Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu

Jan

Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu
« kdy: 17. 07. 2010, 14:58:09 »
Dobrý den,
tímto zdravím zkušenější uživatele a prosím o zodpovězení problému naznačeném v předmětu. Už léta se snažím přejít z Win na jakýkoliv Linux, ale vždy skončím na vysoké zátěži mého již historického stroje oproti Windows XP (mám P4 2,4@3,0GHz, 1 GB RAM, 500GB HDD, ATI Radeon 9800Pro, Audigy 2 ZS). Po x pokusech jsem zakotvil u openSUSE a nyní ve verzi 11.3. Tu jsem včera nainstaloval a byl jsem fungováním nadšen - i moje ATI od začátku naprosto bez problémů. Nejvíce používám samozřejmě jako běžný uživatel internet a zde je kámen úrazu -> FLASH. Reklamy se dají vyblokovat, ale co s flash videem (youtube atd.). Stačí jedno jedoucí okno a vytížení procesoru jde na cca 70% a teplota i na 65 stupňů a všechny větráky jedou naplno (jak ve Firefoxu (3.6.6), tak v Opeře (10.60) + ten samý problém i v Ubuntu. Tím moje nadšení opět velmi rychle opadlo. Hned teď jsem zkusil pospouštět to samé ve Win XP a poté i několik věcí navíc a zátěž procesoru jde max do 15 % a teplota procesoru max 53 sutpňů. Je tedy jasné, že je nejenom vetší ticho, ale předpokládám, že i spotřeba PC jde rapidně dolů.

Jinak druhý problém je kvalita, tedy spíš nekvalita reprodukce zvuku na Audigy 2 ZS v jakémkoliv Linuxu - ve Win je každý nástroj krásně zřetelný a v Linuxu jakoby zaplechovaný. Vim tady je třeba poděkovat hlavně Creativu, ale je to škoda.

Jinak je v openSUSE (a nejenom v něm) vše krásně promyšlené a líbí se mi že hned po instalaci programově vše šlape a oblíbil jsem si balíčkovací systém (jak se vše oproti složitostem ve Win všechno automaticky zaktualizuje)

Děkuji moc za případné rady nebo poučení. Prosím žádný flame.
Honza
« Poslední změna: 18. 07. 2010, 15:49:06 od Petr Krčmář »


Problem s prehravanim videii na youtube by mozna sel vyresit prepnutim na HTML5 prehravac (pozor, ne vsechny vida na youtube jsou jiz dostupne pres tento prehravac). Aktivovat si to muzes na http://www.youtube.com/html5 (bude fungovat pouze pokud jsi prihlasen). Pokud se nemylim, nejnovejsi firefox tag video jiz zvlada, ale nejsem si jisty jak je to se starsi verzi.. Chrome jej podporuje take.

Co se tyce zvuku, zkusil bych zjistit, jestli mas spravny ovladac pro zvukovou kartu (#alsaconf pokud pouzivas alsu) a take si pohrat s nastavenim jednotlivych hodnot jednotlivych mixeru(?) v ($alsamixer). Jsem si jisty, ze co se tyce toho mixeru, tak SuSE na to bude mit i nejake klikatko, zkus se prohrabat nastavenim v ovladacim panelu.
« Poslední změna: 17. 07. 2010, 19:30:10 od withoutnick »
Jabber: withoutnick@jabbim.cz
[root@holy_terminal ~]# /etc/rc.d/world restart
Dilino phenel, so džanel, goďaver džanel, so phenel.

David

Jakou mas verzi flashe? Ja mam v Mandrive 10.1.53.64, ta funguje uz celkem rozumne, ale asi ji mam stazenou rucne z Adobe.com, ty z repozitare byly (drive, nevim jak je to ted, nebo u Suse) starsi a pomalejsi. Pouzivas ns-wrapper? Pokud firefox pouziva ns-wrapper, je to prasarna, co vse zpomaluje a dnes uz neni potrebna, zkus ho odinstalovat nebo zabit. Flash je i tak vseobecne pomaly a pridava tomu jeste Firefox, ktery po nejake hodce brouzdani zabere klidne stovky megabytu pameti. Ja mam 6GB pameti a i kdyz pouzivam FF jen pro brouzdani, zabira po pul hodine pres 150MB (memorymanagement se moc nepovedl), pokud se extremne zpomali, zkus ho zavrit a znovu otevrit, melo by to pomoci.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ja mam 6GB pameti a i kdyz pouzivam FF jen pro brouzdani, zabira po pul hodine pres 150MB (memorymanagement se moc nepovedl), pokud se extremne zpomali, zkus ho zavrit a znovu otevrit, melo by to pomoci.

