Vlastní CMS - Java vs PHP

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #15 kdy: 31. 01. 2013, 17:49:08 »
Pokud to ma byt CMS pro patlani webu pres frontend tedy neco jako webnode, bude tam velmi vyrazny pomer read:write tak je to uplne jedno z hlediska vykonu.

Napis to relativne rychle v PHPku, udelej si tam obecny cache backend(to abys nebyl vazan na jednu vec, abys ho mohl v pripade potreby zmenit) a do nej sypej maximum mozneho. Nebudes potrebovat resit vykon(nebo zjistis ze existuje treba varnish a tim odbavis vsechny neprihlasene requesty).
Jako cache backend je vyborny treba mongo nebo memcached.

Vydal bych se rozhodne cestou nejakyho frameworku - at uz symfony nebo zend. Nema smysl psat si prihlasovani, psat si DB vrstvu...
Děkuji za možnost editace příspěvku.


tadeas

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #16 kdy: 31. 01. 2013, 19:25:59 »
Myslím, že už zmiňovaný RoR je optimální volba. Dále pak máme pár hezkých frameworků v Pythonu (i když Django je snad ještě pomalejší, než PHP...).
V PHP to samozřejmě půjde taky, jenom si ale musíš vybrat správný framework. S Javou zkušenosti nemám.

Doporučuju zlehka mrknout na Rails, Django, TurboGears, Zend a Nette a rozhodovat se pak s širším rozhledem.

Bla

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #17 kdy: 31. 01. 2013, 19:34:35 »
Framework je stejně důležitý jako sám jazyk, možná že je i složitější se naučit framework než jazyk.

ikaros42

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #18 kdy: 01. 02. 2013, 16:22:59 »
Jen tak ze zvědavosti... to je vývoj v Java EE fakt tak pomalý ve srovnání s PHP? Nevěřím že by se to pak v něčem zase nevrátilo. Osobně jsem měl tu čest pracovat na jednom poměrně rozsáhlém firemním systému v PHP a přišlo mi, že jen aby to vůbec nějak rozumně běželo, muselo to být poslepované navíc s memcached, + milion dalších věcí. Nechci vyvolávat flame, jen mě docela zajímá, v čem má PHP jako skriptovací jazyk (kromě rychlosti vývoje) přednost před komplexní platformou jakou je např Java, při tvorbě větších projektů.

Diskobolos

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #19 kdy: 01. 02. 2013, 16:36:25 »
Jen tak ze zvědavosti... to je vývoj v Java EE fakt tak pomalý ve srovnání s PHP? Nevěřím že by se to pak v něčem zase nevrátilo. Osobně jsem měl tu čest pracovat na jednom poměrně rozsáhlém firemním systému v PHP a přišlo mi, že jen aby to vůbec nějak rozumně běželo, muselo to být poslepované navíc s memcached, + milion dalších věcí. Nechci vyvolávat flame, jen mě docela zajímá, v čem má PHP jako skriptovací jazyk (kromě rychlosti vývoje) přednost před komplexní platformou jakou je např Java, při tvorbě větších projektů.

Takto se může vyjádřit jen laik... V PHP se oplatí jít do některého z kvalitních FW (Symfony, Nette). I tak to znamená, že si člověk musí některé komponenty napsat sám (většinou z důvodu specifik samotné aplikace). Nicméně pokud není vývojář dobytek (na to ti java nepomůže), tak se to jde poměrně dobře.


PanKapitanRUM

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #20 kdy: 01. 02. 2013, 17:00:24 »
v čem má PHP jako skriptovací jazyk (kromě rychlosti vývoje) přednost před komplexní platformou jakou je např Java, při tvorbě větších projektů.

Java je nádherný a čistý jazyk, bohužel tam měli slovo lidé typu "šílený Linuxář".
Nejprve vymysleli servlety, pak zjistili, že to není ono, tak přidali JSP jako konkurenci k PHP, aby zjistili, že to není ono, tak přidali JSF, aby zjistili, že to taky není ono, aby přidali Netbeany, aby zjistili, že ve verzi 3.0 to docela jde, ale že bude lepší používat všechno naráz. V zásadě to je situace podobná Linuxu, kdy se realizuje 100+1 ptákovina. K čemu je 101 X managerů (Gnome, Unity, Kde, IceWM...)?
Skutečnost ukazuje, že megaúspěšné WIDLE používají jedno okenní rozhraní a vlastně to všem vyhovuje, stejně jako Apple. Naopak, když se v tom rozhraní udělá změna alá W8, všichni blázní. Přesto magorští Linuxáři pořd trvají na 100 rozhraních, byť ani jedno není perfektní. Jak se říká, někdy je lepší jedna krásná a hodná ženská, než jedna husná a pitomá + jedna hnusná a zlá + jedna hezká ale frigidní + jedna zlá a hysterická....

