Inteligentní regulace topení

Projektant Topení

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #15 kdy: 03. 09. 2013, 19:09:16 »
Variant jak daný problém řešit je spousta, prakticky se rozhoduje vždycky podle požadavků zakazníka či již integrovaného systému který se snažíme dopracovat.

Pokud tedy trváte že chcete každou mísnost regulovat individuální elektronicky lze třeba použít hlavice Danfoss ( nabízí primitivní verze bez elektroniky, s elektronickým teploměrem , a i elektronickou verzi s napojením na prostorový termostat )http://cz.danfoss.com/Content/89760D07-7DB2-43DA-81F5-8C08E003C316.html, http://www.korado.cz/cs/vyrobky/radik/vseobecne_udaje/doporucene_vybaveni/termostaticke_hlavice.shtml
( kvalitní pro inteligentí domy jsou  Honeywell,Danfos,Heimeier,Siemens - prostudujte si weby, některé už nabízí řešení pro chytré domy)

Osobně ovšem většina klientů preferuje co nejlevnější a nejjednodušší systém tvz. co nejméně elektroniky. Problém s poruchami, lidem se to nechce učit ovládat, možné budoucí problémy s kompatibilitou různých technologií, atd.. Proto bych vám doporučil obyčejné termostatické hlavice. ( každá slušná od 500 kč má v sobě integrované tepelné čidlo, ty čísilka definují teplotu navržené místnosti, např. 1 - 5°C, 3-18°C, 4-24°C,5-28°C - tvz. a uvnitř je mechanický ventilek jenž se automatický otevře pokud teplota v mínosti klesne- princip teploměru : kapalinka se teplotou roztahuje a uzavře hlavici) = tudíž není potřeba žádný dvoj,tří,čtyř cestný ventil se servopohonem. ( spousta lidí si plete uzávěr a termostatickou hlavici)


Jinak už jsem projektoval dům ovládaný počítačem. Ovládáné např. http://www.kobra-system.cz/

Snad vám to pomůže, jenom si uvědomte čím složitější tím větší spotřeba elektřiny, dražší atd..


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #16 kdy: 03. 09. 2013, 20:01:28 »
Ked som sa prestahoval do domu, chcel som to iste dosiahnut, nebol som ale ochotny uz moc vela penazi investovat. Velmi sa mi pacilo riesenie http://www.elv.de/max-cube-lan-gateway-arr-bausatz.html Na nete si niekto dal namahu viac menej rozlustit komunikacny protokol a tym padom by sa to mohlo dat spojit aj s nejakou elektronikou co spina kotol...

Tomas Holy

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #17 kdy: 03. 09. 2013, 20:05:57 »
dekuji vsem za odpovedi a namety,
priznam se ze jsem takovy brouk pytlik, co si rad hraje a kuti a vysledky tomu mnohdy odpovidaji ....

nicmene servis ke kotli mi sdelil, ze kotel ma regulaci prostou a tim je pokyn ON a OFF na tom se moc zkazit neda ...

zatim jsem zvolil reseni pomoci raspberry PI v kazde mistnosti, stejne to pouziji na distribuci multimedii apod
2 teplotni cidla a ovladani hlavice, v zavislosti na nastavene teplote,
+ cisdlo v kotelne na trubce s ohratou vodou, a kdyz bude voda studena tak zapnu kotel, je mi jasny ze takto jedoduse by z toho mohla byt slusna diskoteka, takze si to budu par dni logovat a pak zacne optimalizace
tepelny index domu a jine bejkarny resit nebudu, uz jsem se s tim setkal, a pakj jsem si to stejne delali po svem. stejne tak ekvitermni regulace, pro nas je dulezite jaka teplota je v mistnosti a ne za domem :)

jeste jednou dekuji, za podnety TH


Mirek

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #18 kdy: 03. 09. 2013, 20:31:50 »
...
Osobně ovšem většina klientů preferuje co nejlevnější a nejjednodušší systém tvz. co nejméně elektroniky. Problém s poruchami, lidem se to nechce učit ovládat, možné budoucí problémy s kompatibilitou různých technologií, atd.. Proto bych vám doporučil obyčejné termostatické hlavice. ( každá slušná od 500 kč má v sobě integrované tepelné čidlo, ty čísilka definují teplotu navržené místnosti, např. 1 - 5°C, 3-18°C, 4-24°C,5-28°C - tvz. a uvnitř je mechanický ventilek jenž se automatický otevře pokud teplota v mínosti klesne- princip teploměru : kapalinka se teplotou roztahuje a uzavře hlavici) = tudíž není potřeba žádný dvoj,tří,čtyř cestný ventil se servopohonem. ( spousta lidí si plete uzávěr a termostatickou hlavici)
...

