Jak hledat zajímavou práci?

Michal Kovacic

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #15 kdy: 03. 04. 2013, 20:34:24 »
Za 2 měsíce budu končit magisterské studium informatiky a tak jsem si začal hledat práci. Na částečný úvazek pracuju už několik let, ale nebaví mě to a chtěl bych zkusit něco jiného. Na prace.cz apod. jsou stovky generických inzerátů. Většinou popisují technologie, ale nikdo nenapíše co by byla konkrétní náplň práce. Přijde mi škoda po tolika letech ve škole nastoupit jako java/.net bastlič nejrůznějších podnikových systémů (i když plat je za to dost slušný). Chtěl bych něco, kde aspoň trochu využiju získané znalosti a bude zajímavé na tom pracovat.

Otázka je, jak něco takového najít?

Humf... nooo tady se obávám velkého střetu reality a ideálů. Po vysoké škole budeš děvče pro všechno - a pokud umíš, chceš, budeš makat jako šroub a budeš mít štěstí bude z toho hezká práce a praxe. Nechci a nebudu tady dělat nábor nebo agitaci, ale mladých IT studentů rád naberu i několik - ale opravdu na "zajímavou práci" (co to vlastně je) dosáhneš až s praxí a jak se osvědčíš... Je mi líto, ale jinak to dnes nebude.

M.


Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #16 kdy: 03. 04. 2013, 23:17:24 »
Konkrétně třeba překladače, paralelizace programů, funkcionální programování, ale klidně i něco jiného.
Musím ti sdělit hořkou pravdu: sežral jsi univerzitní propagandu i s navijákem. Ale nic si z toho nedělej, nejsi zdaleka sám. Jenom neodkládej comming out, čím dřív si jím projdeš, tím míň čas ztratíš.

Dovol otázku: když se budeš někam hlásit na pozici programátora překladačů, jakými hotovými a úspěšnými  projekty v téhle oblasti se můžeš pochlubit?

Jenže všechno tohle se používá víc než bys čekal (např. k překladačům: viděl jsem na netu článek
:)) To já jsem jednou viděl na netu článek o Indovi, kterej na očním víčku unese pětikilový závaží. Nějak mě nenapadlo, že z toho plyne, že nosit závaží na víčku je častější než bych si myslel :))

Myslim, ze by mohla davat smysl prace pro start-up
Se startupisty bych byl opatrný. Zvlášť s těmi, kteří dávají okatě najevo, že startupování je životní styl... Mezi touhle podivnou skupinou lidí je velký procento obchodníků s teplou vodou a čerstvý absolvent to nemusí být schopný rozeznat. Jako sranda klidně, jako zkušenost klidně, ale jako investice do své vlastní budoucnosti jenom hodně obezřetně...

Koukni treba na http://www.startupjobs.cz/nabidka/363/programming-language-ninja a i dalsi na tom webu muzou byt zajimave.
Jo, to je dobrý příklad. Tihle frikulíni chtějí dělat weby a neumí ani napsat inzerát?! Tohle na mě působí spíš jako "Jsem Nigerijská princ a mám probléma s banka"

"Česke"? "vývoj Česke"? "Republice"? "Koncových diváků"? To jako že to nemají být prostřední diváci? "jeden ze zaměstnanců je Káhiře" ... co? Káhiře vděčen za to, že si tam za peníze nějakého investora válí šunky na pláži v zimním plusdvacetistupňovém mrazu? "Televize" opět s velkým T? "Architektura systému vychází ze SOA principů, aby byla umožněna velká škálovatelnost. " - tak to jo, to je fakt cool! "Používají se vhodné technologie" - ano, to je daleko lepší, než když se používají nevhodné technologie. "a chceme si s nimi hrát " - to jediné bych jim na 100% věřil. "Zvažujeme Javu, Ruby, Scalu, Go... Chceme používat Redis, MongoDB, Cassandru." ... nebo cokoli jinýho, o čem budou vycházet články, že je to cool...

nebo bys mohl zkusit kickstarter,
Ten je, pokud se nepletu, jenom pro Američany.

