Windows vs. Linux

jabucko

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #30 kdy: 19. 05. 2013, 11:06:33 »
Ak máš chuť účiť sa nové veci, choď k linuxu. Ak očakávaš že linux je windows bez vírusov, ostaň u windowsu a aktualizuj si antivir.

Padla aj otázka akú distribúciu. Ak máš čas sa s tým pohrať a čítať manuály, choď k Archu. Ale vzhľadom na nelogickú alebo trollistickú otázku, Kubuntu je správna voľba. Možno ubuntu, ale to som používal iba dokým prišlo Gnome 3 / Unity ( vtedy som si vytvoril nenávisť voči tomu prostrediu .. vtedy som prešiel ku KDE4 a nakonfiguroval panely aby to vyzeralo ako Gnome 2 a tak to používam dodnes).


Pupi

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #31 kdy: 19. 05. 2013, 11:06:52 »
vazne zalezi len na tebe samom. Co od toho ocakavas, naco to vyuzijes. Ak si chces pozriet film, browsovat po internete, chatovat apod. kludne si daj linux, na to ti postaci bohato. Ak sa chces vrtat v nastavovani, nejakej administracii, tiez si daj linux.
Ak robis vazne serioznu pracu, ktora si vyzaduje Windows daj si ten. Pokial sa aj hras, tak nic ine ti neostava. Administraciu mozes tak isto skusat pod windows. Ak programujes a chces napr. skusit C# takisto windows. Napr. pod windows je super IDE Visual Studio, na ktore sa nechytaju podla mojho nazoru ziadne IDE pod linuxom. Na tomto si dava MS sakramentsky zalezat si myslim.
IMO je blbost vraviet, ze windows je pre amaterov a pre laikov. Je uzivatelsky viacej privetivy, nemusis tam nastavovat rozne veci po prvotnej instalacii, zozenies nato rychlejsie drivre, co v pripade linuxu je dost velky problem. ALE z toho usudzovat ze je pre laikov je somarina. Su profesionali, ktori sa vyznaju do Windowsu, vedia o jeho jadre, funkcnosti apod a mozu niekedy predcit ludi, ktori maju linux a tvaria sa akoze oni su viac, lebo vyuzivaju prave tento system. Nejake zaklady OS su ale spolocne a je dobre ich ovladat bez rozdielu ci je to Windows, Linux, MacOS.
Problem je, ze si nemozte robit s nim co chcete, kedze je uzavrety. Na jednu stranu je to dobre, na druhu nie.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #32 kdy: 19. 05. 2013, 14:18:44 »
...Ak si chces pozriet film, browsovat po internete, chatovat apod. kludne si daj linux, na to ti postaci bohato. Ak sa chces vrtat v nastavovani, nejakej administracii, tiez si daj linux.

No, to je dobry. Ja obvykle v Linuxu nic celkem nenastavuju. Nastavim jednou a pak akorat updatuju a tim to konci. Ale ted se tu uz druhy den seru s masinou se zatracenymi Widlemi 7, ktere ani nejsou schopny nainstalovat sve updaty. Konci to dementni chybovou hlaskou s jakymsi "samovysvetlujicim" kodem typu B0884654c. Krome toho je to pomale, az k posrani. Cokoliv trva celou vecnost i s vypnutymi desktopovymi efekty. A na stejnem stroji jede Linux z USB flash, az mi vlaji vlasy ve vetru.

Pupi

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #33 kdy: 19. 05. 2013, 14:40:02 »
niekedy byva problem medzi stolickou a klavesnicou, nad tym si nepomyslal?  :)

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #34 kdy: 19. 05. 2013, 15:06:23 »
Lepší je mít obojí!!!
Toto vyhovuje aj mne. Nainstaloval som si Ubuntu cez http://www.ubuntu.com/download/desktop/install-ubuntu-with-windows.Najskor som sa s tym skor hral, ale ked mi dosla trpezlovost s pomalym WAMP serverom, zistil som, ze na linuxe mi bezi omnoho rychlejsie.

