Vlastní CMS - Java vs PHP

xwinus

Vlastní CMS - Java vs PHP
« kdy: 31. 01. 2013, 01:20:37 »
Zdravím,
z určitých důvodů potřebuji napsat vlastní CMS, které by bylo klientům poskytováno ne jako produkt, ale jako služba (aplikační hosting) a běželo by na našem na vlastním železe. Váhám mezi Javou a PHP, PHP je super pro svojí jednoduchost, nenáročnost a přenositelnost, nicméně s Javou jsem mnohem větší kamarád a osobně mi víc sedne. Jde mi tu o otázky jako celková rychlost aplikace, náročnost na CPU/paměť, pozdější zásahy do kódů apod. Máte někdo vlastní zkušenosti?

Díky


Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2013, 07:10:36 »
Rob v tom, čo ti viac sadne. Rýchlosť, CPU, pamäť dnes nič neznamenajú, aj v tom najlepšom jazyku sa dá totálne sprasiť kód a nakódiť nezmyselnú aplikáciu, a platí to aj opačne: dobrý program sa dá napísať aj v assembleri.
Ak to bude aplikačný server a zákazníci nebudú písať časti programu, tak je im fuk na čom to beží.
Železo je dnes lacné, pamäť nestojí takmer nič, takže výkon by som riešil až na ďalšom mieste.

qwerty

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2013, 08:54:57 »
Podla mna treba zvazit aj predpokladanu "velkost" projektu a pocet ludi, ktori budu na tom robit. S javou na webe nemam velke skusenosti ale vidim to takto:

Java:
+ lepsia kontrola kodu (typovost, "povinne" vynimky, ...)
+ lepsie moznosti debugovania
- v porovnani s PHP zlozity kod (napr. hashtable vs asoc. pole v PHP)
- drahy programatory (ak budes potrebovat dalsich ludi)
- zlozitejsia zmena v kode beziacej aplikacie (napr fixovanie bugov v beziacej aplikacii)

PHP:
+ vacsinou staci menej kodu na rovnaku funkcionalitu
+ beziaca apliakcia sa v principe sklada len zo skriptov - pri fixovani staci vymenit skript bez nutnosti restartovat aplikaciu atd...
+ lacnejsi programatory
- vacsia nachylnost na chyby v programe
- broblematickejsie debugovanie

Zhrnutie:

Nemam vela skusenosti s Javou, takze ma mozno niekto opravi ale v principe:
Ak mas skusenosti s Javou a vyvoj bude hlavne na tebe tak to rob v Jave. Uz pri navrhu projektu by bolo dobre, keby si poznal vlastnosti jazyka, v ktorom to budes robit.
Ak to bude pomerne komplikovany projekt (co z toho co pises asi bude) rob to v Jave.
Ak budes na programovanie sam a tlaci ta cas zvol asi radsej PHP + nejaky vhodny framework menej sa narobis aj ked budes musiet obetovat nejaky cas na ucenie novych veci.

Kit

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2013, 08:56:05 »
Sám bych to udělal v PHP, ale na tvém místě bych zvolil Javu, protože k ní máš blíž.

i

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2013, 10:11:08 »
Není to o kódu ale o návrhu,

pokud zprasíš návrh, tak i modul do apache v čistém C bude pomalý. pokud si dáš na návrhu záležet a použiješ v něm vlastní bohaté zkusenosti které nikde nenačteš, tak je úplné jedno v čem to uděláš.

jinak bacha na bezpečnost, v novém systému se díry tvoří samy, snadno a rychle ;-)

A ještě k těm jazykům, mě osobně se poslední dobou začíná líbit python :-)



Geek

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2013, 12:21:42 »
No záleží na tom, jestli si kamarád s Javou jako jazykem, nebo i přidruženými webovými frameworky, jak např. Spring, JBoss Seam, nebo čisté servlety, JSF,.... Jestli totiž jen s jazykem, tak ty frameworky nejsou žádná sranda a rozhodně bude jednodušší to udělat v php a třeba Nette nebo Zendu.

xwinus

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2013, 12:29:02 »
A co např rychlost celé aplikace a požadavky na zdroje serveru? Je pravda že (samozřejmě za předpokladu že kód není zbastlený) je Java u větších projektů rychlejší než PHP? Předpokládám, že Java asi schroustá víc času procesoru a paměti. (I tohle je jedna z klíčových otázek, protože provoz serverů taky něco stojí)

student

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2013, 12:53:03 »
je Java u větších projektů rychlejší než PHP?
U mna na serveri to na par projektoch plati (velmi siroky odhad, mozno plati len u mna - spotreba CPU je u PHP 2-3 nasobna; naopak spotreba RAM je u PHP cca 1/10 zo spotreby Javy).
Celkovo ide len o malu cast vykonu; limitujucim prvkom nie je samotna aplikacia, ale databaza.

