Jaké problémy čekat při přechodu z 32 na 64-bit

Pavel

Jaké problémy čekat při přechodu z 32 na 64-bit
« kdy: 15. 07. 2010, 11:14:55 »
Ahoj, mohl by mi někdo nastínit co mě případně čeká při přechodu z 32-bit verze operačního systému na 64-bit...? Jedná se mi o praktické věci. Zdali se mám připravit na "novou kategorii problémů". Zdali je nějak výrazně omezen výběr softwaru (navíc rád používám poslední verze). Zdali je to v nějakém ohledu případně horší než 32-bit. Zdali jsou nějaké aplikace, které mi vůbec nepojedou apod. Četl jsem například něco o problémech s Adobe Flash apod.

Zvažuji přechod na 64-bit hlavně kvůli očekávanému navýšení výkonu. Na druhou stranu bych zase nerad, abych poté musel řešit navíc "nových 101 problémů" z toho plynoucích. Distribuce by měla být Debian Testing na Intelu (ia64 předpokládám).

Doufám, že přechod znamená pouze nainstalovaní jiné verze operačního systému, ale samotný provoz je už naprosto stejný.
« Poslední změna: 19. 07. 2010, 16:01:33 od Petr Krčmář »


Pavel

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2010, 11:44:54 »
Ještě jsem zapomněl dodat, že to hodlám provozovat jako zcela standardní desktop (klasické programy, sem tam multimédia, internet apod.). Navíc mě napadá leda virtualizace (asi VirtualBox OSE).

Jde mi hlavně o to, jestli vidina vyššího výkonu vyváží čas strávený nad řešením případných problémů. Rozhodně nehodlám trávit čas nějakou šílenou integrací 32-bit verze knihoven či pluginů do browseru skrze konfiguráky apod. Chci to nainstalovat a pracovat, tak jako s 32-bit verzí.

koso

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2010, 11:53:32 »
Ak nie ste odkazany na pouzivanie len binarne distribuovanych aplikacii tak sa nemate coho bat. Osobne som nedavno prechadzal, bal som sa trocha flashu ale ani netusim ako to vlastne funguje .. ale hlavne ze to aspon nejak ide. Potom napr. mozilla nejak odmieta distribuovat 64 bitove aplikacie, tak by mohol nastat problem ak mate rad najnovsie verzie.

PS: obavam sa vsak, ze v pripade pouzitia na dekstope si ziaden vykonnostny posun nevsimnete

ApoC

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #3 kdy: 15. 07. 2010, 12:22:48 »
IA64 je pouze pro Itania. Ty potrebujes AMD64 verzi. Jinak prechod by mel byt v pohode, ja uz bych do 32 asi nesel.

Mich

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #4 kdy: 15. 07. 2010, 12:50:07 »
Skusil som aj jedno aj druhe. Osobne v tom rozdiel ziadny nevidim =)
Obcas byvaju drobne problemy so 64bit verziou (niektore aplikacie), v minulosti flash.
Pouzivam debian testing amd64 na laptope a naozaj od ubuntu 32/64 ziaden rozdiel. Priprav sa len na to, ze ziaden firefox tam nie je :-)


ps: Prosim redakciu rootu, aby davala do overovacich "otazok" zmysluplne otazky. Netusim odpoved na "Každý... tahá pilku.:"  (pardon, ale co to je za kktinu???)


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #5 kdy: 15. 07. 2010, 12:50:34 »
BTW: 64bit kernel bezproblemovo zvlada beh 32 bit OS... Aj cely 64 bit OS s 32bit kniznicami bezproblemovo zvlada beh 32bit binariek.

Cize nie je co riesit.

EDIT: A vobec nechapem tan flash... Odkedy sa mi dostal prvy Athlon64 do ruk mam 64bit OS verziu (vtedy gentoo) a akurat firefox som pouzival 32bit binary distribuovany. Cize aj flash siel bezproblemovo... Len som nemohol mat natvine skompilovany FF.
« Poslední změna: 15. 07. 2010, 12:52:07 od PCnity »

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #6 kdy: 15. 07. 2010, 13:27:01 »
Ahoj, mohl by mi někdo nastínit co mě případně čeká při přechodu z 32-bit verze operačního systému na 64-bit...? Jedná se mi o praktické věci. Zdali se mám připravit na "novou kategorii problémů". Zdali je nějak výrazně omezen výběr softwaru (navíc rád používám poslední verze). Zdali je to v nějakém ohledu případně horší než 32-bit. Zdali jsou nějaké aplikace, které mi vůbec nepojedou apod. Četl jsem například něco o problémech s Adobe Flash apod.

