Inteligentní regulace topení

Tomáš Holý

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #30 kdy: 04. 09. 2013, 14:15:29 »
PF: presne do tohoto stadia se chci dostat, otakza je zda jsou spokojeni i ti studenti co tam bydli :-D

TH


Projektant Topeni

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #31 kdy: 04. 09. 2013, 14:15:45 »
...
Osobně ovšem většina klientů preferuje co nejlevnější a nejjednodušší systém tvz. co nejméně elektroniky. Problém s poruchami, lidem se to nechce učit ovládat, možné budoucí problémy s kompatibilitou různých technologií, atd.. Proto bych vám doporučil obyčejné termostatické hlavice. ( každá slušná od 500 kč má v sobě integrované tepelné čidlo, ty čísilka definují teplotu navržené místnosti, např. 1 - 5°C, 3-18°C, 4-24°C,5-28°C - tvz. a uvnitř je mechanický ventilek jenž se automatický otevře pokud teplota v mínosti klesne- princip teploměru : kapalinka se teplotou roztahuje a uzavře hlavici) = tudíž není potřeba žádný dvoj,tří,čtyř cestný ventil se servopohonem. ( spousta lidí si plete uzávěr a termostatickou hlavici)
...

Systemy s termohlavicemi a referencni mistnosti neumoznuji menit teploty v jednotlivych mistnostech v prubehu dne jinak, nez manualnim otocenim hlavici. Jedina mistnost, kterou si muzes naprogramovat, je ta referencni.

Prosil bych pořádně pročíst text. Nikde jsem netvrdil, že systém termohlavic A referenční místnosti umožnují měnit teplotu v jednotlivé místnosti. Fakt se mi nechce hádat, ale nikde to tam nemám.

- většinou to funguje tak že venkovní čidlo spustí kotel a cirkulační čerpadlo. Termostatické hlavice nastavené(manuálně) na určitý stupeň regulují jednotlivou místnost. Pokud se uzavřou všechný hlavice a vracečka příliš teplá vypne se kotel přes vnější nebo integrovaný termostat.
- lze samozřejmě nastavit výstupní teplotu vody ( viz. ekviterma )
- lze i řešení kde referenční místnost aktivuje kotel a čerpadlo a pak opět reguluje termostatická hlavice teplotu jednotlivých místností
- lze i řešení kde existuje prostorový termostat tvz. centrální jednotka ze které lze nastavit jednotlivé místnosti a zároveň opět slouží jako referenční místnost a i z toho termostatvu lze konfigurovat jednotlivé termostické hlavice s vnitřní elektronikou a tím opět zajistíme různé teploty v různých místnostech
- ještě mě napadá dalších cca 8-10 možností, fakt se mi to nechce rozebírat a hádat se. V každém případě ať se rozhodne podle sebe, variant je skutečně docela dost.


Pokud se rozhodne pro smart dům( neříkám inteligentní to používá neodborná veřejnost) pak rozhodně nebude od věci když to řešení pošle na net i cenou kolik ho to stálo. ( já jsem zastánce čím složitější, tím draží, tím poruchovější atd.., ale ať si staví každý co chce)

PF

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #32 kdy: 04. 09. 2013, 14:31:54 »
PF: presne do tohoto stadia se chci dostat, otakza je zda jsou spokojeni i ti studenti co tam bydli :-D

TH

:-) stiznosti nejsou, mimo to ze dojel jeden v dobe kdy tam nemel nikdo byt a bylo tam chladno, ale SMSka stacila a uz se topilo.
planoval jsem jim dat i pristup do konfigurace teplot svych pokoju, ale zatim je to zbytecny
a casem az dam dokupy vypinace/tlacitka, tak si muzou "pritapet" pres ne (1 stisk = topit v dane mistnosti 1h apod..)

Mirek

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #33 kdy: 04. 09. 2013, 21:20:27 »
Prosil bych pořádně pročíst text. Nikde jsem netvrdil, že systém termohlavic...

Teď se asi zacyklíme. Nkdy jsem netvrdil, že jsi tvrdil...

Ale četl jsem původní dotaz a potom jsem si v tvém dotazu přečetl toto: "Proto bych vám doporučil obyčejné termostatické hlavice."