Sem si dneska do FF nainstaloval BarTab a dost se to zlepsilo. Na rozdil od vas mam zatim jen 1GB. BarTab otvira pri spusteni FF taby z posledniho sezeni, ale obsah natahuje teprve tehdy, kdyz se na ne clovek kouka. Nakdy trochu opruz, ale vetsinou v pohode. BarTab se da nastavit i tak, aby totez delal s taby nove otevrenymi na pozadi a dokonce umi po nastavene dobe odloadovat otevrene taby. Vysledkem je, ze po par hodinach pouzivani mam furt hafo pameti a zejmena start FF s 200 otevrenymi taby se neskutecne zrychlil a ani se neswapuje. Vrele doporucuji. Akorat pozor, kdyz si rozepisete dlouhou odpoved do diskuse na web, odejdete na obed, zdrzite se a po navratu je tab prazdny. Weby, kde tohle chovani vadi, se daji dat do vyjimek a je to.

Jan

Re: Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu
« Odpověď #4 kdy: 21. 07. 2010, 20:53:21 »
withoutnick: youtube vyzkouším. Jestli to bude fungovat, tak to bohužel pořeší jen youtube (nikoliv flash jako takový). Prostě flash je mizérie. Před chvílí jsem měl otevřených 10 listů ve firefoxu, vše root.cz - zátěž ok. Pak stačilo přidat jeden list diit.cz (reklamní pouťová flash blikačka) a zátěž šla rapidně nahoru, takže jedině ad-block. Ve win neni problém. Co se týká zvukovky, tak bych řekl, že je ovladač správný - v KMixu je SB Audigy 2 ZS (SB0350). Kvalita reprodukce nic moc ať si hraju se smešovačem jak chci - je pravda, že kdybych neměl porovnání s Win XP, tak si toho možná nevšimnu.

David: flash mám také 10.1.53.64-2.1.1 z repozitáře aktualizace pro openSuse 11.3. Jinak jedu net hlavně přes operu (10.60). Opera samotná moc PC nezatěžuje. Hlavní zátěž při jejím běhu dělá operapluginwrap. Když jedu přes Firefox, tak hlavní zátěž dělá plugin-containe. Obé předpokládám souvisí s flash pluginy.

JardaP: tohle by možná alespoň z části mohlo pomoci i mě se zátěží


brano2

Re: Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2010, 23:08:22 »
nemam to momentalne odskusane ale celkom pomahalo ked sa flash prepol na low kvalitu,
existuju na to postupy bud cez "userjs" v opere alebo greasemonkey skripty vo firefoxe, okrem toho som raz nasiel aj stranku kde popisovali editaciu binarky flashu pre OLPC, kde prepisali high na low.

staci dat do googla "opera userjs lowquality" a skusit to

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2010, 06:51:50 »
Pak stačilo přidat jeden list diit.cz (reklamní pouťová flash blikačka) a zátěž šla rapidně nahoru, takže jedině ad-block.

Spis Flashblock. A pokud ty reklamy musite videt, tak si na ne kliknete. S Flashblockem naotvirate s klidem tolik stranek z youtube, kolik se vam vejde do pameti a pokud zatez vzroste, urcite to nedela Flash. Jak pravi stare cinske prislovi, bez Flashblocku na Internet nelez, pokud nechces zavarit CPU.

Jan

Re: Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu
« Odpověď #7 kdy: 22. 07. 2010, 23:34:13 »
JardaP: jj pravda Flashblock. Skusim to s nim. Jsem zvykly pouzivat v 99 % Operu a zde pripadne "Block content" - to vetsinu veci poresi. Snazim se ale u oblibenych webu reklamu nechat zobrazit. Bohuzel v Linuxu musim zarazit i u oblibenych z nize uvedenych duvodu zateze. Ve Win XP ani flash reklamama CPU nezavarim (u rozumnyho poctu otevrenych stranek, kde je i rozumne mnozstvi reklam - tzn. napr. x otevrenych oken diit.cz i s reklamou neni v XP problem a zatez do 20 % CPU)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Vysoká zátěž CPU při brouzdání na netu
« Odpověď #8 kdy: 23. 07. 2010, 05:19:52 »
Snazim se ale u oblibenych webu reklamu nechat zobrazit.

Flashblock ma whitelist.