Systemy s termohlavicemi a referencni mistnosti neumoznuji menit teploty v jednotlivych mistnostech v prubehu dne jinak, nez manualnim otocenim hlavici. Jedina mistnost, kterou si muzes naprogramovat, je ta referencni.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #19 kdy: 03. 09. 2013, 20:56:07 »
zatim jsem zvolil reseni pomoci raspberry PI v kazde mistnosti,

Napadlo vas nekdy, jak dlouho Raspberry PI pujde jeste koupit? Co kdyz to za tri roky prestanou vyrabet, protoze vsichni budou radsi chtit jinou hracku a vam neco odejde a budete si lamat hlavu, jak do stavajiciho systemu zaclenit BFLM 174? U systemu na automatizaci bych cekal mnohaletou podporu, kterou vam asi RPI nenabidne. Ledaze byste jich nakoupil zasobu na pristich 20 let ci vice.


Lol Phirae

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #20 kdy: 03. 09. 2013, 21:11:32 »
A na konec si zazpíváme pěknou písničku pro kutily v oblasti plynových kotlů... "Dynamit, dynamit, udělá bum, dynamit, dynamit, rozboří dům..."  ::) ;D

Tomas Holy

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #21 kdy: 03. 09. 2013, 21:24:50 »
jarda p. : risknu to, pro nas kutily bude vzdy nejaka krabicka k dispozici
pamatuji si kdyz jsme ve firme meli koupeny od DELLU NDB servis a cekali jsme na opravu tyden, porpodu neresim :)

LOL FIRAEL: tak to se me netyka, mam elektrokokotel :-)

Lol Phirae

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #22 kdy: 03. 09. 2013, 21:31:42 »
LOL FIRAEL: tak to se me netyka, mam elektrokokotel :-)

Z projevu inženýra Maliny
z Elektrických podniků:
Vážení občané, vzácní hosté,
s elektřinou je to prosté:
od pantáty vedou dráty
do žárovky nade vraty.
Odtud proud se přelévá
do stodoly, do chléva.
Při krátkém spojení dvou drátů
dojde k tak zvanému zkratu.
Kdo má pojistky námi předepsané,
tomu se při zkratu nic nestane;
kdo si tam nastrká hřebíky,
vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny
elektrické hodiny.

M.

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #23 kdy: 03. 09. 2013, 21:53:10 »
Systemy s termohlavicemi a referencni mistnosti neumoznuji menit teploty v jednotlivych mistnostech v prubehu dne jinak, nez manualnim otocenim hlavici. Jedina mistnost, kterou si muzes naprogramovat, je ta referencni.

Dělají se i programovatelné termostatické hlavice, kde se dají nastavovat teploty. Např toto:
http://www.elektrobock.cz/cs/digitalni-termostaticka-hlavice/product.html?id=41
Pro línější jsou i varianty dálkově ovládané, ať už po drátu nebo bezdrátu. Záleží jen na tom, s čím si chce člověk přivodit omrzliny/popáleniny doma. :-)

Mirek

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #24 kdy: 04. 09. 2013, 08:19:35 »
Systemy s termohlavicemi a referencni mistnosti neumoznuji menit teploty v jednotlivych mistnostech v prubehu dne jinak, nez manualnim otocenim hlavici. Jedina mistnost, kterou si muzes naprogramovat, je ta referencni.

Dělají se i programovatelné termostatické hlavice, kde se dají nastavovat teploty. Např toto:
http://www.elektrobock.cz/cs/digitalni-termostaticka-hlavice/product.html?id=41
Pro línější jsou i varianty dálkově ovládané, ať už po drátu nebo bezdrátu. Záleží jen na tom, s čím si chce člověk přivodit omrzliny/popáleniny doma. :-)

Reagoval jsem na "Proto bych vám doporučil obyčejné termostatické hlavice. ( každá slušná od 500 kč má v sobě integrované tepelné čidlo, ty čísilka definují teplotu navržené místnosti, např. 1 - 5°C, 3-18°C, 4-24°C,5-28°C - tvz. a uvnitř je mechanický ventilek jenž se automatický otevře pokud teplota v mínosti klesne- princip teploměru : kapalinka se teplotou roztahuje a uzavře hlavici)" - to jasně odkazuje na obyčejné mechanické hlavice.

A nechápu, co má společného řízení teploty v místnostech s popáleninami a omrzlinami. Nestraš tady lidi pohádkami s draky a čarodejnicemi.

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #25 kdy: 04. 09. 2013, 08:27:03 »
Napadlo vas nekdy, jak dlouho Raspberry PI pujde jeste koupit? Co kdyz to za tri roky prestanou vyrabet, protoze vsichni budou radsi chtit jinou hracku
Tak tam dá libivolný jiný počítač. Atomových desek jsou mraky.

pet

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #26 kdy: 04. 09. 2013, 08:57:10 »

tepelny index domu a jine bejkarny resit nebudu, uz jsem se s tim setkal, a pakj jsem si to stejne delali po svem. stejne tak ekvitermni regulace, pro nas je dulezite jaka teplota je v mistnosti a ne za domem :)


