Chci se živit programováním - jak začít?

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #30 kdy: 11. 05. 2013, 21:14:17 »
@Petr:
... A co se týče zdrojů k učení - nešetři na knihách. Manning Publishing a O'Reilly Media jsou the best pro samostudium...

Když už jste zmínil tyhle vydavatele, máte někdo zkušenost s Wrox.com? Mám od nich digitálně 2 knihy a zdají se mi velmi kvalitní. Jsou zaměření výhradně na programování a například knihy Professional C# podle mě velmi dobře pokrývají jak jazyk, tak většinu základních věcí v .NET frameworku.


Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #31 kdy: 11. 05. 2013, 21:24:46 »
Když už jste zmínil tyhle vydavatele, máte někdo zkušenost s Wrox.com? Mám od nich digitálně 2 knihy a zdají se mi velmi kvalitní.
Jsou.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #32 kdy: 11. 05. 2013, 21:26:42 »
@Petr:
... A co se týče zdrojů k učení - nešetři na knihách. Manning Publishing a O'Reilly Media jsou the best pro samostudium...

Když už jste zmínil tyhle vydavatele, máte někdo zkušenost s Wrox.com? Mám od nich digitálně 2 knihy a zdají se mi velmi kvalitní. Jsou zaměření výhradně na programování a například knihy Professional C# podle mě velmi dobře pokrývají jak jazyk, tak většinu základních věcí v .NET frameworku.

Wrox patří ke špičce. Akorát knihy od Wroxy obecně pokrývají výhradně jazyk a platformu, texty jsou hutnější. Knihy od Manninga/O'Reillyho jsou spíš popisnější a přidají souvislosti, případně věci okolo a jsou čtivější, což je pro začátečníka lepší. Samozřejmě to neplatí 100%, záleží na které autory natrefíš.

Taypan.

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #33 kdy: 11. 05. 2013, 22:17:19 »
Nezazněla tu podle mě jedna důležitá věc: Začni dělat na vlastních projektech. Nejdřív nějaké prkotiny, které ti usnadní život, pak něco složitějšího. Je sice fajn přečíst stohy knížek a mraky tutoriálů, ale nejdůležitější je něco skutečně od začátku do konce napsat.
A pokud bude výsledek vypadat k světu a uveřejníš to (ne nutně jako open-source) je z toho i pěkná položka do životopisu.



jardaj

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #34 kdy: 11. 05. 2013, 23:44:33 »
Tipuji to na zbytečné téma, SPAM. Nemá na to.


eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #35 kdy: 12. 05. 2013, 10:01:29 »
Teď ne. Ale když na sobě bude makat, tak na to mít bude. Každý nějak začínal, mnozí právě takto. Představa, že Tě naučí programovat na škole (mám za sebou FIT na VUT), je zcestná, učili jsme se to sami doma...

zakl

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #36 kdy: 12. 05. 2013, 11:10:54 »
Když na škole, tak na základce nebo střední. Na VŠ se máš doučit teorii k programování, která nemusí být vždy až podstatná. A také nějaká ta matematika.

Petr2

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #37 kdy: 12. 05. 2013, 18:27:17 »
takže umíš dobře HTML, CSS a Python. Umíš velmi dobře Delphi a zvládáš  pracovat v PHP a MySQL.
Řekni si tsk o 50 tisíc. Já neuměl skoro nic a vyhodili mě až po delší době. Nejlepší je nějaká zahraniční firma, kde se moc nemusí dělat a mají zaplacené zakázky.
Nejblbější jsou asi zdejší živnostníci. Musím toho umět jako šílený matfyzák a dělat to za 15 hrubýho. Hlavně že pořád slibují, jak už brzo vám dají přes 60 tisíc.  :)

OndraB

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #38 kdy: 12. 05. 2013, 18:57:52 »
Když na škole, tak na základce nebo střední. Na VŠ se máš doučit teorii k programování, která nemusí být vždy až podstatná. A také nějaká ta matematika.

Tak to opravdu nehrozí, že by někoho na střední nebo dokonce základce naučili programovat. Možná někde existuje výjimka ale asi jich moc nebude. Na standardní střední kde "učí" informatiku probírají něco, čemu říkají základy. Dle mých informací to s jazyky na střední škole vypadá následovně:
  • java: Výpis/čtení standardního vstupu/výstupu, vytvoření objektu
  • php: pět funkcí pro práci s MySQL, které byly před 5-ti lety označeny za zastaralé
  • c: Výpis/čtení standardního vstupu/výstupu, jednoduché dynamické struktury
  • assembler: rozblikání diod, sedmisegmentový displej, maticová klávesnice
Tyto znalosti opravdu nestačí na samostatné zpracování projektu, který by byl alespoň trochu na úrovni. A nestačí dokonce ani k úspěšnému absolvování většiny pohovorů na programátora (soudím podle otázek a úkolů na pohovorech co jsem zažil).
Právě že až na VŠ se učí věci pro schopné zvládnutí (byť i menšího) projektu.