A proto jsem i reagoval tak, jak jsem reagoval. Protože zjevně se tímto řešením chce dostat k systému, u kterého si může měnit teploty v jednotlivých místnostech bez nutnost točit ručně v daný okamžik hlavicí. A proto si myslím, že ho navrhované řešení s termohlavicemi (ač velmi jednoduché, levné a téměř bezporuchové) neuspokojí. Toť vše. Není třeba natahovat triko.

houska

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #34 kdy: 05. 09. 2013, 15:00:47 »
ja to resil 1-wire, soucastky nakoupil za par drobnejch na ebay a zbytek zbastlil, aktualne mam za sebou jednu topnou sezonu a jsem spokojenej.
...

Co o tom sepsat nejaky zapisek? Urcite by to zajimalo nejen me.



Tomas Holy

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #35 kdy: 18. 09. 2013, 12:25:07 »
Mirek: koukal jsem na to
http://sourceforge.net/projects/openhr20/files/
a nejak jsem nepochopil se kterouhlavici by to melo slapat, nasel jsem 2 typy
   
BUD:
    http://www.elektrocr.cz/product/termohlavice-honeywell-hr20
  a totez napr zde:
    http://www.euroking.cz/termohlavice-honeywell-hr20
A NEBO:
    http://www.nej-ceny.cz/382059/programovatelna-termostaticka-hlavice-honeywell-hr-20-style.html
  a zase totez napr zde:
    http://www.kasa.cz/termostaticka-hlavice-honeywell-hr-20-style-programovatelna/?

vubec nemam sajn, zda s tim upravenym fw funguji obe nebo ktera z nich, netusis o tom neco vic ?

dik za info

TH

botvitnik

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #36 kdy: 09. 10. 2013, 20:09:05 »
Zdravim.

Pozadavky, ktere tady mate resi system enicom.
Najdete to na strance toptezapolovic.cz

Pekny vecer.
Botvitnik

diskobols

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #37 kdy: 09. 10. 2013, 21:16:42 »
A na konec si zazpíváme pěknou písničku pro kutily v oblasti plynových kotlů... "Dynamit, dynamit, udělá bum, dynamit, dynamit, rozboří dům..."  ::) ;D

Soudis na zaklade svych celozivotnich zkusenosti s widlema, co?

pkg_info

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #38 kdy: 10. 10. 2013, 00:16:16 »
Já osobně bych doporučoval např. kombinaci sběrnic CFox (drátová, ve sklepě) a RFox (bezdrátová, po zbytku baráku) ve spojení s PLCčkem Foxtrot od firmy Teco. To je český (kolínský) výrobce, který má v domovní automatizaci hodně silně našlápnuto.

Za Tecomat Foxtrot se též přimlouvám.

txt

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #39 kdy: 10. 10. 2013, 00:33:58 »
Já osobně bych doporučoval např. kombinaci sběrnic CFox (drátová, ve sklepě) a RFox (bezdrátová, po zbytku baráku) ve spojení s PLCčkem Foxtrot od firmy Teco. To je český (kolínský) výrobce, který má v domovní automatizaci hodně silně našlápnuto.

Za Tecomat Foxtrot se též přimlouvám.

MTBF bude mít jistě lepší, než spotřební elektronika typu Raspberry Pi. Na druhou programování podle IEC 61131-3 je IMHO neotesané.
Máš zkušenosti s provozováním web serveru na PLC?

fahacz

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #40 kdy: 10. 10. 2013, 18:08:53 »
Pekna diskuze, hloupy dotaz, existuji termostaticke hlavice programovatelne, ale bezdratovym ovladanim na dalku, nebo alespon s moznosti pripojeni kabelu a napojeni na nejake domaci udelatko, myslim tim ted to bytu s ustrednim topenim, kdy mam 4 mistnosti a rad bych si je ridil podle sebe?

Jose D

  • *****
  • 856
    • Zobrazit profil
Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #41 kdy: 10. 10. 2013, 22:00:33 »
Pekna diskuze, hloupy dotaz, existuji termostaticke hlavice programovatelne, ale bezdratovym ovladanim na dalku, nebo alespon s moznosti pripojeni kabelu a napojeni na nejake domaci udelatko, myslim tim ted to bytu s ustrednim topenim, kdy mam 4 mistnosti a rad bych si je ridil podle sebe?
to co chces dat do googlu je "hlavice termopohon"

botvitnik

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #42 kdy: 17. 11. 2013, 22:46:29 »
Dobry vecer.