Když vývojáři přišli na to, že J2EE zčubčili, začali uvažovat nad vyčištěním a vznikem JEE a prý už to není takový hurá styl, jako předtím.
Prý to ale ještě není ono, protože se na tom bohužel podílelo spousta bláznů z minulosti, kteří nechtěli uznat, že zrovna jejich dítko stojí za ho*no a tak to zase /naštěstí v menší míře/ mrší dál.

Pak tu je ještě sraní s aplikačním kontejnerem, kdy každý umí něco jiného a ně vždy je to taková sláva.

A PHP vs JAVA?
PHP je Pepa z Horní Dolní, který si vzal červený trenky, tričko, ale nechal si gumáky a vyrazil na běh po světě.
Java je špičkový sportovec druhý Zátopek, který má na levé ruce třicetikilový krokoměr, na zádech stokilový sud s pitím, na hlavě dvousetkilovou aerodynamickou přilbu, na nohách nejlepší boty z nejmodernějšího betonu a aby se vůbec hýbal, táhne ho za sebou na laně Auto. Ano, Pepa s gumákama z Horní Dolní sice není žádný zázrak, ale doběhne kam potřebuje. Java alias Zátopek se někam dostane taky, pokud k tomu má dvousetčlenný tým, který mu pomáhá a to auto, co ho táhne na laně.

Oproti tomu zmíněná Ruby On Rails má hlavu a patu.
To je taková usměvavá Mařena v dobrých běžeckých botách, která je zvyklá běhat a toho chudáka v gumákách předběhne vždy.

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #21 kdy: 01. 02. 2013, 17:59:20 »
Java:
- v porovnani s PHP zlozity kod (napr. hashtable vs asoc. pole v PHP)

Omlouvám se za lehce OT, ale co je na hashtable složitého oproti asociativnímu poli v PHP? Že místo hranatých závorek napíšu get() ?

Spíš bych naopak bil ty, co vymysleli, že není nutné rozlišovat sekvenční pole od asociativního - soudruzi sice ušetřili jedno klíčové slovo, ale donutit pak třeba kód postavený na reflection, aby serializoval prázdný hash jako {} (v případě JSON), to je nadlidský úkol.

xwinus

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #22 kdy: 01. 02. 2013, 22:02:24 »
Tak jsem pročetl všechny komentáře a popravdě... nevím co zvolit. Ne že bych byl PHP hater, ale zrovna dvakrát povedený jazyk to není a netvrdím, že Java je naprosto ideální jazyk. Chápu že v Javě to budeme psát třeba delší dobu, předpokládám ale že investovaný čas by se vrátil v průběhu údržby a rozšiřování aplikace. Otázka tak trochu bokem... jak jsou na tom Java hostingy v ČR? Nejde mi ani o to kolik se platí měsíčně, spíš o rychlost apod. Nějaké zkušenosti?

PanKapitanRUM

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #23 kdy: 01. 02. 2013, 22:35:46 »
Je samozřejmostí, že Javu si budeš na svém serveru (třeba na Virtuální Privátním Serveru) hostovat sám.
Tváříš se, že o tom něco víš, ale nemám pocit, že by ti něco říkal pojem aplikační server.

Abych ti to vysvětlil, aplikace jako taková běží uvnitř aplikačního serveru.
Aplikační servery různých výrobců spolu "nejsou tak úplně kompatibilní", proto bývá přenos například z Jboss do TomCat spojený s "potřebou jistých úprav" (chachacha).

No a pokud se rozhodneš využít služeb hostingu a náhodou najdeš takový (v ČR je asi cca 5 hostingů), který používá stejný aplikační server, na kterém jsi to vyvíjel (možná 1 z těch 5-ti) a nějak je přesvědčíš, aby tě vzali jako za zákazníka (narveš jim peníze, co to jen půjde), pak budeš hezky hodnej a pěkně ticho, když to nepůjde, protože když budeš pindat, pošlou tě i s tou tvojí hajtrou pryč.

Pokud to chceš mermomocí onanovat na hostingu, tak si raději vyber aplikační server podle nějakého toho hostingu.
Jen se vyhni TomCATu, protože EJB>3 jsou docela pěkná věc.

