Pár otázek ohledně unixu a programování

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #15 kdy: 30. 01. 2013, 19:30:47 »
jelikož např. na multiplexování socketů se na linuxu používá epoll a na BSD systémech kqueue, takže programovat na macu pro linux nemá smysl a OS X už nehodlám NIKDY měnit.
A to se jako chceš živit takhle nízkoúrovňovým programováním pro *BSD nebo MacOS a nevystačíš si s normálním selectem?

No, hodně štěstí :)

P.S. MacOS nemá s BSD zas tak moc společného, kromě jádra a pár nízkoúrovňových věcí. Jinak je to mix BSD, GNU, proprietárních záležitostí a specifik (scutil, defaults, launchd,...)


geek

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #16 kdy: 30. 01. 2013, 19:44:29 »
jelikož např. na multiplexování socketů se na linuxu používá epoll a na BSD systémech kqueue, takže programovat na macu pro linux nemá smysl a OS X už nehodlám NIKDY měnit.
A to se jako chceš živit takhle nízkoúrovňovým programováním pro *BSD nebo MacOS a nevystačíš si s normálním selectem?

No, hodně štěstí :)

P.S. MacOS nemá s BSD zas tak moc společného, kromě jádra a pár nízkoúrovňových věcí. Jinak je to mix BSD, GNU, proprietárních záležitostí a specifik (scutil, defaults, launchd,...)

No baví mě nejvíc programování, kdy volám přímo cčkovský api. Jinak myslim, že ten select není moc dobrý a už se nepoužívá, protože má nějaké nevýhody oproti těm ostatním funkcím, třeba tuším ten způsob, jakým vrací ty descriptory, na kterých nastala nějaká událost, tak vrací celou tu množinu a je potřeba ji procházet třeba forem, kde že nastal nějaký event, což třeba při 2000 socketech nebude zanedbatelný čas a jiné.

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #17 kdy: 30. 01. 2013, 19:52:15 »
což třeba při 2000 socketech nebude zanedbatelný čas a jiné.
No proto se ptám, jestli máš v plánu se uživit programováním 2000-socketové aplikace pro *BSD :)

geek

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #18 kdy: 30. 01. 2013, 19:52:25 »
jelikož např. na multiplexování socketů se na linuxu používá epoll a na BSD systémech kqueue, takže programovat na macu pro linux nemá smysl a OS X už nehodlám NIKDY měnit.
A to se jako chceš živit takhle nízkoúrovňovým programováním pro *BSD nebo MacOS a nevystačíš si s normálním selectem?

No, hodně štěstí :)

P.S. MacOS nemá s BSD zas tak moc společného, kromě jádra a pár nízkoúrovňových věcí. Jinak je to mix BSD, GNU, proprietárních záležitostí a specifik (scutil, defaults, launchd,...)

Jinak jako ani nějak dvakrát neprahnu po tom živit se programováním pro BSD. Pro Mac by to nebylo špatný, ale to bych se zase musel zaměřit na objective-c, cocoa framework a celkově úplně jiný ekosystém, který bych jinde nevyužil a to se mi zatím moc nechce. Spíš mám takovou naivní představu, že mi poběží na serveru nějaká dobrá aplikace, která mi na důchod vydělá :D

geek

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #19 kdy: 30. 01. 2013, 20:00:25 »
což třeba při 2000 socketech nebude zanedbatelný čas a jiné.
No proto se ptám, jestli máš v plánu se uživit programováním 2000-socketové aplikace pro *BSD :)

Jo tak pokud bych se řídil třeba tímhle
http://www.sitepoint.com/best-programming-language-of-2013/
tak bych se asi měl přeorientovat na něco jiného než nějaké pitvání v unixu a C.
Myslím tedy ten graf, autor tam myslím píše, že by se tím člověk neměl nechat nějak ovlivnit
a věnovat se tomu, co ho baví.


nezda

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #20 kdy: 30. 01. 2013, 20:05:46 »
Určitě. Jeden člověk nemá šanci.

senior junior lol kemo, zacni zit. (tyhle skatulky me vzdycky pobavi)
To je sice hezké, ale můžu to i přepsat. Po vejšce je ti třeba 27 a umíš syntaxi, matiku, nějakou další teorii k programování. Chybí ti nějaká větší praxe a neumíš skoro žádné frameworky a nebo ne dostatečně. Jak se z týhle pozice dostaneš na dobrého programátora a zároveň ještě kvalitního administrátora?

Já myslím, že je to dost individuální. Já třeba v podstatě každý den dělám mimo vlastní VŠ něco navíc, co se týká programování - čtu si, zkouším, atd.. Takže někdo, kdo fakt jenom vychodí tu školu a jinak chodí jenom do hospody atd., tak ten problém mít asi bude, ale takhle by to prostě být nemělo, podle mě by se měl každý budoucí programátor sám zajímat a vyvinout nějaké mimoškolní úsilí.