Neni hloupych dotazu, jen hloupych odpovedi.

Tady je rozpor.
Programovatelne hlavice x rizene na dalku? Mate budto programovatelne hlavice, ktere nastavite a oni delaji svoji lokalni praci. Nebo ridite skupinu hlavic dratove resp. bezdratove z centralni programovatelne jednotky.


Chcete-li ridit bezdratove hlavice vlastnim programem, tak PLC od fy Teco je otevreny system celkem dobre v MOSAICU programovatelny. Hlavice Teco nabizi dratove i bezdratove. Ty bezdratove v sobe maji RF komunikaci, teplotni cidlo a proporcionalni servomotor. Ty dratove jsou levnejsi ale nemaji v sobe teplotni cislo a s praci a s teplotnim externim cidlem toto reseni vyjde draz.

Lze i koupit jiz hotovy ridici system vytapeni a rozsirit si jej podle svych pozadavku, protoze se to dodava jako otevrene reseni. Vice na toptezapolovic.cz nebo na enicom.cz.

V kazdem pripade Vam schvaluji tuto oblast vyzkumu, neb navratnost regulace vytapeni je nasobne kratsi nez treba navratnost zatepleni!

Zdravi
Botvitnik

kolemctouci

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #43 kdy: 18. 11. 2013, 11:01:34 »
CFox/RFox bych jeste zvazil - CIB je proprietarni uzavreny protokol, pokud se Teko rozhodne, ze uz ho *Fox nebavi, muzete celou instalaci vykopat a zacit znovu (proc si vsichni vymysli vlastni, vzajemne nekompatibilni protokoly  >:( ). Vzhledem k tomu, ze firma, ktera to s Tekem dela, tohle udelala v minulych letech uz 2x (CIB je treti zpetne nekopmatibilni pokus), osobne bych do toho nesel.

Zatim mi vychazi jako zajimava alternativa pouzit system eq-MAX!, nebo FHT od Conrada. Sice to ma take uzavreny protokol, ale komunita se uz postarala. Muzete tedy zacit s nakoupenymi jednotkami a casem se v tom zacit vrtat a dodelat si vlastni. Az to Conrada prestane bavit, mate aspon ten protokol a masivni komunitu kolem (treba tady: http://fhem.de/fhem.html).

Rozvoj HR20 je take velmi zajimavy, propojovani hlavic celkem pouzitelnym HopeRF modulem nezni spatne, ale je to pro intenzivni bastlire od sameho zacatku. S MAX-em mate alternativu zacit (a pripadne i zustat) na koupitelnych modulech bez potreby casu na vyvoj a vyrobu. Co se spolehlivosti tyce, mam delsi zkusenost akorat s FHT8 a good, chodi, nepotrebuje zadnou pozornost.

Jo, jedna poznamka ke komfortu - vsechny motorizovane hlavice, co jsem zkousel (nejaky cesky vyrobce, HR20, nekolik klonu HR20, FHT8 a ted eQ) jsou slyset. V pracovne nic moc, v obyvaku nic moc, v loznici uplne spatne. Pokud ma ta hlavice sofistikovanejsi algoritmus rizeni, meni prutok do radiatoru casteji, cimzto "otravnost" znacne stoupa. Takove ty termostaticke hlavice s vyhrivacim dratem uvnitr jsou zcela potichu, na druhou stranu ale neumi proporcionalni rizeni a v neposledni rade k nim musi clovek privest drat, protoze tech 6W, co hlavice papa, se z baterek vykryje dost obtizne.

Tomas Holy

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #44 kdy: 18. 11. 2013, 13:37:39 »
ja zatim koupil system od MAX!
http://www.chytreelektro.cz/chytreelektro/eshop/3-1-Digit-termostaticke-hlavice/3-2-Rada-eQ-3-MAX/5/53-Centralni-jednotka-eQ-3-MAX
a
http://www.chytreelektro.cz/chytreelektro/eshop/3-1-Digit-termostaticke-hlavice/3-2-Rada-eQ-3-MAX/5/230-Digitalni-termostaticka-hlavice-eQ-3-MAX

zatim to slape super, pouzivam jak oriogs SW tak ten komunitni z http://www.maxbuddy.de/

dokonce jsem nekde nasel i popis protokolu, ale autor s tim sekl, se slovy ze MAX! je desnej krap, tak to me trochu vydesilo :(