V každém případě, pokud jsi ještě nic v J EE nenapsal, čeká tě čtení ~200 stránek dokumentace aplikačního kontejneru, studium frameworků a tak rok učení, než budeš vědět, jak se do toho pustit, tak se tu sejdeme za rok.

PanKapitanRUM

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #24 kdy: 01. 02. 2013, 22:40:39 »
Jestli máš rozum, možná zkusíš ASP.NET MVC3 ::)
C# je vlastně okopčená Java a dá se v tom programovat s krásou a lehkostí i rychlostí podobnou PHP.
Křivka učení je o poznání strmější než u PHP (musíš si nastudovat model MVC), ale HODNĚ pěkné Hello Word uděláš za 2 měsíce a za 1/2 roku začneš kodit aplikačku.

Já se na Javu vykašlal a řekl, že nebudu v J2EE psát do doby, než to bude dávat smysl.
A jsem VELMI rád.

Natix

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #25 kdy: 02. 02. 2013, 00:05:22 »
Ono se pár "hostingů" zadarmo najít dá.

Jako PaaS tu jsou minimálně Google App Engine (který ale JEE dosti specifickým způsobem mrzačí) a OpenShift od RedHatu, kde člověk dostane plnohodnotný JBoss a k tomu buď relační anebo NoSQL databázi podle výběru. Obojí je sice zadarmo jen do určité míry, na obou je celkový počet aplikací jednoho uživatele malý (< 10), GAE zároveň limituje i CPU čas a DB přístupy.

A pak je tu samozřejmě IaaS např. Amazonu, kde si člověk nainstaluje a rozchodí, co se mu zlíbí.

Roman

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #26 kdy: 02. 02. 2013, 01:13:55 »
Čo takto neučiť sa rok písať CMS v Jave, neprasiť to v čistom PHP a vrhnúť sa na Nette? Strmá krivka učenia, dokumentácia (uznávam, že nie dokonalá), fórum, ochotná komunita a v neposlednom rade dostupné školenie priamo od autora:P
Ak si už niekedy niečo v PHP robil, tak za týždeň začneš písať zmienené CMS.

PS: Ako nevýhoda PHP tu bol zmieňovaný debugger - nevidím to v Nette až tak kriticky..

blek

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #27 kdy: 02. 02. 2013, 01:53:44 »
Zakladni dotaz: vis, co to je CMS, znas nejaky a dovedes si predstavit, kolik funkcionality to obsahuje? Navic podle tveho dotazu bych pochyboval i o nejakych vetsich zkusenostech a rekl bych, ze vlastni CMS = sebevrazda.

Waseihou

Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #28 kdy: 02. 02. 2013, 08:52:48 »
A proč sakra nepoužiješ už hotový CMS a nenahodíš tomu jen jiný ksicht? Stejně to budete provozovat jako službu, takže jakékoliv úpravy nebudete muset nikomu poskytnout. Pokud požadovaný CMS nemá být nějak velmi doménově specifický, tak není důvod programovat to od píky, podívej se na Joomla či Drupal, dokonce i WordPress nacpaný pluginy může být plně dostačující. Jinak existují také open source CMS systémy napatlané v javě, jeden takový jsem zkoušel (allfresco) a zkušenost je taková, že to si ce vypadalo moc pěkně, ale JVM po čase vyčerpal všechny zdroje a spadlo mi to. Pravda, zkoušel jsem to v práci na Windows 7 kvůli rychlé evaluaci něčeho pro interní použití, navíc jsem nezjistil jestli jde o chybu systému a nebo JVM...

Jinak pookud se z jakýchkoliv důvodů s tím musíš jebat od píky, tak zkus Yii framework pro PHP, vypadá to celkem pěkně a zdá se, že to má budoucnost.

________________________________________________________
http://www.joomla.org/
http://drupal.org/
http://wordpress.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_content_management_systems
http://www.yiiframework.com/


Re:Vlastní CMS - Java vs PHP
« Odpověď #29 kdy: 02. 02. 2013, 10:21:50 »
drupal se da naucit velmi rychle, dokonce i takhle jako service si ho umim predstavit (Drupal Gardens). Na VLASTNIM serveru se to da nastavit k paradnim vykonum. Kdybych chtel ted neco takhle velkeho pripravovat tak uz pujdu do D8 kvuli Symfony frameworku a performance optimization oproti D7. A vydal bych se smerem MongoDB jako field storage a APC nebo memcached jako cache backend.
Děkuji za možnost editace příspěvku.