5V zdroj do auta

Pavouk106

  • *****
  • 2 362
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:5V zdroj do auta
« Odpověď #30 kdy: 22. 04. 2013, 11:05:06 »
Ještě jeden dotaz, s tímhletím http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bli%C4%8D_nap%C4%9Bt%C3%AD by to nějak nešlo vyčarovat?

No, jednoduše - musel bys mít rezistory odpovídajícího výkonu (protože by se na nich to napětí muselo "ztratit" = vyzářit teplem = dražší a větší rezistory, pořád ale dostupný). A druhá věc - dělič napětí lze použít pouze u stabilího vstupního napětí. A to v autě nemáš. Nakouslá abterka má 12, řpi nabíjení má zase 14,5V, takže dělič nelze. To už použij ten stabilizátor, protože pro Tebe jako (bez urážky) neznalýho je to to samý (na výstupu 5V), ale pro tu elektroniku je to košer, správný.

Takže nejjdnodušší je stabilizátor (doslova několik součástek a menší chladič na stabilizátor, jesti umíš pájet, uděláš si sám), nejefektivnější je step-down converter (DC-DC měnič směrem dolů, c si ve watech řekne spořebič, to si vezme ve watech z baterky + trošičku sám měnič; nejjednodušší koupit hotovej, na dx.com je asi za 3-4 dolary). Jiná možnost neni. (abych nekecal, samozřejmě je, třeba externí napájení, ale tyhle dvě jsou nejjednodušší, co můžou pro Tebe bejt).

Suma sumárum - kup (třeba na dx.com) step-down converter a jsi za vodou. Na IN připojíš baterku, na OUT lokátor a nazdar.