5V zdroj do auta

Johny

5V zdroj do auta
« kdy: 19. 04. 2013, 12:10:21 »
Zdravím,
k motoru chci schovat GPS lokátor a ten vyžaduje 5V pro nabíjení.
Když vezmu stabilizátor 7805 5V sice dostanu, ale musím použít dostatečný chladič.
V obvodu je zapojena tavná pojistka...

Otázka zní jestli je tento způsob bezpečný? Odjedu s tím autem ještě za týden(nevycucne to tu baterku)?
Odběr je tam něco kolem 200 - 500 mA podle toho jestli je baterka OK nebo se občerstvuje...



gamer

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #1 kdy: 19. 04. 2013, 12:17:11 »
Počítej se mnou, v autě je baterka s kapacitou 60Ah, tvoje zařízení má odběr 500 mA, takže za 120 hodin je baterka úplně vybitá.

Franta.

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2013, 12:17:35 »
Radši bych tam dal nezávislý zdroj – druhou baterku + její dobíjení, když běží motor. Ono to bude i bezpečnější, protože zloděj může odpojit hlavní baterku nebo si měřit, jestli je tam nějaká spotřeba – takhle nic nenajde a lokátor neodstraní.

Johny

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #3 kdy: 19. 04. 2013, 12:28:15 »
No ono to má vlastní baterii co vydrží dva dny.
I tak to ale musím dobíjet. S autem se sice jezdí každý den, ale i tak co když bude týden někde stát?
Pokud je baterka uvnitř ok tak je odběr něco kolem 200 mA.
Takže teoreticky je to stálý odběr, protože je baterka v lokátoru pořád nabita.


nereknu

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #4 kdy: 19. 04. 2013, 12:32:20 »
gamer: ano, ale je tam 12V baterie, takze vydrz bude 2,2x delsi ;) zakladni skola cca 7.trida.

GPS lokalizatory se bezne spinaj po vlozeni a otoceni klicek od auta. je velmi nepravdepodobne, ze by ti nejaky zlodej odtahl auto. Druha vec je ta, ze profi zlodej ma rusicku GSM signalu a stejne se ho nedopatras. Myslim, ze nejvhodnejsi je tam dat nejaky pekne hlucny alarm a vsude polepit auto nalepkama, ze auto ma alarm a GPS lokalizator :))


prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2013, 12:45:48 »
nereknu: pokud se použije lineární stabilizátor (např. zmíněný 7805), tak je jedno, jestli má bat. 6,5V, 10V, 12V, 15V, nebo třeba 100V. Při odběru 500mA a kapacitě 60Ah bude výdrž 120h. Zbylý výkon (v případě 12V a 500mA to je nezanedbatelných 3,5W) jde do tepla na chladiči stabilizátoru. Použitím spínaného step-down stab. by se výdrž prodloužila a nebyly b takové problémy s chlazením.

Johny

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2013, 12:47:30 »
že se spustí až po zasunutí klíčku? To mi nějak nehraje. Takže pokud mi borec ukradne auto a odjede s ním někam a tam ho nechá stát půl roku tak jako nebudu schopnej ho lokalizovat dokud nenastartuje? se mi nějak nezdá...
Nic méně to pořád neřeší pořád můj problém.
Jak takovému zařízení zajistit dostatečně dlouho dobu provozu v podobě napájení?
Já nejsem teda elektrotechnik, ale není něco lepšího co bude zařízení efektivněji zajišťovat nabíjení?
Třeba jestli nejsou moc vysoké ztráty  na tom stabilizátoru atp...

Johny

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2013, 12:50:25 »
Co třeba něco takového?
Jasně vybral bych to a upravil to ať to v tom autě přežije


prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #9 kdy: 19. 04. 2013, 12:58:39 »
Kup si to, rozdělej, prověř použité součástky (jestli je tam spínaný zdroj, nebo lineární - lineární by nevydržel asi ani 5 minut, ale dají se koupit různé šílenosti), prověř napětí (setkal jsem se s tím, že podobný zdroj dával na jednom pinu 7,5V, ale zjistil jsem to až po tom, co mi přestal fungovat mp3 přehrávač.), připoj tracker a po pár minutách prověř funkčnost a teplotu.

nereknu

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #10 kdy: 19. 04. 2013, 13:12:07 »
že se spustí až po zasunutí klíčku? To mi nějak nehraje. Takže pokud mi borec ukradne auto a odjede s ním někam a tam ho nechá stát půl roku tak jako nebudu schopnej ho lokalizovat dokud nenastartuje? se mi nějak nezdá...
Nic méně to pořád neřeší pořád můj problém.
Jak takovému zařízení zajistit dostatečně dlouho dobu provozu v podobě napájení?
Já nejsem teda elektrotechnik, ale není něco lepšího co bude zařízení efektivněji zajišťovat nabíjení?
Třeba jestli nejsou moc vysoké ztráty  na tom stabilizátoru atp...
Ber to tak, ze na lokalizaci mas obvykle max par hodin. Navic v dnesni dobe se pouzivaj rusicky GSM, tak ti je to stejne k nicemu.

Johny

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #11 kdy: 19. 04. 2013, 13:37:10 »
No tak vím že se dají koupit rušičky za pár kaček do autozapalovače.
Z toho důvodu tu zásuvku odpojím :D jako prevence a stejně ji nepoužívám.
Ale to teď nechci řešit.

Je tedy možný vít něco takového ? http://www.ebay.com/itm/5V-3A-Dual-USB-Car-Charger-for-Google-Nexus-7-10-Tablet-/360614866491?pt=AU_TabletAccessories&hash=item53f6522e3b s tím že to bude schopno tomu lokátoru dodávat delší dobu energii?

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #12 kdy: 19. 04. 2013, 13:52:57 »
Pouzivat linearni stabilizatory (jako 7805) je imho blbost...
Vy potrebujete spinane stabilizatory, ktere se daji sehnat kolem 12Kc. Jednim z nejpouzivanejsich je MC34063. Ale to se nevyplati doma vyrabet - objedejte si z Ciny za 33Kc hotovou nabijecku. Idelane z ni muzete sundat kryt. Pouziva stejny stabilizator.
Takhle vypada uvnitr.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Johny

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #13 kdy: 19. 04. 2013, 13:54:48 »
No takze klasicka cigaretovka do auta :o)
Ok dekuju koupim a rozkucham :o)

Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #14 kdy: 19. 04. 2013, 16:23:29 »
nereknu: pokud se použije lineární stabilizátor (např. zmíněný 7805), tak je jedno, jestli má bat. 6,5V, 10V, 12V, 15V, nebo třeba 100V. Při odběru 500mA a kapacitě 60Ah bude výdrž 120h. Zbylý výkon (v případě 12V a 500mA to je nezanedbatelných 3,5W) jde do tepla na chladiči stabilizátoru. Použitím spínaného step-down stab. by se výdrž prodloužila a nebyly b takové problémy s chlazením.
Kdybych měl dva lineární stabilizátory na sebe paralerně, bude ten úbytek menší?
Díky
Bible Kralická, přísloví 26

3 Bič na koně, uzda na osla, a kyj na hřbet blázna.
7 Jakož nejednostejní jsou hnátové kulhavého, tak řeč v ústech bláznů.
14 Dvéře se obracejí na stežejích svých, a lenoch na lůži svém.
27 Kdo jámu kopá, do ní upadá, a kdo valí kámen, na něj se obrací.

Krleš!