====
Ale ať jenom nehudruju :) zkusím taky nějaké pozitivní návrhy, pokud bys to třeba s těmi univerzitními hračkami myslel fakt vážně a šel do toho po hlavě:

1. běž na PhD a dobře si vyber, čemu se budeš věnovat - s ohledem na budoucí uplatnitelnost. Získáš kontakty, staneš se trochu víc elitou (kolik je vás v ročníku, co budete zaráz končit?!), pokud se nachomítneš k nějakému dobrému projektu, možná bude i nějaká spolupráce s nějakou firmou, která si tě pak ráda vezme. Anebo to bude úplně ztracený čas a budeš se mlátit do hlavy, že jsi se tomu věnoval. Je to risk jako všechno.

2. zkus něco rozjet sám. Vyzkoušej si tu sílu funkcionálních jazyků sám. Pokud jsou opravdu tak dobré, měl bys mít velký úspěch. Anebo taky ne. I tohle je risk.

3. nech se zaměstnat kdekoli, kde tě to bude aspoň trochu bavit, a svoje tužby realizuj jinde - zapoj se do nějakého OSS projektu, založ hackerspace, začni fetovat nebo tak něco :)

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #17 kdy: 03. 04. 2013, 23:23:11 »
Jo a ještě čtvrtou možnost jsem zapomněl - zkus se poptat v institucích typu cz.nic. Tam by pro akademické hračičky mohli mít pochopení. Akorát teda neočekávej, že tam někoho oslníš tím, že jsi o funkcionálním programování něco četl na netu :)

Flákač

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #18 kdy: 04. 04. 2013, 06:20:40 »
Já mám pocit, že lidi tady nerozumí psanému textu. Já nechci dělat programátora překladačů. Já chci najít práci, kde nebude jedinou mojí náplní rutinní, bezmyšlenkovité programování furt těch samých věcí dokola bez jakékoliv možnosti postupu na něco jiného (obvykle se to skrývá pod inzerátem údržba a rozvoj stávajícího systému). Lidmi tady jsem se nechal dotlačit k tomu, abych psal konkrétně a vidím, že to byla chyba. Tak ještě jednou se ptám. Jak z inzerátu zjistit o co za práci se edná ještě než půjdu na pohovor? Pod inzerátem programátor java SE/EE se skrývá všechno možné a mě jde o to jak zjistit co. Jediná rozumná odpověď v tomhle vlákně mi připadá hledat přímo u firmy.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #19 kdy: 04. 04. 2013, 08:08:04 »
Tak ještě jednou se ptám. Jak z inzerátu zjistit o co za práci se edná ještě než půjdu na pohovor?


podle meho jedine tak, ze a) tam bud napises mail s motivacnim dopisem a zeptas se na napln prace a nebo b) se zeptas na pohovoru, kde ti samozrejme nakecaj, jak to b ude super prace a az nastoupis, tak budes delat kokotiny.


Sorry, ale v CR se to snad  ani zjistit neda
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #20 kdy: 04. 04. 2013, 08:58:13 »
Jde mi o to abych řešil technické problémy [...] Konkrétně třeba překladače, paralelizace programů, funkcionální programování, ale klidně i něco jiného.
Já mám pocit, že lidi tady nerozumí psanému textu. Já nechci dělat programátora překladačů.

Aha.

JS

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #21 kdy: 04. 04. 2013, 10:02:52 »
Já chci najít práci, kde nebude jedinou mojí náplní rutinní, bezmyšlenkovité programování furt těch samých věcí dokola bez jakékoliv možnosti postupu na něco jiného (obvykle se to skrývá pod inzerátem údržba a rozvoj stávajícího systému)

Akademicke prostredi, nebo mozna, trochu, programovani her. Musis chapat, ze plati princip poptavky a nabidky. Firma ti plati vic penez za to, ze delas nudnou praci, ktera te nebude bavit. Kdyby te bavila, muzou ti dat min penez, protoze takovou praci chce kazdy. ;)

Ta prace totiz neni 100% bezmyslenkovita. To by ji totiz bylo mozne zautomatizovat a toho programatora si odpustit. Je tam jen pomerne nizky pozadavek na inteligenci, po vetsinu casu (ne porad - existuji spicky, kde je potreba inteligence zatracene hodne, a proto se prave vyplati najimat i na tu otrocinu chytre lidi - uz proto, ze ten moment neumime jinak poznat :) ). Zase na druhou stranu, muzes to brat jako vyzvu, takovy moment najit, kde si veci zjednodusit (tak to beru ja - je to nudne? znamena to nejspis, ze na to jdu spatne.. nekde..).

