:52 »
Jako úspěšný český produkt se často uvádí NetBeans - vznikl přímo na půdě MFF. Takže asi tak.

skonci v propadlisti dejin. java je na odpis. pouzitelny jvm uz bude jenom za prachy a to jeste kdo vi jestli. v aktualnich distribucich je to s ni cim dal tim horsi. bez podpory ani ranu a i tak vypadek na hodne dlouhou dobu nez nekdo najde, kde to pada a jak to spravit...

Re:Školství v ČR
« Odpověď #98 kdy: 12. 10. 2013, 14:13:13 »
skonci v propadlisti dejin. java je na odpis.
Abysme byli spravedliví: za tohle jeho autoři fakt nemůžou.

Jinak seznam úspěšných českých podnikatelů v IT a jejich vzdělání by mohl být celkem zajímavý. Vykopávám :)

Ivo Lukačovič (Seznam) - nedostudoval ČVUT.

Jan Gritzbach (Grisoft/AVG) - nepodařilo se mi nic najít
Tomáš Hofer (Grisoft/AVG) - VŠ zemědělská, lesnická fakulta
Grisoft začínal prodejem produktů třetích stran (čili tím, nad čím se tady ohrnuje nos jako nad podřadnou prací pro cvičené opice)

Eduard Kučera (Avast) - MFF UK, fyzikální elektronika
Pavel Baudiš (Avast) - VŠChT

Vladimír Kovář (Unicorn) - ČVUT FJFI, obor Matematické inženýrství. Doktorandské studium v oboru Řízení podniků

Václav Muchna (YSoft) - nedokončil FI MU

Ondřej Bartoš (Acron Communications, Credo Ventures) - VŠE, Fakulta financí a účetnictví

Re:Školství v ČR
« Odpověď #99 kdy: 12. 10. 2013, 14:16:47 »
Čili se rozhodně nejednalo o to, že by si  Gates myslel, že takovéhle teoretické plácání k ničemu není - naopak.
Just for record: to si nemyslím ani já a nikdy jsem nic takového neřekl.

kecy v kleci

Re:Školství v ČR
« Odpověď #100 kdy: 12. 10. 2013, 14:28:23 »
skonci v propadlisti dejin. java je na odpis. pouzitelny jvm uz bude jenom za prachy a to jeste kdo vi jestli. v aktualnich distribucich je to s ni cim dal tim horsi. bez podpory ani ranu a i tak vypadek na hodne dlouhou dobu nez nekdo najde, kde to pada a jak to spravit...

Kecy :) Java ma, a myslim ze nebudem prehanat, najvacsiu komunitu vyvojarov na planete. Cely ekosystem Javy a JVM tu bude este dlho, nehovoriac o jazykoch ako Scala, Clojure, Groovy ... just to name a few ... pan "." sa raz rano zobudi a cele JVM a Java 8 bude v prepadlisti dejin a banky budu bezat na com :D na ruby? :D

qsc

Re:Školství v ČR
« Odpověď #101 kdy: 12. 10. 2013, 15:10:16 »
Podle lidi v mem okoli to je zase tak, ze lidi s MFF delaj zamestnance a ovce a lidi s CZU jim sefujou. Ono to bude asi u kazdeho jinak.

Asi tak. Spíše mám zkušenosti, že je to všude stejné. Když je někdo lempl, který je k ničemu, tak ani MFF mu nepomůže. Určitě se ale nedá říct, že by nějaká škola byla přípravou na kvalitní práci v soukromém sektoru. Asi je také potřeba vždy určit, co se považuje za úspěšnost. Práce v bance, kde se sedí v kójích a poslouchají blbečci z HR?

.

Re:Školství v ČR
« Odpověď #102 kdy: 12. 10. 2013, 17:11:53 »
pan "." sa raz rano zobudi a cele JVM a Java 8 bude v prepadlisti dejin a banky budu bezat na com :D na ruby? :D
na placene IBM jave. ale na cem budes ty vyvijet to se budu bavit, az k tobe dorazi aktualni jvm.

.

Re:Školství v ČR
« Odpověď #103 kdy: 12. 10. 2013, 17:23:02 »
domysli si jaky bude mit dusledky nestabilni komunitni free verze jvm... podle me je to naprosto neodolatelny byznis plan vsech zucastnenych http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Java_virtual_machines

PavelK

Re:Školství v ČR
« Odpověď #104 kdy: 14. 10. 2013, 12:50:50 »
Ahoj, soukromé školy dnes mají v určitých ohledech velké výhody oproti těm státním. Jde ale o to umět si správně vybrat, aby člověk neplatil za něco co nedostane. Mohu uvést příklady z Brna, kdy pár známých studovalo různé soukromé školy, které byly doslova komedie. Na stranu druhou tu jsou i dvě velmi prestižní školy jako je BIBS a NEWTON College. Já osobně ke klasické státní škole studoval zmíněnou NEWTON College (dálkové studium VŠ) a musím říct, že spokojenost veliká, hlavně skrze látku vyučovanou lidmi z oboru, kteří nejsou žádní teoretici.