Problem vidim v tom, ze Ubuntu je nieco nove a riesenie problemov casto spociva v pouziti terminalu, ale ked sa do toho clovek dostane a ziska prax stanu sa tieto "nevyhody" naopak vyhodami.

Dalsim problemom mozu byt data - nieco mam ulozene vo windows priecinku a chcem sa k tomu dostat ked mam zapnute Ubuntu. RIesenim by mohol byt cloud napr. Google drive, ale vyzaduje si to pripojenie na internet a ochotu zdielat informacie s Googlom, ktory si pozrie co si u neho ulozite.


Pupi

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #35 kdy: 19. 05. 2013, 15:20:44 »
nerozumiem. nedokazes sa dostat na windows adresare z ubuntu? existuju programy, ktore to dokazu. mal som tiez jeden taky, ale uz neviem ako sa volal. skus si pogooglit.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #36 kdy: 19. 05. 2013, 15:43:35 »
niekedy byva problem medzi stolickou a klavesnicou, nad tym si nepomyslal?  :)

Ano, patrne v Microsoftu. Windows Update je neco, co ma bezet bez zasahu uzivatele. Nevim, jak bych to asi ja mohl ovlivnit, kdyz jedine, co tam mohu udelat, je kliknout na Check updates nebo jak se to. Pouzij Google a uvidis, ze lidi, kteri update krachuje na nejakem tom kbXXXXXX, mimo jine SP1, neni malo. Nebo zagoogluj a podivej se, kolik lidi ma okno s nastavenim ficur Widli prazdne. Je to dlouho znamy problem, ktery soudruzi v Redmondu zretelne nehodlaji resit. Na foru MS nabizeji jakasi reseni, ktera jsou vetsinou nefunkcni. A pak jsou reseni od tretich stran, ktera maji nevyhodu pracnosti takoveho stupne, ze bych za tu dobu nahodil Linux na nekolik pocitacu.

nasson

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #37 kdy: 19. 05. 2013, 19:09:37 »
Dalsim problemom mozu byt data

Unity jsem dlouho nevidel, tak ted nevim, ale vetsina (vsechny?) spravcu souboru automaticky pripoji disk, kdyz na nej kliknes, nebo ne? A NTFS oddil pro Ubuntu neni problem. A protoze je otrava vzdycky ho muset pripojit, tak staci vygooglit Ubuntu fstab a nastavit si svuj disk podle navodu (osobne disky pripojuji do ~/, drive do /home). Horsi bude cist adresar na Ubuntu z Windows.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #38 kdy: 19. 05. 2013, 21:13:02 »
Horsi bude cist adresar na Ubuntu z Windows.

Taky to jde. Mam v XP Ext2Fsd. 2x moc na vetvi z toho nejsem a neduveruji tomu, tak ten disk mam radsi namontovany jen read only. Je to ale uz hodne stara verze, mozna je ted lepsi. Nehledal jsem, protoze pro to mam dost minimalni pouziti. A jsou i dalsi utility/ovladace. Neco jsem tehdy zkousel, ale take me to nenadchlo nebo to nefungovalo. Ale to uz je tak tri roky, takze bych zagoogloval a podival se, jaka je situace dnes.

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #39 kdy: 19. 05. 2013, 21:29:48 »

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #40 kdy: 19. 05. 2013, 23:04:20 »
@Eda Beda: To je naprosta pravda. Ale nektere me serou mnohem vic, nez jine.

Tsukasa

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #41 kdy: 20. 05. 2013, 19:11:24 »
Ano

Martin

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #42 kdy: 20. 05. 2013, 19:17:06 »

kingdave

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #43 kdy: 25. 05. 2013, 15:00:54 »
Linux Mint s Cinnamonem.

student

Re:Windows vs. Linux
« Odpověď #44 kdy: 25. 05. 2013, 15:20:58 »
Všechny OS stojí za starou bačkoru:
http://miho.blog.zive.cz/2009/04/vsechny-operacni-systemy-stoji-za-starou-backoru-2/
To uz je trochu zastarale. Napriklad s podporou HW: uz sa mi stalo, ze mi 1 kus HW urceny pre Win7 nebezal na Win8, ale na aktualnom Linuxe bezal bez problemov.