Takze, vyber si neco, kde nezalezi na vecech jako spokojenost zakaznika (viz vys), protoze spokojenost zakaznika casto znamena otrocinu. Peclivost v detailu. Veci dotahnout do konce, i kdyz je jasne, jak se to udela. Myslet do budoucna, ze bude potreba ten vysledek jeste podporovat (aspon nejaky cas). Obchodni problemy typu nedostatek lidi nebo nevhodna licence, ktere se pak obchazeji technicky.

MK

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #22 kdy: 04. 04. 2013, 10:09:34 »
Pokud chceš něco zajímavého dělat, musíš i něco zajímavého umět nabo něco zajímavého nabídnout. Pořád tady píšeš co nechceš dělat, ale měl by ses zamyslet nad tím, co dělat chceš a co hodláš svému zaměstnavateli nabídnout a něco pro to udělat. Zajímavou práci nezískáš tím, že budeš opakovat, co dělat nechceš. A pokud jsi opravdu flákač, jako inzeruješ ve svém nicku, a nehodláš na tom nic změnit, tak dostaneš tomu odpovídající práci, pokud vůbec nějakou.

Pavel

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #23 kdy: 04. 04. 2013, 10:19:48 »
Nabízím pozici  "Ředitele zeměkoule". Mám pouze dvě podmínky:

- věk do 28 let
- nekonečnou porci sebevědomí


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #24 kdy: 04. 04. 2013, 10:28:07 »
Nabízím pozici  "Ředitele zeměkoule". Mám pouze dvě podmínky:

- věk do 28 let
- nekonečnou porci sebevědomí


jsou k tomu stravenky?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Pavel

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #25 kdy: 04. 04. 2013, 10:31:51 »
Já chci najít práci, kde nebude jedinou mojí náplní rutinní, bezmyšlenkovité programování furt těch samých věcí dokola bez jakékoliv možnosti postupu na něco jiného (obvykle se to skrývá pod inzerátem údržba a rozvoj stávajícího systému).

Niekto ma pocit vzrusenia pri vyplnani cestaku a niekomu nestaci vylet do Pakistanu. Ludia su rozni.
Prakticky ziadna praca v IT nie je "rutinne bezmyslienkovite programovanie", takze podla mna kladies zlu otazku. Ludska praca v IT je dostatocne draha na to, aby sa bezmyslienkovita rutina automatizovala.
Mal by si si stanovit co chces robit a nie pisat, ze aky nerealne scenare nechces robit.

Jak z inzerátu zjistit o co za práci se edná ještě než půjdu na pohovor?

Z toho co si naznacil si ocividne nahovaras, ze nechces robit pre softwarehouse a tiez ze nechces juniorsku poziciu v nadnarodnych molochoch. Oboje zistis z inzeratu trivialne.

txt

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #26 kdy: 04. 04. 2013, 11:46:23 »
Nejprve si ujasni, jestli preferuješ systémy technologické, anebo systémy evidenční. Tip: kdyby tě třeba zajímaly systémy technologické, zadej na jobs.cz matlab a pár kvalifikovanějších míst mezi výsledkama najdeš.

adfgsdfgsdfgdsg

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #27 kdy: 04. 04. 2013, 13:03:14 »
>>nech se zaměstnat kdekoli, kde tě to bude aspoň trochu bavit, a svoje tužby realizuj jinde - zapoj se do nějakého OSS projektu, založ hackerspace, začni fetovat nebo tak něco :)

to je cesta, kterou jsem si vybral, praci na zivobyti, soukrome konicky a alkohol pro zlepseni kvality zivota.

Neolker

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #28 kdy: 04. 04. 2013, 13:57:32 »
V praxi to chodí takhle, na jobs apod. portálech moc dobrou práci neseženeš, protože když nějaká větší firma někoho hledá odborníka na zajímavou pozici, tak nejdříve hledají ve svém okolí, potom headhunteři na linkedin, atd. a až úplně nakonec dávají inzeráty na jobs nebo to zadají nějaké agentuře, když nikoho nenajdou.

M.

Re:Jak hledat zajímavou práci?
« Odpověď #29 kdy: 04. 04. 2013, 16:19:30 »
Neolker: díky za návod, zrovna jsem v pátrání po človíčkovi do "týmu" a známí selhali, tka aspoň vím, kam dál se obrátit. :-)
Nikomu z oslovených se nechce pracovat. :-(