A co je z toho komerční praxe, která ti k něčemu bude? Kdo tě kontroluje? Plno věcí dělá kdejaký středoškolák, ale to většinou nestačí. Jak třeba velké sítě/systémy jsi adminoval?

nezda

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #21 kdy: 31. 01. 2013, 17:49:29 »
Vysvětlí mi někdo, jak některé příspěvky byly myšleny? Evidentně to možné není, ale možná s využitím nějaké magie?

nezda

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #22 kdy: 02. 02. 2013, 16:57:16 »
Je to tedy možné? Abych měl představu a třeba šel dělat prodavače, když nezvládnu dvě věci najednou :D

jklojur

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #23 kdy: 16. 02. 2013, 15:35:11 »
Nejde to.

tadeas

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #24 kdy: 16. 02. 2013, 17:10:20 »
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému? Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..
Ano, obojí se samozřejmě zvládnout dá. Dokonce je běžné, že "lepší" programátoři o administraci vědí víc, než jejich kolegové admini. Když člověk programuje něco složitějšího, tak se s existujícími řešeními stejně musí seznámit.
Ona ta administrace zas až tak náročná a složitá není - navíc i ti nejlepší admini stejně používají Google, man, fóra apod. Administrace je hodně o zkušenostech a ty člověk nabírá i když je "primárně" programátor.

Rax

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #25 kdy: 16. 02. 2013, 17:56:20 »
To vědí, akorát je toho hodně a ne na všechno je čas.
Například administrovat Linuxové servery v pronajatém serverhostingu potřebuje pro správné nastavení IP, DNS a DHCP třeba umět také administrovat Cisco, dále je třeba vyznat se v komponentách pro servery, trochu i v jejich cenách a pokročilé znalosti jako třeba vlan, trunking, teaming a podobně.
Programátor by to zvládl jistě také, ale nemá na to čas, solidní admin tedy běžně ovládá některé věci které programátoři jenom tuší.
Není to o vytahování kdo toho umí víc, je to normální dělba práce.

jklojur

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #26 kdy: 16. 02. 2013, 18:34:02 »
Ona ta administrace zas až tak náročná a složitá není - navíc i ti nejlepší admini stejně používají Google, man, fóra apod. Administrace je hodně o zkušenostech a ty člověk nabírá i když je "primárně" programátor.

Tím vlastně říkáš, že administrátor je takový blbeček a programátor ten king, která zvládne nejen dobře implementovat alogritmy, návrhové vzory atd., ale ještě jen tak mimochodem si připraví HA řešení serverů pro svoji aplikaci. No, nevím :D

Petr_Svetr

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #27 kdy: 16. 02. 2013, 19:39:17 »
Ten dotaz je spis takova trochu naivni predstava ceskeho ferdy mravence, nebo Vency Konopnika, kterej spravi lednicku, televizi, traktor, vsechno...
Ne, programator a admin nejsou dohromady slucitelne a ve vetsich firmach, kde maji nejaky zpusob rizeni procesu, rizik, atd. se to oddeluje. Ano, nekteri programatori si potrebuji pri vyvoji narychlo sbastlit nejakou pomocnou sluzbu, nebo podobne, ale zase se muzeme bavit o tom, jestli to jenom nastavi tak, aby to fungovalo, nebo jestli to nastavi spravne i koncepcne a vyhodnoti napr. i mozna rizika, potencialni problemy v realnem provozu atd. Asi tezko, protoze zase potrebujes cas a zkusenosti a den ma taky jenom 24h. Ano, bezdetny samotar s nespavosti by to zvladnout mohl, ale zase ne tak, jako by se venoval jenom jedne veci. Rika se tomu specializace a obecne je to pomerne prospesne.
Ano, programator si treba nastavi podle googlu nastavi httpd sluzbu na testovani, ale to neni uplne takovy gro admina....

bwbw

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #28 kdy: 17. 02. 2013, 00:18:51 »
(t)csh. Hlavně kvůli prohledávání historie šipkou nahoru. Zatím jsem nezjistil, jak tuhle vysoce návykovou featuru dostat z bashe.
Uvádím na pravou míru - jde to pomocí history-search-backward - na jednom stroji jsem to kdysi zkousel a funguje to. Uz nevim, co mi tenkrát vadilo, ted se mi zda, ze to funguje :)
ctrl-r? prip. opakovane ctrl-r?

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #29 kdy: 17. 02. 2013, 08:25:02 »
ctrl-r? prip. opakovane ctrl-r?
Ne, to funguje opacne - prvne musim zmacknout a pak napsat.