Zvažuji přechod na 64-bit hlavně kvůli očekávanému navýšení výkonu. Na druhou stranu bych zase nerad, abych poté musel řešit navíc "nových 101 problémů" z toho plynoucích. Distribuce by měla být Debian Testing na Intelu (ia64 předpokládám).

Doufám, že přechod znamená pouze nainstalovaní jiné verze operačního systému, ale samotný provoz je už naprosto stejný.

pouzivam 64bit ubuntu a ziadny problem ci rozdiel aplikacie rovnake ako v 32 bite.

ondra.novacisko.cz

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #7 kdy: 15. 07. 2010, 21:58:36 »
Počítejte vyšší požadavek na paměť. Extrémě i 2x - 3x. Pokud provozujete pouze 64 bitové aplikace, tak pouze 2x. Pokud i 32 bitové aplikace tak i 3x. Je to dáno tím, že 64bitové knihovny mají většinou data rozbalena v nativních velikostech slova (int64) a týká se to i pointerů. Pokud navíc provozujete 32 bitové aplikace, pak všechny knihovny máte v paměti dvakrát, jak ty 64 bit, tak 32 bit.

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #8 kdy: 16. 07. 2010, 07:29:23 »
Počítejte vyšší požadavek na paměť. Extrémě i 2x - 3x. Pokud provozujete pouze 64 bitové aplikace, tak pouze 2x. Pokud i 32 bitové aplikace tak i 3x. Je to dáno tím, že 64bitové knihovny mají většinou data rozbalena v nativních velikostech slova (int64) a týká se to i pointerů. Pokud navíc provozujete 32 bitové aplikace, pak všechny knihovny máte v paměti dvakrát, jak ty 64 bit, tak 32 bit.

S tou pamäťou to zďaleka nie je také zlé, ako poisujete. Áno, 64-bitové programy a knižnice zaberajú viac pamäti, ale väčšinu pamäti obsadzujú tak či tak dáta a tie zaberajú pamäte rovnako.

ondra.novacisko.cz

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #9 kdy: 16. 07. 2010, 11:35:44 »

S tou pamäťou to zďaleka nie je také zlé, ako poisujete. Áno, 64-bitové programy a knižnice zaberajú viac pamäti, ale väčšinu pamäti obsadzujú tak či tak dáta a tie zaberajú pamäte rovnako.

Ono jak který. Pokud jde o obrázky, videa, hudbu, tak zcela jistě. Pokud jde o tabulky, indexy, stromy a různé databáze, kde sama organizace dat není nezanedbatelnou položkou, tak už se to dost projevuje. Moje zkušenost je taková, že překlad mého projektu GCC + Eclipse s nastavenou 256MB paměti (+java) se bez problému přeloží na virtuálu s 800-1000MB přidělené paměti pro 32bitový OS. V 64 bitech potřebuju nad 1200MB a pořád swapuju. Přitom na 2GB počítači nemá moc význam provozovat větší virtuál. A ještě je potřeba uvést, že honit Eclipse pod 64 bity s limitem 256MB je taky pěkny opruz, pro bezproblémový běh by potřeboval tak 512MB. Tak si to k tomu připočtěte

Pavel

Re: 32-bit vs 64-bit
« Odpověď #10 kdy: 19. 07. 2010, 08:51:23 »
Ak nie ste odkazany na pouzivanie len binarne distribuovanych aplikacii tak sa nemate coho bat. Osobne som nedavno prechadzal, bal som sa trocha flashu ale ani netusim ako to vlastne funguje .. ale hlavne ze to aspon nejak ide. Potom napr. mozilla nejak odmieta distribuovat 64 bitove aplikacie, tak by mohol nastat problem ak mate rad najnovsie verzie.

PS: obavam sa vsak, ze v pripade pouzitia na dekstope si ziaden vykonnostny posun nevsimnete

Momentálně používám pouze software distribuovaný skrze oficiální repozitáře Debianu.

IA64 je pouze pro Itania. Ty potrebujes AMD64 verzi. Jinak prechod by mel byt v pohode, ja uz bych do 32 asi nesel.

Pravda, taky jsem na to teď právě koukal. To AMD je na první pohled dost zavádějící, když máte Intel. :)

BTW: 64bit kernel bezproblemovo zvlada beh 32 bit OS... Aj cely 64 bit OS s 32bit kniznicami bezproblemovo zvlada beh 32bit binariek.

Cize nie je co riesit.

EDIT: A vobec nechapem tan flash... Odkedy sa mi dostal prvy Athlon64 do ruk mam 64bit OS verziu (vtedy gentoo) a akurat firefox som pouzival 32bit binary distribuovany. Cize aj flash siel bezproblemovo... Len som nemohol mat natvine skompilovany FF.

A používáte flash od Adobe nebo nějakou open variantu? Chvíli jsem zkoušel Gnash a kvůli problémům jsem přešel zpět na Adobe Flash.