 ;D V tom případě přeji hóóódně stěstí, ono to totiž bez zohlednění aktuátních tepelných ztrát a kapacit jednotjivých místností bude asi pěkně kmitat a plavat. No a ty ztráty a kapacity právě závisí na tepelných indexech, venkovních teplotách a jiných bejkárnách ;D

tap

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #27 kdy: 04. 09. 2013, 09:25:52 »
Vykašli sa nato nejde to. Podľa mojich empirických skúseností (mám dom 5rokov od kolaudácie) vyregulovať teplotu automatom aby boli ľudia úplne spokojný v podstate nejde. Predajcovia Ti budú predstavovať zilión možností ako teplotu regulovať ale ono je to o inom. Každý človek má trošku iné potreby, nestačí regulovať teplotu potrebuješ regulovať aj vlhkosť. Keď vonku svieti slnko tak považuješ nižšiu teplotu za optimálnu, pre rôzne činnosti chceš inú teplotu - a to každý člen domácnosti, pričom nerozoberáme aká by mala byť kedy optimálna teplota v kúpeľni - pri akej činnosti. Ako človek v IT za mesiac zarobím na niekoľko rokov kúrenia plynom nášho primerane veľkého domu ,,v podhorskej oblasti'' na celodennú konštantnú teplotu málinko cez 22*C v na severnej stene obývačky - mám v paži akúkoľvek reguláciu.

M.

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #28 kdy: 04. 09. 2013, 09:40:31 »
Reagoval jsem na "Proto bych vám doporučil obyčejné termostatické hlavice. ( každá slušná od 500 kč má v sobě integrované tepelné čidlo, ty čísilka definují teplotu navržené místnosti, např. 1 - 5°C, 3-18°C, 4-24°C,5-28°C - tvz. a uvnitř je mechanický ventilek jenž se automatický otevře pokud teplota v mínosti klesne- princip teploměru : kapalinka se teplotou roztahuje a uzavře hlavici)" - to jasně odkazuje na obyčejné mechanické hlavice.

A nechápu, co má společného řízení teploty v místnostech s popáleninami a omrzlinami. Nestraš tady lidi pohádkami s draky a čarodejnicemi.

Já jsme jen doplnil, že vedle jednoduchých (a nejspolehlivějších) mechanických termohlavic za pětikilo, kde změna teploty je ručně, existují i inteligentní za tisícovku, kde si můžu nastavit teplotní profil ve dne/týdnu a mění požadovanou teplotu v místnosti. A dá se to provozovat v kombinaci s tím, že kotel reguluji podle referenční místnosti a ostatní místnosti jen ovládají tyto hlavice. Odkazovaný model si neumí kotel zapnout, takže to chce mít dobře zvolenou referenční místnost, aby to do ní rozumně průběžně topilo a regulátor nastaven také tak, aby se průběžně topilo. Jinak odkazované hlavice nefungují. :-) Přesně tuto kombinaci provozuji doma.

Jinak popáleniny/omrzliny - trošku černého humoru neuškodí, ne? A s trochou blbostí k těm popáleninám přijít jde, předvedl nám soused, když laboroval s topením tak, že topil na konstantní teplotu vody v okruhu a na všechny topení dal regulační hlavice, co to uzavřely, neměl ani jednu volnou smyčku v okruhu a přepouštěcí ventil v kotli to neustál a pojistný ventil mu pustil vodu ven, bez drenáže mu vytopil trošku předsíň, být tam někdo, asi by nebyl nadšen (topení na spád 90/70 stupňů). Měl botu i v tom, že vzhledem k velikosit bytu a objemu vody v topení měl malou expanzní nádobku, ta integrovaná v kotli nestačila. Měl mít i externí, pak by mu to možná pojišťovák nevyrazil.

PF

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #29 kdy: 04. 09. 2013, 10:02:37 »
ja to resil 1-wire, soucastky nakoupil za par drobnejch na ebay a zbytek zbastlil, aktualne mam za sebou jednu topnou sezonu a jsem spokojenej.

- v kazde mistnosti mam teplotni cidlo + na pude a venku
- spinam plynovej kotel (topit/netopit) - ten co mam nema moznost pripojit ekviterm a zasahovat do vnitrniho zapojeni se mi zatim nechce
- ke kazdemu topeni mam dovedeny kabel na budouci ovladani hlavic
- v kazde mistnosti mam vypinac - zatim nezapojeny pro moznost "ovladani" zmeny teploty (oproti automatickemu planu)
- cely je to ukonceny v routriku s openwrt
- aktualne web a ovladaci logika bezi na hostingu - casem predelam na lokalni reseni.
- za ten rok vypadla cca 3x konektivita (je to na UPC) - pri ztrate komunikace se prepne rizeni na puvodni termostat v jednom pokoji.
- topeni si ovladam na dalku - v dome nebydlim, mam tam najemce (studenty) - pokud tam nejsou (vanoce, svatky apod.) snizuju teploty.
- jeste by to chtelo kontakty na okna (moznost automatickeho zavreni hlavic - lze to i z teplotnich cidel na zaklade prudkeho poklesu teploty), ale zatim neplanuju.
- na sbernici se chystam pridat odecet impulsu z plynomeru

celkove naklady nizke. ano je to "bastl", v kterem se do hloubky vyznam pouze ja, ale ovlada to pres web (PC, mobil..) bez problemu i manzelka :-)