Bla

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2013, 14:34:16 »
J2EE je hodně sprasená záležitost.
Java je hodně dobrá, ale jen než se naučíš dobře s nějakým Java frameworkem a všechny čičmunidčky okolo, budeš to mít v PHP hotové. Já bych se vykašlal na Java i PHP a zkusil RoR.

Ivan

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #9 kdy: 31. 01. 2013, 15:10:03 »
J2EE je hodně sprasená záležitost

S tim musim souhlasit. Navic ty Java frameworky maji hodne plochou lerning-curve - tzn. strasne dlouho trva nez ten framework zacne prinaset nejaky uzitek, ze zacatku ti jen bude hazet klacky pod nohy. Nastesti uz je ale J2EE depracated a ten je to novy bajecny standart JEE, ktery uz neni tak "hrozny". Napriklad uz skoro neni potreba "programovat" v XML.

ikaros42

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2013, 15:41:26 »
J2EE je hodně sprasená záležitost

S tim musim souhlasit. Navic ty Java frameworky maji hodne plochou lerning-curve - tzn. strasne dlouho trva nez ten framework zacne prinaset nejaky uzitek, ze zacatku ti jen bude hazet klacky pod nohy. Nastesti uz je ale J2EE depracated a ten je to novy bajecny standart JEE, ktery uz neni tak "hrozny". Napriklad uz skoro neni potreba "programovat" v XML.

No ono PHP je taky slušně sprasená záležitost v některých ohledech, např. OOP, nekonzistentnost názvů core funkcí apod...

xwinus

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2013, 15:55:32 »
J2EE je hodně sprasená záležitost

S tim musim souhlasit. Navic ty Java frameworky maji hodne plochou lerning-curve - tzn. strasne dlouho trva nez ten framework zacne prinaset nejaky uzitek, ze zacatku ti jen bude hazet klacky pod nohy. Nastesti uz je ale J2EE depracated a ten je to novy bajecny standart JEE, ktery uz neni tak "hrozny". Napriklad uz skoro neni potreba "programovat" v XML.

No ono PHP je taky slušně sprasená záležitost v některých ohledech, např. OOP, nekonzistentnost názvů core funkcí apod...

Jde mi o to vybrat takový jazyk a platformu, která mi nebude házet klacky pod nohy za 2 roky až do aplikace budu muset přidávat nějaké nové vlastnosti, případně něco měnit. Vím že v PHP by se to celé dalo možná napsat x-krát rychleji. Ale je stejně rychlá údržba a refactoring a přidávání nových věcí? Navíc pokud vím, nikde nemám zaručeno, že následující major verze PHP zůstanou plně kompatibilní se současnými, nebo se pletu?

Bla

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #12 kdy: 31. 01. 2013, 16:53:40 »
Jde mi o to vybrat takový jazyk a platformu, která mi nebude házet klacky pod nohy za 2 roky až do aplikace budu muset přidávat nějaké nové vlastnosti, případně něco měnit.

Takže chceš RoR.
Dá se říct, že to má to nejlepší z Java i z PHP.

V PHP to můžeš začít programovat za měsíc.
V Java to můžeš začít programovat za měsíc a rok.

Ivan

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #13 kdy: 31. 01. 2013, 17:26:29 »
Citace
Jde mi o to vybrat takový jazyk a platformu, která mi nebude házet klacky pod nohy za 2 roky až do aplikace budu muset přidávat nějaké nové vlastnosti, případně něco měnit.
V tom pripade neni Java spatna volba. Ty si nevybiras jen jazyk, ale cely ekosystem - jazyk, framework a vyvojove prostredi. A prave pokud jde o IDE tak je Java hodne vepredu.

Bla

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #14 kdy: 31. 01. 2013, 17:30:36 »
Tak tenhle fór se povedl.