Kozzi

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #39 kdy: 12. 05. 2013, 19:07:10 »
Když na škole, tak na základce nebo střední. Na VŠ se máš doučit teorii k programování, která nemusí být vždy až podstatná. A také nějaká ta matematika.

Tak to opravdu nehrozí, že by někoho na střední nebo dokonce základce naučili programovat. Možná někde existuje výjimka ale asi jich moc nebude. Na standardní střední kde "učí" informatiku probírají něco, čemu říkají základy. Dle mých informací to s jazyky na střední škole vypadá následovně:
  • java: Výpis/čtení standardního vstupu/výstupu, vytvoření objektu
  • php: pět funkcí pro práci s MySQL, které byly před 5-ti lety označeny za zastaralé
  • c: Výpis/čtení standardního vstupu/výstupu, jednoduché dynamické struktury
  • assembler: rozblikání diod, sedmisegmentový displej, maticová klávesnice
Tyto znalosti opravdu nestačí na samostatné zpracování projektu, který by byl alespoň trochu na úrovni. A nestačí dokonce ani k úspěšnému absolvování většiny pohovorů na programátora (soudím podle otázek a úkolů na pohovorech co jsem zažil).
Právě že až na VŠ se učí věci pro schopné zvládnutí (byť i menšího) projektu.

Tak vyjimky existuji, opravdu zalezi na vyucujicim. Znam par lidi co studovali urcitou stredni skolu a ta jim dala hodne, samozrejme je to i o cloveku a o samostudiu.

Co se tyce zakladky, tak ja mel to stesti ze jsem studoval od 6. tridy v prni tride v republice, kde probihala rozsirena vyuka informatiky. A clovek co nas to ucil byl podle me "Pan Ucitel", protoze tak jak on nas dokazal naucit programovat, to jsem jeste nikde jinde nezazil. Jen diky nemu jsem tam kde jsem. Hlavnim rozdilem, kdyz se na to divam zpetne, bylo to ze nas neucil C, Javu nebo VB (teda ano VB jsme se ucili), ale ucil nas programovat a premyslet jako programator. Naucil nas ten spravny pohled na problem a jak ho algoritmem vyresit atd.

Ale jinak souhlasim stim, ze s cloveka se nestane programator jen proto ze vystuduje nejakou skolu, kde by ho to teoreticky meli naucit.

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #40 kdy: 12. 05. 2013, 23:12:40 »
Pro začátek můžes zkusit toto:
http://scratch.mit.edu/projects/1771720/#editor
 ;D

OOP je v každým jazyku implementovaný kapku jinak. Já se učil z Pecinovskýho knih a přišlo mi to  celkem polopatisticky podaný. Hlavně si vyber jazyk a podle něj se uč i OOP.

Co se týče práce, tak do začátku bych možná zkusil nějakou neziskovku. Ty budou rádi za kohokoliv a možná z toho i něco kápne. Hlavně, abys měl nějakou praxi. Pak bude i snažší hledat další práci.

andy

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #41 kdy: 13. 05. 2013, 00:32:20 »
Ale soft memory leak si tu vytvoříte snadno. Stačí, pokud stále existuje reference na instanci, která již ale nebude nikdy potřeba.
Typickej je substring z velkého stringu. Problémy tohodle typu existují i v Erlangu, kde by to člověk už vůbec nečekal. Jestli je to vůbec někde lepší (Haskell?) nevím. Prostě nic není úplná automatika, pořád ještě musí programátor občas na něco i myslet :)
Off-topic: v Haskellu stačí zvyšovat hodnotu nějaké proměnné o jedničku, aniž by člověk její hodnotu potřeboval. Tohle se snad povedlo každému, kdo začal dělat multithreadované programy v Haskellu... a napoprvé je to něco naprosto neuchopitelného....

Pavel

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #42 kdy: 13. 05. 2013, 01:08:21 »
Ono to není jen o tom, naučím se programovací jazyk, nějak to splácám a budu programátor.

Jsou třeba hlubší znalosti z algebry, analýzy, teorie grafů, algoritmů, teorie vyčílitelnosti, teorie automatů, paradigmata atd...

Jakub Galgonek

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #43 kdy: 13. 05. 2013, 01:31:34 »
Jsou třeba hlubší znalosti z algebry, analýzy, teorie grafů, algoritmů, teorie vyčílitelnosti, teorie automatů, paradigmata atd...

A co teorie množin ;)?

gamer

Re:Chci se živit programováním - jak začít?
« Odpověď #44 kdy: 13. 05. 2013, 10:41:08 »
Jsou třeba hlubší znalosti z algebry, analýzy, teorie grafů, algoritmů, teorie vyčílitelnosti, teorie automatů, paradigmata atd...

Nezapomněl jsi na turingův stroj a nějaký vhodný turingovsky úplný programovací jazyk? Třeba Ook! je velice vhodný pro začátečníka.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ook!